​Dolnośląskie Duszniki-Zdrój były w sobotę Twoim Miastem w Faktach RMF FM. Położona w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej miejscowość to idealne miejsce dla osób szukających spokoju, kulturalnych doznań czy dla pasjonatów sportu. To z jednej strony uzdrowisko z wyjątkowym mikroklimatem, z drugiej Polana Jamrozowa czy Zieleniec, gdzie zimą panują idealne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego.

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1324 roku. W 1364 roku Duszniki-Zdrój otrzymały prawa miejskie. W tym czasie miasto żyło z handlu i przebiegających tędy szlaków z południa Europy na Śląsk. Najstarsze informacje o źródłach leczniczych sięgają XV wieku i dotyczą źródła "Zimny Zdrój". Dwa wieki później miasto stało się ważnym ośrodkiem papierniczym, tkackim i uzdrowiskiem.

Pierwsze badania źródeł wykonano w XVIII wieku. W 1769 roku Duszniki oficjalnie zostały uzdrowiskiem. Pod koniec wieku w prowizorycznie przygotowanych wannach rozpoczęto kurację wodą ze źródła "Zimny Zdrój". Odkryto także kolejne źródła. XIX wiek to już dynamiczny rozwój uzdrowiska i odkrycia kolejnych wód leczniczych.

Woda, która leczy

Uzdrowiskowa część Dusznik-Zdroju położona jest poza centrum miasta. Odkryte tu wody mineralne to szczawy alkaiczne i żelaziste. Kuracja w tym miejscu zmusza organizm do wysiłku i wzmacnia system obronny. Sprzyja temu klimat, charakterystyczny dla podalpejskich regionów, który pobudza produkcję czerwonych krwinek. Można tutaj leczyć schorzenia kardiologiczne i gastrologiczne.

Uzdrowiskowa część miejscowości to przede wszystkim Park Zdrojowy. Przy jego wejściu znajduje się kiosk metrologiczny, który od ponad stu lat pomaga kuracjuszom przewidzieć pogodę. W parku znajdziemy pijalnię wód mineralnych z pierwszej połowy XIX wieku. To tu znajdują się ujęcia Pieniawy Chopina oraz Jana Kazimierza. Przed budynkiem nieczynne już ujęcie "Zimnego Źródła".

Śladami Fryderyka Chopina

Spacerując po uzdrowiskowej części Dusznik-Zdroju warto zatrzymać się w Dworku im. Fryderyka Chopina. To tam tętni kulturalne serce miasteczka. Budynek skończono w 1805 roku, a ponad dwadzieścia lat później po raz pierwszy zagrał tam Fryderyk Chopin. Był to pierwszy, publiczny, zagraniczny koncert kompozytora.

W sierpniu organizowany jest tu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. W uzdrowisku pojawiają się najlepsi pianiści z całego świata.

Nieśmiertelny papier

Historia Muzeum Papiernictwa sięga 1605 roku. To jedyny zachowany w Polsce młyn papierniczy. Zabytek unikatowy na skalę europejską. Muzeum znajduje się nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Produkowany tu niegdyś papier był tak trwały, że określano go mianem nieśmiertelnego. Tajemnica tkwi prawdopodobnie w dodawaniu do jego produkcji torfu i wody mineralnej. To na produkowanym w tym miejscu papierze swoje listy pisał Fryderyk Chopin. Techniki produkcji rodem ze średniowiecza prezentowane są w muzeum do dziś. Produkowany tu papier wykorzystywany jest do wydawania dyplomów, zaproszeń i pamiątek z Dusznik-Zdroju.

Mała tundra pod Dusznikami

Miłośnicy obcowania z przyrodą powinni ruszyć na szlaki biegnące przez rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem. Na terenie chronionym jeszcze przed wojną można znaleźć gatunki roślin charakterystyczne dla tundry syberyjskiej. Sosnę błotną, rosiczkę okrągło i podłużno listną czy żurawinę błotną. Występują tutaj także rzadkie gatunki zwierząt i owadów, między innymi cietrzewi czy motyla. Warto jednak uważać i poruszać się tylko wyznaczonymi szlakami, bo zboczenie ze ścieżki grozi utknięciem w grząskim gruncie.

Białe szaleństwo

Duszniki-Zdrój to także Jamrozowa Polana i Zieleniec, jedna z dzielnic miasta. Jamrozowa Polana to centrum polskiego biathlonu i narciarstwa biegowego z ponad piętnastu kilometrami tras i dwudziestoma ośmioma stanowiskami strzeleckimi. Polana położona jest na Wzgórzach Lewińskich wśród świerkowych lasów. Obecnie to najnowocześniejszy ośrodek w Polsce. W ostatnich latach trasy biegowe poszerzono do ośmiu metrów. Pojawił się system sztucznego naśnieżania i sztuczne oświetlenie.

Duszniki-Zdrój to jednak nie tylko biathlon i biegówki. Wśród narciarzy znakomitą renomą cieszy się także Zieleniec, dzielnica miasteczka. To tu panują najlepsze warunki narciarskie na ziemi kłodzkiej. Śnieg leży w tym miejscu sto pięćdziesiąt dni w roku. Narciarze mogą korzystać z blisko dwudziestu kolejek górskich. W lecie Zieleniec to idealne miejsce dla miłośników kolarstwa górskiego.