Młodzi rosyjscy piłkarze będą występować po neutralną flagą, a przed ich meczami nie będzie odgrywany hymn Rosji. Tegoroczne mistrzostwa świata do lat 17 odbędą się w dniach 10 listopada - 2 grudnia w Indonezji. Rosjanie nie wezmą w nich udziału, ponieważ zakończyły się już kwalifikacje do turnieju, w którym zagrają 24 drużyny.

Reprezentacja Rosji ma jednak szanse zakwalifikować się na mistrzostwa świata kobiet do lat 17 na Dominikanie, które potrwają od 16 października do 3 listopada 2024 roku.

Tydzień temu Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) ujawniła, że planuje przywrócić do międzynarodowych rozgrywek juniorskie reprezentacje Rosji. "Dzieci nie powinny być karane za czyny popełnione przez dorosłych" - napisano w oświadczeniu po posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UEFA. Decyzję poparł prezydent UEFA Aleksander Ceferin.

Sprzeciw kilku związków piłkarskich

Polski Związek Piłki Nożnej jest przeciwny planom UEFA przywrócenia do rywalizacji juniorskich reprezentacji Rosji. "Jeśli rosyjskie drużyny narodowe zostaną dopuszczone do rozgrywek, nasze reprezentacje narodowe nie będą z nimi rywalizować" - napisał na Twitterze prezes PZPN Cezary Kulesza.

Sprzeciw wobec też angielska federacja (FA), która w oświadczeniu przesłanym agencji Reutera podkreśliła, że jej stanowisko w sprawie gry Rosjan nie uległo zmianie. Powrotu Rosjan nie chcą też Ukraińcy, Szwedzi i Łotysze.

Po napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, UEFA wykluczyła z rozgrywek wszystkie rosyjskie reprezentacje oraz kluby. Teraz - jak wynika z nieoficjalnych informacji - wszystkie mecze Rosjanie mieliby rozgrywać poza własnym krajem, a także byliby pozbawieni flagi, hymnu oraz strojów w barwach narodowych.