Dwadzieścia osób będzie liczyła polska reprezentacja na pływackie mistrzostwa Europy na długim basenie w Antwerpii. Co ciekawe, do Belgii nie pojadą Konrad Czerniak i Otylia Jędrzejczak. Ich trener Bartosz Kizierowski uznał, że więcej pożytku przyniosą jego podopiecznym treningi.

Polski Związek Pływacki nie ma nic przeciwko tej decyzji. Trener Kizierowski poinformował nas, że po mistrzostwach Polski zaplanował dla swoich zawodników zgrupowanie. Uważa, że w ten sposób najlepiej przygotuje ich do igrzysk. Związek nie ma nic przeciwko takiej decyzji.

Mistrzostwa Europy w sezonie olimpijskim zwykle cierpią na niezbyt dobrą obsadę, więc nie ma się co dziwić, że i w naszej kadrze zabraknie paru, wydawałoby się oczywistych, nazwisk - komentował prezes PZP Krzysztof Usielski.

Niewiele zresztą brakowało, a tegoroczne mistrzostwa Europy w ogóle by się nie odbyły. Długo nie było bowiem chętnego na ich organizację.

Brak gwiazd powoduje mniejsze zainteresowanie sponsorów, a dodatkowo od kilku lat kłopoty finansowe przeżywa europejska federacja (LEN) i tylko w niewielkim stopniu rekompensuje koszty poniesione przez gospodarza imprezy.

W Antwerpii o Londyn nie powalczą

 

Dla tych polskich zawodników, którzy nie mają jeszcze prawa startu na igrzyskach w Londynie, najważniejszą imprezą będą nie mistrzostwa Starego Kontynentu, a kraju w Olsztynie. Tylko na nich będzie bowiem można jeszcze wywalczyć kwalifikację olimpijską. Z kolei stosowne minima wypełnili już podczas ubiegłorocznych MŚ w Szanghaju Czerniak, Marcin Cieślak, Radosław Kawęcki, Paweł Korzeniowski, Mateusz Sawrymowicz i męska sztafeta 4x100 m zmiennym. Nie ma co liczyć, że liczba zawodników, którzy wystartują w Londynie znacząco się zwiększy. Kryteria kwalifikacyjne wyznaczone przez Polski Komitet Olimpijski są bowiem ostrzejsze niż te proponowane przez Światową Federację Pływacką (FINA).

Skład reprezentacji Polski na ME w Antwerpii:

Kobiety:

Anna Dowgiert (Śląsk Wrocław), Katarzyna Górniak    (UKP Unia SMS Oświęcim), Donata Kilijańska (KSZO Ostrowiec Św.), Klaudia Naziębło (Juvenia Wrocław), Karolina Szczepaniak (AZS AWF Warszawa), Ewa Ścieszko (AZS UŁPŁ Łódź), Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław), Aleksandra Urbańczyk (MKS Trójka Łódź).

Mężczyźni:

Radosław Bor (Korner Zielona Góra), Filip Bujoczek (Śląsk Wrocław), Jakub Jasiński, Radosław Kawęcki (obaj Korner Zielona Góra), Paweł Korzeniowski, Sławomir Kuczko (obaj AZS AWF Warszawa), Michał Poprawa (AZS-AWF Katowice), Michał Szuba (Śląsk Wrocław), Dawid Szulich (Delfin Legionowo), Paweł Werner (Juvenia Wrocław), Łukasz Wójt (S.C. Frankfurt), Mateusz Wysoczyński (Jordan Kraków).