Mateusz Sawrymowicz, czasem 14.29,81, zdobył w wyścigu na 1500 m stylem dowolnym złoty medal pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie w Szczecinie. Duńczyk Mads Glaesner był wolniejszy o zaledwie 0,07 sekundy.

Sawrymowicz medal zdobył w niecodziennych okolicznościach. Nie rywalizował bowiem bezpośrednio z najlepszymi zawodnikami w sesji wieczornej, tylko uczestniczył w tzw. wolniejszych wyścigach podczas sesji porannej. O takim rozstawieniu szczecinianina, który do pływania na najwyższym poziomie wraca po problemach zdrowotnych, zadecydowały jego wcześniejsze wyniki w tym sezonie.

To pierwszy medal Sawrymowicza na międzynarodowej imprezie od ponad trzech lat. W dorobku ma m.in. tytuł mistrza świata z Melbourne 2007.

Na mistrzostwach w Szczecinie Polacy zdobyli już pięć medali. Oprócz Sawrymowicza mamy trzy złote krążki. Dwa wywalczył Konrad Czerniak (na 100 m stylem motylkowym i na 50 m dowolnym), jeden - Radosław Kawęcki (na 200 m stylem grzbietowym). Ponadto Paweł Korzeniowski zdobył medal brązowy (na 400 m stylem dowolnym).