Polska pokonała Japonię 3-1 (24:26, 25:23, 25:23, 25:13) w sobotnim spotkaniu grupy A Ligi Światowej, które odbyło się w Poznaniu. Awans do finału rozgrywek nie jest jednak pewny, ponieważ Serbia i Czarnogóra wygrała 3:0 z USA. Polacy muszą więc wysoko pokonać Japonię w niedzielnym spotkaniu.

Przed ostatnim meczem w grupie A prowadzi w tabeli reprezentacja Serbii i Czarnogóry, która ma 21 punktów i stosunek tzw. małych punktów 1108:1039. Polacy znajdują się na drugim miejscu z 19 punktami i stosunkiem małych punktów 1044:1011. Wg regulaminu LŚ, o wyższym miejscu w tabeli, przy równej liczbie punktów, decyduje stosunek małych punktów.

Polacy tracą do Serbii i Czarnogóry 36 małych punktów. By awansować do finałów, muszą w niedzielę muszą wygrać mecz 3:0, a każdy z poszczególnych setów do 13.

Pierwszy set sobotniego meczu w Poznaniu rozpoczął się fatalnie dla Polaków. Nasi siatkarze oddali pole Japończykom, którzy bezlitośnie rozbijali polski blok. W efekcie przegraliśmy pierwszą partię 24:26. W kolejnych setach było znacznie lepiej. W drugim secie podopieczni Raula Lozano pokonali Japończyków 25:23. Z takim samym wynikiem zakończył się trzeci set. W ostatniej partii Polacy rozbili przeciwników 25:13.

Polska: Zagumny, Pliński, Kadziewicz, Murek, Świderski, Wlazły, Ignaczak (libero) oraz Grzyb, Winiarski, Żygadło, Szymański.

Japonia: Abe, Koshikawa, Saito, Yamamoto, Ishijima, Yamamura, Tanabe (libero) oraz Suzuki, Chiba.