Lionel Messi po raz czwarty z rzędu został wybrany najlepszym piłkarzem świata. Występujący w Barcelonie Argentyńczyk triumfował w plebiscycie FIFA i magazynu "France Football" i odebrał Złotą Piłkę w czasie gali w Zurychu. Pokonał tym samym klubowego kolegę Andresa Iniestę i Cristiano Ronaldo z Realu Madryt.

Argentyński napastnik był uznawany za głównego faworyta tegorocznego plebiscytu. Wraz z Barceloną przegrał rywalizację w Lidze Mistrzów i lidze hiszpańskiej, ale w ostatnich 12 miesiącach spisywał się znakomicie. Strzelając 91 goli, pobił ponad 40-letni rekord ilości bramek zdobytych w ciągu roku. Wcześniej należał on do Niemca Gerda Muellera. Przypadł mu także Złoty But dla najlepszego strzelca lig europejskich w sezonie 2011/12.

Messi otrzymał wcześniej Złotą Piłkę w 2009, 2010 i 2011 roku. W 2009 roku wygrał także osobny plebiscyt FIFA.

Dominacja hiszpańskiego futbolu

W czasie gali przedstawiono także najlepszą jedenastkę roku. Znalazło się w niej pięciu zawodników Realu Madryt, pięciu Barcelony i jeden Atletico Madryt. Miejsce w bramce przypadło Ikerowi Casillasowi. Do obrony wybrano Daniego Alvesa, Gerarda Pique, Sergio Ramosa i Marcelo. Do pomocy Xabiego Alonso, Xaviego Hernandeza i Andresa Iniestę, a linię ataku stworzyli Lionel Messi, Radamel Falaco i Cristiano Ronaldo.

Trenerem roku został selekcjoner reprezentacji Hiszpanii Vicente del Bosque. Doświadczony szkoleniowiec obronił w ubiegłym roku ze swoją kadrą tytuł mistrza Europy, triumfując w Euro 2012. Nagrodę im. Ferenca Puskasa za najpiękniejszego gola roku odebrał natomiast występujący w Fenerbahce Stambuł Słowak Miroslav Stoch.