Argentyńczyk Lionel Messi i Hiszpan Andres Iniesta z Barcelony oraz Portugalczyk Cristiano Ronaldo z Realu Madryt - to kandydaci do nagrody dla najlepszego piłkarza roku, czyli Złotej Piłki FIFA. Oficjalnie poinformowali o tym w Sao Paulo organizatorzy plebiscytu. W głosowaniu wezmą udział dziennikarze oraz kapitanowie i selekcjonerzy reprezentacji narodowych.

Według ekspertów, faworytem głosowania jest 25-letni Messi, który już trzykrotnie odbierał tę prestiżową nagrodę. Gdyby wygrał i w tym roku, byłby pierwszym w historii piłkarzem nagrodzonym czterokrotnie. Już wcześniej zaś dołączył do obecnego szefa UEFA Michela Platiniego, który otrzymywał Złotą Piłkę magazynu "France Football" trzy razy z rzędu, oraz Holendrów Johana Cruyffa i Marco van Bastena, którzy triumfowali w plebiscycie również trzykrotnie, ale nie w następujących po sobie latach.

W ubiegłym roku finalistami plebiscytu byli - obok Messiego - Cristiano Ronaldo i hiszpański piłkarz Barcelony Xavi.

Do tytułu trenera roku 2012 pretendują natomiast Hiszpanie Vicente del Bosque (reprezentacja Hiszpanii) i Pep Guardiola (były szkoleniowiec Barcelony) oraz Portugalczyk Jose Mourinho (Real Madryt).

Z kolei do finału plebiscytu na bramkę roku wybrano trafienia: Brazylijczyka Neymara, Kolumbijczyka Radamela Falcao oraz Słowaka Miroslava Stocha.

Kobiety też walczą


Kandydatkami do tytułu piłkarki roku są: Brazylijka Marta oraz Amerykanki Aby Wambach i Alex Morgan, a nominacje do nagrody trenera roku w kobiecej piłce nożnej otrzymali: Bruno Bini (reprezentacja Francji), Norio Sasaki (reprezentacja Japonii) oraz Pia Sundhage (reprezentacja USA, a potem Szwecji).

Nagrody zostaną wręczone podczas gali FIFA i "France Football", która odbędzie się 7 stycznia w Zurychu.