Po tym jak Paulo Sousa poinformował Polski Związek Piłki Nożnej, że chce rozwiązać za porozumieniem swój kontrakt z polską federacją, media donoszą o kolejnych trenerach, którzy chcieliby powalczyć z reprezentacją Polski w barażach o udział w mistrzostwach świata. Według Wirtualnej Polski stanowisko chciałby objąć Alexandre Guimares.

Spodziewane rozstanie z Sousą oznacza oczywiście konieczność jak najszybszego wyboru nowego selekcjonera. Wszystkie siły i środki PZPN są ukierunkowane na dobre przygotowanie do marcowych meczów barażowych. A nie da się przygotować reprezentacji do tych spotkań bez zmotywowanego, zdeterminowanego, zaangażowanego selekcjonera. Tym samym priorytetem stało się dzisiaj ustalenie, kto podejmie się poprowadzenia biało-czerwonych przeciwko Rosji w Moskwie. I miejmy nadzieję, że również w finale baraży w Warszawie. Podawanie teraz jakichkolwiek nazwisk byłoby jednak przedwczesne, godziłoby w pozycję negocjacyjną PZPN - zaznaczył dyrektor biura zarządu PZPN Piotr Szefer.

Sportowe portale wciąż jednak informują o potencjalnych następcach Paulo Sousy. Wśród osób typowanych na nowego szkoleniowca prym wiodą Polacy: Adam Nawałka, Czesław Michniewicz, Maciej Probierz, Jacek Magiera, Piotr Nowak czy Marek Papszun. Są jednak też kandydaci z zagranicy. Według TVP polską kadrę objąć chce Dick Advoocat. Znany Holender miałby być zainteresowany poprowadzeniem drużyny w barażach i ewentualnie na mistrzostwach świata. Wirtualna Polska wskazuje za to, że z Robertem Lewandowskim i innymi reprezentantami chciałby pracować Alexandre Guimares - to były piłkarz i trener, który dwukrotnie prowadził reprezentację Kostaryki na mundialu - w 2002 i 2006 roku. Współpracował też z reprezentacją Panamy. W tej chwili jest trenerem Atletico Nacional, kolumbijskiego klubu z Medellin.

Specjalne obrady zarządu PZPN

Dziś odbyły się obrady zarządu PZPN. Członkowie tego gremium zostali zapoznani ze szczegółami dotyczącymi obecnej sytuacji reprezentacji.

Ze względu na prowadzone rozmowy z Paolo Sousą i ich delikatność Związek wstrzymuje się z wypowiedziami i komentarzami na ten temat - oświadczyła rzeczniczka związku Aleksandra Rosiak.
W całości to posiedzenie było poświęcone tematowi trenera - dodała.

14 grudnia prezes Kulesza spotkał się w Warszawie z selekcjonerem, aby omówić ostatnie wydarzenia związane z reprezentacją. Spotkanie trwało ponad godzinę, zakończyło się - jak informowano - w bardzo dobrej atmosferze, ustalano plany na przyszłość. Portugalczyk miał wrócić do Polski w styczniu, m.in. na szkolenie z polskimi trenerami.