Zbigniew Boniek wystartuje w wyborach na prezesa PZPN. Zwrócił się już do szefów wojewódzkich związków o poparcie - poinformował kierujący Podkarpackim ZPN Kazimierz Greń. Swoje kandydatury mają zgłosić też Stefan Antkowiak i Eugeniusz Nowak.

We Wrocławiu odbyła się w środę narada lokalnych liderów. Był na niej obecny Boniek. Według Grenia, były piłkarz, który do tej pory stronił od jasnych deklaracji na temat startu w październikowych wyborach, we wtorek wieczorem poprosił prezesów okręgowych związków o spotkanie.

Z tego względu jego dzisiejsza obecność była tylko niewielką niespodzianką, choć rzeczywiście pierwotnie mieliśmy rozmawiać we własnym gronie. Ale Boniek zajął nam 10-15 minut. Poinformował, że zdecydował się kandydować na prezesa i od piątku zacznie zbierać wymaganych statutem 15 głosów poparcia. Oczywiście zaznaczył, że liczy na pomoc okręgowych związków - powiedział Greń.

Działacz, który w 2008 roku poprowadził kampanię wyborczą obecnego prezesa PZPN Grzegorza Laty, a obecnie jest jego głównym przeciwnikiem, podkreślił, że z radością przyjął deklarację Bońka. Kto opowiada się za głębokimi zmianami w polskim futbolu, musi się cieszyć, że Zbigniew Boniek kandyduje na prezesa. To dobra wiadomość - dodał.

Jak przyznał, prezesi ZPN nie rozmawiali o tym, by poprzeć jednego kandydata. Nie ma mowy o jednomyślności wśród związków wojewódzkich. Każdy zagłosuje w zgodzie z własnym sumieniem. Ja już wiem, kogo poprę - zaznaczył Greń.

Kto jeszcze ma ochotę na fotel prezesa?

Oprócz Bońka, który ubiegał się o prezesurę w PZPN także cztery lata temu, ale przegrał z Lato i Zdzisławem Kręciną, chęć kandydowania na szefa PZPN zadeklarowali prezes Kujawsko-Pomorskiego ZPN Eugeniusz Nowak i Wielkopolskiego ZPN Stefan Antkowiak. Obaj zasiadają w obecnym zarządzie związku. Moim zdaniem to poważne kandydatury - ocenił obecny na spotkaniu we Wrocławiu prezes Małopolskiego ZPN Ryszard Niemiec.

Spotkanie, które zorganizowano w jednym z wrocławskich hoteli, trwało ok. trzech godzin. Po jego zakończeniu uczestnicy zjedli obiad i rozjechali się do domów. Kolejne ma się odbyć 21 września.

Przed dwoma tygodniami działacze PZPN także spotkali się potencjalnymi kandydatami na prezesa. Wysłuchali stanowisk Bońka, Andrzeja Olechowskiego, Janusza Jesionka, Romana Koseckiego, Tomasza Jagodzińskiego oraz Laty, który jeszcze w lipcu zadeklarował, że będzie się ubiegał o reelekcję.

Wybory 26 października

W obu spotkaniach nie uczestniczyły trzy osoby, które już wcześniej zgłosiły chęć kandydowania: były sekretarz generalny związku Zdzisław Kręcina, europoseł PiS Ryszard Czarnecki oraz podkarpacki poseł Solidarnej Polski Mieczysław Golba.

Do 25 września kandydaci na prezesa PZPN, by wystartować w wyborach, muszą zebrać 15 głosów poparcia od członków tej organizacji, czyli wojewódzkich ZPN, klubów ekstraklasy bądź pierwszej ligi. Każdy z 50 podmiotów może poprzeć trzech kandydatów.

Wybory prezesa odbędą się 26 października podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów w Warszawie.