Adam Bielecki jako dziesiąty polski alpinista zdobył drugi pod względem wysokości szczyt świata K2 (8611 m). Taką informację przekazał SMS-em jego partner w wyprawie Marcin Kaczkan. Na wierzchołku stanęła dziś także 20-osobowa międzynarodowa grupa alpinistów i Szerpów.

28-letni Bielecki wszedł na szczyt bez użycia aparatury tlenowej około godziny 11 czasu polskiego (14 czasu pakistańskiego). Polak wspinał się drogą Abruzzi, od strony Pakistanu. Jest to pierwsze polskie męskie przejście tej drogi. Wcześniej pokonała ją tylko Wanda Rutkiewicz w 1986 roku. Mimo wielu polskich ataków i prób ta droga na K2 dopiero dzisiaj doczekała się drugiego polskiego przejścia.

Wyprawa w ramach programu Polski Alpinizm Zimowy, w której biorą udział Adam Bielecki i Marcin Kaczkan, postawiła sobie dwa cele - zdobycie szczytu oraz rekonesans przed próbą wejścia zimowego. Na wierzchołku K2 jeszcze nikt w historii nie stanął o tej porze roku. Zadanie to pozostaje jednym z największych wyzwań polskiego himalaizmu.

K2 uchodzi za najtrudniejszy z ośmiotysięczników. W ciągu 58 lat na szczycie stanęło niewiele ponad 300 osób, a 77 zginęło, w tym kilkoro Polaków.

Historyczny wyczyn Polaków, zdobyli zimą Gasherbrum I

9 marca Adam Bielecki wraz z Januszem Gołąbem zdobyli Gasherbrum I. Członkowie polskiej wyprawy dokonali tym samym historycznego, pierwszego zimowego wejścia na ten położony w Karakorum ośmiotysięcznik.