Wichury w Karkonoszach. Wysoko w górach wiatr może wiać w sobotę z prędkością nawet ponad 140 kilometrów na godzinę. Warunki dla turystów są trudne.

W szczytowych partiach Karkonoszy można spodziewać się zawiei czy zamieci śnieżnych i zasp. Przez dobę ma dopadać tam około 10 centymetrów śniegu. 

W ciągu dnia termometry pokażą do -2 stopni Celsjusza, ale temperaturę odczuwalną obniża bardzo silny wiatr. 

Jak informują goprowcy - powyżej 1000 m n.p.m. leży do ponad metra przewianego i zlodzonego śniegu. Na szlakach miejscami jest bardzo ślisko. 

W Karkonoszach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy apelują, by nie wchodzić na zamknięte szlaki.

IMGW ostrzega

Przed silnym wiatrem na Dolnym Śląsku ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W piątek w regionie było wiosennie, a dziś nie dość że pada śnieg, to jeszcze mocno wieje. 

W wydanych ostrzeżeniach jest mowa o silnym wietrze osiągającym w porywach prędkość do 80 km/h. Takie porywy odnotowano już w Wałbrzychu. 

Alerty związane z wiatrem wydano na początku dla całego województwo. Potem nastąpiła zmiana i obecnie obejmują one jego południową połowę. Mocno ma tam wiać do godziny 18:00. 

Dodatkowo, IMGW zwróciło też uwagę na oblodzenie na południu Dolnego Śląska. Jak napisali synoptycy - po opadach mokrego śniegu na drogach może być ślisko.