Na odnawianym Wzgórzu Partyzantów we Wrocławiu dokonano trzech odkryć - informuje miasto na swoim portalu. Ekipa wykonawcy trafiła na XIX-wieczne fundamenty schodów. Natrafiono też na fundamenty niecki niedziałającej fontanny i oryginalne elementy sztukaterii. Znaleziskami zajmują się archeolodzy.

Od wiosny na Wzgórzu Partyzantów we Wrocławiu trwa rewaloryzacja dawnego Bastionu Sakwowego.

"Zaskoczył nas ich kształt"

Jak wynika z informacji przekazanych na portalu wroclaw.pl - ekipa remontowa podczas prac przy półkolistej loggii, natrafiła na ceglane mury pochodzące z okresu zabudowy wzgórza, czyli z drugiej połowy XIX wieku. To stare fundamenty schodów prowadzących na parter kolumnady - poinformował kierownik Robert Wanat. Jak stwierdził, "wiedzieliśmy, że skoro były schody, to są i mury, ale zaskoczył nas ich kształt". Spodziewaliśmy się prostych, a nie łukowych - dodał.

W internecie poinformowano, że odkrytymi fundamentami zajmują się archeolodzy. Powiadomiony został konserwator zabytków, który nadzoruje prace na wzgórzu. Historyczny fragment ma zostać zachowany.

Jeszcze większe zaskoczenie

Podczas prac trafiono też na fundamenty niecki niedziałającej fontanny. Były one skryte pod kilkoma warstwami betonu. To było prawdziwe "wow" - przyznaje kierownik na portalu wrocław.pl.

Nie braliśmy pod uwagę, że coś zostało ze starej fontanny, a okazało się, że znaleźliśmy mury o grubości pół metra - wspomina. Plan zakłada, że fontanna będzie odbudowana. 

Z kolei pod pozostałościami schodów bocznych loggii odkryto oryginalne elementy sztukaterii. Przydała się ona do ustalenia dawnej kolorystyki zabudowań, które po remoncie z przeszłości przybrały odcienie szarego i zielonego - napisano.

Kiedy koniec prac?

Miasto przypomina, że w przyszłym roku wzgórze odzyska walory wypoczynkowe i widokowe. Napijemy się kawy, zjemy obiad i popatrzymy na Wrocław - czytamy na miejskim portalu.

Pierwszy etap rewaloryzacji kosztuje blisko 27 mln zł. Inwestycję dofinansowano z Polskiego Ładu.