Cały czas obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla południowo-wschodnich województw. Porywy wiatru mogą osiągać do 80 kilometrów na godzinę. W Karkonoszach w ostatnim czasie wiało dwa razy mocniej. Kiedy sytuacja się uspokoi?

Ostatniej nocy na Śnieżce wiatr wiał w porywach z prędkością nawet ponad 150 kilometrów na godzinę. Słabiej, ale też mocno wieje dzisiaj. 

Wichura może porywać przedmioty czy przewracać drzewa - ostrzegał Karkonoski Park Narodowy i radził, by wybierając się w góry zachować ostrożność. Od jutra sytuacja ma się uspokajać. 

Na najwyższym szczycie Karkonoszy mamy śnieg i lód. Poza Śnieżką śniegu praktycznie nie ma. 

Podczas najbliższego weekendu wysoko w górach termometry mają pokazywać w okolicy zera stopni. Nie powinno mocno wiać, ani dużo padać - przekazał Krzysztof Krakowski, klimatolog i meteorolog z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Ostrzeżenia IMGW

Cały czas obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem dla południowo-wschodnich województw. Porywy wiatru mogą osiągać do 80 kilometrów na godzinę.

W całym kraju strażacy mieli 300 interwencji związanych z wiatrem od północy do godziny 14:00. To głównie przewrócone drzewa czy konary. Jak długo jeszcze będzie mocno wiać?

Na wschodzie Polski - alerty dotyczące silnego wiatru obowiązują najdłużej, czyli do północy. Później wiatr będzie się uspokajać. 

Nad naszym krajem znajdzie się jednak kolejny front - związany z niżem Benito. Przyniesie opady śniegu i śniegu z deszczem czy deszczu. Od Pomorza przez Mazowsze po Lubelszczyznę będą marznące - już tej nocy zrobi się ślisko. Dla 6 województw wydano ostrzeżenia przed oblodzeniem. 

Można powiedzieć, że w najbliższych dniach będziemy mieć u nas 2 pory roku. Zimę w Polsce północno-wschodniej, a wiosennie zrobi się w pozostałej części kraju - mówi Grzegorz Walijewski z IMGW.