Sanepid wprowadził zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych w kąpielisku plaża miejska nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku. W wodzie zakwitły sinice.

Sanepid wprowadził zakaz wchodzenia do wody na kąpielisku plaża miejska nad jeziorem Trzesiecko  przy ul. Mickiewicza w Szczecinku. To już czwarty taki przypadek w Zachodniopomorskiem - wynika z informacji GIS. Zakaz wprowadzono dzień po rozpoczęciu tegorocznego sezonu.

Jak podał Główny Inspektorat Sanitarny, powodem zakazu jest zakwit sinic. Niektóre sinice mogą produkować toksyny. Kąpiel w tak zanieczyszczonej wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.

Jeszcze na trzech innych kąpieliskach w Zachodniopomorskiem obowiązują obostrzenia służb sanitarnych. Nadal nie można kąpać się w Wodnej Dolinie, kąpielisku na zalewie rzeki Dzieżęcinki w Koszalinie. Tam zakaz obowiązuje ze względu na "parametry mikrobiologiczne i wprowadzony tymczasowy zakaz kąpieli w związku z uzyskaniem oceny niedostatecznej za miniony sezon kąpielowy".

Z kolei na kąpielisku w Lubczynie nad jeziorem Dąbie nie można wchodzić do wody ze względu na przekroczenie dopuszczalnego stężenia E. coli oraz obecność śniętych ryb. Zakaz dotyczy także kąpieliska Dąbie w Szczecinie nad jeziorem Dąbie. Wprowadzony został do odwołania w związku z uzyskaniem oceny niedostatecznej za miniony sezon kąpielowy.