Więcej pociągów z Krakowa i Warszawy nad morze pojawi się w wakacyjnym rozkładzie jazdy PKP. Nowa rozpiska wejdzie w życie w najbliższą niedzielę. Po kilkudziesięciu latach znów będzie można dojechać pociągiem z Wieliszewa do Zegrza, z Ostrołęki do Chorzeli oraz ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Skróci się czas podróży m.in. z Warszawy do Radomia i z Krakowa do Bielska - Białej.

Na Mazowszu po 29 latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywracają od 11 czerwca połączenie kolejowe do Zegrza Południowego. Od niedzieli pociągi pojadą także z Ostrołęki do Chorzeli. Czas przejazdu na trasie Ostrołęka-Chorzele to około 45 minut.

Jak potwierdził w PKP Intercity nasz reporter, spółka PKP nie planuje podwyżek cen biletów za przejazdy.

Zmiany na Dolnym Śląsku. Szybsza podróż do Radomia

Na Dolnym Śląsku od 24 czerwca pojedziemy górską trasą ze Świdnicy do Jedliny - Zdroju. Mieszkańcy m.in. Bystrzycy, Lubachowa, Zagórza Śląskiego, Jugowic wsiądą do pociągów z nowych przystanków. Otwarcie trasy ze Świdnicy do Jedliny - Zdroju zapewni - jak deklaruje PKP - dogodny i bezpieczny dojazd koleją do atrakcyjnych turystycznie terenów w rejonie Gór Sowich i Wałbrzyskich. 

Dzięki wdrożeniu prędkości do 160 km/h, skróci się czas podróży z Warszawy do Radomia. Podróż na tej trasie będzie krótsza o kilkanaście minut, a najkrótszy czas przejazdu między Radomiem a Warszawą Zachodnią wyniesie 54 minuty. Przekroczona zostanie bariera godziny, co sprawi, że pociąg stanie się na tej trasie atrakcyjną alternatywą dla podróży samochodem - podkreśla w rozmowie z RMF FM rzecnzik PKP Intercity Cezary Nowak.

Nowe łącznice w Małopolsce i woj. świętokrzyskim

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły budowę nowej łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej, która od 11 czerwca zostanie oddana do użytkowania. Dzięki inwestycji, sprawniejszy będzie ruch kolejowy na trasie łączącej Małopolskę z woj. śląskim. Czas przejazdu między Krakowem a Bielskiem- Białą skróci się o ponad 10 minut. 11 czerwca otwarty zostanie trzeci, ostatni most kolejowy nad Wisłą w Krakowie. Oznacza to uruchomienie wszystkich (czterech) torów kolejowych na odcinku Kraków Główny - Kraków Płaszów. To bardzo ważny etap największej unijnej inwestycji transportowej w regionie, który pozytywnie wpłynie na możliwości prowadzenia ruchu pociągów na całym Krakowskim Węźle Kolejowym.

W woj. świętokrzyskim od niedzieli po nowej łącznicy Czarnca - Włoszczowa Północ pojadą regionalne pociągi pasażerskie - m.in. relacji Skarżysko - Kamienna - Częstochowa i Kielce - Częstochowa. Podróżni wygodnie wsiądą i wysiądą z pociągu ze zmodernizowanego przystanku w Czarncy. Obiekt został dostosowany dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Są na nim pochylnie, ścieżki naprowadzające i oznaczenia w alfabecie Braille’a. Nowy tor między Centralną Magistralą Kolejową, a linią Kielce - Fosowskie daje przewoźnikom możliwości lepszych połączeń m.in. w kierunku Warszawy i Łodzi.

Nowości na Podkarpaciu, Mazowszu i w Wielkopolsce

W czerwcu będą również dwie mijanki na linii z Rzeszowa do Kolbuszowej, które zapewnią sprawny ruch kolejowy na jednotorowej trasie. Pozwolą na mijanie się pociągów, dzięki temu zwiększy się przepustowość linii. Przewoźnicy zyskają warunki do uruchamiania dodatkowych połączeń. W woj. mazowieckim między Ostrołęką a Chorzelami podróżni skorzystają z 4 odbudowanych stacji - w Ostrołęce, Grabowie, Jastrząbce, Chorzelach oraz 5 przebudowanych przystanków - Nowa Wieś Kościelna, Zabiele Wielkie, Parciaki, Olszewka, Raszujka. Pasażerowie skorzystają także z nowego przystanku Wieliszew Centrum, a także przebudowanej stacji Zegrze Południowe

Na Podkarpaciu dodatkowe przystanki w aglomeracji rzeszowskiej zwiększą dostęp do kolei. Mieszkańcy Rzeszowa od niedzieli wsiądą do pociągu z nowych obiektów: Rzeszów Centrum, Rzeszów Politechnika, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Pobitno. W ramach budowy Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej od 11 czerwca lepszy dostęp do kolei zapewnią również nowe przystanki:  Boguchwała Dolna, Głogów Małopolski Niwa, Kolbuszowa Górna.

W Wielkopolsce na trasie Wolsztyn - Drzymałowo pasażerowie skorzystają z nowego przystanku Adamowo. W woj. śląskim od 11 czerwca oddany do użytku zostanie nowy przystanek Koniecpol Centrum wraz z parkingiem, wybudowany z rządowego "Programu Przystankowego". Wygodniej wsiądziemy także z nowego peronu w Goczałkowicach - Zdroju. W woj. warmińsko - mazurskim udostępniony zostanie podróżnym nowy peron na stacji Ełk.

Powrót pociągów w okolice Zakopanego

W Małopolsce do Zakopanego od 22 czerwca wracają bezpośrednie połączenia kolejowe m.in. z Krakowa, Warszawy, Szczecina, Poznania i Gdyni. Wygodę w podróży zapewnią lepiej przygotowane dla pasażerów kolejne perony - w Szaflarach i Nowym Targu. Od 15 czerwca na trasę Tarnów - Muszyna powracają pociągi. Prace utrzymaniowe na tej linii zapewnią sprawne i bezpieczne podróże.

W woj. pomorskim od niedzieli znów pojedziemy pociągiem na trasie Chojnice-Kościerzyna. Podróżni skorzystają z przebudowanych peronów na przystankach Męcikał, Żabno koło Chojnic, Lubnia, Dziemiany Kaszubskie, Kalisz Kaszubski, Brusy, 

Zakończenie prac umożliwi od niedzieli powrót pociągów na trasę Łódź - Drzewica. Składy pojadą po nowym moście nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim. Będą sprawne połączenia dalekobieżne m.in. Poznań - Kraków, Gdynia - Łódź - Kraków oraz regionalne Łódź - Drzewica.