Aktorka, reżyserka i menadżerka kultury Dorota Ignatjew ma zostać dyrektorką Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Większością głosów wygrała konkurs, a decyzję ogłosiła minister kultury.

Sąd konkursowy większością głosów wskazał panią Dorotę Ignatjew jako osobę rekomendowaną na stanowisko dyrektorki Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Pani Dorota Ignatjew wskazała jako dyrektora artystycznego pana Jakuba Skrzywanka - ogłosiła podczas środowej konferencji prasowej Hanna Wróblewska, szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jesteśmy teraz na etapie negocjacji umowy - dodała. Wskazała, że "negocjacje powinny potrwać około tygodnia".

Dorota Ignatjew rywalizowała z Bartoszem Szydłowskim

Mogę powiedzieć, że był to konkurs, w którym brały udział dwie osoby, obie świetne, pani Dorota Ignatjew i pan Bartosz Szydłowski - obie bardzo zasłużone dla rozwoju teatru w Polsce. Z czego mogę się cieszyć, obie osoby przed ogłoszeniem wyników powiedziały, że ich eksplikacje mogą zostać upublicznione - powiedziała.

Dorota Ignatjew jest aktorką, reżyserką teatralną i menedżerką kultury. Była dyrektorką ds. artystycznych Teatru Zagłębia w Sosnowcu, dyrektorką naczelną i artystyczną Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, od lutego 2021 roku jest szefową Teatru Nowego w Łodzi.

Kolejne konkursy w instytucjach kultury

Wróblewska poinformowała również o planowanych posiedzeniach konkursowych związanych z powołaniem nowych dyrektorów Polskiej Opery Królewskiej, Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego FINA, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jesteśmy już po wstępnych ustaleniach dotyczących konkursu na Polski Instytut Sztuki Filmowej. To wszystko powinno rozegrać się w czerwcu. W czerwcu rozpoczynamy też prace, ogłaszamy konkursy na dwie inne instytucje, w których obecnie są osoby pełniące obowiązki dyrektorów, są to Zachęta Narodowa Galeria Sztuki oraz Instytut POLONIKA - powiedziała szefowa MKiDN.