​Od marca ok. 20,5 tys. Żydów wyjechało z Rosji do Izraela - informuje BBC, powołując się na dane Agencji Żydowskiej. Kolejne tysiące miały przeprowadzić się do innych krajów. Według brytyjskiego nadawcy przyczyny to sprzeciw wobec wojny z Ukrainą oraz obawa przed represjami.

W Rosji trwa masowa emigracja przedstawicieli ludności żydowskiej. Co najmniej jeden na ośmiu Żydów opuścił ten kraj od początku wojny z Ukrainą - pisze BBC.

Tysiące Żydów wyjeżdża z Rosji

Agencja Żydowska, która m.in. pomaga Żydom z całego świata osiedlić się w Izraelu, przekazała, że od marca z Rosji wyjechało 20,5 tys. z ok. 165 tys. mieszkających tam Żydów. Jak szacuje BBC, tysiące Żydów przeprowadziło się do innych krajów.

Wśród tych, którzy opuścili Rosję, jest Pinchas Goldschmidt wraz z rodziną. Goldschmidt, który od 1993 r. jest naczelnym rabinem Moskwy, po upadku komunizmu aktywnie działał na rzecz rozwijania społeczności żydowskiej w Rosji. Po wyjeździe do Izraela ustąpił ze stanowiska i wypowiedział się przeciwko rosyjskiej wojnie na Ukrainie.

Czułem, że muszę coś zrobić, by pokazać swoją całkowitą niezgodę na inwazję na Ukrainę, ale gdybym zrobił to, pozostając w Moskwie, stanowiłoby to dla mnie zagrożenie - cytuje duchownego BBC.

"Zawsze, kiedy w Rosji coś się dzieje, Żydzi są zagrożeni"

Zastanawiałam się, skąd ta rosnąca liczba wyjazdów, bo obecnie nie obserwujemy dużego wzrostu antysemityzmu. Ale jeśli spojrzeć na to oczami historyka, to widać, że zawsze, kiedy w Rosji coś się dzieje, zmienia, Żydzi są zagrożeni - powiedziała BBC Anna Shternshis, profesorka Yiddish Studies na Uniwersytecie w Toronto i badaczka historii Żydów w Rosji.

Nie wszyscy działają, ale każdy Żyd w Rosji dzisiaj o tym myśli - dodała.

BBC przytacza również wypowiedź przedstawiciela społeczności żydowskiej, który stara się wyjechać z Rosji. W rozmowie prosi on o podanie zmienionego imienia, ponieważ obawia się o swoje bezpieczeństwo.

Po 24 lutego moja rodzina uświadomiła sobie, że jesteśmy całkowicie przeciwko tej wojnie, ale nie wiemy, jak mielibyśmy wyrazić swój protest. Jedno z moich dzieci jest w wieku poborowym, co jest jeszcze jednym powodem do wyjazdu - powiedział Aleksandr.

Władze w Rosji są nieprzewidywalne i mają złe tendencje. Żydzi stają się jednym celów propagandy, tradycyjnie jesteśmy dobrym sposobem na znalezienie wrogów wewnętrznych. Moi przodkowie tego doświadczyli - dodał.