"Rosjanie lubią różnego rodzaju symbolikę, dlatego w okolicach 24 lutego, a zatem w rocznicę inwazji sprzed roku, mogą rozpocząć kolejną zmasowaną ofensywę na Ukrainę. Spodziewamy się, że wróg jest w stanie wezwać pod broń nawet około 500 tys. ludzi - ocenił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. "Nie jestem tym zachwycony, ale być może Serbia będzie musiała nałożyć na Rosję sankcje" - wyznał serbski prezydent Aleksandar Vučić w wystąpieniu przed Zgromadzeniem Narodowym Republiki Serbii (parlamentem). Czworo wysokich rangą urzędników Pentagonu oceniło scenariusz szybkiego wyzwolenia Krymu przez Ukrainę jako mało prawdopodobny; amerykański resort obrony przekazał taki komunikat podczas niejawnego briefingu dla kongresmenów - powiadomił portal Politico. "Popieramy zawieszanie rosyjskich i białoruskich związków sportowych w międzynarodowych federacjach sportowych" - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. W ubiegłym tygodniu MKOl zapowiedział, że "bada" możliwość dopuszczenia Rosjan i Białorusinów udziału w igrzyskach pod neutralną flagą. Najważniejsze wydarzenia związane z 343. dniem rosyjskiej agresji zbieraliśmy w naszej relacji z 02.02.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:17

Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej William Burns ocenił, że najbliższe sześć miesięcy będzie kluczowe dla losów Ukrainy.

23:14

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował na Twitterze Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce za zdecydowane stanowisko w sprawie zakazu startu sportowców z Rosji i Białorusi w igrzyskach olimpijskich.

"Dziękuję Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce za ich pryncypialne stanowisko. Podejmowana przez MKOl próba umożliwienia powrotu sportowców z Rosji i Białorusi do zawodów olimpijskich jest legitymizacją ich zbrodniczej agresji" - napisał Zełenski.

"Razem nie pozwolimy, aby sport był wykorzystywany przeciwko ludzkości i propagandzie wojennej!" - dodał.

Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało dziś, że Polska, Estonia, Litwa i Łotwa potępiły wysiłki MKOl, mające na celu przywrócenie sportowców krajów agresorów, Rosji i Białorusi, do międzynarodowych zawodów.

Wspólne stanowisko w tej sprawie przedstawili Minister Sportu i Turystyki RP Kamil Bortniczuk, Minister Kultury Republiki Estońskiej Piret Hartman, Minister Edukacji, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej Jurgita Siugzdiniene oraz Minister Edukacji i Nauki Republiki Łotewskiej Anda Caksa.

22:58

Zwierzchnik polskiego prawosławia wysłał list do patriarchy Cyryla. "Dzięki wysiłkom Waszej Świątobliwości, Rosyjska Cerkiew Prawosławna lśni duchowym odrodzeniem i służy przykładem dla innych" - pisze w nim abp Sawa. "Wrogowi wiary nie podoba się stabilność Cerkwi - stara się ją zniszczyć. Naocznie świadczy o tym to, co stało się w Ukrainie" - dodaje. O tym wstrząsającym liście Tomasz Terlikowski w Radiu RMF24 rozmawiał z Dariuszem Brunczem z portalu ekumenizm.pl.

22:47

Dodatkowe podatki od nadmiarowych zysków nie działają. W czasie, gdy wielu ludziom brakuje pieniędzy na ogrzewanie i paliwo, kolejne koncerny naftowe ujawniają wyniki finansowe. Wynika z nich, że ich udziałowcy i prezesi mogliby... palić w piecach pieniędzmi. Wraz z nadejściem okresu publikacji wyników za 2022 rok, okazuje się, że jeszcze nigdy w historii te firmy nie miały takich zysków, jak podczas trwającej wojny z Rosją.

22:31

Sądzę, że Ukrainia zasługuje na to, by rozpocząć w tym roku negocjacje o akcesji do UE - oświadczył prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

Kończy się praca rządu i Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy) nad wypełnieniem siedmiu zaleceń UE. Wiosną przyjdzie czas na ocenę realizacji tych zadań - powiedział ukraiński przywódca.

22:22

Nie jestem tym zachwycony, ale być może Serbia będzie musiała nałożyć na Rosję sankcje - wyznał serbski prezydent Aleksandar Vučić w wystąpieniu przed Zgromadzeniem Narodowym Republiki Serbii (parlamentem).

22:08

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego sondażu telewizji ARD.

59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

21:59

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price wyraził zaniepokojenie - jak to ujął - zorganizowanymi wysiłkami węgierskich oficjeli i rządowych mediów, by zdyskredytować ambasadora USA i Stany Zjednoczone.

To reakcja na publiczny spór między ambasadorem Davidem Pressmanem i węgierskimi władzami m.in. na temat wojny na Ukrainie.

21:44

Popieramy zawieszanie rosyjskich i białoruskich związków sportowych w międzynarodowych federacjach sportowych - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Dodała jednak, że w przypadkach takich, jak igrzyska olimpijskie, gdzie MKOl zgodził się na uczestnictwo sportowców z tych krajów, powinno zakazać się używania ich flag i hymnów.

W ubiegłym tygodniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski zapowiedział, że "bada" możliwość dopuszczenia Rosjan i Białorusinów udziału w igrzyskach pod neutralną flagą.

21:32

To, co myśli ambasador USA, czy jakikolwiek inny ambasador o wewnętrznych stosunkach panujących na Węgrzech, jest nieistotne, bo to nie jego sprawa - oświadczył minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó w odpowiedzi na krytykę ze strony ambasadora USA w Budapeszcie Davida Pressmana.

Pressman skrytykował węgierski rząd w sprawie podejścia do wojny w Ukrainie w środowym artykule opublikowanym przez portal Politico: "Liderzy węgierskiego rządu często mówią o promowaniu pokoju, ale nadal forsują politykę popieraną przez Putina, od potępienia sankcji do przyjęcia rosyjskich propozycji 'zawieszenia broni'" - napisał.

21:25

Prezydencja Szwecji w Radzie UE to "okno możliwości" w sprawie dołączenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Szwecja ma pewne instrumenty, które, jeśli będą dobrze wykorzystane, mogą doprowadzić przy sprzyjających okolicznościach do rozpoczęcia procesu akcesyjnego - oznajmił w Sztokholmie szef MSZ RP Zbigniew Rau.

21:06

W tym tygodniu może zostać ogłoszona decyzja o przekazaniu Ukrainie broni dalszego zasięgu, czyli amunicji GLSDB. Analitycy wojskowi wskazują, że może to znacząco wpłynąć na przebieg trwającej wojny, bowiem w zasięgu pocisków znajdą się wszystkie linie zaopatrzeniowe armii Putina na okupowanym przez Rosjan wschodzie Ukrainy, w tym również część Krymu.

20:55

Znana z protestów antykremlowskich grupa Pussy Riot w krótkim filmie zatytułowanym "Prochy Putina" wzywa do przyłączenia się do "ruchu przeciwko najbardziej niebezpiecznemu żyjącemu dyktatorowi" i pali ogromny portret przywódcy Rosji.

20:34

Uświadamiamy amerykańskich partnerów, że mamy historyczną szansę pokonania Rosji i przekonujemy ich do członkostwa Ukrainy w NATO - poinformował w Waszyngtonie szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel podczas briefingu ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Litwy.

Ukraiński poseł Ołeksandr Mereżko wyraził przekonanie, że mimo początkowego "nie", USA zgodzą się na przekazanie samolotów F-16.

20:22

W ramach misji pomocy wojskowej Unii Europejskiej na Ukrainie, Francja wyśle do Polski 150 żołnierzy. Pod dowództwem dowództwa operacyjnego misji EUMAM - Dowództwa Szkolenia Sił Połączonych (CAT-C), zlokalizowanego w Polsce, będzie szkolił ukraińskich żołnierzy - napisał na Twitterze rzecznik polskiego resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina.

19:42

Możemy przedstawić naszym partnerom wszelkie gwarancje, że nie użyjemy pocisków dalszego zasięgu do atakowania terytorium Rosji; mamy wystarczająco wiele celów na okupowanych terenach Ukrainy - zadeklarował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podczas wspólnego posiedzenia ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej w Kijowie.

Potrzebujemy pocisków o zasięgu 300 km, które nie pozwolą przeciwnikowi na utrzymywanie skutecznej obrony i doprowadzą go do porażki w wojnie. Jeśli chcemy zwyciężyć, musimy przejąć inicjatywę strategiczną - podkreślił szef resortu obrony, cytowany przez agencję Ukrinform.

Sukces Ukrainy na froncie to również wasz sukces. Jesteśmy gotowi koordynować cele ataków z naszymi partnerami - dodał minister, zwracając się do europejskich i amerykańskich sojuszników Kijowa.

19:27

W okupowanym i zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu, mieście na południowym-wschodzie Ukrainy, doszło do serii eksplozji w miejscach rozmieszczenia żołnierzy i uzbrojenia agresora - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Od wybuchów zatrzęsło się całe miasto. Eksplozje odnotowano w (kompleksie handlowym) Port City, czyli miejscu dyslokacji okupacyjnych (wojsk) i (przedstawicieli) partii Jedna Rosja, a także na polach w 23. dzielnicy, gdzie najeźdźcy lubili ukrywać systemy obrony przeciwlotniczej - oznajmił samorządowiec na Telegramie.

W kolejnym wpisie, zamieszczonym kilka godzin później, Andriuszczenko poinformował o pięciu głośnych eksplozjach na terenie kombinatu metalurgicznego im. Iljicza, od maja 2022 roku służącego najeźdźcom jako koszary i skład amunicji. Po prostu święto. (...) Jaki przepiękny wieczór - napisał doradca mera.

19:11

Gościem piątkowej Porannej rozmowy w RMF FM będzie wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, z którym porozmawiamy m.in. o rozpoczynającym się tego dnia szczycie Unia Europejska - Ukraina w Kijowie. Wiele wskazuje na to, że spotkanie z udziałem m.in. szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela nie będzie przełomowe jeśli chodzi o proces integracji Kijowa z UE. Z projektu dokumentu końcowego kijowskiego szczytu, który poznała brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, wynika, że nie ma w nim żadnej daty dotyczącej rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE. Zapraszamy tuż po godzinie 8:00!

18:53

Punkt kontrolny na granicy rosyjsko-gruzińskiej Wierchnij Łars został zamknięty dla wszystkich środków transportu - poinformowało regionalne ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych. Decyzja została podjęta ze względu na "brak możliwości zapewnienia bezpiecznego przejazdu pojazdów" w trudnych warunkach atmosferycznych, z uwzględnieniem "zaleceń gruzińskiej straży granicznej".

Jednocześnie w komunikacie Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych zaznaczono, że punkt kontrolny jest zamknięty tylko w przypadku wyjazdu z Federacji Rosyjskiej.

Po ogłoszeniu przez Władimira Putina mobilizacji we wrześniu, na przejściu Wierchnij Łars ustawiały się wielokilometrowe kolejki osób próbujących opuścić Rosję.

18:36

Rosjanie lubią różnego rodzaju symbolikę, dlatego w okolicach 24 lutego, a zatem w rocznicę inwazji sprzed roku, mogą rozpocząć kolejną zmasowaną ofensywę na Ukrainę. Spodziewamy się, że wróg jest w stanie wezwać pod broń nawet około 500 tys. ludzi - ocenił w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z francuską telewizją BFM TV.

Nie lekceważymy naszego wroga. Oficjalnie ogłosili mobilizację 300 tys. (rezerwistów), lecz gdy widzimy (rosyjskie) wojska przy granicy, uważamy, że (tych żołnierzy) jest znacznie więcej. (...) Mówimy naszym partnerom, że my również musimy być gotowi tak szybko, jak to możliwe. Dlatego potrzebujemy broni - podkreślił Reznikow. Jego wypowiedź przytoczył również brytyjski dziennik "Guardian".

18:21

System SAMP/T, przeznaczony do obrony przeciwlotniczej Kijowa i innych terenów na Ukrainie, zacznie działać w ciągu najbliższych siedmiu-ośmiu tygodni - taką opinię wyraził szef MSZ Włoch, wicepremier Antonio Tajani. System, którego wysłanie Rzym już wcześniej zapowiedział, to wynik włosko-francuskiej współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego.

Tajani powiedział też: Wysłaliśmy tylko broń defensywną, nie ofensywną; nie wysłaliśmy czołgów i nie wyślemy.

16:50

Ukraińska gospodarka w 2022 roku zmniejszyła się o ponad 30 proc. - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w rozmowie z "Der Spiegel".

Jak wskazuje, w wyniku rosyjskiej inwazji wiele przedsiębiorstw zostało fizycznie zniszczonych, jak chociażby Azowstal - jeden z czołowych producentów metali w kraju.

W tym roku Kijów spodziewa się wzrostu PKB o 0,3 proc.

15:53

Prezydent Rosji Władimir Putin, przemawiając na koncercie z okazji rocznicy zwycięstwa w bitwie pod Stalingradem, skomentował dostawy zachodniego sprzętu na Ukrainę, w tym niemieckich czołgów leopard.

Niewiarygodne, ale prawdziwe: znowu zagrażają nam niemieckie czołgi leopard z krzyżami na pokładzie - powiedział.

Ci, którzy spodziewają się pokonać Rosję na polu bitwy, najwyraźniej nie rozumieją, że współczesna wojna z Rosją będzie dla nich zupełnie inna. Nie wysyłamy naszych czołgów do ich granicy. Mamy jak odpowiedzieć. A użycie pojazdów opancerzonych nie zakończy sprawy. Każdy powinien to zrozumieć - zaznaczył.

15:08

Władimir Putin nakazał żołnierzom zajęcie do marca terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego - przekazał przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Czerniak.

Obserwujemy, że rosyjskie siły okupacyjne przerzucają na wschód dodatkowe grupy szturmowe, jednostki, broń i sprzęt wojskowy - powiedział.

14:58

Ukraińscy żołnierze przybyli do Niemiec na szkolenie z systemu obrony powietrznej Patriot. Grupa wylądowała już we wtorek i miała w czwartek rozpocząć szkolenie - podała agencja informacyjna dpa, powołując się na osoby ze służb bezpieczeństwa w Berlinie. Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie system Patriot.

W sumie grupa liczy około 70 Ukraińców - pisze dpa.

W porozumieniu z USA niemiecki rząd chce dostarczyć Ukrainie cały system Patriot do obrony przed rosyjskimi atakami.

14:53

Rada Unii Europejskiej przeznaczy kolejne 500 mln euro na pomoc Ukrainie - poinformował ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Ponadto, według niego, UE wyśle 45 mln euro na pomoc wojskową.

14:24

Ośmiu robotników zginęło, a dwóch zostało rannych w wyniku pożaru, którzy wybuchł w nocy ze środy na czwartek w kontenerach pracowników budowy w Sewastopolu, na okupowanym przez Rosję Krymie - poinformowała niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Ofiary śmiertelne i poszkodowani to osoby zatrudnione przy budowie drogi. Ogień objął powierzchnię około 200 metrów kwadratowych - oznajmiły opozycyjne media.

14:13

Czworo wysokich rangą urzędników Pentagonu oceniło scenariusz szybkiego wyzwolenia Krymu przez Ukrainę jako mało prawdopodobny; amerykański resort obrony przekazał taki komunikat podczas niejawnego briefingu dla kongresmenów - powiadomił portal Politico.

Stanowisko ministerstwa jest spójne z wcześniejszymi ocenami przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Marka Milleya, przedstawionymi 20 stycznia podczas spotkania grupy kontaktowej ds. wspierania obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech. "Z wojskowego punktu widzenia wciąż utrzymuję, że w tym roku byłoby bardzo, bardzo trudno militarnie wyrzucić rosyjskie siły z każdego centymetra okupowanej przez Rosjan Ukrainy. To nie znaczy, że to się nie może stać, ale będzie to bardzo, bardzo trudne" - powiedział wówczas gen. Milley, cytowany w czwartek przez Politico.

Jak powiadomił portal, powołując się na własne źródła w Kijowie, administracja prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zareagowała na wypowiedzi gen. Milleya z "wściekłością", ponieważ ukraińska armia zamierza przeprowadzić wiosną "ofensywy na szeroką skalę". Również szef kancelarii Zełenskiego Andrij Jermak podkreślał przed kilkoma tygodniami, że zwycięstwo Ukrainy "nie wchodzi w grę" bez odzyskania Krymu.

13:53

Czasami jestem zaskoczony reakcjami, jakie wywołuję, gdy używam terminu dyplomacja. Sprowadza się to do negocjacji z Putinem, ale tak nie jest. Dyplomacja może utorować drogę do późniejszych negocjacji - powiedział w kontekście wojny na Ukrainie lider frakcji SPD Rolf Muetzenich.

(...) w czasach wojny nieuchronnie mówi się o tym, jak zakończyć wojnę na Ukrainie i jak stopniowo osiągnąć pokój lub przynajmniej zawieszenie broni. W obecnych warunkach wydaje mi się to niestety bardzo odległe - stwierdził Muetzenich w wywiadzie dla gazety "Frankfurter Rundschau".

Polityk SPD wyjaśnił, że "Moskwa nie chce jeszcze zawieszenia broni ani pokoju. Niemniej jednak dobrze się stało, że turecki prezydent Erdogan, sekretarz generalny ONZ Guterres, ale także inne kraje i organizacje międzynarodowe próbowały przynajmniej w międzyczasie osiągnąć porozumienia na drodze dyplomacji - na przykład w sprawie dostaw zboża, wymiany więźniów czy ochrony elektrowni atomowych. Tego też nie możemy odpuścić".

13:40

Ponownie uruchomiono kilka naprawionych bloków w elektrowniach uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków rakietowych, co złagodziło niedobory energii w kraju - podało w czwartek ministerstwo energetyki Ukrainy. Najtrudniejsza sytuacja z dostawami prądu panuje w objętych działaniami wojennymi obwodach donieckim i chersońskim, a także w obwodzie charkowskim.

Rosyjskie ataki na obiekty infrastruktury energetycznej doprowadziły do powszechnych niedoborów mocy i przerw w dostawie prądu, które dotknęły milionów ludzi. Uszkodzeniu uległo około 40 proc. systemu.

Pod koniec stycznia niedobór mocy potrzebnej dla zaopatrzenia kraju w energię elektryczną osiągał 25 proc. Obecnie, według prognoz ministerstwa, wieczorne niedobory mocy mogą sięgnąć już tylko 19 proc.

13:37

"Do 24 lutego, rok po rozpoczęciu inwazji, zamierzamy wdrożyć dziesiąty pakiet sankcji" wobec Rosji - powiedziała Ursula von der Leyen na konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Szefowa KE wskazała, że działające obecnie sankcje poważnie szkodzą rosyjskiej gospodarce. Ograniczenie cen rosyjskiej ropy kosztowało Moskwę "około 160 milionów euro dziennie" - podkreśliła.

13:35

Rosyjska administracja usług publicznych poinformowała o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o wydanie paszportów dziesięcioletnich. Służby tłumaczą to zwiększonym popytem i potrzebą "przywrócenia rytmu produkcji". Po rozpoczęciu się inwazji na Ukrainę, a zwłaszcza po uruchomieniu mobilizacji, Rosjanie zaczęli częściej starać się o paszporty.

13:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nowe sankcje wobec Rosji, wzywając UE do wzmocnienia środków nacisków w związku z wojną, którą Rosja prowadzi przeciwko jego państwu.

Zełenski poinformował o tym na wspólnej konferencji prasowej z von der Leyen w Kijowie. 

12:37

Produkcja samochodów w Rosji spadła w ubiegłym roku do poziomów nienotowanych od czasu, gdy Leonid Breżniew był przywódcą ZSRR; na rynku motoryzacyjnym pozostały już tylko rosyjskie i chińskie marki - poinformował portal Moscow Times, którego siedziba mieści się w Amsterdamie.

Rosyjski przemysł samochodowy - jedna z największych gałęzi przemysłu, zatrudniająca bezpośrednio 300 tys. osób, a po uwzględnieniu branż pokrewnych trzy miliony - cofnął się o pół wieku - pisze Moscow Times, powołując się na oficjalne dane rosyjskiej Federalnej Służby Statystyki. Wynika z nich, że w 2022 roku wyprodukowano w Rosji o 67 proc. samochodów mniej niż rok wcześniej.

12:06

Do obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy przybył oddział rosyjskich sił specjalnych SOBR, by stłumić bunt wśród wojskowych z Rosji - poinformował Ołeksij Dmytraszkiwski, przedstawiciel sił krymskiego kierunku obrony armii ukraińskiej.

Jak powiedział wojskowy, cytowany przez agencję Ukrinform, przyjazd oddziału SOBR związany jest "nie z działaniami szturmowymi, a ze złym stanem psychologicznym wojsk" rosyjskich. Oddział przybył, aby zdusić bunty - powiedział Dmytraszkiwski.

SOBR to oddziały szybkiego reagowania wchodzące w skład rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii).

11:00

Unia Europejska nadal będzie wspierać dalszą integrację europejską Ukrainy - taki zapis znajduje się w deklaracji, która zostanie ogłoszona w piątek na szczycie UE-Ukraina. Dokument zdobyła brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Tekst ten będzie podstawą do sfinalizowania oświadczenia z Ukrainą 3 lutego w Kijowie.

09:40

Czterej rosyjscy dyplomaci zostali uznani za osoby niepożądane w Austrii z powodu zachowania niezgodnego z zasadami umów międzynarodowych - poinformowało austriackie MSZ.

Jest to powód często przywoływany w sprawach o szpiegostwo - skomentowała agencja Reutera.

Dyplomaci otrzymali nakaz opuszczenia Austrii do środy, 8 lutego. Dwóch z nich pracuje w ambasadzie Rosji, a dwóch pozostałych w rosyjskiej misji przy ONZ w Wiedniu. 

09:39

Inwazja na Ukrainę i będące jej efektem międzynarodowe sankcje z dużym prawdopodobieństwem podważają pozycję Rosji jako wiarygodnego eksportera broni - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Jeszcze przed inwazją udział Rosji w międzynarodowym rynku broni spadał. Teraz, wobec sprzecznych żądań, Rosja prawie na pewno przedłoży przekazanie nowo wyprodukowanej broni własnym siłom na Ukrainie nad zaopatrywanie partnerów eksportowych. Niedobór komponentów prawdopodobnie wpływa na produkcję sprzętu przeznaczonego na eksport, takiego jak pojazdy opancerzone, helikoptery szturmowe i systemy obrony powietrznej. Ponadto zdolność Rosji do utrzymania usług wsparcia dla istniejących kontraktów eksportowych, takich jak dostarczanie części zamiennych i konserwacja, zostanie prawdopodobnie poważnie zakłócona przez co najmniej kolejne trzy do pięciu lat" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

09:37

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że przybyła do Kijowa z grupą komisarzy unijnych. "Jesteśmy tu razem, by pokazać, że UE stoi u boku Ukrainy tak niezachwianie, jak zawsze" - napisała szefowa KE na Twitterze.

Von der Leyen przypomniała, że odwiedza Kijów po raz czwarty od czasu, gdy Rosja napadła na Ukrainę. Tym razem - podkreśliła - przybywa z grupą komisarzy unijnych. Jest to grupa 15 osób - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na komunikat KE. Wraz z von der Leyen są w Kijowie m.in.: szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, dwaj wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis i Marosz Szefczovicz, komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni i komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

08:37

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow twierdzi, że Rosja mobilizuje nawet 500 tysięcy żołnierzy na nową ofensywę w Ukrainie, która może rozpocząć się 24 lutego, w rocznicę napaści. 

08:26

Kilka dni temu Joe Biden potwierdził, że wybiera się do Polski, ale dodał, że nie zna jeszcze terminu. W nieoficjalnych informacjach pojawia się sugestia, że wizyta może odbyć się pod koniec lutego - w okolicach rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę. O wizycie prezydenta Joe Bidena wiemy tyle, ile sam powiedział, a mówi, że chce przyjechać - wyjaśniał w rozmowie 7 pytań o 7:07 w internetowym Radiu RMF24 były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a obecnie doradca społeczny prezydenta Paweł Soloch.

08:13

W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy około 300 rosyjskich wojskowych nie może się demobilizować ze służby kontraktowej; wojskowi ci nie otrzymali odprawy pieniężnej - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sytuacja, którą opisuje sztab, dotyczy jednego z oddziałów rosyjskich, w którym 9 stycznia wojskowym zakończyły się trzymiesięczne kontrakty zawarte z armią rosyjską.

Oprócz tego - jak dodaje ukraińskie dowództwo - w związku z mobilizacją w Rosji żołnierze ci nie mogą odejść ze służby wojskowej. 

08:06

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Amerykański think tank przytacza wypowiedź przedstawiciela ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrija Jusowa, który oświadczył, że Ukraina znajduje się w przededniu aktywnej fazy walk i ma ona nastąpić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

05:13

Rosyjska rakieta zniszczyła wieczorem blok mieszkalny w Kramatorsku, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jak poinformowały lokalne władze, co najmniej 3 osoby zginęły a 20 zostało rannych. 

"Ratownicy, służby porządku publicznego i służby komunalne przeszukują gruzy zniszczonego budynku. Jest możliwe, że pod gruzami są ludzie" - napisał na Telegramie Pawło Kyryłenko, szef obwodowej administracji wojskowej.

05:05

Rosyjscy najeźdźcy nasilili działania ofensywne na wschodzie Ukrainy. Rosjanie próbują wykazać się przynajmniej pewnymi zdobyczami przed rocznicą inwazji - powiedział prezydent Ukrainy Włodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu wideo.

Miałem dzisiaj szereg spotkań operacyjnych z naszymi wojskowymi. Nastąpiło pewne nasilenie ofensywnych działań okupantów na linii kontaktowej na wschodzie naszego kraju. Sytuacja staje się coraz trudniejsza - powiedział Zełenski.

Wróg próbuje teraz uzyskać przynajmniej cokolwiek, aby pokazać w rocznicę inwazji, że Rosja jakoby ma jakieś szanse - dodał.

Według przewidywań ekspertów i danych wywiadu Rosja gromadzi sił, aby dokonać przed rocznicą inwazji kolejnej ofensywy na dużą skalę.