Władimir Putin rozmawiał w sobotę z Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem. Prezydent Rosji powiedział niemieckiemu kanclerzowi oraz prezydentowi Francji, że strona rosyjska jest otwarta na wznowienie dialogu z Ukrainą. Putin miał poinformować również, że ​​Rosja może zwiększyć eksport nawozów i produktów rolnych, jeśli zostaną zniesione przeciwko niej sankcje.

Jak poinformowało biuro prasowe rządu Niemiec, z inicjatywy kanclerza Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sobotnie południe miała miejsce ich rozmowa telefoniczna z Władimirem Putinem.

Trwała 80 minut i dotyczyła trwającej wojny Rosji z Ukrainą oraz możliwości jej zakończenia.

Jak podało biuro prasowe niemieckiego rządu, kanclerz Scholz i prezydent Macron zaapelowali do rosyjskiego przywódcy o natychmiastowe zawieszenie broni i wycofanie rosyjskich wojsk.

Wezwali także Putina do podjęcia poważnych, bezpośrednich negocjacji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i znalezienia dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.

Pałac Elizejski poinformował natomiast, że Macron i Scholz wezwali Putina do odblokowania portów w Odessie, aby umożliwić eksport zbóż z Ukrainy. Poprosili również rosyjskiego prezydenta o uwolnienie 2,5 tys. ukraińskich bojowników, którzy walczyli w zakładach Azowstal w Mariupolu, skąd zostali wzięci do niewoli przez Rosjan.

Putin mówi o zniesieniu sankcji

Z kolei jak podkreślił Kreml w komunikacie, Putin miał powiedzieć Scholzowi i Macronowi, że Rosja jest gotowa przedyskutować sposoby umożliwienia Ukrainie wznowienia dostaw zboża z portów Morza Czarnego.

"Ze swojej strony Rosja jest gotowa pomóc znaleźć rozwiązanie dla niezakłóconego eksportu zboża, w tym ukraińskiego, z portów Morza Czarnego" - przekazał Kreml.

Reuters przypomina, że na Rosję i Ukrainę przypada prawie jedna trzecia światowych dostaw pszenicy. Rosja jest natomiast kluczowym światowym eksporterem nawozów, a Ukraina jest głównym eksporterem oleju kukurydzianego i słonecznikowego.

Putin miał poinformować również, że Rosja jest gotowa zwiększyć eksport nawozów i produktów rolnych, jeśli zostaną zniesione przeciwko niej sankcje. W ostatnich dniach to samo żądanie poruszył w rozmowach z przywódcami Włoch i Austrii.

W swoim oświadczeniu Kreml przekazał także, że Putin mówił, iż Rosja jest skłonna wznowić rozmowy z Ukrainą.

"Szczególną uwagę zwrócono na stan negocjacji, które zostały zamrożone z powodu Kijowa. Prezydent Władimir Putin potwierdził otwartość strony rosyjskiej na wznowienie dialogu" - oświadczył Kreml.