W Irlandii zaczyna brakować miejsc zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Z tego powodu grupa uchodźców została czasowo umieszczona na największym stadionie w kraju, a rząd apeluje do Ukraińców, by na razie wstrzymali się z przyjazdami do Irlandii.

W Irlandii zaczyna brakować miejsc zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Z tego powodu grupa uchodźców została czasowo umieszczona na największym stadionie w kraju, a rząd apeluje do Ukraińców, by na razie wstrzymali się z przyjazdami do Irlandii.

W sobotę wieczorem poinformowano, że 140 ukraińskich uchodźców czasowo zakwaterowano w zaadoptowanych do tego pomieszczeniach na używanym do sportów gaelickich stadionie Croke Park w Dublinie. Mają tam pozostać do 18 stycznia, a przez ten czas rząd spróbuje znaleźć im stałe miejsce pobytu. Ministerstwo ds. integracji przyznało jednak dzos, że nie może potwierdzić, dokąd zostaną przeniesieni po tej dacie.

Irlandia już od kilku lat zmaga się z poważnym deficytem domów mieszkalnych, a napływ uchodźców jeszcze pogłębił ten problem. Według rządowych statystyk, w dniu 5 stycznia w tym kraju zapewnione zakwaterowanie miało 73 490 uchodźców, czyli 10 razy więcej niż rok wcześniej (7250 osób), z czego prawie 54,4 tys. to uchodźcy z Ukrainy. W ciągu minionego roku uchodźcy byli tymczasowo umieszczani m.in. na innym stadionie w Dublinie - Aviva Stadium, na lotnisku w irlandzkiej stolicy oraz w dawnych koszarach wojskowych.

Z powodu braku miejsc zakwaterowania ministerstwo ds. integracji zwróciło się z apelem do Ukraińców, by w nadchodzących tygodniach wstrzymali się z przyjazdami i planowaniem przyjazdów do Irlandii.