Według doniesień, w miniony czwartek lub piątek Władimir Putin przeszedł zabieg polegający na odciągnięciu płynów zbierających się w jamie brzusznej. Miało to być związane z chorobą nowotworową.

Media powołują się na anonimowe źródła zbliżone do Kremla. Dowiadujmy się z nich, że zdalne pojawianie się Putina podczas niedawnego spotkania z szefami służb rosyjskich zmanipulowano cyfrowo przy użyciu technologii deepfake.

W rzeczywistości nagranie zrealizowano wcześniej, fingując obecność prezydenta na żywo. Stosując podobną technikę, próbowano zdyskredytować wizerunek prezydenta Zełenskiego, udostępniając przed dwoma miesiącami w internecie film z jego udziałem. Nawoływał w nim Ukraińców do poddania się. Zmanipulowany przez Rosjan film był oczywistym fejkiem, mającym na celu osłabienie ukraińskiej woli walki.

To nie jedyne doniesienia na temat zdrowia Władimira Putina. Od dawna w światowych mediach pojawiają się spekulacje na temat złego stanu zdrowia Władimira Putina. Gazety, donosząc o fizycznej niedyspozycji rosyjskiego przywódcy, wymieniają nowotwór, chorobę Parkinsona czy schizofrenię.

Według Brytyjczyków, rosyjski prezydent zawsze podróżuje z dziewięcioma lekarzami, a ze specjalistą od chorób nowotworowych tarczycy widział się trzydzieści pięć razy. Ktoś nawet obliczył, że spędził on z Putinem 166 dni w ciągu ostatnich 4 lat.

Spekulowano także o raku krwi, choć nie precyzowano, o jaki dokładnie rodzaj choroby Putina chodzi. Co warte podkreślenia, rak krwi nie jest fachowym określonym medycznym. Zdaniem ekspertów może chodzić o białaczkę lub nowotwór układu krwiotwórczego.

Według doniesień, Putin zdradza także symptomy choroby Parkinsona - co widoczne było na kilku nagranych niedawno filmach, a także objawy zaburzeń schizofrenicznych. Źródło podkreśla, że operacja rosyjskiego prezydenta nie jest podyktowana nagłym pogorszeniem się stanu jego zdrowia.

Komentatorzy zaznaczają, że w większości informacje na temat zdrowia Putina są jednak anonimowe i nieoficjalne, co sugeruje, ze należy podchodzić do nich z odpowiednią rezerwą i ostrożnością.

Opracowanie: