W czwartek w rosyjskich mediach pojawiło się nagranie spotkania Władimira Putina z Siergiejem Szojgu, w czasie którego rosyjski minister obrony przekazał, że według niego Mariupol został zdobyty przez agresora. Wielu ekspertów i internautów zwróciło uwagę na dziwne zachowanie Putina w czasie zarejestrowanego wydarzenia.

Nagranie, które zostało udostępnione w mediach ma 12 minut. Przez cały czas Szojgu z Putinem siedzą przy stole. Putin jest zgarbiony i cały czas trzyma się stołu. Jego kciuk od czasu do czasu drga. W niektórych momentach widać też dziwny ruch nogą prezydenta Rosji.

Prof. Eric Bucy ekspert od mowy ciała powiedział "The Sun", że Putin nie wygląda na zdrowego człowieka. To nie jest portret zdrowego Putina, wygląda na coraz słabszego i ledwo utrzymuje się prosto przy stole. Nogi Putina wydają się dość cienkie, jakby cierpiał na utratę wagi, lub utratę mięśni. Wzdęcie na twarzy sugeruje niezdrowy wygląd, zwłaszcza w porównaniu ze zdjęciami Putina sprzed kilku lat - powiedział.

Była brytyjska parlamentarzystka Louise Mensch twierdzi, że prezydent Rosji ma chorobę Parkinsona. Przywołała informacje brytyjskich mediów, która twierdziły w 2020 roku, że Putin cierpi na tę chorobę.

Pytania o psychikę Putina

Amerykańscy urzędnicy na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zwracali uwagę  na stan psychiczny PutinaPutin został całkowicie odizolowany od otoczenia, częściowo z powodu Covid-19. Jest teraz w zasadzie sam, całkowicie odcięty od swoich doradców, odizolowany geograficznie. Jedyni ludzie, którzy z nim rozmawiają, to jego pochlebcy - zwracają uwagę.