Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Za nami 39. dzień walk. Rosjanie wycofali się z obwodu kijowskiego i przesuwają swoje siły na wschód, by zaatakować w obwodach donbaskim i ługańskim. W mediach zaczęły pojawiać się filmy i zdjęcia dokumentujące zbrodnie wojenne, których Rosjanie dokonywali w okolicach Kijowa.

Zbrodnie rosyjskie na cywilach

"To nasza Srebrenica" - tak doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko określa mordy na cywilach, których w okolicach Kijowa mieli się dopuścić rosyjscy żołnierze. Po wyparciu wroga, Ukraińcy w Buczy, Irpieniu, czy Hostomelu natrafili na zbiorowe mogiły i ciała mieszkańców na ulicach.

Jak przekazała ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa, Dotychczas w celach śledczych z wyzwolonej części obwodu kijowskiego wywieziono 410 ciał cywilów.

W mediach pojawiają się kolejne, szokujące materiały bestialstwa rosyjskich żołnierzy z Buczy. Ukraińscy żołnierze, którzy zajmują miasto po opuszczeniu go przez Rosjan, weszli do piwnicy jednego z bloków. Były tam dwa sąsiadujące ze sobą pomieszczenia. W jednym sypialnię z posłaniami i jadalnię z prowizorycznym stołem urządzili sobie rosyjscy wojskowi. Za drzwiami leżało pięć ciał cywilów, ze skrępowanymi z tyłu rękoma. Młodzi mężczyźni stracili życie od strzału w tył głowy.

Ukraina oficjalnie powiadomiła o masakrze cywilów Międzynarodowy Trybunał Karny. 

Setki zabitych ludzi, zakatowanych, rozstrzelanych cywilów. Ciała na ulicach, zaminowane terytorium, zaminowane są nawet ciała zabitych. Wszędzie skutki szabrownictwa - tak sytuację w obwodzie kijowskim opisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ostrzał Odessy i Charkowa

Ok. godz. 5 rano czasu polskiego Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Odessę. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła część rakiet. 

23 osoby, w tym dzieci, zostały ranne w niedzielę w rosyjskim ostrzale Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Według niego w ostrzale są też zabici, jednak nie sprecyzował ich liczby.

Czternaście osób zostało poszkodowanych w ostrzale Mikołajowa na południu Ukrainy, jedna osoba zmarła - poinformował w niedzielę wieczorem szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Są też zabici i ranni w Oczakowie - dodał.

Rosjanie rozpędzają demonstrację w Chersoniu

Mieszkańcy okupowanego przez Rosjan Chersonia na południu Ukrainy wyszli w niedzielę na demonstrację przeciwko rosyjskiej agresji - relacjonuje agencja Ukrinform.

Ludzie, którzy przyszli na manifestację z ukraińskimi flagami państwowymi i plakatami, skandowali m.in.: "Chersoń to Ukraina!", "Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!". Akcja odbyła się obok pomnika ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki.

Zdążyliśmy przeprowadzić manifestację. Teraz tam przybył sprzęt Rosji - powiedział jeden z demonstrantów.

Wojsko ukraińskie odzyskało kontrolę nad obszarem miasta Prypeć na północy Ukrainy oraz odcinkiem granicy państwowej z Białorusią - podała w niedzielę agencja Ukrinform, cytując komunikat dowództwa lądowych sił zbrojnych Ukrainy.

Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34 nad obwodem charkowskim - poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy. Przekazano również, że siły ukraińskie zestrzeliły na południu kraju dwie rosyjskie rakiety manewrujące wystrzelone z okrętów.

Rosjanie przesuwają wojska na wschód

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie koncentrują swoje główne wysiłki na przygotowaniu do wznowienia ofensywy w celu zdobycia kontroli w obwodach donieckim i ługańskim.

Na kierunku poleskim Rosjanie zakończyli etap wycofywania pododdziałów na terytorium Białorusi w celu ich dalszego przerzutu do Rosji - napisano w opublikowanym na Facebooku komunikacie.