W trzecim dniu swojej wizyty w Polsce Franciszek m.in. odwiedził Muzeum Auschwitz. Po południu papież razem z premier Beatą Szydło odwiedził też Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. To największa i najważniejsza placówka lecząca dzieci w południowej Polsce. Przed godziną 20 zakończyła się z kolei Droga Krzyżowa z udziałem Franciszka. Później papież wyszedł do zebranych pod oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3.

W trzecim dniu swojej wizyty w Polsce Franciszek m.in. odwiedził Muzeum Auschwitz. Po południu papież razem z premier Beatą Szydło odwiedził też Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. To największa i najważniejsza placówka lecząca dzieci w południowej Polsce. Przed godziną 20 zakończyła się z kolei Droga Krzyżowa z udziałem Franciszka. Później papież wyszedł do zebranych pod oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3.
Papież Franciszek /Paweł Supernak /PAP

Papież odwiedził Auschwitz. Zobacz zapis relacji na żywo>>>

21:30

Kończymy relację na żywo! Zapraszamy do słuchania Faktów RMF FM i śledzenia naszego specjalnego raportu!

21:28

Wierni i tym razem nie zawiedli - setki osób pojawiło się przed Domem Arcybiskupów Krakowskich.

21:19


21:02


Czy ktoś nie czuje się grzeszny? Niech podniesie rękę - mówił do wiernych Franciszek.

Wszyscy jesteśmy grzesznikami, ale On nas kocha. Jesteśmy grzesznikami, ale jesteśmy też dziećmi Boga, dziećmi naszego Ojca - podkreślił papież, wzywając zgromadzonych do wspólnej modlitwy za wszystkich ludzi, którzy dziś cierpią na świecie, doświadczają zła i trudności.

Kiedy dziecko płacze, szuka mamy. I tak samo my, grzeszni jesteśmy grzeszni i szukamy matki. I modlimy się do Matki Boskiej. Każdy w swoim języku - powiedział, po czym zmówił z wiernymi "Zdrowaś Mario". Następnie pobłogosławił wiernych i poprosił, by modlili się za niego. Jutro czeka nas kolejny dzień tych wspaniałych Dni Młodzieży - zakończył.

20:52

Jezus przybył, by na własnych barkach dźwigać nasze grzechy. Módlmy się za wszystkich +Jezusów+, którzy są na świecie, za wszystkich głodnych, spragnionych, wątpiących, chorych, którzy są sami, którzy czują ciężar wątpliwości - powiedział Franciszek.

Podkreślił, że wszyscy ci ludzie bardzo cierpią. Módlmy się za wszystkie niewinne, chore dzieci, które też niosą swój krzyż, krzyż dziecka. Módlmy się również za wszystkich mężczyzn i wszystkie kobiety, które dzisiaj doświadczają tortur w tylu państwach na świecie - wzywał papież.

Prosił też o modlitwę za "więźniów, którzy są ściśnięci w celach więziennych".

Wiem, że to smutne słowa, ale mówię prawdę - podkreślił Franciszek.

20:42

Franciszek powiedział, że "również tam Jezus cierpi w chorych dzieciach". Opowiadając o swej wizycie w Prokocimiu papież powiedział, że zadał sobie wtedy pytanie, dlaczego dzieci cierpią. To jest tajemnica, na to pytanie nie ma odpowiedzi - powiedział papież, na co zgromadzeni zareagowali oklaskami.

20:41

Papież podsumował piątkowe wydarzenia: Był to dzień poświęcony cierpieniu, był to dzień, w którym wspominaliśmy cierpienie Jezusa Chrystusa. Zakończyliśmy ten dzień razem z młodymi na Drodze Krzyżowej. Wspólnie modliliśmy się i przeżywaliśmy Drogę Krzyżową: ból i cierpienie Jezusa Chrystusa za nas wszystkich".

20:35

Piękne, krótkie wystąpienie papieża. Franciszek mówił o okrucieństwie i przemocy.

20:29

Nie chciałbym was zasmucić, ale muszę powiedzieć prawdę - okrucieństwo się nie skończyło się w Auschwitz, także dziś torturuje się ludzi, wielu więźniów poddawanych jest torturom, żeby zmusić ich do mówienia; to koszmarne - mówi papież.

20:25

Papież jest w oknie!

20:04

Można już wchodzić na Campus Misericordiae w Brzegach - donosi reporter RMF FM, Bartłomiej Paulus.

20:03

A tak wygląda teraz ulica Piłsudskiego.

20:02

Zobacz rozważania wszystkich stacji Drogi Krzyżowej.

19:52

Już około godziny 19., gdy jeszcze trwały uroczystości Drogi Krzyżowej na Błoniach, policja zamknęła wejście na plac przed rezydencją arcybiskupów krakowskich przy Franciszkańskiej. Kolejki pielgrzymów do wejścia przed zamknięciem placu miały po kilkadziesiąt metrów. Po zamknięciu placu niektórzy pielgrzymi uznali, że dalsze stanie w tym miejscu nie ma sensu i zrezygnowani odeszli.

19:44

Papież już ruszył w kierunku Franciszkańskiej 3.

19:42

Setki tysięcy pielgrzymów już za chwilę ruszy z Błoń do centrum miasta. Szykują się spore utrudnienia.

19:35

Papież pobłogosławił zebranych. Teraz Franciszek uda się na Franciszkańskiej 3.

19:34

Papież: Droga Krzyżowa jest drogą życia i stylu Boga, którą Jezus prowadzi także pośród ścieżek społeczeństwa czasami podzielonego, niesprawiedliwego i skorumpowanego; to jedyna droga, która zwycięża grzech.

19:29


W przyjęciu osoby usuniętej na margines, która została zraniona na ciele, i w przyjęciu grzesznika zranionego na duszy, stawką jest nasza wiarygodność jako chrześcijan - mówi papież. Jeśli ktoś, kto nazywa siebie chrześcijaninem, nie żyje, aby służyć, służy tylko, aby żyć. Swoim życiem zapiera się Jezusa Chrystusa - dodaje.

19:25


Tego wieczoru Jezus i my z nim obejmujemy szczególną miłością syryjskich braci, którzy uciekli przed wojną; witamy ich z braterską miłością i sympatią - mówi Franciszek.

19:24

Gdzie jest Bóg - to pytanie, które często rozbrzmiewa w naszych umysłach i sercach. Gdzie jest Bóg, jeśli na świecie istnieje zło, są bezdomni, wygnańcy, uchodźcy? - pyta Franciszek. Bóg jest w nich, cierpi w nich. Jest z nimi zjednoczony, niemal tworzy jedno ciało - mówi papież. Papież rozpoczął swoje przemówienie, od odczytania fragmentu Ewangelii Św. Mateusza.

19:13


Punkty gastronomiczne dla pielgrzymów usytuowane na krakowskich Błoniach działają także podczas Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka. Pielgrzymi posilają się daniami mięsnymi i postnymi. Najczęściej oferowane dania to kiełbasa, kurczak i frytki. Zamawiano też tortillę i kotleciki z frytkami.

19:08

19:00

Młodzież przyjeżdża na ŚDM po to, żeby spotkać się z Chrystusem, spotkać się ze swoim bratem, droga krzyżowa jest rozważaniem tajemnicy zbawienia, odkupienia, każdego człowieka., czyli tej wielkiej miłości, jaką Chrystus obdarza wszystkich ludzi, a w sposób szczególny także i młodych - mówił metropolita lwowski, były sekretarz papieża Jana Pawła II ksiądz abp Mieczysław Mokrzycki.

18:48

Błonia pełne pielgrzymów:


18:20

Przepiękna Droga Krzyżowa. Poszczególne stacje mają swoje inscenizacje artystyczne:

18:09

Rozpoczyna się Droga Krzyżowa.

18:02

Drogę Krzyżową wyznaczają żywe, kilkumetrowe dęby, przy których są tablice z nazwą stacji i przypisane im uczynki miłosierdzia. Wyjątkowo plastycznie pokazana będzie scena drugiego upadku Jezusa, bo instruktorzy wspinaczki wysokogórskiej na ściance utworzą ze swoich ciał znak krzyża, a później będą odpadać od ściany na odpowiednie akcenty w muzyce. Z kolei moment przybicia Jezusa do krzyża, to będzie podniesienie wielkiego, 8-metrowego krucyfiksu, z ukrzyżowanym już na nim Jezusem. Natomiast ostatnia scena - złożenie Jezusa do grobu, zostanie namalowana piaskiem na ołtarzu.

17:57

Papież już jest na ołtarzu na Błoniach, teraz wita się z biskupami.

17:53

Ujęcia z miejskich kamer:

17:50

W Brzegach ukończono prace przy konstrukcji ołtarza. Dziś swoją próbę miał tam m.in. Chór ŚDM.

17:43

Papież już niemal na Błoniach!

17:33

Tysiące pielgrzymów zmierzają na Błonia. Za kilka chwil rozpocznie się tam droga krzyżowa.

17:28

Papież Franciszek opuścił Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie Prokocimiu. Udaje się na Błonia, gdzie weźmie udział w Drodze Krzyżowej.

17:12


"Już każdy papież, który odwiedzi Polskę, pojedzie do Auschwitz".

17:05

  Papież od jednej z dziewczynek otrzymał laurkę. Dzieci dostały różańce.

16:57

Papież udał się na oddział dla małych pacjentów. Ta część wizyty Ojca Świętego ma charakter zamknięty.

16:53

Państwowa Straż Pożarna razem z krakowską szkołą aspirantów uruchomiła na Błoniach ogromny szpital polowy.

16:50

16:45

Koniec części oficjalnej. Papież Franciszek błogosławi małych pacjentów.

16:42


Pomnażajmy dzieła kultury gościnności; służenie z miłością osobom potrzebującym sprawia, że wszyscy wzrastamy w człowieczeństwie - dodaje Franciszek.

16:40


Nie mogło zabraknąć podczas mojej wizyty w Krakowie spotkania z młodymi pacjentami tego szpitala. Nasze społeczeństwo jest niestety zanieczyszczone kulturą odrzucenia, której ofiarami są osoby najsłabsze, najbardziej kruche, a to jest okrucieństwem - mówi papież.

16:37


Dziękuję, ojcze święty za to, że tak pięknie każdego dnia uczysz nas mądrości serca - mówiła premier Beata Szydło.

16:30

Papież Franciszek bierze udział w części oficjalnej - najpierw powitanie, później pora na spotkanie z dziećmi.

16:29

Zobacz relację na żywo!

16:26

Papież Franciszek dotarł już do szpitala w Prokocimiu. Trwa oficjalne powitanie.

16:21

W szpitalu dziecięcym jest już premier Beata Szydło.

16:17

Błonia powoli się zapełniają - obraz na żywo możecie śledzić dzięki naszej specjalnej kamerce:

16:15

Papieża po drodze pozdrawiają wierni, stojący przy trasie przejazdu.

16:12

Papież ruszył już do szpitala w Prokocimiu. Tradycyjnie - VW Golfem.

16:00

Ważne informacje dla mieszkańców:

15:58


W szpitalu trwają ostanie przygotowania do wizyty papieża. Liczymy na to, że papież wyprosi wszystkim dzieciom łaski potrzebne do wyzdrowienia i że będzie tylko lepiej - mówiła mama małej pacjentki, 5-letniej Emilki z Tarnowa.

15:45

Za kilkanaście minut papież wyruszy do szpitala w Prokocimiu. Wizyta jest zaplanowana na godzinę 16:30.

15:37

A tak jeszcze kilka minut temu wyglądały Błonia. Teraz nie pada, ale wygląda na to, że peleryny pielgrzymom jeszcze się przydadzą.

15:30

Wieczorem na Błoniach rozpocznie się Droga Krzyżowa. Nabożeństwo zorganizowane na wzór drogi krzyżowej odprawianej w Wielki Piątek w Koloseum będzie przypomnieniem o uczynkach miłosierdzia wobec ciała i duszy, a równocześnie prezentacją wspólnot oraz stowarzyszeń pełniących dzieła miłosierdzia, takich jak: Towarzystwo Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta, Dom Samotnej Matki i "Okno życia", francuska wspólnota L'Arche (w Polsce znana jako Fundacja "Arka"), Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości z Kalkuty.

Piątkowe nabożeństw będzie mieć inną oprawę muzyczną niż pozostałe wydarzenia centralne, bardziej kontemplacyjną i sprzyjającą modlitwie. Na zakończenie papież wygłosi krótkie przemówienie.

Po Drodze Krzyżowej na Błoniach zaplanowano koncert nawiązujący do 1050-lecia chrztu Polski "Strefa Chwały 1050", przygotowany z Narodowym Centrum Kultury. Zagrają czołowe zespoły polskiej sceny chrześcijańskiej m.in.: New Life’m, Tymoteusz, Deus Meus, Maleo Reggae Rockers, Full Power Spirit, ks. Kuba Bartczak, Poldek Twardowski. Wieczorem papież po raz trzeci ma się pojawić w oknie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

(abs)