B. obóz Auschwitz jest symbolem Holokaustu i męczeństwa narodów. O pokój i pojednanie modlili się tu Jan Paweł II i Benedykt XVI. Nigdy więcej wojny - wzywał Jan Paweł II, nazywając Auschwitz "Golgotą naszych czasów". 27 lat później o łaskę i przebaczenie ludzi, którzy tu cierpieli, prosił Benedykt XVI. Dziś były niemiecki obóz odwiedził papież Franciszek. "Chciałbym pojechać do Auschwitz, do tego miejsca grozy bez przemówień, bez wielu osób, tylko z tymi nielicznymi niezbędnymi" - powiedział Franciszek w czasie jednej z czerwcowych konferencji prasowych. Dodał: "Sam, (chcę) wejść i modlić się, aby Pan dał mi łaskę płaczu".

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

12:18

Franciszek jest już w Krakowie. 

11:28

Zakończyła się modlitewna uroczystość w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Papież Franciszek opuścił Miejsce Pamięci i udał się w drogę powrotną do Krakowa.

W środę po południu, papież odwiedzi Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu, a wieczorem na krakowskich Błoniach, wraz z młodzieżą, weźmie udział w nabożeństwie drogi krzyżowej. 

11:14

Wpis papieża w księdze pamiątkowej w Auschwitz: "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa" 

11:08

Zamknięto autostradę A4 na odcinku od węzła Brzęczkowice do Krakowa. To oznacza, że papież Franciszek do Krakowa będzie wracał samochodem.

11:02

Przed pomnikiem ofiar obozu w Auschwitz-Birkenau papież Franciszek rozmawiał krótko ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem życia podczas wojny nieśli pomoc Żydom. Na spotkanie z Ojcem Świętym do byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau przybyło ich ponad 20.

Do papieża podeszły dwie dziewczynki w bieli, krewne rodziny Ulmów z Markowej, wymordowanej 24 marca 1944 r. w Markowej na Rzeszowszczyźnie za ukrywanie Żydów. Jedna z dziewczynek trzyma portret rodziny Ulmów, druga - wizerunek Jezusa Miłosiernego. Ulmowie stali się symbolem wszystkich rodzin, które w czasie wojny - ryzykując śmierć - ratowali Żydów.

10:51

Papież Franciszek przed pomnikiem ofiar obozu w b. niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau; przeszedł wzdłuż tablic pamiątkowych, na jednej z nich postawił zapalony znicz.

10:34

Papież Franciszek przybył do b. niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, pieszo przeszedł przez bramę.

10:14

Ojciec Święty Franciszek opuścił w piątek po godz. 10  były obóz Auschwitz I. Pieszo przeszedł bramę główną z napisem "Arbeit Macht Frei", a następnie udał się do oddalonego o trzy kilometry byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w którym Niemcy na masową skalę mordowali Żydów.

Przy pomniku ofiar, znajdującym się między ruinami dwóch największych komór gazowych, papież będzie się modlił w intencji ofiar. 

10:12

Papież Franciszek modli się w celi męczeńskiej śmierci ojca Maksymiliana Kolbego w bloku 11 obozu Auschwitz.

09:48

Dwunastu byłych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz - Polacy, Żydzi i Sinti, spotkało się w piątek z papieżem Franciszkiem przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11 byłego obozu Auschwitz I. Papież wita się z każdym z nich z osobna.

Była więźniarka Birkenau: Decyzja papieża o milczeniu jest dobra. Bo co można powiedzieć?

09:45

Papież Franciszek pod Ścianą Straceń w b. obozie Auschwitz zapalił lampę - swój dar dla muzeum. Znajduje się na niej herb papieski, a jej konstrukcja nawiązuje do dramatu obozu.

Podstawa ok. 30-cm lampy wykonana jest z drewna; jej konstrukcja jest inspirowana ogrodzeniem obozu. Odwzorowano na niej fragmenty ruin, z których wyłaniają się elementy flory i fauny, co - jak wyjaśniono w opisie daru papieża - oznacza "odkupienie historii ludzkiej dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa".

Na samej lampie znajduje się też symboliczne serce Jezusa, z którego wyłania się ogień miłosierdzia. To - jak wyjaśniono - oznacza "wezwanie do głoszenia chrześcijańskiego świadectwa na świecie". 

09:39

Papież Franciszek ucałował drewniany słup szubienicy znajdującej się na placu apelowym na terenie b. obozu Auschwitz I.

09:22

Papież Franciszek, tuż za bramą wejściową do b. obozu Auschwitz I, zatrzymał się i usiadł na ławce, by modlić się w samotności. 

Papież pomodli się przy Ścianie Straceń na dziedzińcu Bloku 11. Niemcy zastrzelili tam tysiące osób, głównie Polaków. 

Franciszek uklęknie w celi, w której męczeńską śmierć poniósł polski franciszkanin Maksymilian Kolbe. Będzie także w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, symbolu Holokaustu.

09:20

Ojciec święty po wejściu do byłego obozu wsiadł do pojazdu elektrycznego, który wiezie go alejkami obozowymi do bloku 11. Na trasie przejazdu znalazł się m.in. plac, na którym 75. lat temu odbył się apel, podczas którego ojciec Maksymilian Kolbe dobrowolnie zgodził się oddać życie za współwięźnia. 

09:15

Papież Franciszek w milczeniu przeszedł pod bramą b. obozu w Auschwitz.

09:12

Premier Beata Szydło już czeka, by móc powitać Franciszka.

09:02

Mieszkańcy Oświęcimia i goście z innych miast czekają na papieża. Dla większości z nich to pierwsza okazja, aby osobiście zobaczyć Franciszka.

08:54

Tylko nieliczni wierni mają dziś możliwość przedpołudniowego spotkania z papieżem Franciszkiem. Papież kilka godzin spędzi bowiem na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz. Wśród zaproszonych tam gości - oprócz byłych więźniów i Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - są też wierni z diecezji bielsko-żywieckiej.

PIERWSZA CZĘŚĆ NASZEJ >>> TUTAJ