Piątek to czwarty dzień odbywających się w Krakowie Światowych Dni Młodzieży. Papież Franciszek odwiedzi dziś Muzeum Auschwitz-Birkenau. Po południu spotka się z chorymi dziećmi w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Wieczorem wspólnie z młodzieżą weźmie udział w Drodze Krzyżowej na krakowskich Błoniach.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

08:59

Papieska kolumna coraz bliżej Oświęcimia.

08:47

Kolumna przejedzie autostradą A4 do Chrzanowa, a stamtąd drogą nr 933 w kierunku Oświęcimia. 

08:37

Papieska kolumna minęła bramki w Balicach - autostrada A4 z Krakowa do Katowic jest zamknięta.

08:32

W kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich papież Franciszek odprawił rano prywatną mszę św. Towarzyszyło mu zaledwie kilka osób.

08:25

Zmiana planów: trasę do Oświęcimia papież Franciszek pokona nie śmigłowcem, a samochodem. Powodem pogoda.

08:20

Po godzinie 9:00 papież dotrzeć ma do Oświęcimia. Przy Ścianie Śmierci w byłym nazistowskim obozie zagłady Auschwitz będzie modlił się w ciszy. Cisza w tym przypadku jest krzykiem - mówi w rozmowie z RMF FM Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce.

08:13

Papież opuścił Pałac Biskupi, żeby udać się na lotnisko w Balicach.

07:43

Policjanci nie wpuszczają już żadnych aut na trasę przejazdu papieskiej kolumny na Balice. Dopuszczony jest ruch poprzeczny, a to oznacza, że skrzyżowania przy drodze na lotnisko jeszcze przez chwilę będą przejezdne.

Natomiast tuż przed przejazdem papieża, przy wjazdach z bocznych ulic staną policjanci, którzy na kilkanaście minut całkowicie zablokują ruch.

Droga zostanie otwarta po przejeździe papieskiej kolumny.

07:33

Mamy potwierdzenie od wojewody małopolskiego, że papież już na pewno poleci do Oświęcimia śmigłowcem.

Najnowsze informacje z Balic - nie ma żadnych zakłóceń, jeśli chodzi o start i lądowanie samolotów. Kontrolerzy nie otrzymali żadnego ostrzeżenia pogodowego. Widoczność jest bardzo dobra. 

07:07

07:04

Do byłego obozu Auschwitz Franciszek ma przybyć ok. 9.20. Pieszo przejdzie przez bramę z napisem "Arbeit macht frei", a później samochodem uda się na dziedziniec bloku śmierci. Tam papieża przywita premier Beata Szydło i kilkunastu byłych więźniów obozu. Franciszek zapali świecę przy Ścianie Śmierci, a następnie przejdzie do celi Maksymiliana Kolbego. Po kilku minutach modlitwy papież wpisze się do pamiątkowej księgi i samochodem wróci w pobliże bramy obozu, a później pojedzie do byłego obozu Birkenau. Wizyta Franciszka w Auschwitz potrwa około 45 minut.

07:01

Według informacji reportera RMF FM, papież poleci do Oświęcimia śmigłowcem. Znad Franciszkańskiej powoli znikają chmury, a to oznacza, że pogoda raczej nie przeszkodzi w starcie maszyny. Już za  kilkanaście minut trasa na lotnisko może zostać zamknięta. Papież ma wyjechać z Domu Arcybiskupów około ósmej.

06:47

06:44

Ważna informacja dla kierowców!

06:31

Nasz dziennikarz od rana na posterunku przy ul. Franciszkańskiej.

06:29

Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży opublikowali na swoich profilach społecznościowych film przedstawiający historię nietypowego "wolontariusza". To pies o imieniu Fonem, który z radością pełni odpowiedzialną funkcję... kamerzysty.

06:26

Krakowska komunikacja miejska od początku ŚDM bije kolejne rekordy. Tylko w miniony wtorek autobusami i tramwajami podróżowało ponad milion pasażerów. Sprzedano już 35 tys. specjalnych biletów na czas ŚDM po 15 zł, a jednego dnia - również we wtorek - kupiło je 15 tys. osób - poinformował Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

06:14

Wizyta papieża Franciszka kolejny dzień dominuje na "jedynkach" dzienników:

06:08

Wizyta Franciszka w Auschwitz zbiegnie się w czasie z 75. rocznicą apelu, podczas którego polski franciszkanin o. Maksymilian Kolbe zgłosił się na śmierć głodową w zamian za współwięźnia. Franciszek będzie się modlił w celi, w której Niemcy osadzili o. Kolbego.

06:06

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, papież poleci do Oświęcimia śmigłowcem. Jeszcze wczoraj taką wersję wydarzeń potwierdził rzecznik wojewody małopolskiego. Dlatego za mniej więcej dwie godziny w bramie Pałacu Arcybiskupów powinien pojawić się papieski volkswagen, który znaną od środy trasą dojedzie na lotnisko w Balicach - dlatego pewne jest czasowe wyłączenie ulic: Zwierzynieckiej, Kościuszki, Księcia Józefa i Mirowskiej.

06:04

Przed wizytą w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau papież Franciszek odprawi prywatną mszę w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Zapewne będzie to msza z udziałem niewielu wiernych, najbliższych współpracowników, ale odbędzie się ona w dniu, w którym z pewnością Franciszek będzie chciał coś bardzo ważnego powiedzieć na temat cierpienia, sensu cierpienia, miłosierdzia w kontekście cierpienia - mówi zastępca rzecznika prasowego Archidiecezji Krakowskiej, ks. Piotr Studnicki.

06:02

W piątkowy wieczór papież Franciszek po raz trzeci ma się pojawić w oknie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

06:01

Wieczorem na Błoniach odbędzie się Droga Krzyżowa. Nabożeństwo zorganizowane na wzór Drogi Krzyżowej odprawianej w Wielki Piątek w Koloseum będzie przypomnieniem o uczynkach miłosierdzia wobec ciała i duszy, a równocześnie prezentacją wspólnot oraz stowarzyszeń pełniących dzieła miłosierdzia, takich jak: Towarzystwo Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta, Dom Samotnej Matki i "Okno życia", francuska wspólnota L'Arche (w Polsce znana jako Fundacja "Arka"), Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości z Kalkuty. Po Drodze Krzyżowej na Błoniach zaplanowano koncert nawiązujący do 1050-lecia chrztu Polski "Strefa Chwały 1050", przygotowany z Narodowym Centrum Kultury. Zagrają czołowe zespoły polskiej sceny chrześcijańskiej, m.in.: New Life’m, Tymoteusz, Deus Meus, Maleo Reggae Rockers, Full Power Spirit, ks. Kuba Bartczak, Poldek Twardowski.

06:00

Po południu papież razem z premier Beatą Szydło odwiedzą Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. To największa i najważniejsza placówka lecząca dzieci w południowej Polsce. Kilkudziesięciu małych pacjentów, ich rodzice oraz lekarze będą czekać na Franciszka w holu głównym. Franciszek ma wejść także do sal, gdzie pod opieką medyczną przebywają ciężej chore dzieci i modlić się w szpitalnej kaplicy, w której od 1986 r. znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

06:00

Franciszek przez bramę z napisem "Arbeit macht frei" w byłym Auschwitz I przejdzie pieszo, podobnie jak robili to podczas wizyt w tym miejscu jego poprzednicy: Benedykt XVI i Jan Paweł II. Przed wejściem na dziedziniec bloku 11, zwanego blokiem śmierci, papieża przywita premier Beata Szydło. Tam Franciszek spotka się z 12 byłymi więźniami obozu. Wśród nich są Polacy, Żydzi i Sinti. Jeden z nich poda papieżowi świecę, którą zapali on przy Ścianie Śmierci, po czym przez chwilę będzie się w ciszy modlił. Będzie się modlił także w celi śmierci o. Maksymiliana Kolbego. Franciszek w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, symbolu zagłady Żydów, spotka się m.in. ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata, którzy podczas II wojny światowej z narażeniem własnego życia ratowali Żydów.

06:00

Czwartek na ŚDM miał bardzo bogaty program. Rano Franciszek pojechał z wizytą do sióstr prezentek i kardynała Franciszka Macharskiego. Później była msza na Jasnej Górze, przejazd specjalnym tramwajem na Błonia, spotkanie z młodymi i kolejne wystąpienie w legendarnym oknie. Przypominamy to wszystko na zdjęciach.

(mn)