"Jezus od samego początku pragnie, aby Kościół wychodził, aby szedł do świata. Chce, aby to czynił tak, jak On sam tego dokonał: nie jako potężny, ale w postaci sługi, nie aby Mu służono, lecz żeby służyć" - mówił papież Franciszek w homilii podczas mszy w Centrum św. Jana Pawła II. Papież Franciszek odwiedził dwa krakowskie sanktuaria – Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. Wieczorem podczas Czuwania Modlitewnego w Brzegach będzie przekonywał młodych, że warto iść za przykładem św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

>>>BRZEGI CZEKAJĄ NA PAPIEŻA FRANCISZKA. TU ZNAJDZIESZ NASZĄ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE Z TEGO, CO DZIEJE SIĘ W CAMPUSIE MISERICORDIAE<<<

15:40

Pierwsze trzy dni Światowych Dni Młodzieży minęły spokojnie, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie odnotowały żadnych poważnych zdarzeń mających wpływ na bezpieczeństwo pielgrzymów - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Można powiedzieć wręcz w ten sposób, że liczba zdarzeń jaki odnotowuje policja i inne służby spadła znacząco, prawie dziesięciokrotnie w porównaniu z dniami poprzedzającymi Światowe Dni Młodzieży - dodał. W Krakowie jest bezpiecznie, Światowe Dni Młodzieży odbywają się bezpiecznie, jest świetna atmosfera, atmosfera radości, atmosfera modlitwy, atmosfera spotkań - podkreślił minister Błaszczak.

15:37

A w Krakowie dziś upał

15:30

Policja może bez uprzedzenia zamykać ulice, którymi będą maszerować pielgrzymi. Grupy wiernych wybrały różne trasy, którymi mogą dojść na Campus Misericoriae w Brzegach. Trzeba omijać m.in. Wielicką w Krakowie, gdzie samochody poruszają się w żółwim tempie. Wszystko przez zamknięcie papieskiej trasy, czyli ulic Zwierzynieckiej, Mostu Dębnickiego, Konopnickiej aż do Ronda Matecznego i dalej Powstańców Śląskich, oraz Kuklińskiego. Wyłączony z ruchu jest też cały ciąg ulic od osiedla Rybitwy w Krakowie, aż do Brzegów.

15:20

Selfie z Franciszkiem? Takie rzeczy tylko w Krakowie

15:00

Dziś... Brzegi

14:55

Informujemy za ZIKiD w Krakowie:

14:42

Zakończył się obiad z papieżem. Był to bardzo wzruszający i ważny moment dla nas wszystkich - powiedziała rzecznik ŚDM Dorota Abdelmoula. Uczestnicy spotkania mieli czas na rozmowę z Franciszkiem. Papież w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zjadł obiad z młodzieżą z różnych krajów. Czuliśmy się jakbyśmy jedli obiad z ojcem. Jak jedna, wielka rodzina - dodaje w rozmowie z RMF FM Małgorzata Krupnik, uczestniczka spotkania. Taki wspólny posiłek to tradycja Światowych Dni Młodzieży.

14:30

Policja zamyka trasę papieskiego przejazdu do Brzegów. Za chwilę z ruchu zostanie wyłączony cały ciąg ulic od Mostu Dębnickiego, do Ronda Matecznego i dalej przez osiedle Rybitwy, aż do Brzegów. Przechodzą tam tłumy pielgrzymów. Na ulicy Klasztornej i Bieżanowskiej - z ruchu wyłączona jest też część ulicy Śliwiaka i cała ulica Półłanki.

14:10

Pielgrzymi zebrani na Franciszkańskiej 3 w Krakowie, liczą że Franciszek i dziś pojawi się w słynnym oknie. Zwykle przemawiał z tego miejsca wieczorem, ale dziś jedzie do Brzegów i nie można wykluczyć, że zostanie tam na noc. Tak więc perspektywa popołudniowego spotkania z papieżem wcale nie jest taka nieprawdopodobna.


13:47

Papież Franciszek podczas obiadu z młodzieżą z różnych krajów. Wspólny posiłek papieża z młodymi ludźmi to tradycja Światowych Dni Młodzieży. Do stołu z Franciszkiem zasiedli: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i 13 przedstawicieli młodzieży ze wszystkich kontynentów. 

 


13:45

"Papa Francesco" i "prosimy, prosimy" skandują osoby, które stoją przed siedzibą arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Liczą, że Franciszek podejdzie do okna i coś do nich powie.

Wyróżnia się ok. 70-osobowa grupa Włochów z Kalabrii, w jaskrawych, jasnozielonych koszulkach. Tańczą w kole, śpiewają religijne pieśni.

12:35

Największym zagrożeniem dla pielgrzymów dziś i jutro jest upał - ostrzegają służby medyczne zabezpieczające Światowe Dni Młodzieży. Apelują, by pamiętać o nakryciu głowy i piciu dużej ilości wody. Do tej pory najczęstszym powodem interwencji lekarzy były omdlenia i zasłabnięcia. Na drugim miejscu - różne dolegliwości bólowe, a na trzecim - urazy stawu skokowego - mówi Małgorzata Popławska, szefowa krakowskiego pogotowia ratunkowego. Od początku imprezy po pomoc medyczną zgłosiło się 3050 pielgrzymów.

Poznajecie? Były wicepremier na dyżurze w szpitalu w Krakowie:

12:06

Wierni, głównie Polacy, gromadzą się przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie, gdzie pod oknem papieskim czekają na Franciszka. W stosunku do ubiegłych dni jest tu niewielu pielgrzymów - zdecydowana większość przejechała już do Brzegów lub jest jeszcze w Łagiewnikach.

11:40

Papież wraca już na obiad w kurii biskupiej. 

11:27

Podczas gdy w podkrakowskich Brzegach gromadzą się uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, by na wieczornym czuwaniu spotkać się z papieżem, na krakowskich Błoniach trwa rozmontowywanie ołtarza.

11:08

Papież Franciszek w sobotę rano w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach wyspowiadał ośmioro młodych ludzi w językach włoskim, hiszpańskim i francuskim. Wcześniej planowano, że będzie to pięć osób.

10:30

Franciszek: jest miejsce na znaki dokonane przez nas; ewangelia pozostaje księgą otwartą, do której pisania jesteśmy powołani. 

CAŁĄ HOMILIĘ PAPIEŻA FRANCISZKA PRZECZYTACIE TUTAJ >>>>

10:29

Papież: serce Jezusa zdobywa się szczerym otwarciem, sercem, które potrafi rozpoznać i opłakiwać swoje słabości.

10:27

Papież: życie najbliższych uczniów Jezusa, do grona których jesteśmy powołani, składa się z konkretnej miłości, czyli służby i dyspozycyjności; jest to życie, gdzie nie ma przestrzeni zamkniętych i własności prywatnych, dla własnej wygody. 

10:26

Papież: Jezus nie lubi dróg przemierzanych połowicznie, przymkniętych drzwi, podwójnego życia. Wymaga, by wyruszyć w drogę bez obciążeń, wyjść rezygnując ze swoich zabezpieczeń.

10:25

Papież: w życiu kapłanów i osób konsekrowanych może pojawić się pokusa, by ze strachu lub wygody pozostać trochę zamkniętymi w swych środowiskach; Jezus wskazuje drogę w jednym kierunku: wyjść z naszych ograniczeń; to podróż bez biletu powrotnego. 

10:17

Papież do duchowieństwa: Jezus posyła. Od samego początku pragnie On, aby Kościół wychodził, aby szedł do świata.

10:05

W Sanktuarium św. Jana Pawła II rozpoczęła się msza św, którą sprawuje papież Franciszek. W świątyni jest około 2 tys. kapłanów, zakonników, zakonnic i seminarzystów z całej Polski, a na rozległym placu przed kościołem kolejnych 5 tys. duchownych oraz wierni, którzy otrzymali wejściówki.

09:43

Papież Franciszek przyjechał do Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie odprawi mszę św. dla duchowieństwa.

Po zakończeniu mszy św. papież powróci do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie zje obiad z młodzieżą - to już tradycja Światowych Dni Młodzieży. Przy stole towarzyszyć mu będzie 13 osób - po dwóch przedstawicieli z każdego kontynentu i dodatkowo jeszcze jedna osoba z Ameryki. Zaserwowana ma być "zdrowa polska kuchnia". 

09:41

W sobotę po godz. 9.30 w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach zakończyła się liturgia pojednania z udziałem papieża Franciszka.

09:10

Pan dzisiaj chce, żebyśmy jeszcze głębiej doświadczyli jego miłosierdzia, abyśmy nigdy nie oddalili się od Jezusa - mówił Franciszek do wiernych zebranych przed Bazyliką Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Nawet wtedy, kiedy myślimy, kiedy nam się wydaje, że ze względu na nasze grzechy jesteśmy najgorsi - mówił Franciszek w wystąpieniu, które nie było wcześniej planowane - On kocha nas, jako takich, w ten sposób także jego miłosierdzie staje się rzeczywistością dla nas. Wykorzystajmy ten dzień, żebyśmy wszyscy mogli otrzymać miłosierdzie Jezusa.

Następnie wraz z wiernymi zmówił modlitwę. Bardzo was proszę módlcie się za mnie - zwrócił się do wiernych papież.

Po drodze do Bramy Miłosierdzia papież rozmawiał z rodzinami z chorymi dziećmi i udzielał im błogosławieństwa.

08:52

Papież Franciszek w Bazylice Miłosierdzia Bożego spowiada pięcioro młodych ludzi w językach włoskim, hiszpańskim i francuskim.

08:45

Przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II, które w sobotę odwiedza papież Franciszek, od rana czekały rzesze pielgrzymów.

08:43

Komunikacyjne utrudnienia w Krakowie. W związku z przejazdem papieża do Łagiewnik i z powrotem Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zmienia trasy autobusów i tramwajów.

Szczegółowe informacje o utrudnieniach komunikacyjnych znajdziecie TUTAJ >>>>

08:25

Papież Franciszek przyjechał do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W klasztornej kaplicy pomodlił się przed grobem św. s. Faustyny Kowalskiej i przed słynącym łaskami obrazem Jezusa Miłosiernego.

08:02

Papież Franciszek już w drodze do Łagiewnik. W sanktuarium Jana Pawła II rozpoczęło się już czuwanie i oczekiwanie na papieża Franciszka. O godzinie 10:30 odprawiona zostanie msza św., w trakcie której papież wygłosi homilię. W sanktuarium gromadzą się księża i siostry zakonne, przybywa też pielgrzymów.

07:50

Kolejni pielgrzymi docierają do Campusu Misericordiae w Brzegach. To wciąż niewielkie grupy, które chcą zająć jak najlepsze miejsca. Młodzi Włosi mówili reporterowi RMF FM, że w Brzegach zostaną do jutra. Są przygotowani - mają ze sobą śpiwory. Niektórzy z nich już się w nie zawinęli i odsypiają podróż.

07:04

Główne obawy przed Światowymi Dniami Młodzieży dotyczyły tego, że teren w Brzegach jest podmokły. Jak wygląda to dzisiaj? Jak donosi nasz reporter, grunt jest miękki, ale na razie nie widać miejsc, w których pojawiałoby się błoto.

06:54

Ważna informacja dla osób podróżujących o poranku po Krakowie

06:53

06:52

Podczas wizyty w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach papież otrzyma od sióstr specjalnie przygotowany "Dzienniczek" św. Faustyny w języku hiszpańskim.

To nie jest zwyczajna książka, nie jest to zwyczajny pamiętnik zakonnicy, ale dzieło, w którym zostało zapisane orędzie dla Kościoła i świata, jakie przekazał Jezus za pośrednictwem siostry Faustyny - mówiła PAP rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i Sanktuarium w Łagiewnikach s. Elżbieta Siepak. Ofiarując go ojcu świętemu, chcemy podzielić się tym skarbem, który inspiruje Kościół w naszych czasach - wyjaśniła.

06:47

Pierwsi pielgrzymi z Kuby zajęli już miejsca w sektorach w Campusie Misericordiae w Brzegach, gdzie dziś papież Franciszek spotka się na wieczornym czuwaniu z młodzieżą. Kilkaset metrów od ołtarza stoi wóz satelitarny RMF FM. Na miejscu jest nasz dziennikarz Bartłomiej Paulus.

06:44

Wybieracie się na wieczorne czuwanie w Brzegach? Zerknijcie na mapkę przygotowaną przez organizatorów!

06:43

Jak widać na zdjęciu, pomysłowość pielgrzymów nie zna granic :)

06:40

06:24

"Mały Książę" - to tytuł, o który najczęściej pytają w krakowskich księgarniach przybyli na Światowe Dni Młodzieży pielgrzymi. Prócz tego szukają głównie przewodników, albumów, książek o historii Polski.

06:17

Dziś największych utrudnień w Krakowie należy spodziewać się na trasach prowadzących do Łagiewnik i do Brzegów, gdzie mają się odbyć uroczystości z papieżem Franciszkiem. Komunikacja miejska będzie funkcjonować według nowego schematu, który będzie kładł nacisk na dowiezienie ludzi na wschód miasta, tj. w kierunku Brzegów.

Poważnych utrudnień w ruchu (w tym wyłączeń z ruchu) należy spodziewać się na trasie do Łagiewnik (Zwierzyniecka - Konopnickiej - Kamieńskiego - Tischnera - Turowicza). Ulice te będą czasowo wyłączone z ruchu w godzinach od 4 rano do 14.

Od godz. 14 do 21 wyłączone będą z ruchu ulice na trasie do Brzegów (Zwierzyniecka - Konopnickiej - Kamieńskiego - Powst. Śląskich - Powst. Wielkopolskich - Kuklińskiego - Lipska - Surzyckiego - Rybitwy - Botewa - Śliwiaka).

Ruch z ulic przecinających będzie wyłączany na pół godziny w trakcie samego przejazdu. Komunikacja miejska będzie funkcjonować tak długo, jak to będzie możliwe.

06:15

W prasie bez zmian - papież Franciszek kolejny dzień króluje na "jedynkach".

06:04

Władze gminy mają nadzieję, że papież zostanie w Brzegach na noc. Czeka na niego specjalnie przygotowany apartament. Pomieszczenie jest skromne, wystrojem nawiązuje do apartamentu Jana Pawła II w Loreto. W pokoju znajduje się szerokie łóżko z wygodnym materacem, szafa, biurko, nocny stolik i rzeźbione krzesła obite białym aksamitem.

06:03

Wieczorem w Campusie Misericordiae rozpocznie się modlitewne czuwanie papieża z młodzieżą. Ojciec Święty przejdzie z przedstawicielami wszystkich kontynentów przez Bramę Miłosierdzia. Adorację Najświętszego Sakramentu poprzedzi inscenizacja odwołująca się do tekstu modlitwy Światowych Dni Młodzieży. Papież usłyszy świadectwa młodych ludzi: z Polski, Syrii i Paragwaju.

Po zakończeniu czuwania w Brzegach rozpocznie się koncert "Credo in Misericordiam Dei". Wezmą w nim udział artyści z całego świata, m.in. Kuba Badach, Katarzyna Cerekwicka, zespół Hajlandery, Andrzej Lampert, zwyciężczyni "Voice of Italy" siostra Cristina Scuccia, Mieczysław Szcześniak. Artystom towarzyszyć będą chór i orkiestra ŚDM.

06:03

W klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia Franciszek będzie się modlił przed grobem św. s. Faustyny i słynącym łaskami obrazem Jezusa Miłosiernego. Później w Bazylice Miłosierdzia Bożego wyspowiada pięcioro młodych ludzi - wolontariuszy ŚDM. Ojciec Święty będzie trzecim - po Janie Pawle II i Benedykcie XVI - papieżem, który nawiedza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale pierwszym, który w nim spowiada.

W Sanktuarium św. Jana Pawła II Franciszek odprawi mszę św. dla duchowieństwa. W świątyni będzie około 2 tys. kapłanów, zakonników, zakonnic i seminarzystów z całej Polski, a na rozległym placu przed kościołem kolejnych 5 tys. duchownych oraz wierni, którzy otrzymali wejściówki.

06:01

Ojciec Święty zje dziś obiad z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem, tłumaczem i 12 przedstawicielami młodzieży z różnych krajów: jednym chłopcem i jedną dziewczyną z każdego kontynentu, oraz z chłopcem i dziewczyną z Polski.

06:00

Piątek na ŚDM był dniem ważnych wydarzeń. Przypominamy je na zdjęciach poniżej:

(mn)