Polacy wyjeżdżający na ferie do Włoch muszą pamiętać o tym, że w kraju, gdzie przepustka Covid-19 jest wymagana niemal wszędzie, jest ona ważna przez 6 miesięcy, a nie przez 9, jak w wielu państwach.

Jest to ważne w przypadku dzieci powyżej 12 lat, które drugą dawkę szczepionki otrzymały więcej niż pół roku temu, a zatem w świetle włoskich przepisów, nie mają ważnego Green Passu.

Podczas planowania podróży trzeba zatem dokładnie sprawdzić datę ważności. Wynika to z kalendarza szczepień i tego, że wiele dzieci zostało zaszczepionych drugą dawką na przykład w lipcu zeszłego roku, a trzeciej jeszcze nie otrzymały, bo przepisy w Polsce są inne. Ich Green Pass w Italii jest już nieważny, bo minęło więcej niż pół roku.


Sprawa półrocznej ważności Green Pass we Włoszech dotyczy nie tylko Polaków, zwłaszcza rodzin z dziećmi w wieku powyżej 12 lat, ale także turystów z innych państw europejskich. Dzieci do 12. roku życia nie obowiązuje wymóg takiego certyfikatu.

Polskie Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że od piątku rozpocznie proces wystawiania skierowań na szczepienia dawką przypominającą dla dzieci w wieku 12-15 lat. To zaś oznacza, że nastolatki z tej grupy wiekowej, zaszczepione drugą dawką więcej niż pół roku temu będą miały ważny Green Pass po trzecim szczepieniu i dopiero wtedy bez przeszkód będą mogły przyjechać na ferie do Włoch.

 

W niemal wszystkich miejscach publicznych we Włoszech, w tym także w środkach transportu, w hotelach i w lokalach gastronomicznych wymagany jest tzw. Super Green Pass, wystawiany wyłącznie na podstawie wyzdrowienia w ciągu ostatnich sześciu miesięcy lub szczepienia. Ważny certyfikat mają zatem przede wszystkim osoby zaszczepione trzecią dawką szczepionki.