Władze San Marino oferują turystom płatne szczepienia przeciw Covid-19. Koszt - 50 euro za dwie dawki. Warunkiem jest pobyt w tamtejszym hotelu.

W przyjętym rozporządzeniu zapisano, że prawo do odpłatnych szczepień będą mieli turyści, którzy nie są rezydentami we Włoszech.

Aby zagraniczni turyści mogli skorzystać z tej oferty, muszą dwukrotnie, przy okazji zaszczepienia dwiema dawkami, zatrzymać się w hotelach na terenie San Marino przez co najmniej trzy noce za każdym razem.

Państwo to prowadzi szczepienia dwoma preparatami. To przede wszystkim rosyjski Sputnik V, a także szczepionka firmy Pfizer, którego dawek jest znacznie mniej.

Minister turystyki San Marino Federico Pedini Amati zapytany przez dziennik "Corriere della Sera" o powody wykluczenia Włochów z tej oferty, wyjaśnił, że obecnie rozpoczęto rozmowy w sprawie włoskich obywateli. Wszystko zależy od tego, jak zostanie to rozwiązane - zaznaczył.

Podstawą kwestią jest rosyjska szczepionka, która nie ma aprobaty Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Włoski dziennik podkreśla zarazem, że na sprzedaż nie będzie raczej przeznaczony Pfizer, bo jego dawki zostaną podane osobom starszym i chorym.

Zwraca się zarazem uwagę na paradoks, że zaszczepieni Sputnikiem V obywatele małej republiki nie zyskali wcale swobody podróżowania po Włoszech, na przykład na wakacje na Sardynię. Jest tak, mimo że San Marino wkrótce będzie pierwszym w Europie "wolnym od Covid-19" ze względu na zaawansowaną kampanię szczepień i niewielką liczbę mieszkańców. Wymogiem podróży po Włoszech jest świadectwo szczepienia, ale preparatem zaaprobowanym przez EMA.

Liczymy na to, że EMA uzna szybko szczepionkę Sputnik V - oświadczył minister zdrowia państwa-enklawy Roberto Ciavatta.