Od 15 stycznia osoby powyżej 80. roku życia mogą rejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19. 22 stycznia otwarta zostanie rejestracja dla osób powyżej 70. roku życia. Osoby w wieku 18-69 lat mogą od 15 stycznia zgłaszać chęć zaszczepienia się poprzez specjalny formularz.

Osoby powyżej 80. roku życia od 15 stycznia mogą rejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19.

22 stycznia rejestrować mogą się osoby powyżej 70. roku życia.

Osoby między 18. a 69. rokiem życia od 15 stycznia mogą - poprzez specjalny formularz - zgłaszać chęć zaszczepienia się. Ważne informacje znajdziesz na końcu artykułu. Jak zarejestrować się na szczepienie?

Rejestrować się na szczepienie przeciw Covid-19 będzie można:

Jak działa infolinia?

Infolinia będzie dostępna pod numerami

 • 989 
 • 22 62 62 989 - dla dzwoniących z zagranicy lub tych, których operator nie obsługuje numerów specjalnych.

Telefonujący zostanie uprzedzony o nagrywaniu i przetwarzaniu danych. 

Jeśli etap szczepień dla telefonującego już się rozpoczął, dzwoniący powinien wybrać 1, podać imię, nazwisko, PESEL i numer kontaktowy. Konsultant zaproponuje najbliższe możliwe daty szczepienia w najbliższym możliwym punkcie i zapisze na wybrany termin. 

Po rozmowie rejestrujący się otrzyma wiadomość SMS z terminem i miejscem, w przeddzień szczepienia zostanie do niego wysłana wiadomość z przypomnieniem. Na podanie drugiej dawki szczepionki pacjent zostanie umówiony w punkcie szczepień po podaniu pierwszej.

Jakie dane będą potrzebne?

Przed rozmową przygotuj:

 • imię nazwisko
 • PESEL
 • numer telefonu (najlepiej komórkowego)

Jak zarejestrować się za pośrednictwem internetu

E-rejestracja za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl będzie wymagać profilu zaufanego. Rejestrujący się będzie musiał potwierdzić dane i zaakceptować regulamin. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień w pobliżu adresu podanego na koncie pacjenta.

Gdyby komuś żaden z zaproponowanych terminów nie odpowiadał lub pacjent chciałby zmienić lokalizację, dogodne miejsce i czas będzie można wskazać przez wyszukiwarkę. Także w tym przypadku po dokonaniu rezerwacji pacjent otrzyma SMS z datą i miejscem szczepienia, a w przeddzień dostanie tą samą drogą przypomnienie.

Jak zarejestrować się za pośrednictwem SMS?

Trzecia możliwość zarejestrowania się bez terminu, czyli - jak mówił Michał Dworczyk - zamówienia usługi oddzwonienia przez konsultanta, to wysłanie SMS o treści "szczepimy się" pod numer: 664908556. Po wysłaniu takiego SMS w odpowiedzi zostanie przesłana prośba o przesłanie numeru pesel i kodu pocztowego - tłumaczy szef Kancelarii Premiera.

Po przesłaniu tych danych osoba ta trafi do systemu, w którym będą przechowywane dane do momentu pojawienia się nowej dostawy szczepionek i nowych terminów zabiegów. Wtedy znowu konsultant będzie dzwonił i proponował umówienie na konkretny termin - dodaje Dworczyk.

Mobilne zespoły dla potrzebujących

Jeśli mamy problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień, możemy skorzystać z mobilnego zespołu szczepiącego. Trzeba zapisać się na szczepienie bezpośrednio w punkcie szczepień i ustalić dogodny termin. Dzwoniąc na infolinię 989 dowiesz się, które punkty szczepień w okolicy dysponują zespołami wyjazdowymi.

"Paszport" po zaszczepieniu

Po zaszczepieniu drugą dawką pacjent otrzyma tzw. "paszport osoby zaszczepionej". To wydruk z punktu szczepień bądź kod QR do pobrania.

Jak zgłosić chęć zaszczepienia się przez osoby w wieku 18-69 lat?

Osoby między 18. a 69. rokiem życia od 15 stycznia mogą - poprzez specjalny formularz - zgłaszać chęć zaszczepienia się. Dzięki temu będą mogły w pierwszej kolejności zarejestrować się na konkretny termin sczepienia. 

Aby zgłosić chęć zaszczepienia, trzeba:

 • Wejść na stronę internetową www.gov.pl/szczepimysie 
 • Kliknąć w klawisz: "zgłoszenie"
 • Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).
 • Na adres mejlowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
 • Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link - Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
 • Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość mejlową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie.
 • Wtedy będziesz mógł się zarejestrować na konkretny termin.
Opracowanie: