Na nietypowy ruch zdecydowały się władze Iranu po zwycięstwie reprezentacji tego kraju nad Walią podczas mistrzostw świata w Katarze. Jak poinformowała irańska agencja sądowa Mizan Online, z zakładów karnych uwolniono ponad 700 więźniów.

"Na podstawie specjalnego rozkazu szefa organu sądowego po zwycięstwie reprezentacji naszego kraju z Walią uwolniono dokładnie 709 więźniów z różnych zakładów karnych" - brzmi treść komunikatu irańskiej agencji sądowej.

Zwolnienie obejmuje także niektóre osoby, które zostały aresztowane za udział w demonstracjach wywołanych aresztowaniem oraz późniejszą śmiercią 22-letniej irańskiej Kurdyjki Mahsy Amini.

Kobieta została zatrzymana za naruszenie przepisów dotyczących nakrycia głowy. Władze poinformowały o tysiącach osób aresztowanych podczas demonstracji, a tamtejszy wymiar sprawiedliwości twierdził, że ponad 2000 z nich zostało oskarżonych

Iran zaczął turniej w Katarze fatalnie - od porażki z Anglią 2:6. W meczu z Walią (2:0) podopieczni trenera Carlosa Queiroza pokazali się jednak z bardzo dobrej strony. Jeśli Walia nie wygra z Anglią, to Iranowi do wyjścia z grupy wystarczy remis. Amerykanie po remisach z Walią (1:1) i Anglią (0:0) są pod ścianą i potrzebują zwycięstwa.

Już po losowaniu grup było wiadomo, że ze względu na sytuację polityczną wysoką temperaturę będzie miał mecz Iran - USA. Teraz doszedł jeszcze aspekt czysto sportowy, bo stawką jest gra w 1/8 finału.

Mundial z RMF24

Wszystko o mundialu na stronie RMF24.pl, a także w naszych mediach społecznościowych - na TwitterzeFacebooku i Instagramie. Wpiszcie koniecznie #MundialRMF!

Codziennie po godzinie 20:00 zapraszamy także na specjalny program "Stały fragment gry" z relacjami naszych wysłanników do Kataru. Transmisja na żywo na stronie głównej RMF24.pl i w mediach społecznościowych.