Po 36 latach Polska znów zagra w 1/8 finału mundialu. Mimo porażki 0:2 z Argentyną Biało-Czerwoni z drugiego miejsca w grupie awansowali do fazy pucharowej. Wojciech Szczęsny obronił rzut karny Leo Messiego. W niedzielę o godzinie 16 Polacy zagrają z broniącą tytułu Francją. Argentyna zmierzy się z Australią.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Przed meczem jedno było pewne. Biało-Czerwonym wystarczał remis, by po 36 latach zameldować się w 1/8 finału mundialu. W porównaniu ze zwycięskim meczem z Arabią Saudyjską Czesław Michniewicz dokonał jednej zmiany. Tym razem na ławce rezerwowych usiadł Arkadiusz Milik, a do składu wskoczył Karol Świderski. W ekipie Argentyny w rezerwie wylądował supersnajper Lautaro Martinez.

Argentyna rozkręcała się wolno, ale już w końcówce pierwszej połowy Szczęsny raz za razem zmuszany był do interwencji. W pierwszych minutach meczu Biało-Czerwoni próbowali zdziałać coś w ofensywie, z minuty na minutę jednak było z tym coraz gorzej. Pozostawała tylko obrona.

Kluczowy moment pierwszej odsłony nastąpił w 38. minucie, gdy holenderski sędzia Danny Makkelie podyktował rzut karny dla Argentyny, po tym jak Szczęsny lekko trącił głowę Messiego w walce o górną piłkę. Po interwencji VAR arbiter zdecydował się odgwizdać jedenastkę.

Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Messi, ale to Szczęsny znów okazał się bohaterem. Polak popisał się kapitalną interwencją, broniąc drugiego karnego na tych mistrzostwach.

Nasz bramkarz był bezbłędny także w pozostałych sytuacjach i do przerwy Biało-Czerwoni dowieźli bezbramkowy remis. Identyczny wynik utrzymywał się w starciu Arabii Saudyjskiej z Meksykiem, co oznaczało, że Polska wciąż była liderem grupy.

Na drugą połowę czekaliśmy jednak z niepokojem. Obawy okazały się niebezpodstawne. Już w pierwszej minucie drugiej połowy Argentyna objęła prowadzenie. Płaskie dośrodkowania Nahuela Moliny wykorzystał Alexis MacAllister, trafiając przy słupku z kilku metrów.

Sytuacja Polski stawała się coraz gorsza także z tego powodu, że w drugim meczu Meksyk krótko po przerwie strzelił dwa gole Saudyjczykom.

Bliski wyrównania był Kamil Glik, który główkował tuż obok bramki po rzucie wolnym. Skuteczniejsi byli nasi rywale. W 67. minucie Julian Alvarez pięknym strzałem z pola karnego pokonał Szczęsnego. Jak się okazało, był to ostatni gol meczu.

Argentyna awansowała z pierwszego miejsca, a Polacy musieli chwilę poczekać na zakończenie meczu Meksyku z Arabią Saudyjską. Ostatecznie Meksykanie wygrali tylko 2:1, co pozwoliło Polsce utrzymać drugie miejsce w grupie.

POLSKA - ARGENTYNA 0:2 (0:0)

Bramki: 0:1 Alexis Mac Allister (46), 0:2 Julian Alvarez (67).

Żółta kartka - Polska: Grzegorz Krychowiak. Argentyna: Marcos Acuna.

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia). Widzów 44 089.

Polska: Wojciech Szczęsny - Matty Cash, Kamil Glik, Jakub Kiwior, Bartosz Bereszyński (72. Artur Jędrzejczyk) - Przemysław Frankowski (46. Jakub Kamiński), Grzegorz Krychowiak (83. Krzysztof Piątek), Krystian Bielik (62. Damian Szymański), Piotr Zieliński - Karol Świderski (46. Michał Skóraś), Robert Lewandowski.

Argentyna: Emiliano Martinez - Nahuel Molina, Cristian Romero, Nicolas Otamendi, Marcos Acuna (59. Leandro Paredes) - Rodrigo De Paul, Enzo Fernandez (79. German Pezzella), Alexis Mac Allister (84. Thiago Almada) - Angel Di Maria (59. Nicolas Tagliafico), Lionel Messi, Julian Alvarez (79. Lautaro Martinez).

Zapis relacji na żywo z meczu:

22:00

Koniec meczu! Meksyk wygrywa 2:1, a Polska wchodzi do 1/8 finału z drugiego miejsca!!!

21:57

Sensacja! Arabia Saudyjska strzela kontaktową bramkę!

21:57

Jeśli Meksyk nie strzeli gola Arabii Saudyjskiej, zostaniemy na mundialu. Trzy minuty do końca tego meczu.

90+6. minuta

Koniec meczu! Przegrywamy 0:2 z Argentyną.

90+5. minuta

Jeśli nie stracimy kolejnej bramki i kolejnej bramki nie strzeli Meksyk, awansujemy do 1/8 finału.

90+3. minuta

Kiwior ratuje polski zespół, wybijając piłkę głową sprzed linii bramkowej.

90+1. minuta

Sześć minut doliczonych w meczu Polski z Argentyną.

90. minuta

Meksyk strzela trzeciego gola, ale na szczęście dla nas był spalony! Wciąż jesteśmy w mundialu.

89. minuta

Faulowany Polak w strefie środkowej. Argentyńczycy już spokojni, już tak nie szarpią.

86. minuta

Po błędzie Polaków Lautaro Martinez marnuje stuprocentową okazję, nie trafiając w bramkę.

85. minuta

Pięć minut do końca regulaminowego czasu gry. Przy tych wynikach wciąż pozostajemy mundialu, a decydują o tym... żółt kartki, których mamy mniej od Meksyku.

83. minuta

Krzysztof Piątek wchodzi na boisko w miejsce Grzegorza Krychowiaka.

79. minuta

Zmiany u Argentyńczyków. Wchodzi na boisko Lautaro Martinez. U nas przygotowany do wejścia Krzysztof Piątek.

78. minuta

Krychowiak ukarany żółtą kartką za faul taktyczny.

77. minuta

Argentyńczycy na chwilę dalej od naszej bramki, odpoczywają.

73. minuta

Alvarez wpadł w pole karne po zagraniu Messiego, ale uderzył w boczną siatkę.

72. minuta

Artur Jędrzejczyk wchodzi na boisko w miejsce zmęczonego Bartosza Bereszyńskiego.

71. minuta

Faulowany Lewandowski w strefie środkowej. Chwilę wcześniej znów uratował nas Szczęsny.

70. minuta

Ogromna przewaga Argentyny. Nie jesteśmy w stanie nic zdziałać w ofensywie.

67. minuta

2:0 dla Argentyny! Niestety tracimy kolejnego gola. Strzelcem gola Julian Alvarez, który pięknym strzałem z pola karnego pokonał Szczęsnego.

64. minuta

Zatrzymana szarża Messiego. Rzut rożny dla Argentyny.

62. minuta

Zmiana w polskiej ekipie: Sebastian Szymański w miejsce Krystiana Bielika.

61. minuta

Znów groźnie! Szczęsny łapie piłkę po strzale MacAllistera z kilkunastu metrów.

60. minuta

Długa piłka na lewe skrzydło do Bereszyńskiego, ale ten nie opanował piłki.

55. minuta

Argentyna naciska, a Meksyk zdobywa drugiego gola z Arabią Saudyjską. Nasza sytuacja coraz gorsza, choć wciąż jesteśmy w mundialu.

52. minuta

Bardzo ostry faul de Paula, ale sędzia podyktował tylko rzut wolny.

51. minuta

A tymczasem Meksyk obejmuje prowadzenie z Arabią Saudyjską. Te wyniki na razie dają nam awans!

50. minuta

Po rzucie wolnym tuż obok bramki Argentyny główkował Glik.

47. minuta

Tracimy pierwszą bramkę na mundialu w Katarze.

46. minuta

Fatalnie. Gol dla Argentyny. Płaskie dośrodkowanie z prawej strony i MacAllister płasko od słupka posyła piłkę do naszej bramki. Podawał Molina.

46. minuta

Zaczynamy drugą połowę. Dwie zmiany w polskie ekipie: Skóraś i Kamiński w miejsce Frankowskiego i Świderskiego.

Przerwa.

A to był kluczowy moment pierwszej połowy! Brawo Wojciech Szczęsny!

45+3. minuta

Koniec pierwszej połowy. 0:0 wciąż daje nam awans!

45+1. minuta

Sędzia doliczył trzy minuty.

44. minuta

Polski bramkarz łapie piłkę, tym razem strzelał di Maria.

43. minuta

Znów Szczęsny broni strzał Alvareza, dobitka przypadkowa, ale za słaba.

42. minuta

Jak na razie Szczęsny znów naszym bohaterem!

39. minuta

Szczęsny broni karnego Messiego!!! Niesamowite!!! Mocno uderzył Messi, ale Polak znów górą!

38. minuta

Karny dla Argentyny! Trochę z kapelusza!

37. minuta

VAR wkroczył do akcji! Messi twierdzi, że faulował go Szczęsny w walce o górną piłkę.

36. minuta

Szczęsny ratuje nasz zespół! Było bardzo groźnie.

34. minuta

Niecelny strzał z dystansu Alvareza.

33. minuta

Szczęsny z trudem przeniósł piłkę nad bramką. Di Maria chciał go zaskoczyć bezpośrednio z kornera.

33. minuta

Rzut rożny dla Argentyny.

32. minuta

Trochę za bardzo jesteśmy cofnięci. Po przejęciu piłki nasz zawodnik jest zwykle osamotniony z przodu, jak przed chwilą Cash.

28. minuta

Ratuje się polski zespół po strzale Alvareza. Dobitka Acuny tuż obok słupka.

27. minuta

Szybkie wyjście Polaków, ale stanowczo zatrzymany w kontrze Frankowski.

27. minuta

Znów moment nieco większej przewagi Argentyńczyków.

23. minuta

22. minuta

W starciu Arabii Saudyjskiej z Meksykiem także 0:0. Takie rezultaty dają nam awans i pierwsze miejsce w grupie. Ale do końca obu meczów daleko.

21. minuta

Rzut rożny dla Polski, wywalczony przez Casha.

21. minuta

Dosrodkowanie Zielińskiego z wolnego wprost na głowy Argentyńczyków.

20. minuta

Faulowany Cash, który szarżował prawym skrzydłem. Ucierpiał nieco w tym starciu nasz piłkarz.

19. minuta

Messi znów w pole karne do Acunii, ale ten zgrał głową wprost do Szczęsnego.

17. minuta

Było groźnie. Messi odnalazł w polu karnym Acunę, ale ten uderzył wysoko nad bramką.

14. minuta

Udało się polskiej ekipie powstrzymać rozpędzającą się Argentynę i uspokoić grę.

12. minuta

Argentyńczycy próbują zamykać nas przed naszym polem karnym. Coraz częściej im się to udaje.

10. minuta

Szczęsny broni strzał Messiego z ostrego kąta.

9. minuta

Lewandowski dobrze się zastawił i był faulowany w strefie środkowej.

7. minuta

Messi zatańczył z piłką przed naszym polem karnym, ale uderzył za słabo prawą nogą i Szczęsny złapał piłkę.

6. minuta

Szybka kontra Polaków zakończona niedokładnym zagraniem.

4. minuta

Była okazja dla Polski! Lewandowski świetnie wyłożył piłkę do tyłu, ale Bielik z kilkunastu metrów uderzył słabiutko.

3. minuta

Otamendi faulował Bereszyńskiego w walce o górną piłkę przed polską bramką.

2. minuta

Pierwszy rzut rożny dla Argentyny.

1. minuta

Sędzia rozpoczął mecz!

19:58

Przywitanie obu ekip. Ich kapitanowie to oczywiście: Lewandowski i Messi.

19:57

A teraz hymn Argentyny.

19:55

Przed meczem jak zawsze Mazurek Dąbrowskiego!

19:54

Holenderski sędzia Danny Makkelie wyprowadza drużyny na scenę.

19:53

Emocje rosną. Obie ekipy już wychodzą na murawę!

19:48

TUTAJ możecie śledzić relację z drugiego meczu naszej grupy, w którym Arabia Saudyjska zagra o 20 z Meksykiem.

19:44

Walczymy dziś o awans. Jeśli uda się nam ta sztuka, w 1/8 finału zagramy z Francją lub Australią. Te dwie ekipy awansowaly dziś z grupy D. Francuzi niespodziewanie ulegli 0:1 Tunezji, ale nie zepchnęło ich to z pierwszego miejsca. Australia za to wyrzuciła z mundialu Danię, wygrywając 1:0, a sama z sześcioma punktami awansowała.

19:43

19:37

Niewiele ponad 20 minut do rozpoczęcia meczu. Dzisiejsze spotkanie to także starcie dwóch ikon współczesnego futbolu: Roberta Lewandowskiego i Leo Messiego.  Argentyńczyk ma na swoim koncie wicemistrzostwo świata z 2014 roku. Polak nie osiągnął z reprezentacją spektakularnych sukcesów. Największym był ćwierćfinał Euro 2016.

19:35

A tak wygląda sytuacja w "polskiej" grupie przed ostatnią kolejką spotkań:

19:33

Awans z grupy bez oglądania się na rywali zapewni Polsce wygrana lub remis z Argentyną. Ciekawie zrobi się w przypadku porażki, która niekoniecznie wyrzuci nas z mundialu. Jeśli nisko przegramy, a Arabia Saudyjska nie wygra z Meksykiem, wciąż możemy wyjść z grupy.

Przy równej liczbie punktów o wyższym miejscu w tabeli decyduje najpierw różnica bramek, następnie większa liczba zdobytych bramek, a później bezpośredni mecz między zainteresowanymi ekipami. W dalszej kolejności punkty fair play (żółte i czerwone kartki), a ostatecznie losowanie.

19:30

Spotkanie Polska - Argentyna poprowadzi holenderski arbiter Danny Makkelie.

18:40

A oto skład Argentyńczyków z Leo Messim na czele: Emiliano Martinez - Nahuel Molina, Cristian Romero, Nicolas Otamendi, Marcos Acuna - Rodrigo De Paul, Enzo Fernandez, Alexis Mac Allister - Angel Di Maria, Leo Messi, Julian Alvarez.

18:30

Znamy skład Polaków na mecz z Argentyną. W porównaniu ze zwycięskim spotkaniem z Arabią Saudyjską selekcjoner dokonał jednej zmiany. W miejsce Arkadiusza Milika wskakuje Karol Świderski.

Skład Polski: Wojciech Szczęsny - Matty Cash, Kamil Glik, Jakub Kiwior, Bartosz Bereszyński - Przemysław Frankowski, Grzegorz Krychowiak, Krystian Bielik, Piotr Zieliński - Karol Świderski, Robert Lewandowski.