Maturzyści skończyli pisać egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. "Ulga, egzamin był prosty" - mówili zgodnie opuszczając salę licealiści z Częstochowy. O godzinie 14:00 rozpocznie się egzamin na poziomie poszerzonym i będzie trwał 190 minut. Język ten wybrało ponad 290 tysięcy uczniów, czyli blisko 90 procent tegorocznych maturzystów. Na RMF 24 tradycyjnie opublikujemy arkusze i propozycje odpowiedzi! Już teraz możecie zaś sprawdzić przykładowe odpowiedzi z matematyki i języka polskiego.

Ten egzamin nie był dla nas trudny - mówili naszemu reporterowi maturzyści z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie. O godzinie 11:00 zakończył się pisemny egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Ci uczniowie, którzy opuszczali salę, mówili zgodnie: Ulga, że mamy to za sobą.

Zaskakująco łatwy. Dla tych, którzy nie umieją angielskiego, wystarczy, żeby zdać - mówili nam maturzyści z IX LO we Wrocławiu. Był to egzamin do zdania - potwierdzali inni dziennikarce RMF FM Barbarze Zielińskiej.

"Egzamin bardzo łatwy. Do zrobienia w godzinę - w moim przypadku" - napisał do nas na fakty@rmf.fm maturzysta Bartek.

Podczas części sprawdzającej znajomość języka ze słuchu maturzyści odsłuchiwali trzy opowiadania. Pierwszy o gadżecie, który pozwala zrozumieć emocje psa; drugi o niepełnosprawnym alpiniście i trzeci o doświadczeniach osób, które chciałyby wynająć mieszkanie.

Do przeczytania były teksty o powstanie teatru szekspirowskiego w Londynie; o dziewczynie, która uratowała delfina przed kłusownikami oraz o powstaniu powieści Jane Austin "Duma i uprzedzenie".

Do napisania maturzyści mieli wiadomość dla kolegi z kursu języka angielskiego oraz list do kolegi z Anglii.

O godzinie 14:00 odbędzie się egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, matematykę, język obcy i wybrany przedmiot (lub kilka przedmiotów - maksymalnie sześć).

Wśród języków obcych tradycyjnie najpopularniejszy jest angielski - w tym roku wybrało go blisko 90 procent wszystkich maturzystów, czyli ponad 290 tysięcy uczniów. Na dziś zaplanowano dwa egzaminy z angielskiego - na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Po każdym z nich na RMF 24 opublikujemy arkusz i propozycje odpowiedzi, opracowane przez ekspertów.

Jak chodzi o języki obce na drugim miejscu znalazł się w tym roku niemiecki - zdawać go będzie ponad 37 tysięcy maturzystów. Rosyjski chce zdawać około 10 tysięcy abiturientów, a francuski, hiszpański i włoski - mniej niż jeden procent wszystkich zdających, czyli odpowiednio: 2,3 tysiąca, 1,2 tysiąca oraz blisko 650 osób.

Matematyka i polski już za nimi

W pierwszych dwóch dniach egzaminacyjnego maratonu maturzyści zmierzyli się z językiem polskim i matematyką. Na naszych stronach opublikowaliśmy arkusze zadań z obu przedmiotów i propozycje odpowiedzi, opracowane przez ekspertów specjalnie dla RMF 24 i portalu Interia.pl.