Trwa maturalna sesja egzaminacyjna. Dziś abiturienci zmierzyli się z zadaniami z matematyki na poziomie podstawowym. Po zakończonym egzaminie opublikujemy arkusze maturalne oraz propozycje rozwiązań przygotowane przez ekspertów RMF FM.

Wtorek to drugi dzień trzydniowej sesji egzaminów obowiązkowych. Uczniowie wczoraj pisali sprawdzian z języka polskiego, dziś zmierzyli się z zadaniami z matematyki na poziomie podstawowym. Jutro ostatni test obowiązkowy dla wszystkich - język angielski.

Jak co roku na rmf24.pl znajdziecie rozwiązania maturalnych arkuszy. Warto zapamiętać adres: https://www.rmf24.pl/raporty/raport-matura lub pobrać aplikację, by otrzymać na telefon powiadomienie.

Gorąco polecamy także nasze profile społecznościowe. We wtorek, tuż po publikacji arkuszy egzaminacyjnych, planujemy na Facebooku rozwiązywanie zadań z wraz z nauczycielem matematyki. Na bieżąco będziecie mogli zadawać pytania.

Również w kolejnych dniach maturalnego maratonu publikować będziemy arkusze zadań z poszczególnych przedmiotów i propozycje odpowiedzi, opracowane przez nauczycieli na prośbę RMF FM i Interia.pl.

Jak przebiegała matura z matematyki na poziomie podstawowym?

Matura z matematyki na poziomie podstawowym rozpoczęła się o godz. 9:00. Trwa 170 minut. Wszędzie egzamin rozpoczął się o czasie i zakończył o czasie - mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
Mamy informacje o alarmach bombowych, ale wszystkie lokalne struktury policji radzą sobie z tym. Poważniejszych problemów nie było, wszędzie egzamin rozpoczął się o czasie i zakończył o czasie - powiedział Smolik.

Egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym pisany jest obowiązkowo przez wszystkich maturzystów. Chętni mogą pisać także egzamin z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym; egzamin ten przeprowadzony zostanie w poniedziałek 15 czerwca.

Matura z języka polskiego

Blisko 280 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących i techników rozpoczęło w poniedziałek maturalny maraton - na początek zmierzyli się z obowiązkowym egzaminem z języka polskiego.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składał się z dwóch części: maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny - rozprawkę lub analizę tekstu poetyckiego. Tu publikujemy propozycje rozwiązań>>>

Matury bez części ustnej

Poza obowiązkowym pisemnym egzaminem z polskiego maturzyści muszą przystąpić do jeszcze dwóch obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka obcego i z matematyki.

Ponadto muszą przystąpić do co najmniej jednego pisemnego sprawdzianu z wybranego przedmiotu - maksymalnie zaś mogą zdecydować się na 6 takich egzaminów. Sprawdziany z przedmiotów do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym.

W tym roku - w związku z pandemią koronawirusa - decyzją ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego nie odbędą się obowiązkowe matury ustne. Przeprowadzone zostaną one tylko dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Jak podała CKE, przeprowadzonych będzie tylko 327 egzaminów ustnych.

 

Opracowanie: