Blisko 280 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących i techników rozpoczęło dzisiaj maturalny maraton: na inaugurację zmierzyli się z obowiązkowym egzaminem z języka polskiego. Na RMF 24 publikujemy arkusz zadań z języka polskiego na poziomie podstawowym - i sukcesywnie również propozycje odpowiedzi!

MATURA 2020. ARKUSZ EGZAMINACYJNY z JĘZYKA POLSKIEGO: POZIOM PODSTAWOWY >>>>


Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składał się z dwóch części: maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny - rozprawkę lub analizę tekstu poetyckiego.

Sprawdzian trwał 170 minut.

Propozycje rozwiązań maturalnych zadań z polskiego na poziomie podstawowym opracowuje specjalnie dla Was polonistka z 9 LO w Warszawie, egzaminator Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Joanna Karpińska.

Również w kolejnych dniach maturalnego maratonu publikować będziemy arkusze zadań z poszczególnych przedmiotów i propozycje odpowiedzi, opracowane przez nauczycieli na prośbę RMF FM i Interia.pl.




W poniższych filmach Joanna Karpińska podpowiada, jak zabrać się zadanie 13, czyli streszczenie tekstu Józefa Tischnera "Co znaczy myśleć" oraz napisać wypracowanie. 



Matura 2020: Co najmniej 4 egzaminy pisemne, wyjątkowo bez egzaminów ustnych

Poza obowiązkowym pisemnym egzaminem z polskiego maturzyści muszą przystąpić do jeszcze dwóch obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka obcego i z matematyki.

Ponadto muszą przystąpić do co najmniej jednego pisemnego sprawdzianu z wybranego przedmiotu - maksymalnie zaś mogą zdecydować się na 6 takich egzaminów. Sprawdziany z przedmiotów do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.

W tym roku - w związku z pandemią koronawirusa - abiturienci nie muszą natomiast przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.

Te sprawdziany zostaną przeprowadzone wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik takiego egzaminu, starając się o przyjęcie na uczelnię zagraniczną. Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, przeprowadzonych będzie tylko 327 egzaminów ustnych.

W przyszłym roku natomiast sprawdziany ustne mają być znów przeprowadzane.

Rozpoczęta dzisiaj pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 29 czerwca, a wyniki matur ogłoszone zostaną do 11 sierpnia.