Bardzo wysokie przyrosty liczby zakażeń koronawirusem oraz ogólnopolskie restrykcje sanitarne. Te tematy zdominują nadchodzący tydzień w polityce - tak przewiduje nasz dziennikarz Michał Dobrołowicz.


Ważnym dniem będzie wtorek: pojutrze premier Mateusz Morawiecki ma wystąpić z informacją o stanie państwa w środku pandemii. Lista problemów wydłuża się - tak jak rośnie liczba zakażeń. Osoby z Covid-19 wykorzystują coraz więcej respiratorów. Kolejne oddziały i lecznice będą pewnie przemianowane na te, które zajmują się tylko pacjentami z koronawirusem. 

To będą dla rządu trudne decyzje, bo pojawiają się kolejne apele lekarzy, aby nie ucierpieli na tym inni chorzy. Nie powinno się przekształcać onkologii czy pulmonologii, w procesie ratowania się przed skutkami epidemii koronawirusa - podkreślał ostatnio w rozmowie z RMF FM konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej profesor Maciej Krzakowski.

Restrykcje sanitarne i ich ekonomiczne skutki

Nowy tydzień to także kolejna aktualizacja listy powiatów z największymi obostrzeniami. Teraz w czerwonej strefie mieszka ponad 70 procent ludności Polski. Informacje o regionach, gdzie zakażeń jest najwięcej oraz o ewentualnych nowych restrykcjach poznamy prawdopodobnie w czwartek.

W poniedziałek po południu wicepremier Jarosław Gowin spotka się z przedstawicielami branży fitness. Będą to rozmowy o tym, jakie są szanse, aby ponownie - mimo epidemii - otworzyć komercyjne siłownie i baseny. W tej branży w Polsce pracuje nawet sto tysięcy osób. Chodzi nie tylko o trenerów personalnych czy ratowników na basenach, ale też o dostawców sprzętu dla siłowni czy pracowników recepcji w klubach fitness. Chcemy wzmacniać odporność sportem, dbać w ten sposób o nasze zdrowie, przestrzegamy reżimu sanitarnego - podkreślali przedstawiciele tej branży w czasie sobotniej manifestacji w Warszawie.

Opracowanie: