"Jutro pan premier przedstawi kolejne informacje dotyczące zarówno spraw oświatowych, ale również ewentualnego kolejnego etapu zmian regulacji, które były wprowadzone w związku z koronawirusem" - powiedział w Polsat News szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. "Odpowiednie służby zdecydują, czy ponownie zamknąć lasy" - dodał.

Mamy cały plan podzielony na etapy. Te etapy przedstawiał pan premier. Prowadzimy każdego dnia monitoring sytuacji - mówił w Polsat News Dworczyk, pytany o kolejne etapy odmrażania gospodarki. Zapowiedział, że ewentualne zmiany ogłosi jutr Mateusz Morawiecki.

Dworczyk przyznał, że w związku z suszą lasy - po niedawnym otwarciu - mogą zostać ponownie zamknięte. Decyzję w tej sprawie mają podjąć odpowiednie służby.

"Rzeczpospolita": Rząd decyduje w oparciu o trzy kryteria

Jak podała "Rzeczpospolita", decyzje o ewentualnym luzowaniu wprowadzonych obostrzeń i odmrażaniu gospodarki będą podejmowane przez rząd w oparciu o trzy kryteria. 

"Pierwszym kryterium dotyczącym oceny sytuacji jest liczba nowych zakażeń - przyrost procentowy. Drugim - aktualne obłożenie służby zdrowia w zakresie, w którym jest przeznaczona do walki z koronawirusem. Trzecie kryterium to sposób wdrażania zaleceń sanitarnych przez podmioty, których dotyczą kolejne etapy odmrożenia, czyli: galerie handlowe, sklepy, firmy czy w kolejnych etapach hotele lub miejsca wypoczynku" - wyjaśnił dziennik.

Szumowski: Musimy zweryfikować skale wzrostu zakażeń


Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że zdejmowanie nałożonych ograniczeń musi odbywać się stopniowo.

Musimy zweryfikować skale wzrostu zakażeń. Pamiętajmy, że inne państwa, które przed nami rozpoczęły proces zdejmowania ograniczeń, są na zupełnie innym etapie epidemii. Większość przeszła już punkt krytyczny zakażeń, przeszła szczyt. My wypłaszczyliśmy skalę zachorowań, dzięki czemu mamy w pełni wydolny system ochrony zdrowia, ale to oznacza, że wzrosty mamy rozłożone w długim okresie - tłumaczył. Jako osoba odpowiedzialna nie mogę dość swobodnie bez żadnej analizy szermować datami, które mogą później okazać się, najzwyczajniej w świecie przestrzelone - dodał. 

Cztery etapy odmrażania gospodarki


W ubiegłym tygodniu rząd przedstawił 4 etapy znoszenia restrykcji wprowadzonych w ramach walki z koronawirusem i odmrażania gospodarki. Pierwszy z nich - otwarcie lasów i parków, a także złagodzenie ograniczeń dot. sklepów i kościołów - wszedł w życie 20 kwietnia. 

Kolejne etapy przedstawionego planu odmrażania gospodarki nie mają przypisanych konkretnych dat. W drugim ma nastąpić m.in. otwarcie hoteli, a także niektórych instytucji kultury. W trzecim pracę mają wznowić zakłady fryzjerskie i gabinety kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych. 

Czwarty etap odmrażania gospodarki zakłada m.in. otwarcie kin i teatrów, a także siłowni i salonów masażu.