O 10 040 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 130 chorych na Covid-19 poinformował w środę resort zdrowia. "Rządzący na pewno nie zrobili wszystkiego, by przygotować nas do jesiennej fali koronawirusa" - ocenił wcześniej w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z pandemią koronawirusa. "Musimy zwiększyć obostrzenia, bo bronimy nie tylko bezpośrednio zdrowia ludzi, ale bronimy też wydolności systemu opieki zdrowotnej. Nie ukrywajmy, że w tej chwili testujemy tę wydolność" - przekazał z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski. Hiszpania jest pierwszym krajem zachodnioeuropejskim, w którym liczba zakażeń koronawirusem od początku epidemii przekroczyła milion. Rosja z kolei zamierza stworzyć szczepionkę, która działałaby jednocześnie przeciwko grypie i koronawirusowi. Najważniejsze informacje nt. epidemii koronawirusa w kraju i na świecie zbieraliśmy dla Was w naszym raporcie dnia!

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- W Polsce badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 10 040 osób. Zmarło też 130 następnych osób - podał resort zdrowia.

- Cmentarze w Polsce nie zostaną zamknięte w dniu 1 listopada - ustalili reporterzy RMF FM. Rząd chce jednak wprowadzić całkowity zakaz organizacji wesel w całym kraju.

"Na pewno nie zrobiono wszystkiego (by przygotować nas na jesienną falę koronawirusa - przyp. RMF). Skala wyobrażenia rządzących nie objęła tak dużej liczby zakażeń" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych i główny doradca premiera ds. walki z pandemią koronawirusa. Zaznaczył, że obecny poziom 10 tysięcy wykrywanych dziennie zakażeń to "górna granica możliwości systemu, (...) bez demolowania służby zdrowia". 

- "Premier zapowiedział, że dziś będą dalsze zaostrzenia, ale w tej chwili rzeczywistość wygląda tak, że my na bieżąco monitorujemy liczbę tzw. czerwonych stref, ta liczba dochodzi już do 300 przy liczbie powiatów wynoszącej 380. Musimy zwiększyć obostrzenia, bo bronimy nie tylko bezpośrednio zdrowia ludzi, ale bronimy też wydolności systemu opieki zdrowotnej. Nie ukrywajmy, że w tej chwili testujemy tę wydolność" - zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 40,1 mln ludzi na świecie, a ponad 1,11 mln osób zmarło. Wiele krajów wprowadza ponownie obostrzenia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

- W Rosji odnotowano najwyższą liczbę zgonów na Covid-19: zmarło 317 osób w ciągu doby;

- W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby stwierdzono 83 655 zakażeń koronawirusem. Zmarło 835 kolejnych osób.

- W Czechach odnotowano największy dzienny przyrost od początku pandemii - wykryto 11 984 zakażenia koronawirusem.

- Komisja Europejska poinformowała w środę, że podpisała umowę w imieniu państw UE z amerykańskim producentem leków Johnson & Johnson na dostawę 400 mln dawek szczepionki na Covid-19.

- Włoscy naukowcy ustalili, że właściwe użycie maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego obniża o 1000 razy siłę koronawirusa w razie kontaktu z nim. 

- Władze wspólnoty autonomicznej La Rioja na północy Hiszpanii ogłosiły objęcie całego regionu kordonem sanitarnym z powodu dużej liczby nowych zakażeń koronawirusem. Oznacza to m.in. zakaz wyjazdu bez uzasadnionej przyczyny >>PRZECZYTAJ WIĘCEJ<<

- Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w systemie hybrydowym działa 961 szkół podstawowych i 206 przedszkoli. Całkowicie zdalną naukę wprowadzono w 298 szkołach podstawowych i w 171 przedszkolach. 

- Rosja zamierza stworzyć szczepionkę, która działałaby jednocześnie przeciwko grypie i koronawirusowi. 

- Hiszpania jest pierwszym krajem zachodnioeuropejskim, w którym liczba zakażeń koronawirusem od początku epidemii przekroczyła milion - poinformowało ministerstwo zdrowia. Liczba wykrytych infekcji wzrosła tam w ciągu ostatniej doby o 16 973, do 1 005 295.

- Będę rekomendował na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

23:31 Brazylia

Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało o 24 818 zakażeń koronawirusem w ciągu doby i 566 kolejnych zgonach.

Oznacza to wzrost liczby nowych zachorowań w porównaniu z poprzednią dobą, kiedy wyniosła ona 23 227. Nieco spadła natomiast liczba zgonów z 661 do 566.

Łączna liczba przypadków infekcji wirusem od początku pandemii wynosi prawie 5,3 mln a oficjalna liczba zgonów 155 403.

22:35 Włochy

W stołecznym włoskim regionie Lacjum od piątku obowiązywać będzie od północy do godz. 5 godzina policyjna.

Przez 30 dni w Rzymie i całym regionie zabronione będzie przemieszczanie się bez uzasadnionego powodu, przede wszystkim w związku z pracą i zdrowiem.

Po kilku miesiącach w Lacjum wracają tzw. autocertyfikaty, które trzeba będzie wypełnić i mieć przy sobie poza domem podczas godziny policyjnej.

Od 26 października szkoły średnie i uniwersytety pracować będą częściowo w trybie zdalnym. W przypadku uczelni będzie to 75 procent wszystkich studentów. Z tego trybu będą wyłączeni studenci pierwszego roku.

W środę w regionie zanotowano ponad 1200 nowych przypadków zakażenia wirusem.

Od czwartku godzina policyjna wchodzi w życie w Lombardii.

22:16 Niemcy - wyrok ws. ucznia

Chorujący na astmę oskrzelową uczeń z Nadrenii-Palatynatu na zachodzie Niemiec przekonywał, że nie może fizycznie uczestniczyć w zajęciach w szkole, bo należy do grupy narażonej na ciężki przebieg Covid-19. Sąd był jednak innego zdania - pisze "Der Spiegel".

Chłopiec uczęszcza do klasy dla szczególnie utalentowanych uczniów w liceum w mieście Kaiserslautern. W połowie września złożył wniosek o zwolnienie z nauczania bezpośredniego i zamiast tego chciał uczyć się zdalnie. Argumentował, że cierpi na astmę oskrzelową, a niektórzy jego krewni mają inne poważne choroby. 

Sąd administracyjny w Neustadt an der Weinstrasse uznał jednak, że prawo do zwolnienia z osobistego udziału w lekcjach nie wynika z podstawowego prawa do życia i nietykalności cielesnej zawartych w niemieckiej konstytucji. Nie gwarantuje ona pełnej ochrony przed każdym zagrożeniem dla zdrowia - stwierdzono.

22:14 Maryla Rodowicz zarażona koronawirusem

Maryla Rodowicz podzieliła się z fanami informacją, że ma koronawirusa. Legendarna piosenkarka poinformowała, że czuje się dobrze.

22:13 Szczepionka

W Brazylii zmarł ochotnik biorący udział w badaniach klinicznych szczepionki przeciw koronawirusowi, przygotowywanej przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki - poinformowały władze. Badania są bezpieczne i będą kontynuowane - ogłosiła brytyjska uczelnia.

21:55 Litwa

Od poniedziałku kwarantanna będzie obowiązywała w 12 z 60 litewskich samorządów, gdzie zachorowalność na Covid-19 jest najwyższa - postanowił rząd Litwy. Przewidziane są też inne ograniczenia.

W ciągu ostatniej doby na Litwie odnotowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 311 i zmarły kolejne dwie osoby z Covid-19.


W środkach komunikacji miejskiej samorządów objętych kwarantanną zostanie ograniczona liczba pasażerów, będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń publicznych oraz nakaz zachowania co najmniej dwumetrowego dystansu społecznego, z wyjątkiem pogrzebów.

Urzędy, spółki państwowe i samorządowe będą musiały przejść całkowicie lub częściowo na pracę zdalną. Ograniczone zostaną odwiedziny chorych w szpitalach i pacjentów placówek opieki społecznej. Wspólnotom religijnym zaleca się zawieszenie obrzędów.
Od poniedziałku w całym kraju zostaną skrócone godziny otwarcia restauracji, kawiarni, barów, klubów nocnych i innych miejsc rozrywki. Placówki te będą czynne tylko do północy. Będzie obowiązywała też rejestracja klientów.

21:53 W Polsce osoby po Covid-19 będą poddawane rehabilitacji

Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Aministracji w Głuchołazach jako pierwszy w kraju i Europie rozpoczął rehabilitację pacjentów, którzy przeszli Covid-19. Lekarze i naukowcy nie tylko zajęli się leczeniem, ale będą także chcieli jak najwięcej dowiedzieć się o długotrwałych skutkach choroby.

21:52 Dr Paweł Grzesiowski traci posadę

"Mamy jedną godność, by mówić to co się myśli trzeba być niezależnym. Nie pracuję już w CMKP" - napisał na Twitterze dr Paweł Grzesiowski. Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego podlega Ministerstwu Zdrowia. 

21:00 Czwarta fala epidemii?

Na razie zakładamy następujący scenariusz: trzeba się przygotować na być może trzecią falę, czwartą falę. Kiedy będzie szczepionka? Tego nie wiemy. Drugi, może trzeci kwartał przyszłego roku - powiedział w Polsat News Morawiecki.

Szef rządu poinformował również, że będzie rekomendował na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by "cała Polska od soboty była strefą czerwoną".

20:35 Rugby

Jedna z osób ze sztabu szkoleniowego ekstraligowej drużyny rugby Sparty Jarocin jest zakażona koronawirusem - poinformował Mateusz Boruta, prezes klubu z Wielkopolski .
Beniaminek ekstraligi miał w najbliższy weekend grać na wyjeździe ze Skrą Warszawa. Spotkanie zostało przełożone.

To nie jedyny przypadek koronawirusa w ekstralidze. Z tego samego powodu nie odbędzie się spotkanie Edach Budowlani Lublin - Ogniwo Sopot (problemy zdrowotne w drużynie z Trójmiasta).

Ostatecznie w weekend zostaną rozegrane trzy mecze ligowe: Arka Gdynia - Master Pharm Rugby Łódź, Lechia Gdańsk - Juvenia Kraków i Orkan Sochaczew - Awenta Pogoń Siedlce. 

20:30 Francja

W ciągu ostatniej doby we Francji zdiagnozowano 26 676 zakażeń. Zmarło 163 chorych na Covid-19 - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia. Po raz szósty w ciągu ostatnich 12 dni dobowy wzrost przypadków infekcji przekroczył 25 tys.

20:18 Śląskie

Szpital tymczasowy w woj. śląskim powstanie w Międzynarodowym Centrum Kongresowe w Katowicach.

Cytat

Tak naprawdę za wcześnie jeszcze, aby mówić o szczegółach. Od kilku dni trwają intensywne, niemalże całodobowe zespoły kryzysowe z udziałem ekspertów, doradców, a to przede wszystkim są lekarze, którzy pracują intensywnie nad stworzeniem planu, strategii funkcjonowania tak dużego przedsięwzięcia, jaki jest szpital tymczasowy
powiedziała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska

20:11 Włochy

We włoskim regionie Lombardia, gdzie od czwartku będzie nocna godzina policyjna, w weekendy zamknięte będą centra handlowe. Rozporządzenie będzie obowiązywać do 13 listopada.

Godzina policyjna będzie trwać od 23.00 do 5.00.

20:10 Cała Polska w strefie czerwonej?

Będę rekomendował na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by od soboty cała Polska była strefą czerwoną - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

20:07 Portugalia

Rekordowo wysoką liczbę dobowych infekcji koronawirusem zanotowano w Portugalii, gdzie potwierdzono 2535 nowych zakażeń.

Resort sprecyzował, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 16 nowych zgonów pacjentów z Covid-19, a łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi już 2229.

20:05 Hiszpania

Jak poinformowało ministerstwo zdrowia Hiszpanii, podczas ostatniej doby liczba zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 16 973, do ponad 1 mln, a zmarłych na Covid-19 - o 156, do 34 366.

19:59 Włochy

Włochy są w fazie "pełnej ekspansji epidemicznej" - ocenił dyrektor naukowy krajowego Stowarzyszenia Lekarzy Chorób Zakaźnych i Tropikalnych Massimo Andreoni. Tak skomentował zanotowany tego dnia dobowy wzrost liczby zakażeń o ponad 15 tysięcy.

"Przeszliśmy od liniowego wzrostu przypadków Covid-19 do gwałtownego przyrostu" - podkreślił Andreoni, który jest ordynatorem oddziału chorób zakaźnych uniwersyteckiego szpitala Tor Vergata w Rzymie.

19:57 Zachodniopomorskie


Blisko 180 łóżek więcej ma być na Pomorzu Zachodnim dla pacjentów z Covid-19. Kolejne decyzje o zwiększeniu liczby łóżek wydał wojewoda zachodniopomorski - poinformowało jego centrum prasowe.

19:56 Rosja

Rosja zamierza stworzyć szczepionkę, która działałaby jednocześnie przeciwko grypie i koronawirusowi - poinformował działający w Nowosybirsku ośrodek Wektor. Ten główny rosyjski ośrodek wirusologii opracował dotąd jedną ze szczepionek przeciwko koronawirusowi.

19:55 Piłkarska Liga Mistrzów

Achraf Hakimi jest siódmym piłkarzem Interu Mediolan, w którego organizmie wykryto koronawirusa - poinformował włoski klub. Marokański obrońca nie będzie mógł wystąpić w wieczornym meczu Ligi Mistrzów z Borussią Moenchengladbach.

"Nasz obrońca absolutnie nie wykazuje żadnych oznak choroby, ale będziemy postępować zgodnie z obowiązującym protokołem medycznym" - napisano w komunikacie mediolańskiego klubu.

19:51 Edukacja

W systemie hybrydowym działa 961 szkół podstawowych i 206 przedszkoli. Całkowicie zdalną naukę wprowadzono w 298 szkołach podstawowych i w 171 przedszkolach - poinformował resort edukacji. Sposób nauczania zmieniono w tych placówkach po uzyskaniu zgody sanepidu.

19:01 Wielka Brytania

Rekordową od początku epidemii liczbę 26 688 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował w środę po południu brytyjski rząd. Zanotowano w tym czasie również 191 zgonów z powodu Covid-19.

Liczba zakażeń jest aż o 5357 wyższa od bilansu z wtorku, który był najwyższym do tej pory, jeśli chodzi o faktycznie nowo wykryte infekcje. Jest także wyższa o ponad 3700 od tej z 4 października, gdy nastąpił skok do prawie 23 tys., będący efektem uwzględnienia zaległych przypadków z poprzednich dni.

W całym kraju łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 789 229, co jest 11. najwyższym bilansem na świecie i czwartym w Europie - po Rosji, Hiszpanii i Francji.

18:40 Czechy

Czeski rząd zdecydował o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Od czwartku zamknięte będą wszystkie sklepy, z wyjątkiem tych z podstawowymi produktami, a także większość zakładów usługowych.

18:37 Niemcy

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn uzyskał po południu pozytywny wynik testu na koronawirusa. Spahn uczestniczył w środę w posiedzeniu rządu, ale dzięki przestrzeganiu zasad pozostali ministrowie nie muszą udawać się na kwarantannę.

40-letni Spahn, który miał już wcześniej objawy przeziębienia, natychmiast po uzyskaniu wyniku zaczął się samoizolować w swoim domu - przekazało ministerstwo zdrowia w komunikacie. Dodano, że obecnie informowane są osoby, z którymi polityk miał kontakt.

Wcześniej w środę Spahn uczestniczył w posiedzeniu rządu, ale inni ministrowie nie udadzą się na kwarantannę - powiedział rzecznik Steffen Seibert.

18:36 Radom

Wojska Obrony Terytorialnej w Radomiu uruchomią w czwartek punkt pobrań wymazów w kierunku koronawirusa tzw. drive-thru - poinformował w mediach społecznościowych wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Mając na uwadze sytuację związaną z ilością zakażeń, tym samym potrzebę przeprowadzenia dużej ilości testów, wydałem dyspozycję dla dowództwa Wojska Obrony Terytorialnej o uruchomieniu w Radomiu od 22 października punkt pobrań wymazów, tzw. drive-thru - napisał wiceminister resortu obrony na swoim profilu na Facebooku. 

18:33 Druga fala pandemii

Rodzi się pytanie, czy ostatnie pół roku zostało prawidłowo wykorzystane na przygotowanie odpowiednio zarówno szpitali, jak i opinii publicznej do tego stanu epidemii, jaki teraz mamy - mówił senator Jan Maria Jackowski w Popołudniowej rozmowie w RMF FM.

18:31 Warszawa

Pacjenci przebywający obecnie w Szpitalu Czerniakowskim zostaną przeniesieni do pozostałych miejskich szpitali w Warszawie; do przeniesienia jest 80 osób - powiedziała w rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Szpital ten będzie dedykowany pacjentom z Covid-19.

18:27 Radom

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu poinformował, że w związku z przekształceniem drugiego radomskiego szpitala przy ul. Tochtermana w placówkę przeznaczoną głównie dla chorych na Covid-19 pacjenci z innymi schorzeniami będą mieli utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej.

Zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego Radomski Szpital Specjalistyczny (RSS) przy ul. Tochtermana przygotowuje 200 łóżek dla potrzeb pacjentów z potwierdzonym Covid-19. Chorzy z tej lecznicy są sukcesywnie wypisywani do domu lub przewożeni do innych szpitali w regionie.

W szpitalu przy ul. Tochtermana działać mają tylko cztery oddziały: ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny, oddział dializ z odcinkiem nefrologii i dermatologia. Reszta oddziałów, m.in. kardiologiczny, neurologiczny, urologiczny czy chirurgiczny, jest przekształcana pod potrzeby pacjentów z Covid-19.

18:26 Korea Południowa

Dziewięć osób zmarło w Korei Południowej po zaszczepieniu przeciwko grypie. Władze oceniają, że nie ma związku pomiędzy zgonami a szczepionkami, i nie wstrzymują programu szczepień, który ma odciążyć szpitale w czasie pandemii - poinformowała agencja Yonhap.

Nie znaleźliśmy bezpośredniego związku pomiędzy zgonami a szczepionkami czy też związku pomiędzy skutkami ubocznymi szczepienia na grypę a zgonami - oświadczyła szefowa Koreańskiej Agencji Kontroli Chorób (KDCA) Dzung Eun Kiong.

18:25 Włochy

127 osób zmarło ostatniej doby na Covid-19 we Włoszech, potwierdzono ponad 15 tysięcy nowych zakażeń - ogłosiło w środę ministerstwo zdrowia. To nowy rekord liczby infekcji i raptowny wzrost liczby zgonów. Wykonano najwięcej dotąd testów: 177 tysięcy.

Liczba zmarłych od początku epidemii wzrosła do 36 832.
Dotychczas koronawirusa wykryto u prawie 450 tysięcy osób; wyzdrowiało ponad 257 tysięcy. Według oficjalnych danych resortu zdrowia obecnie zakażonych jest 155 tysięcy osób.

18:16 Apel prezydenta Gdyni

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaapelował do mieszkańców, aby rozłożyli w czasie wizyty na grobach bliskich. Pozwoli to uniknąć dużych skupisk ludzi na cmentarzach i ograniczyć ryzyko zakażenia.

Tegoroczny dzień Wszystkich Świętych przypada w trudnym dla nas wszystkich czasie. Szczególnie ważne jest więc odpowiedzialne zachowanie. Stawka jest wysoka. Chodzi nie tylko o zdrowie nasze i naszych najbliższych, ale też innych mieszkańców oraz gości odwiedzających Gdynię. Dlatego proszę, aby w miarę możliwości rozłożyć w czasie wizyty na grobach bliskich zmarłych. Jeśli to możliwe, zróbmy to jeszcze w ostatnich dniach października lub w pierwszym tygodniu listopada - powiedział prezydent Szczurek na nagraniu opublikowanym w środę na portalu miejskim.

17:34 Szpital polowy w Warszawie

W ciągu pierwszej godziny za pośrednictwem strony internetowej szpitalnarodowy.pl zgłosiło się 114 pracowników służby zdrowia gotowych pracować w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym; dziękujemy - podkreślił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

17:30 Małopolska

Niespotykana do tej pory absencja uczniów w szkołach w Małopolsce. W zastraszającym tempie ubywa też nauczycieli. W całym województwie już prawie 4 tys. pracowników oświaty przebywa na zwolnieniach lub kwarantannie.

17:30 Hiszpania

Władze wspólnoty autonomicznej La Rioja na północy Hiszpanii ogłosiły w środę po południu objęcie całego regionu kordonem sanitarnym z powodu dużej liczby nowych zakażeń koronawirusem. Zarządzenie zacznie obowiązywać w nocy ze środy na czwartek.

W nocy w życie wejdzie zakaz wjazdu i wyjazdu z regionu bez uzasadnionej przyczyny - poinformował w oświadczeniu rząd wspólnoty autonomicznej La Rioja. Ograniczenie będzie obowiązywało przez 15 dni.

17:29 Piłka nożna

Z powodu wykrycia przypadków zakażenia koronawirusem wśród piłkarzy Widzewa, łódzki klub nie zagra w najbliższej kolejce 1. ligi z GKS Bełchatów. Na razie nie wiadomo, czy w terminie odbędzie się zaplanowany na 30 października mecz z Legią Warszawa w 1/16 finału Pucharu Polski.

17:27 Włochy

Premier Włoch Giuseppe Conte zapewnił w Senacie, że kraj jest obecnie lepiej przygotowany na drugą falę pandemii niż był na jej początku w marcu. Zaapelował do rodaków, by ograniczyli przemieszczanie się, jeśli nie jest ono konieczne.

W izbie wyższej parlamentu szef rządu przedstawił najnowszy dekret, podpisany w niedzielę, w sprawie dalszych kroków w walce z koronawirusem. Zapisano w nim zakaz zabaw w miejscach zamkniętych i na otwartej przestrzeni, ograniczenie do 30 liczby uczestników ceremonii religijnych i cywilnych, zamykanie restauracji o północy.

17:25 Szpitale

Chcemy koncentrować pacjentów, którzy wymagają respiratora w większych ośrodkach. Wtedy kadra medyczna jest lepiej wykorzystywana - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że zatrzymanie epidemii nie zależy od zdolności oddziałów szpitalnych, tylko od nas wszystkich.

17:18 Izolatoria

Mamy w izolatoriach 3 tysiące miejsc, które powoli się zapełniają - informuje Ministerstwo Zdrowia.

To miejsca dla osób łagodnie przechodzących zakażenie koronawirusem, które nie mają w domach warunków do izolacji. Resort zdrowia chce organizować nowe izolatoria główie w sanatoriach. Na razie takie rozwiązanie wdrożono w sopockim sanatorium MSWiA. Ministerstwo przekonuje, że to samo wydarzy się niebawem w innych miejscach w kraju.

Decyzje cd. przekształcania części sanatoriów w izolatoria już zapadają. Tych miejsc na pewno będzie w najbliższym czasie ok. 5 tys. - twierdzi Wojciech Andrusiewicz rzecznik resortu zdrowia.

Poza sanatoriami za miejsca odosobnienia dla zakażonych koronawirusem mogą służyć też hotele. Taka sytuacja miała miejsce np. we Wrocławiu. 

17:04 Pomoc dla seniorów i osób w kwarantannie

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie z Koszalina uruchomił infolinię dla seniorów i osób w kwarantannie. 

Do pozostania w domu nakłaniają seniorów też władze Szczecina. Odwołane zostały zajęcia w dziennych domach opieki społecznej.

16:58 Piłka nożna

Kolejne przypadki zarażenia koronawirusem stwierdzono wśród piłkarzy i sztabu szkoleniowego pierwszoligowej Korony Kielce. Klub wystąpił o przełożenie zaplanowanego na sobotę meczu ze Stomilem Olsztyn.

Kielecki klub w poniedziałek poinformował o pozytywnym wyniku badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 u jednego z członków sztabu szkoleniowego. Zespół od tego czasu przebywał w izolacji, a zawodnicy i trenerzy przeszli testy.

16:57 Szkolnictwo

Nie ma zgody na dominację na uczelniach poglądów lewicowo-liberalnych - oświadczył w wywiadzie z "Naszym Dziennikiem" szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

16:47 Szpital polowy w Warszawie

Koszt urządzenia szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym wyniesie kilkanaście milionów złotych; są tam prowadzone dość poważne prace budowlane, jest też dużo kosztownych prac dotyczących kładzenia infrastruktury doprowadzającej tlen i elektryczność - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

16:47 Rybnik

430 nauczycieli z Rybnika (Śląskie) przebywało na zwolnieniach lekarskich, to 18 proc. wszystkich zatrudnionych w mieście. Z powodu braku kadry nie działają 4 przedszkola i 2 szkoły - poinformował urząd miasta.

Sytuacja jest dynamiczna. Na chwilę obecną dyrektorzy zmagają się z zapewnieniem przede wszystkim bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. W przypadku pojawienia się zagrożenia zarażeniem wirusem Covid-19, będąc w kontakcie z państwową powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, zgodnie z procedurami organizują funkcjonowanie placówek lub nauczanie zdalne - powiedziała rzeczniczka urzędu miasta Agnieszka Skupień.

16:44 Sklepy

O niewprowadzanie dalszych limitów i ograniczeń w sklepach apeluje do rządu Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Według Organizacji, wskaźnik zachorowań na Covid-19 w handlu nie przekracza 0,4 proc., a sklepy są dobrze przygotowane do bezpiecznej obsługi klientów.

W obecnym stanie prawnym i sanitarnym, placówki handlowe są bardzo dobrze przygotowane do bezpiecznej obsługi klientów, dlatego apelujemy o niewprowadzanie dalszych limitów i ograniczeń skierowanych do branży - podkreśliła prezes POHiD Renata Juszkiewicz.

16:37 Śląsk

Kilkadziesiąt osób z ewangelickiego domu opieki w Dzięgielowie w powiecie cieszyńskim ma koronawirusa. To od kilku dni jedno z największych ognisk zakażenia w województwie śląskim. 

48 osób jest zakażonych także w domu opieki społecznej przy ul. Karmelkowej we Wrocławiu. Większość to pensjonariusze. 

Koronawirus pojawił się również między innymi w prywatnym domu opieki Orpea.

16:36 Gorzów Wielkopolski

W Gorzowie Wlkp. w Domu Pomocy Społecznej nr 1 wystąpiło ognisko koronawirusa - zakażenie potwierdzono u 76 osób, w tym u 47 pensjonariuszy. Zakażenia są też wśród pacjentów i personelu gorzowskiego szpitala - poinformował dyrektor Biura wojewody lubuskiego Karol Zieleński.

16:35 Apel artystów: Ratujcie polską kulturę!

Znani twórcy zaapelowali do polskich władz o przyjęcie kompleksowych rozwiązań wspierających polską kulturę - bez obciążania budżetu. Mają one zapobiec zapaści polskiej branży artystycznej.

Pakiet ratujący kulturę zakłada trzy systemowe rozwiązania: zmiana art. 15L jednej z ustaw tarczy antycovidowej, przyjęcie ustawy o statusie artysty i szybka implementacja unijnej dyrektywy o prawie autorskim.

16:34 Kościół

Uroczystości pogrzebowe śp. bp Bogdana Wojtusia odbędą się w sobotę 24 października pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka - poinformowała archidiecezja gnieźnieńska. Bp Wojtuś zmarł we wtorek. Był zakażony koronawirusem.

16:33 Podkarpackie

Ponad 550 litrów alkoholu zatrzymanego przez podkarpacką Krajową Administrację Skarbową (KAS) trafiło w ostatnich dniach do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie - poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

Alkohol posłuży jako środek do dezynfekcji.

16:30 Szkoły

W czwartek przedstawione zostaną decyzje dotyczące sposobu funkcjonowania szkół podstawowych - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. W tej chwili brane są pod uwagę warianty pracy zdalnej,  jak i hybrydowej, ale uzależnione od konkretnych klas - dodał.

16:28 Włochy

Właściwe użycie maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego obniża o 1000 razy siłę koronawirusa w razie kontaktu z nim - ustalili włoscy naukowcy ze szpitala koło Werony. Tym tłumaczą lżejszy przebieg Covid-19 w okresie obowiązywania restrykcji.

16:26 Świętokrzyskie

Świętokrzyska służba zdrowia jest na granicy wydolności. Borykamy się z brakiem miejsc w szpitalach i rąk do pracy - ocenił konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dr Paweł Pabjan.

Cytat

Jako zakaźnicy jesteśmy na pierwszej linii frontu od początku pandemii. Jesteśmy już mocno zmęczeni. Jednak coraz większym problem są zakażenia wśród personelu. W mojej klinice od tygodnia z trzech aktywnych pięter jedno jest zupełnie wyłączone. To z tego powodu, że pielęgniarki są w kwarantannie albo zachorowały i nie ma możliwości, aby opiekować się chorymi w takim wymiarze jak dotychczas. A ponieważ ten sam problem dotyczy całego szpitala to praktycznie nie ma możliwości przesunięć personelu między oddziałami
powiedział dr Paweł Pabjan

16:24 Apel burmistrza Rynu

Zakażony koronawirusem burmistrz Rynu Jarosław Filipek zaapelował do mieszkańców, by chronili się i nosili maseczki, a gdy nie muszą, by nie wychodzili z domów. Wcześniej urząd miasta poinformował, że osoby, które od 12 października widziały się z burmistrzem obserwowały się i w razie potrzeby kontaktowały z lekarzem.

16:23 Pomorze

W województwie pomorskim zanotowano 548 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 - poinformował regionalny sanepid. Poza ogniskami rodzinnymi, pod kontrolą służb sanitarnych znajduje się 210 ognisk zakażeń związanych najczęściej z zakładami pracy.

16:22 Oświęcim

Władze Oświęcimia, w obliczu dużego wzrostu liczby zakażeń, powróciły do dezynfekcji przestrzeni publicznej, m.in. przystanków autobusowych i altan śmieciowych. Pozwala to radykalnie ograniczyć obecność koronawirusa - przekazał oświęcimski magistrat.

Podejmujemy działania, które mają ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wśród nich jest dezynfekcja przestrzeni publicznej, która obejmuje przystanki autobusowe oraz altany śmietnikowe. (...) Z użyciem środków wirusobójczych odkażane są ławki w mieście. Dodatkowo, wykorzystując specjalne środki dezynfekujące, pracownicy komunalni myją pojemniki na odpady - powiedział wiceprezydent Oświęcimia Andrzej Bojarski

16:19 Małopolska

Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak zachorował na Covid-19. Samorządowiec poinformował o tym w środę za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zaapelował, by poważnie potraktować sytuację epidemiczną w Polsce.

Kochani, bardzo apeluje o poważne traktowanie sytuacji, w której się obecnie znaleźliśmy. Przestrzegajmy zaleceń DDM, czyli dystans, dezynfekcja i maseczka. Wiem co mówię, ponieważ w niedzielę źle się poczułem; ból głowy, gorączka. Wynik pozytywny covid. (...) Nie lekceważmy tego zagrożenia. Chrońmy osoby starsze. Jak sami o siebie nie zadbamy, to nikt za nas tego nie zrobi - napisał burmistrz Żak.

Samorządowiec dodał, że aktualnie przebywa w izolacji.

16:19 Holandia

W ciągu ostatniej doby w Holandii zdiagnozowano ponad 8,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku epidemii -  poinformował w środę tamtejszy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Liczba zakażeń rośnie, mimo iż niespełna tydzień wcześniej rząd wprowadził częściową, ogólnokrajową kwarantannę.

Poprzedni rekordowy wzrost zdiagnozowanych infekcji miał miejsce 17 października, kiedy w ciągu doby w Holandii wykryto 8114 nowych zakażeń koronawirusem.

16:18 Śląskie

Dyrekcja domu pomocy społecznej w Kamesznicy, po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 24 pracowników, wystąpiła do starostwa w Żywcu o pomoc w uzupełnieniu braków kadrowych

Na razie zgłosiło się dwóch ratowników WOPR - przekazało żywieckie starostwo.

16:15 Szkoła w czasie pandemii

Kolejne decyzje dotyczące funkcjonowania szkół będą zależeć od rozwoju sytuacji epidemicznej, będą wychodzić naprzeciw oczekiwaniom związkowców - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek po spotkaniu z przedstawicieli central związków zawodowych.

Szef resortu edukacji poinformował, że podczas spotkania były poruszane wszystkie tematy dotyczące oświaty, w tym finansowania, statusu zawodowego nauczycieli czy etosu.

Siłą rzeczy dyskusje na te tematy zdominowała sprawa zagrożenia koronawirusem i bezpieczeństwa zarówno uczniów, jak i nauczycieli i rodziców oraz wszystkich pracowników oświaty. Umówiliśmy się na kolejne spotkania dotyczące innych zakresów tematycznych - poinformował Czarnek.

Podał, że kolejne spotkanie będzie "niebawem". Kilka tygodni na kwestiach związane z bezpieczeństwem w związku z koronawirusem nam upłyną. Niebawem będzie spotkanie zespołu powołanego jeszcze przez panią minister Annę Zalewską, który będzie podejmował inne niż bezpieczeństwo tematy dotyczące oświaty - dodał.

16:12 Dworczyk: Będziemy potrzebowali ponad 500 osób personelu medycznego

Załatwione są wszystkie sprawy formalno-prawne związane z organizowaniem szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie, trwają prace budowlane, będziemy potrzebowali ponad 500 osób personelu medycznego  - powiedział podczas konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

16:09 Apel rządu

Apelujemy do wszystkich, również polityków, żebyśmy dzisiaj skupili się na tym, co najważniejsze, czyli na walce z pandemią. Choroba jest ponadpartyjna i niech też walka będzie ponadpartyjna - apeluje szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. 

16:05 Etap budowy szpitala tymczasowego

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera przedstawił w mediach społecznościowych etapy budowy szpitala polowego w Warszawie. 

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym jest budowany w trzech etapach. Pierwszy etap zakończony najszybciej, obejmuje 300 łóżek do leczenia tlenowego dla chorych na Covid-19; drugi etap, 500 łóżek, też szybko powinniśmy zakończyć - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

16:03 Szpital polowy w Warszawie

Projekt budowy szpitala tymczasowego na stadionie narodowym spotkał się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem. Zgłosiło się już ponad 160 osób z personelu medycznego - czyli pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych i sanitariuszy - przyznał Michał Dworczyk szef kancelarii premiera. 

16:02 Włochy

Rekordową dzienną liczbę ponad 4 tysięcy zakażeń koronawirusem potwierdzono w środę w Lombardii - przekazała agencja Ansa, powołując się na władze tego włoskiego regionu, najbardziej dotkniętego przez epidemię. W ciągu doby wykonano tam 36 tysięcy testów.

Zarejestrowano najwyższy dotąd odsetek pozytywnych wyników wśród przeprowadzonych testów. Wynosi on około 11 proc., podczas gdy dzień wcześniej było to 9,3 proc.

16:01 Teleporady

Zaczęliśmy dostrzegać, że teleporady medyczne wymagają interwencji, szczególnie po przełomie wiosny i lata; widzieliśmy, że bywają one pretekstem do ograniczania dostępu do opieki zdrowotnej; przeprowadzono kontrole w 8400 poradniach POZ - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

15:56 Małopolska

Do końca tygodnia w Krakowie powstaną kolejne trzy punkty poboru wymazów na testy na koronawirusa. Obecnie w stolicy Małopolski działa sześć takich punktów, przed każdymi ustawiają się duże kolejki. Wydłużone zostają także godziny pracy takich punktów - mówi Aleksandra Kwiecień z małopolskiego oddziału NFZ.

W całej Małopolsce działa 27 punktów pobierania wymazów. W samej Warszawie natomiast działa ich 23. 

15:50 Kujawsko-Pomorskie

Dużo zakażeń koronawirusem zanotowano w dwóch największych miastach województwa kujawsko-pomorskiego, które są w czerwonej strefie epidemicznych obostrzeń. W Toruniu zdiagnozowano 194 przypadku, a w Bydgoszczy - 136. Ogniska zakażeń to m.in. DPS-y i szpitale.

15:49 Śląskie

Bielski teatr lalek Banialuka poinformował o odwołaniu wszystkich spektakli, zaplanowanych na najbliższe dwa tygodnie. Ma to związek z wykryciem u pracowników sceny choroby Covid-19.

15:48 Dolnośląskie

W szpitalach powiatowych w Wołowie i w Strzelinie mają powstać po 63 miejsca dla chorych na Covid-19 - to jedne z ostatnich decyzji wojewody dolnośląskiego wydanych w zawiązku ze zwalczaniem epidemii. 

Wcześniej wojewoda dolnośląski wydał takie decyzję również dla innych szpitali powiatowych, m.in. w Lubaniu, Dzierżonowie, Kamiennej Górze, Oławie, Oleśnicy, Lwówku Śląskim i w Lubnie. Zobowiązał te lecznice do zapewnienia od kilku do kilkudziesięciu łóżek, w tym po kilka miejsc do intensywnej terapii.

15:46 Kraków

W związku z pandemią Covid-19 Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie uruchomił całodobową linię telefoniczną dedykowaną małopolskiemu personelowi medycznemu. Dzwoniący pod numer 502 273 430 będą mogli uzyskać pomoc profesjonalnych psychologów.

15:45 Szpitale polowe w stolicy

Minister zdrowia wydał zgodę na utworzenie szpitala tymczasowego w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego w Warszawie - poinformowała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. Dodała, że w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim trwają prace nad jego uruchomieniem.

15:44 Warszawa

Zgłosiłem wojewodzie gotowość włączenia do II poziomu zabezpieczenia kolejnych warszawskich szpitali: Bielańskiego, Praskiego i Solec - przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zgodnie z przyjętą strategią Ministerstwa Zdrowia obecnie działają trzy poziomy lecznictwa szpitalnego: szpitale powiatowe przyjmują, diagnozują i izolują pacjentów podejrzanych o zachorowanie na Covid-19, a szpitale II i III stopnia zabezpieczenia zajmują się leczeniem pacjentów covidowych.

15:43 Słowacja

Na Słowacji przybyły 2202 nowe przypadki zakażeń SARS-CoV-2 - poinformowało ministerstwo zdrowia. To najwyższy dzienny wzrost od początku pandemii.

Ministerstwo podało, że w ciągu ostatniej doby w kraju wykonano 13 800 testów, co oznacza, że odsetek pozytywnych wyników przekracza 15,9 proc. W szpitalach jest 844 pacjentów. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 18 osób. Do respiratorów podłączonych jest 58 chorych.

15:39 Premier o pandemii

Na skutek naszego myślenia strategicznego w miesiącach letnich i podjętych działań Polska została przygotowana na drugą falę epidemii - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. 

15:38 Łódź

12 nowych przypadków koronawirusa wykryto w środę w łódzkich placówkach edukacyjnych prowadzonych przez miejski samorząd - poinformował Urząd Miasta Łodzi. W związku z tym w niektórych placówkach wprowadzono częściowe zdalne nauczanie.

Jak przekazały służby prasowe łódzkiego magistratu, wśród 12 kolejnych zakażonych SARS-CoV-2 w miejskich placówkach edukacyjnych jest jeden przedszkolak, siedmiu uczniów i czworo pracowników szkół i przedszkoli. Dodatkowo 62 osoby, w tym 13 przedszkolaków, 37 uczniów, 12 pracowników, jest na kwarantannie z powodu kontaktu z osobą zakażoną.

14:30 Wyjazd do Niemiec w czasie pandemii

Od soboty obowiązują częściowe ograniczenia przy wjeździe do Niemiec z Polski. Dotyczą one mieszkańców pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, podlaskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego. Regiony te zostały uznane przez naszych sąsiadów za obszary podwyższonego ryzyka.

Przyjezdni muszą zgłosić swój adres pobytu miejscowemu urzędowi ds. zdrowia i przedłożyć negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 lub poddać się 14-dniowej kwarantannie. Za niepodporządkowanie się przepisom grozi wysoka kara finansowa.

14:27 Sport

Jeden z członków drużyny ekstraklasy siatkarzy Stali Nysa został zakażony koronawirusem - poinformował klub. Nie odbędzie się niedzielne, wyjazdowe spotkanie tego zespołu z Treflem Gdańsk.

Klub "mając na uwadze dobro osobiste zawodników, sztabu i pracowników" nie podaje kto jest zakażony.

14:26 Czechy

Czeski rząd podjął decyzje o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Od czwartku zamknięte będą wszystkie sklepy, z wyjątkiem tych z podstawowymi produktami, a także większość zakładów usługowych.

Ograniczenia mają obowiązywać do 3 listopada. Jak podkreślił minister zdrowia Roman Prymula, ich celem jest maksymalne ograniczenie możliwości kontaktów między ludźmi. Restrykcje podzielono na trzy grupy, dotyczące poruszania się, funkcjonowania urzędów oraz ograniczeń w usługach i handlu.

14:24 Minister zdrowia: Musimy zwiększyć obostrzenia

Z naszych badań wynika, że 20-30 procent nowych zakażonych trafi do szpitali. Przy obecnych bilansach to 2-3 tysiące nowych pacjentów dziennie - przekazał w czasie wystąpienia w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.

14:14 Wrocław

Dyrektor powiatowej stacji sanepidu we Wrocławiu Paweł Wróblewski poinformował, że w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Karmelkowej zakażenie koronawirusem potwierdzono u 48 osób, z których 34 to pensjonariusze, a 14 zakażonych osób to personel placówki.

13:57 Podlaskie

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski rekomendował ministerstwu zdrowia halę sportową Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) jako lokalizację na szpital tymczasowy do walki z koronawirusem - poinformowała w Kamila Ausztol z biura prasowego wojewody podlaskiego.

Decyzję w tej sprawie musi zaakceptować minister - dodała Ausztol. Wojewoda wskazał ministerstwu zdrowia halę jako najlepszy obiekt do zorganizowania szpitala polowego, tymczasowego.

13:56 Szwajcaria

W ciągu doby do środy rano w Szwajcarii zarejestrowano 5583 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków koronawirusa - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Jest to blisko dwa razy więcej niż dzień wcześniej, gdy przypadków takich było 2986.

Łączna liczba wykrytych w Szwajcarii od początku pandemii infekcji koronawirusowych wzrosła w ten sposób do 91 501, co oznacza  wskaźnik 1070,9 zarażeń na 100 tys. mieszkańców. Poziom tysiąca przypadków na 100 tys. mieszkańców został przekroczony dobę wcześniej.

Ponad jedną trzecią wszystkich nowych zakażeń zarejestrowano w ciągu ostatnich 14 dni. Dokładnie było ich wtedy 33 314.

13:55 Katowice

Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) w Katowicach będzie szpitalem tymczasowym dla chorych na Covid-19 - potwierdziły służby wojewody śląskiego. Przystosowanie obiektu do tego celu ma zająć od kilku do kilkunastu dni. Budynek pomieści ok. 500 łóżek, w tym stanowiska do intensywnej terapii.

13:54 Szczepionka na koronawirusa

Komisja Europejska poinformowała w środę, że podpisała umowę w imieniu państw UE z amerykańskim producentem leków Johnson & Johnson na dostawę 400 mln dawek szczepionki na Covid-19.

Ponieważ koronawirus szybko rozprzestrzenia się w Europie, zapewniamy dawki przyszłej szczepionki, aby chronić obywateli. Dziś podpisaliśmy kontrakt z Johnson and Johnson. Umożliwia krajom UE zakup do 400 milionów dawek. To nasz trzeci kontrakt z firmą farmaceutyczną. Będzie ich więcej - napisała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

13:53 Śląskie

Starosta bielski pozwał do sądu wojewodę śląskiego, od którego żąda zwrotu blisko 300 tys. zł za prowadzenie ośrodka kwarantanny w Szczyrku - przekazała rzecznik starostwa Magdalena Fritz. Urząd wojewódzki replikuje, że przekazał już całą kwotę wynikającą z umowy.

Magdalena Fritz poinformowała, że bielskie starostwo - podczas pierwszej fali epidemii Covid-19 - otrzymało 17 marca br. od wojewody śląskiego polecenie niezwłocznego otwarcia miejsca kwarantanny dla osób zdrowych w centrum rekreacyjno-kongresowym Orle Gniazdo w Szczyrku. Chodziło o zapewnienie miejsc dla 100 osób. W dokumencie nie zostały wskazane żadne konkretne terminy.

13:52 W oczekiwaniu na szczepionkę

Do czasu wynalezienia szczepionki na koronawirusa musi być zgoda, musi być solidarność; chcemy współpracować ze wszystkimi, którzy są ludźmi dobrej woli, wyciągamy rękę do zgody - mówił premier Mateusz Morawiecki do polityków opozycji w Sejmie.

13:51 Belgia

Władze w Belgii obawiają się, że kolejna śmiertelna fala koronawirusa może wkrótce dotrzeć do domów opieki w czasie, gdy istnieje ryzyko, że do szpitali zacznie napływać bardzo wielu chorych na Covid-19. Dlatego nakazano ograniczenie wizyt w domach opieki.

13:50 Targi online w strefie czerwonej

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz skierował do Ministra Zdrowia wniosek o umożliwienie przedsiębiorcom organizowania targów, wystaw, kongresów i konferencji w strefie czerwonej on-line - poinformowało biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

13:49 Co po Covid-19?

Szpital MSWiA w Głuchołazach wdraża pilotażowy w skali kraju i Europy program rehabilitacji osób po przebytej chorobie Covid-19 - powiedziała Barbara Pawlos z NFZ w Opolu. Dla rekonwalescentów przygotowano już 60 łóżek.

13:48 Polityka

Rząd PiS odbudował służbę zdrowia, dzisiaj wydajemy na nią blisko 110 mld zł, w czasach PO, w 2015 r., było to jedynie 77 mld zł; w czasach PO było 3 tys. łóżek zakaźnych, a dzisiaj jest ich ponad 18 tys. - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

13:47 Poczta Polska

Poczta Polska we wrześniu dostarczyła specjalistyczny sprzęt do ponad 360 szpitali na terenie całego kraju - poinformowała spółka. Jak dodano, w tym tygodniu Poczta dostarczyła respiratory i kardiomonitory m.in. do dwóch stołecznych placówek medycznych, w tym szpitala bródnowskiego.

13:45 Wielkopolskie

Szpital Specjalistyczny w Pile (wielkopolskie) zamyka czasowo trzy oddziały: Chorób Wewnętrznych, Medycyny Paliatywnej oraz Oddział Neurologii z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu.

Informację o czasowym zamknięciu oddziałów przekazał dyrektor placówki Wojciech Szafrański. Jak podał, decyzja spowodowana jest "sytuacją epidemiologiczną spowodowaną zakażeniami Covid-19"

13:45 Śląsk

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach poinformował o zawieszeniu prób i odwołaniu wydarzeń artystycznych do końca października. Powodem jest potwierdzenie zakażenia koronawirusem u dwóch osób z zespołu teatru.

Biorąc pod uwagę charakter pracy w teatrze i wzajemne kontakty osób z zespołu aktorskiego, technicznego i administracyjnego, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu prób oraz odwołaniu wydarzeń artystycznych do 31 października włącznie. Bezpieczeństwo widzów oraz pracowników jest w tej chwili najważniejsze - przekazała rzeczniczka Teatru Śląskiego Aleksandra Czapla-Oslislo.

13:44 Będą nowe restrykcje

Będą kolejne koronawirusowe restrykcje: zapowiedział to w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Nowe obostrzenia mają pojawić się w obszarze kultury i usług. Dziennikarze RMF FM dotarli do nieoficjalnych informacji ws. branych przez rząd pod uwagę scenariuszy.

13:40 Tajlandia, Wietnam i Kambodża

Według najnowszego zestawienia amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Birmie od wybuchu pandemii zgłoszono 38 502 przypadki koronawirusa, 945 zgonów; w Tajlandii - 3709 przypadków, 59 zgonów; w Wietnamie - 1141 przypadków, 35 zgonów; w Kambodży - 286 przypadków, żadnego zgonu; w Laosie - 24 przypadki, żadnego zgonu.

13:40 Malezja

W Malezji zgłoszono 732 nowe zakażenia, zwiększając ogólną ich liczbę do 22 957. Sześć kolejnych osób zmarło, przez co bilans ofiar śmiertelnych od wybuchu epidemii wzrósł do 199.

13:39 Filipiny

Na Filipinach, drugim najbardziej dotkniętym pandemią kraju tego regionu, do tej pory zdiagnozowano 362 243 przypadki SARS-CoV-2 i 6747 zgonów wśród chorych na Covid-19. W środę resort zdrowia Filipin poinformował o 1509 nowych przypadkach; to najmniejszy dobowy przyrost infekcji od ponad sześciu tygodni. Kolejnych 60 osób zmarło w ciągu ostatniej doby.

13:38 Indonezja

W Indonezji odnotowano w ciągu ostatniej doby 4267 przypadków zakażenia koronawirusem i 123 zgony w związku z Covid-19 - poinformowały władze tego kraju. Łączny bilans infekcji wzrósł do 373 109, a ofiar śmiertelnych do 12 857. To najwięcej wśród państw Azji Południowo-Wschodniej.

13:36 Łódź

Pod hasłem "Świat po pandemii" odbędą się w Łodzi w listopadzie Igrzyska Wolności. Organizowane po raz 7. wydarzenie jest interdyscyplinarnym forum kulturalnym i intelektualnym, które w tym roku ze względów epidemiologicznych zostanie zorganizowane online.

W związku ze wzrostem liczby zachorowań na Covid-19 i wprowadzeniem w Łodzi tzw. czerwonej strefy organizatorzy Igrzysk Wolności zadecydowali o przeniesieniu całości działań do sieci. Wydarzenie w tym roku odbędzie się w dniach 13-15 listopada pod hasłem "Świat po pandemii" - przekazała Katarzyna Bieńkiewicz z Fundacji Liberté.

13:35 Igrzyska Olimpijskie

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Tokio zakończyli trzydniowe testy dot. środków bezpieczeństwa i przeciwdziałania Covid-19. Zaapelowali do kibiców i innych uczestników, aby m.in. zabierali ze sobą mniej bagażów, a wówczas będzie mniej czekania na wejście na obiekty.

Testy przeprowadzono w Tokyo Big Sight, tzn. centrum prasowym igrzysk, które z powodu pandemii zostały przełożone na 2021 rok.

13:35 Warmińsko-Mazurskie

Urząd miasta w Rynie (woj. warmińsko-mazurskie) poinformował, że burmistrz jest zakażony koronawirusem. Osoby, które kontaktowały się z nim osobiście od 12 października proszone są o obserwację samopoczucie i ewentualny kontakt z lekarzem.

Sekretariat urzędu miasta w Rynie poinformował, że burmistrz Jarosław Filipek przebywa w domu i czuje się dobrze.

13:35 Łódź

Ponad 30 projektów wspierających mieszkańców Łodzi w czasach pandemii koronawirusa zostanie zrealizowanych przez organizacje pozarządowe. Na ten cel w zorganizowanym przez Urząd Miasta Łodzi konkursie trafi do nich w postaci mikrograntów 200 tys. złotych.

Jak poinformował łódzki magistrat, w ramach konkursu wybrano 33 projekty. Każda z organizacji mogła złożyć tylko jeden wniosek i na jego realizację zyskać do 7 tys. złotych.

13:33 Włochy

Od czwartku do 13 listopada w Lombardii z powodu Covid-19 będzie obowiązywać godzina policyjna od godz. 23 do godz. 5 - nakazuje podpisane rozporządzenie władz. W regionie zabronione będzie w nocy wychodzenie z domu i poruszanie się bez uzasadnionego powodu

13:32 Wielkopolskie

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zawiesił czasowo działalność placówek dziennych znajdujących się w strefach czerwonych na terenie województwa; m.in. w Poznaniu, oraz w powiatach poznańskim, gostyńskim, jarocińskim, i krotoszyńskim. Decyzja wojewody obowiązywać będzie do odwołania.

Czasowe zawieszenie działalności obejmuje: placówki wsparcia dziennego, dzienne domy i kluby seniora, środowiskowe domy samopomocy, oraz warsztatach terapii zajęciowej.

13:31 Wielka Brytania

W kolejnym, czwartym już obszarze w Anglii wprowadzony zostanie najwyższy poziom restrykcji z powodu koronawirusa. Od soboty zacznie on obowiązywać w hrabstwie South Yorkshire, w którym mieszka 1,4 mln osób - poinformował burmistrz Dan Jarvis.

Trzeci, najwyższy poziom restrykcji oznacza, że spotykanie się osób z różnych gospodarstw domowych jest zabronione zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni, a puby i bary, które nie serwują znaczących posiłków muszą zostać zamknięte. Zalecane jest także unikanie przyjazdów na te tereny i opuszczania ich, o ile nie jest to niezbędne. Lokalne władze mogą rozszerzać te obostrzenia.

13:30 Polityka

Złożyłem pismo w imieniu klubu senatorów PiS, w którym zwracam się do marszałka Tomasza Grodzkiego z prośbą o zwołanie pilnego, dodatkowego posiedzenia Senatu jeszcze w tym tygodniu - oświadczył wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).

Przekonywał, że Senat powinien przyjąć ustawę dot. walki z Covid-19 bez zbędnej zwłoki, najlepiej bez poprawek.

13:29 Co wiemy o pandemii w Polsce?

Bardzo charakterystyczną cechą zmiany pandemii jest to, że na początku mieliśmy do czynienia z ogniskami, które jest o wiele łatwiej zwalczać; w tej chwili 2/3 przypadków jest już ze źródeł rozproszonych - mówił w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ mówił, że dynamiczny przyrost liczby badań na obecność koronawirusa nie jest przypadkowy lecz jest efektem powiększania tzw. zdolności laboratoriów do wykonywania badań. 

To było robione w wakacje, to było robione w czasie letnim - podkreślał.

13:27 Nowe samochody sanitarne dla wojska

Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę na dostawę 175 samochodów sanitarnych, które trafią do wojska. Pojazdy są wykorzystywane m. in. do wsparcia cywilnej służby zdrowia w sytuacjach kryzysowych - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

Wojsko Polskie posiada 630 samochodów sanitarnych. Dziś Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę na dostawę kolejnych 175 szt., które trafią do wojska. Pojazdy są wykorzystywane m. in. do wsparcia cywilnej służby zdrowia w sytuacjach kryzysowych - poinformował w środę Błaszczak na Twitterze.

13:25 Szczepionki dla seniorów

Mamy zakupionych i zamówionych 3 mln szczepionek na grypę - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że aby zmniejszyć prawdopodobieństwo skumulowania się chorób grypy i koronawirusa chce, by szczepionki na grypę były bezpłatne dla osób po 70 roku życia.

12:58 Małopolska

12 pracowników powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Krakowie jest zakażonych koronawirusem. Kilkadziesiąt kolejnych osób skierowano na kwarantannę - donosi reporter RMF FM Marek Wiosło.

12:40 Niedzielski w Sejmie

Z badań przeprowadzonych przez naszych ekspertów wynika, że 20-30 proc. dziennych nowych zakażonych trafi do szpitala; dziennie przy tym poziomie będziemy mieli obłożenie szpitalnictwa rzędu 2-3 tys. nowych pacjentów - powiedział w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.

12:19 Nauka online ma wrócić do podstawówek

Do szkół podstawowych ma wrócić nauka online: ustalenia dziennikarzy RMF FM potwierdził w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Na lekcje zdalne miałyby być odesłane dzieci z wyższych klas podstawówek. Decyzja - jak zapowiedział szef rządu - najpewniej zapadnie dzisiaj.

12:17 Czechy

Czeski wicepremier i szef MSW Jan Hamaczek miał pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2 i jest w domowej kwarantannie - poinformowano w środę. 

Hamaczek jest szefem Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD), która współtworzy rząd Andreja Babisza.

12:11 Morawiecki w Sejmie

Mamy obecnie do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia fala, bo jesteśmy zależni od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo lub szczepionka na koronawirusa - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki wśród najważniejszych zasad walki z epidemią koronawirusa wymienił utrzymywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i wentylowanie pomieszczeń. Ocenił, że na tle innych dużych krajów europejskich strategia polskiego rządu okazuje się "skuteczna" i - jak dodał - ta strategia będzie utrzymana.

12:09 Morawiecki w Sejmie

Obecnie mamy 16-17 tys. łóżek dla chorych na COVID-19. W naszym planie jest zwiększenie bazy takich łóżek o co najmniej  kolejnych 15 tys. - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Duża liczba zakażeń, 9-10 tys. zakażeń (każdego dnia - PAP), które musimy zatrzymać oznacza, że musi rosnąć liczba łóżek dostępnych dla pacjentów (...). W naszym planie jest założenie co najmniej kolejnych 15 tys. łóżek. 13 tys. już jest zidentyfikowanych w szpitalach powiatowych, podległych MON, MSWiA i MZ - dodał premier. 

12:07

Wkrótce we Włoszech wykonywanych będzie 200 tys. testów dziennie - zapowiedział w środę nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw kryzysu epidemiologicznego Domenico Arcuri. Zapewnił, że szkoły są obecnie jednym z najbezpieczniejszych miejsc w kraju.


12:01

Do końca tego tygodnia wojewodowie mają zakończyć wydawanie decyzji w sprawie budowy nowej bazy łóżkowej w szpitalach powiatowych - informuje rzecznik resortu zdrowia.

Chodzi o około 10 tysięcy miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Obecnie, przypomnijmy, takich łóżek jest 17 tysięcy - z czego 9 i pół tysiąca jest już zajętych. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia deklaruje też, że resort będzie starał się maksymalnie zmniejszyć kolejki w punktach drive thru, gdzie pobierane są wymazy do testów na koronawiursa. Obecnie jest ich ponad 460, ale ma być więcej. Wydłużane też będą godziny pracy.

11:50 Małopolska

W szkołach w Małopolsce - niespotykana dotąd absencja uczniów. W zastraszającym tempie ubywa też nauczycieli. 

W całym województwie już prawie 4 tys. pracowników oświaty przebywa na zwoleniach lub kwarantannie - informuje nasz reporter Marek Wiosło.

11:33 Małopolskie

1322 nowych przypadków koronawirusa w Małopolsce, w tym najwięcej w Krakowie potwierdziły badania laboratoryjne - wynika ze środowego raportu służb sanitarnych. Jest to o 170 mniej przypadków niż dzień wcześniej, kiedy zarejestrowano rekordowy przyrost zakażeń. Odnotowano 14 zgonów.

Według ostatnich badań laboratoryjnych najwięcej zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u mieszkańców Krakowa - 523 osoby. W powiecie krakowskim było ich 120, nowotarskim - 75, myślenickim - 57, wadowickim - 53, oświęcimskim i nowosądeckim - po 52, chrzanowskim - 51. W innych powiatach liczba zakażonych była niższa.

11:06 Śląskie

22 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG), a dwa w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). 

Na kwarantannie jest 540 górników, w większości z PGG. Nadzór górniczy zapewnia, że kopalnie utrzymują reżim sanitarny.

11:02 Nowe dane dot. testów

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 59,3 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec ponad 41,5 tys. poprzedniego dnia. Lekarze rodzinni zlecili ich 30 796 - podało Ministerstwo Zdrowia.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej od czasu, gdy uzyskali taką możliwość, zlecili już swoim pacjentom 239 791 badań w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2, ostatniej doby 30 796.

Ogółem przebadano dotąd 4 109 390 próbek pobranych od 3 948 032 osób.

Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 202 tys. 579 osób. Zmarło 3 tys. 851 chorych, wyzdrowiało 98 884 osób.

11:01 Tarnobrzeg

W związku z potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem jednego z funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Tarnobrzegu (Podkarpackie) sanepid nałożył kwarantannę na pozostałych pracowników tej formacji w tym mieście.

Jak poinformował rzecznik tarnobrzeskiego magistratu Wojciech Lis, "do piątku włącznie działalność tarnobrzeskiej Straży Miejskiej zostaje zawieszona".

O kolejnych wytycznych służb sanitarnych będziemy na bieżąco informować - powiedział.

10:51 Koronawirus w Ogniwie Sopot

Ze względu na przypadek zakażenia koronawirusem w Ogniwie Sopot nie dojdzie do skutku wyjazdowy mecz 9. kolejki ekstraligi rugby z udziałem tej drużyny z Trójmiasta. Miała ona w niedzielę grać z Lublinie z tamtejszym Edachem Budowlanymi.

10:44

Najwięcej zakażeń w Polsce zanotowano dziś w woj. małopolskim  - 1 315.

Zakażenia zostały potwierdzone również w województwach: mazowieckim (1 162), śląskim (1 008), podkarpackim (881), kujawsko-pomorskim (771), wielkopolskim (755), łódzkim (675), lubelskim (658), pomorskim (548), dolnośląskim (462), opolskim (362), warmińsko-mazurskim (348), zachodniopomorskim (285), lubuskim (283), podlaskim (268), świętokrzyskim (259).

10:33 Z OSTATNIEJ CHWILI - NOWE DANE

Rekordowe dane: 10 040 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w Polsce. Zmarło 130 kolejnych osób.

Łącznie w naszym kraju jest 202 579 zakażeń. Zmarło 3 851 osób. 

13:27

Polska bardzo słabo wykorzystuje unijne możliwości w zakresie szkoleń lekarzy i pielęgniarek do pomocy przy pacjentach z Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii. Tylko jeden polski szpital uczestniczy w kursach finansowanych przez Komisję Europejską - przekazało dziennikarce RMF FM Europejskie Stowarzyszenie Medycyny Intensywnej Terapii (ESICM).


10:20 Rosja

317 osób zmarło w Rosji na Covid-19 w ciągu minionej doby - poinformował sztab rządowy. To najwyższa od początku pandemii liczba przypadków śmiertelnych w ciągu jednej doby. Ogółem z powodu Covid-19 zmarło w Rosji 24 952 pacjentów.

W ciągu minionych 24 godzin wykryto w całym kraju 15 700 nowych zakażeń, o niemal 600 mniej niż dzień wcześniej. Łączna liczba infekcji wzrosła tym samym do 1 447 335.

Najwięcej zakażeń odnotowano w Moskwie - 4389, na drugim miejscu jest Petersburg, gdzie wykryto 684 nowe zachorowania.


10:07 NOWE DANE RESORTU ZDROWIA

W polskich szpitalach zajętych zostało w ciągu ostatnich 24 godzin 477 łóżek Covid-19 - w sumie zajętych jest ich więc 9439 - oraz 32 respiratory, co oznacza, że w sumie potrzebuje ich 757 pacjentów.

Kwarantanną objętych jest w całym kraju ponad 335 tysięcy ludzi, a nadzorem epidemiologicznym - ponad 42,5 tysiąca. 

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że minionej doby przybyło nam 2 928 ozdrowieńców! Od początku pandemii zaś koronawirusa pokonało już 98 884 zakażonych.

09:50 Jerzy Owsiak z koronawirusem

Testy wykazały, że Jerzy Owsiak jest zakażony koronawirusem. "Apeluję do Was: nie bagatelizujcie nawet najmniejszych objawów. Dbajcie o siebie" - napisał twórca WOŚP na Facebooku.


09:13

Opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki na koronawirusa, a potem wyprodukowanie i dystrybucja miliardów dawek, wcale nie musi oznaczać wybawienia od zarazy. Potrzebni są chętni do szczepienia - pisze na blogu dziennikarz RMF FM Michał Zieliński. 

POLECAMY CAŁY WPIS NASZEGO DZIENNIKARZA

08:59 Ukraina

Na Ukrainie we wtorek odnotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem i zgonów osób zainfekowanych - potwierdzono 6719 infekcji, 141 osób zmarło. Za wyzdrowiałych uznano 2686 pacjentów.

Poprzedniej doby w związku z Covid-19 hospitalizowano 1009 osób, a łącznie w szpitalach z potwierdzoną infekcją lub jej podejrzeniem przebywa 23 tys. osób.

08:44 DORADCA PREMIERA o "PRZESPANYCH" WAKACJACH

"Na pewno nie zrobiono wszystkiego, to jest oczywista oczywistość (...). Skala wyobrażenia rządzących nie objęła tak dużej liczby zakażeń" - tak prof. Andrzej Horban - krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych i główny doradca premiera ds. walki z pandemią koronawirusa - odpowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM na pytanie o to, czy nie "przespaliśmy" wakacji i zrobiliśmy wszystko, by przygotować się na jesienną falę epidemii koronawirusa.

Jak ponadto zauważył: "Mamy 10 tysięcy rozpoznanych przypadków (koronawirusa) dziennie - i to jest górna granica możliwości systemu, który w tej chwili (...) jest wdrożony, bez demolowania służby zdrowia".

Doradca Mateusza Morawieckiego odniósł się również do kwestii potencjalnego lockdownu.

"Lockdown to kompletne zamknięcie i oczywiście wiemy, czym to się skończy: może być pięknym sukcesem, jeżeli chodzi o epidemię, tylko problem polega na tym, żeby lekarstwo nie było gorsze od choroby - bardzo łatwo jest zamknąć w tym momencie jeszcze raz (...), natomiast prawdopodobnie gospodarka by tego nie wytrzymała" - ocenił prof. Andrzej Horban.

08:33

W pomieszczeniach, w których przebywa osoba z COVID-19, cząsteczki koronawirusa utrzymują się nawet mimo częstego wietrzenia. Tak wynika z badania, które hiszpańscy wirusolodzy przeprowadzili w pomieszczeniach szpitalnych, w których stworzono warunki zbliżone do tych, w jakich przebywają chorzy na COVID-19.

08:22 Poranna rozmowa w RMF FM

Maseczki? Szkodzą, jeśli nosimy ją przez kilka dni w tym samym miejscu. Ale jest tak, że znacznie zmniejszają transmisję wirusa - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych i główny doradcę premiera ds. walki z pandemią koronawirusa.

08:18 Polska

Rząd chce wprowadzić całkowity zakaz organizacji wesel w całym kraju - ustalili dziennikarze RMF FM. To nowe ograniczenie, na które dziś ma zdecydować się rząd. Decyzja ma zapaść wieczorem, a ogłoszona jutro.


08:02 Polska

Cmentarze nie zostaną zamknięte w dniu 1 listopada - ustalili reporterzy RMF FM. Są eksperci i politycy, którzy o to apelują, ale rząd kategorycznie odmawia, by wprowadzić takie rozwiązanie. Zawarto jednak pewne porozumienie z episkopatem.


08:00 Czechy

W Czechach we wtorek odnotowano 11 984 zakażenia koronawirusem i jest to największy dzienny przyrost od początku pandemii - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

Rośnie także liczba osób hospitalizowanych. W szpitalach przebywa obecnie ponad 4 tys. pacjentów z Covid-19, w tym 634 w ciężkim stanie.


07:50 Indie

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano 54 044 nowe infekcje koronawirusem oraz 717 zgonów osób chorych na Covid-19.

W porównaniu do dnia poprzedniego, nowych wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 jest o około 8 tys. więcej. Oznacza to złamanie spadkowego trendu trwającego od 16 września, kiedy odnotowano prawie 98 tys. przypadków w ciągu jednej doby.

Jak dotąd w Indiach wykryto ogółem 7,65 mln zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 115 914 zgonów pacjentów z Covid-19. Około 750 tys. przypadków to nadal aktywne infekcje.

07:49 GŁÓWNY DORADCA PREMIERA w PORANNEJ ROZMOWIE w RMF FM

Gościem Porannej rozmowy w RMF FM będzie dzisiaj prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych i główny doradca premiera ds. walki z pandemią koronawirusa. Startujemy tradycyjnie o 08:02. Zapraszamy na transmisję!07:22 Włochy

Dziennik "Il Fatto Quotidiano" twierdzi, że władze Lombardii nie wysłuchały apeli doradczego komitetu naukowego, który sugerował lockdown już od minionego piątku. Dziennik zwraca uwagę na pogarszającą się sytuację w szpitalach w Mediolanie, skąd chorzy przewożeni są do innych miast

07:03 USA

Chociaż Nowy Jork nie jest już epicentrum pandemii w USA, stan ten jest najbardziej dotknięty pod względem liczby zgonów. Do tej pory zmarło tam 33 366 osób, a w samym mieście Nowy Jork odnotowano 23 944 zgonów.

Po Nowym Jorku drugi pod względem liczby przypadków śmiertelnych jest Teksas (17 552), następnie Kalifornia (17 010), New Jersey (16 227) i Floryda (16 105).

Pod względem liczby zakażeń listę otwiera Kalifornia (882 803), dalej jest Teksas (861 945), Floryda (760 389), a następnie Nowy Jork (486 480).

06:35 Niemcy

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 7595 nowych zakażeń koronawirusem i 39 kolejnych zgonów - poinformował berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

W sumie od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 380 762 przypadki koronawirusa. Zmarło w tym kraju 9875 osób.

Największy wzrost nowych przypadków koronawirusa notowany jest obecnie w Berlinie, Bremie i Hamburgu. Wyższe od średniej liczby zakażeń są także w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Hesji.

06:11 Polska

Od początku pandemii u 17 biskupów w Polsce stwierdzono Covid-19. Obecnie choruje 14 hierarchów. Jeden - bp seniora archidiecezji poznańskiej Bogdan Wojtuś zmarł we wtorek. 

06:00

Osoby regularnie uprawiające sport rzadziej zapadają na infekcje górnych dróg oddechowych, są też mniej narażone na zgon z powodu grypy czy zapalenia płuc - przypominają eksperci. Dlatego ich zdaniem aktywność fizyczna podczas pandemii to podstawa profilaktyki zdrowotnej.

W opinii specjalistów ponowne zamknięcie klubów fitness, siłowni i pływalni może odbić się na zdrowiu, odporności i samopoczuciu społeczeństwa. Bardzo wiele osób ograniczy bowiem aktywność fizyczną.

05:40 Włochy

Włochy się zamykają - tak środowa włoska prasa podsumowuje nowe restrykcje w kilku regionach kraju, w których notuje się największy wzrost zakażeń koronawirusem. Godzina policyjna ma obowiązywać w nocy w Lombardii i Kampanii, a Piemont zamyka centra handlowe w weekendy.

Rzymski dziennik "La Repubblica" podkreśla, że zamykanie Italii odbywa się "stopniowo". To reakcja na dobowy wzrost zakażeń, wynoszący w tych dniach około 10-11 tysięcy.

05:15 Brazylia

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 23 227 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 661 kolejnych zgonów - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Dzień wcześniej resort zdrowia informował o ponad 15 tysiącach nowych infekcji i 271 zgonach.

Łączna liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii wzrosła do 154 837 a osób zainfekowanych przekroczyła 5,3 mln.

Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych. Natomiast pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach. 

05:10 USA

W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby stwierdzono 83 655 zakażeń koronawirusem - podał Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Zmarło 835 kolejnych osób.

W sumie w USA od początku pandemii koronawirusem zakaziło się 8 123 438 osób, a zmarło 220 921 osób.

05:05 Meksyk

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 5788 nowych zakażeń koronawirusem i 555 kolejnych zgonów - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

Według oficjalnych statystyk od początku pandemii w Meksyku potwierdzono 860 714 przypadków zakażenia koronawirusem i 86 893 zgony.

Jak zastrzegają same władze, rzeczywista liczba zakażonych i zmarłych może być w Meksyku wyższa, bo nie wszyscy chorzy zgłaszają się do przychodni i szpitali, a w kraju przeprowadza się niewiele testów w porównaniu z innymi państwami.

Pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 Meksyk jest czwartym najbardziej dotkniętym krajem świata, po USA, Brazylii i Indiach.