Resort zdrowia poinformował w niedzielę po południu o 205 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło także 10 osób. W sumie 19 kwietnia zarejestrowano 545 zachorowań, co oznacza dzienny rekord zakażeń. Łącznie w kraju zanotowano 9287 zakażeń oraz 360 zgonów. Od poniedziałku wkraczają pierwsze przepisy łagodzące restrykcje nałożone z pandemią Covid-19 – zostaną otwarte lasy oraz parki, a do sklepu będzie mogło wejść więcej klientów. W najbliższym czasie można się także spodziewać większej ilości testów, bowiem do Polski dotarły testy z Korei Południowej. Na całym świecie wykryto ponad 2,3 mln przypadków koronawirusa. Najwięcej w USA – ponad 740 tys.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


- Aktualny bilans epidemii koronawirusa w Polsce: 9287 przypadki zakażeń, 360 ofiar śmiertelnych.

- W niedzielę w kraju wykryto 545 nowych przypadków Covid-19, co oznacza dzienny rekord zakażeń. 

- "Wszystkie prognozy mówią, że jesienią może pojawić się druga fala zachorowań na koronawirusa; co gorsza może się ona skumulować z epidemią grypy" - stwierdził w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Od poniedziałku 20 kwietnia w Polsce rozpoczyna się pierwszy etap rządowego planu zdejmowania obostrzeń. Na początek otwierane będą parki i inne miejsca do rekreacji. Zmieniają się także limity, dotyczące osób przebywających w sklepach, czy w kościołach. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY>>>

22:41 STANY ZJEDNOCZONE

W Stanach Zjednoczonych do niedzieli zmarło 40 585 osób zakażonych koronawirusem - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Na ponad 3,5 mln testów wykryto blisko 750 tys. przypadków Covid-19.

Niemal połowa zgonów w USA przypada na stan Nowy Jork (19 428). Liczbę czterech tysięcy ofiar śmiertelnych przekroczono w sąsiadującym z nim stanie New Jersey. 

21:24 BIAŁORUŚ

Białoruś wybrała prawidłowy sposób walki z Covid-19 - ocenił prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka. Według niego śmiertelność z powodu zapalenia płuc wywoływanego przez koronawirus jest niewielka, zaś winne są choroby współistniejące.

Nie widzę, byśmy się gdzieś pomylili. Na razie. Wszystko może się zdarzyć, ale nawet wy, ludzie niezbyt zaangażowani w ten proces, widzicie, że Białorusini postąpili słusznie - powiedział Łukaszenka podczas pobytu w cerkwi z okazji Wielkanocy.

21:11 JEROZOLIMA

Niewielka grupa prawosławnych duchownych odprawiła w niedzielę mszę w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. W świątyni nie było wiernych ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Wyznawcy Kościoła prawosławnego i Kościoła greckokatolickiego 19 kwietnia obchodzą Wielkanoc.

Bazylika Grobu Świętego, uważana przez chrześcijan za miejsce ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, w Wielkanoc zwykle była wypełniona wiernymi i turystami. Ograniczenia w podróżowaniu wprowadzone przez Izrael w związku z Covid-19 uniemożliwiły jednak pielgrzymom przyjazd do Jerozolimy oraz zebranie się w świątyni - pisze Associated Press.

20:49 KANADA

Premier Kanady Justin Trudeau uważa, że należy domagać się od władz Chin wyjaśnień w sprawie ich postępowania w związku z pandemią Covid-19.

Jest rzeczą wyjątkowo istotną, byśmy zrozumieli co się stało i postawili trudne pytania wszystkim powiązanym z problemem krajom, w tym Chinom. Jest to coś, co należy kontynuować - powiedział Trudeau podczas niedzielnego briefingu. Dodał przy tym, że obecnym jego priorytetem jest zapewnienie Kanadyjczykom bezpieczeństwa.

20:40 IRLANDIA

W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło 39 osób, wskutek czego liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 610 - oznajmiło ministerstwo zdrowia tego kraju.

Liczba wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem w Irlandii zwiększyła się w ciągu ostatniej doby o 445, co jest pierwszym od tygodnia przypadkiem, by była ona mniejsza od 500. Ponadto bilans zwiększył się o 48 testów z wynikiem pozytywnym, które przeprowadzone zostały w poprzednich dniach, a następnie zostały wysłane do laboratoriów w Niemczech. W efekcie łączna liczba wykrytych zakażeń wynosi obecnie 15 251.

20:14 WIELKA BRYTANIA

Brytyjski rząd wciąż nie zdołał rozwiązać problemu deficytu odzieży ochronnej i środków ochrony osobistej dla personelu medycznego zajmującego się chorymi na Covid-19. Pomóc ma w tym były szef komitetu organizacyjnego igrzysk olimpijskich w Londynie.

Brak odzieży ochronnej, w tym zwłaszcza jednorazowych kombinezonów medycznych, od kilku dni jest coraz bardziej palącym problemem w Wielkiej Brytanii. W związku z ostrzeżeniami władz szpitali, że strojów ochronnych może zabraknąć w weekend, w piątek wieczorem rządowa agencja Public Health England złagodziła wytyczne w kwestii zabezpieczeń dla personelu medycznego i dopuściła ponowne używanie jednorazowych kombinezonów lub zastąpienie ich innymi produktami.

20:11 BIAŁY DOM

Prezydent USA Donald Trump omówił przez telefon z polskim prezydentem Andrzejem Dudą wspólne wysiłki w walce z epidemią Covid-19 i podziękował mu za "silne działanie dotyczące bezpieczeństwa 5G" - poinformował w oświadczeniu Biały Dom.

W dokumencie przekazano, że przywódcy omawiali w sobotę "wysiłki dotyczące zwalczania pandemii koronawirusa". "Prezydent Trump podziękował prezydentowi Dudzie za zobowiązanie się do wysłania zaopatrzenia i polskich lekarzy do Chicago, by wspomóc USA zwalczać koronawirusa. Prezydent Duda podziękował prezydentowi Trumpowi za obecność amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce" - czytamy w oświadczeniu.

19:39 KOSZALIN

W związku z podejrzeniem koronawirusa u jednego z policjantów Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie 14 funkcjonariuszy zostało objętych kwarantanną domową - poinformowała PAP oficer prasowa koszalińskiej policji komisarz Monika Kosiec.

Kosiec powiedziała, że jeden z policjantów KMP w Koszalinie miał kontakt z osobą z rodziny, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym wraz 13 funkcjonariuszami, którzy mieli z nim kontakt, decyzją sanepidu został objęty kwarantanną. Przebywają w izolacji domowej - powiedziała Kosiec.

19:31 POLSKA

Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce wiąże się z wykryciem trzech nowych ognisk; dotyczą one ośrodków opieki długoterminowej w Kaliszu (Wielkopolska) i Czernichowie (woj. śląskie) oraz szpitala w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie) - poinformował PAP rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

19:26 TURCJA

Bilans potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Turcji wzrósł do 86 306 - poinformował minister zdrowia Fahrettin Koca. Jak podała agencja Reutera, to najwyższa liczba infekcji poza państwami Europy i USA.

Na Covid-19 w ciągu ostatniej doby zmarło w Turcji 127 kolejnych osób, a łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi w kraju 2017 - oświadczył Koca.

Zanotowano 3977 nowych zakażeń. W ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzono ponad 35 tys. testów. Łącznie przebadano ponad 634 tys. ludzi.

19:22 FRANCJA

Premier Francji Edouard Philippe powiedział swoim rodakom, że "nawet po zakończeniu kwarantanny 11 maja nasze życie nie będzie takie, jak przed kwarantanną" wprowadzoną ze względu na pandemię koronawirusa.

19:06 RADOM

Wszystkie parki i skwery w Radomiu zostały odkażone w związku epidemią koronawirusa. Prace przeprowadzono w związku z zapowiedzianym na poniedziałek odwołaniem zakazu korzystania z tych miejsc - poinformował radomski magistrat.

Dezynfekcję w miejskich parkach i na skwerach przeprowadził Zakład Usług Komunalnych w Radomiu.

18:48 NOWY JORK

507 osób zmarło w sobotę w stanie Nowy Jork na Covid-19 - poinformował w niedzielę gubernator Andrew Cuomo. Dodał, że stan rozpocznie przeprowadzanie testów na obecność przeciwciał, żeby określić, ile osób w rzeczywistości zostało zakażonych koronawirusem.

W piątek z powodu koronawirusa zmarło w tym stanie 540 osób.

Cuomo poinformował w niedzielę, że w sobotę przyjęto do szpitali 1384 chorych na Covid-19 - o 531 mniej niż w piątek. Liczba osób hospitalizowanych spadła z 16 967 do 16 213.

18:14 WŁOCHY

433 osoby zakażone koronawirusem zmarły we Włoszech w ciągu minionej doby - poinformowano w niedzielę w biuletynie Obrony Cywilnej. Łączny bilans ofiar śmiertelnych od lutego kiedy nastąpił początek epidemii Covid-19 w kraju wzrósł do 23 660.

Od soboty zanotowano około 3 tys. nowych zakażeń, co oznacza wzrost do ponad 108 tysięcy.

Dotychczas potwierdzono prawie 179 tys. przypadków koronawirusa. Wyleczonych jest już około 47 tysięcy chorych. Liczba ta wzrosła w ciągu jednego dnia o ponad 2100.

18:10 FRANCJA

395 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformował w niedzielę dyrektor generalny w ministerstwie zdrowia Jerome Salomon. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w kraju wzrosła tym samym z 19 323 do 19 718.

Dzień wcześniej zmarło 642 chorych.

17:40 NOWE PRZYPADKI W POLSCE

Resort zdrowia poinformował o 205 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Łącznie zanotowano ich w naszym kraju 9287.

Oprócz tego ministerstwo poinformowało o 10 kolejnych zgonach. Od początku pandemii w związku z Covid-19 zmarło w Polsce 360 osób.

17:22 KANADA

W Kanadzie w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło 160 osób. Łączna liczba zgonów wskutek pandemii wzrosła w tym kraju do 1506 - wynika z danych opublikowanych w niedzielę na stronie internetowej kanadyjskiej agencji zdrowia publicznego.

Agencja poinformowała, że łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wyniosła w niedzielę 33 922 - o 1510 więcej niż w sobotę.

16:52 HISZPANIA

Około 3500 członków sił policyjnych Hiszpanii zachorowało na Covid-19 od czasu wprowadzenia w połowie marca przepisów o stanie zagrożenia epidemicznego, nakazujących obywatelom obowiązkową kwarantannę - wynika z danych hiszpańskich służb sanitarnych.

Statystyki medyczne opublikowane w niedzielę przez agencję EFE dowodzą, że formacją, w której szeregach zanotowano najwięcej zakażeń koronawirusem jest żandarmeria (Guardia Civil). Dotychczas u jej 1526 funkcjonariuszy badania potwierdziły zachorowanie na Covid-19.

16:49 AS ROMA

Piłkarze i trenerzy AS Roma nie będą pobierać pensji od marca do czerwca włącznie. Co więcej, zawodnicy stworzyli fundusz, który uzupełni zmniejszone wynagrodzenie innych pracowników klubu w czasie, gdy rozgrywki są wstrzymane z powodu pandemii koronawirusa.

Zawsze mówimy w Romie o jedności, a poprzez gotowość zrezygnowania z pensji na resztę sezonu piłkarze, trener i jego sztab udowodnili, że naprawdę jesteśmy wszyscy razem - powiedział dyrektor klubu Guido Fienga.

16:40 POLSKA ZMNIEJSZA RESTRYKCJE

Jest ostateczna wersja przepisów, które od jutra zniosą cześć ograniczeń związanych z epidemią. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia, które umożliwi między innymi wstęp do lasów, parków i zwiększenie liczby klientów w sklepach.

Z rozporządzenia wynika, że godziny dla seniorów będą obowiązywać tylko od poniedziałku do piątku, a w lesie nie trzeba będzie nosić maseczek.

16:39 PORTUGALIA

W ciągu ostatniej doby 27 osób zmarło na Covid-19 w Portugalii. Łączna liczba ofiar śmiertelnych zakażenia koronawirusem wzrosła do 714 - poinformowała w niedzielę minister zdrowia tego kraju Marta Temido.

Minister oświadczyła, że w porównaniu z poprzednią dobą dynamika zakażeń oraz zgonów z powodu infekcji koronawirusem nieznacznie wyhamowała.

16:14 WĘGRY

Premier Węgier Viktor Orban wspomniał o 3 maja jako o przewidywanym przez specjalistów terminie szczytu zachorowań na Covid-19. Nagranie, w którym o tym mówi, zamieścił szef rządu na swoim profilu na Facebooku.

Na 3 maja, kiedy w opinii specjalistów będzie szczyt (zachorowań), będziemy już mieli 5 tys. respiratorów. To z grubsza bezpieczny poziom. Ta liczba wzrośnie potem do 8 tysięcy, a to już wystarczy na każdą sytuację, wystarczyłoby nawet podczas wojny - oznajmił Orban w trakcie wizyty w szpitalu w mieście Ajka na zachodzie Węgier.

16:09 IRAN

Bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie w ciągu ostatnich 24 godzin wzrósł o 87 i wyniósł w niedzielę 5118 - poinformował w oświadczeniu w państwowej telewizji rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wyniosła 82 211.

15:41 HOLANDIA

W Holandii kolejne 83 osoby zmarły na Covid-19 - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). To najniższy w tym kraju dzienny wskaźnik zgonów z powodu koronawirusa od ponad trzech tygodni.

Łącznie epidemia pochłonęła już w Holandii 3684 ofiary. W ciągu ostatniej doby wykryto też 1066 nowych infekcji SARS-CoV-2. 110 kolejnych chorych hospitalizowano. Jak dotąd do szpitali ogółem trafiły 9704 osoby.

15:24 WIELKA BRYTANIA

O 596 wzrosła liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 16 060 - poinformowało w niedzielę po południu ministerstwo zdrowia.

15:08 SZWAJCARIA

W ciągu ostatniej doby w Szwajcarii zmarły 24 osoby zakażone koronawirusem. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrósł do 1135 - poinformował w niedzielę szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w niedzielę wyniosła 27 740 - o 336 więcej niż w sobotę.

W czwartek Szwajcaria zapowiedziała stopniowe odchodzenie od restrykcji, które ma przebiegać etapami. Najpierw, od 27 kwietnia, mają zostać otwarte zakłady kosmetyczne i salony fryzjerskie. Od 11 maja ponownie zaczną działać szkoły podstawowe, a od 8 czerwca wznowią działalność uniwersytety i szkoły zawodowe, muzea, biblioteki i ogrody zoologiczne.

14:18 BIAŁORUŚ

W ciągu minionej doby na Białorusi z powodu Covid-19 zmarły dwie kolejne osoby. Ministerstwo zdrowia nie podało ogólnej liczby zakażonych koronowairusem, poinformowało jedynie, że w szpitalach leczonych jest 3538 pacjentów, u których wykryto SARS-CoV-2.

Ogólna liczba zmarłych z Covid-19 wzrosła w niedzielę do 47. W sobotę informowano o 45 zgonach, jakie od początku epidemii, miały miejsce na Białorusi.

13:40 WUHAN. PIŁKARZE PO ZDJĘCIU BLOKADY MIASTA MOGLI WRÓCIĆ DO DOMU PO 104 DNIACH

Piłkarze Wuhan Zall po ponad trzech miesiącach wrócili w końcu do domów. Nie mogli tego zrobić wcześniej, ponieważ cała prowincja Hubei została zamknięta przez chińskie władze z powodu pandemii koronawirusa. Drużyna była wtedy na zgrupowaniu w Hiszpanii. Trwająca 104 dni tułaczka podopiecznych szkoleniowca Jose Gonzaleza rozpoczęła się w styczniu, gdy wyjechali na zgrupowanie do Kantonu. Stamtąd udali się bezpośrednio do Malagi, gdzie poddano ich kwarantannie. Zostali tam znacznie dłużej niż planowali.

Do Chin zespół wrócił 16 marca. Trafił najpierw do Shenzhen, gdzie musiał odizolować się na trzy tygodnie, Następnie przemieścił się do Foshan na treningi, po czym wrócił do Kantonu, skąd pociągiem w końcu dotarł do Wuhan w sobotni wieczór.

13:38 DIAGNOSTYKA POD KĄTEK KORONAWIRUSA W POLSCE

13:35 ZAMKNIĘTY KIELECKI SOR

Szpitalny Oddział Ratunkowy i oddział chirurgii Szpitala Kieleckiego świętego Aleksandra zostały zamknięte po tym, gdy okazało się, że u czterech osób z personelu szpitala potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Pacjenci oddziału chirurgii nie zostają przewożeni do innych szpitali, mają zapewnioną opiekę lekarską oraz pielęgniarską. Od wszystkich zostały pobrane próbki do badania pod kątem zarażenia koronawirusem. Obecnie 4 potwierdzone przypadki dotyczą personelu. Oczekujemy na pozostałe wyniki - informuje szpital.

13:26 #ZOSTAŃWDOMU

13:22 KORONAWIRUS W HISZPANII. NAJNIŻSZY PRZYROST ZGONÓW OD MIESIĄCA

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii zmarło 410 osób, u których rozpoznano Covid-19. Tym samym łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w tym kraju do 20 453 - podało w niedzielę hiszpańskie ministerstwo zdrowia. W sobotę informowano o 565 zgonach.

Z szacunków resortu zdrowia wynika, że zanotowana pomiędzy sobotą a niedzielą liczba nowych zgonów jest najniższą w Hiszpanii w ciągu ostatniego miesiąca.

13:15 KORONAWIRUS W ROSJI

13:01 SYTUACJA W DPS-ACH

Wojewodowie i sanepid na bieżąco monitorują sytuację w Domach Pomocy Społecznej - powiedział w niedzielę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Jak podkreślił, zakażenie koronawirusem występuje w 21 na 824 istniejących DPS-ów w Polsce.

Fogiel pytany w niedzielę w porannym programie w TVP Info przez polityków opozycji o to, dlaczego dopiero teraz w DPS-ach wprowadza się zasady bezpieczeństwa - skoro od stycznia wiadomo było o wybuchu epidemii, odpowiedział, że podobnie jak wiele szpitali DPS-y podlegają władzy samorządowej.

13:00 #ZOSTAŃWDOMU

12:50 KWARANTANNA STRAŻAKÓW W ZACHODNIOPOMORSKIEM

Ponad 50  osób zostało podanych kwarantannie z powodu koronawirusa w Gryfinie w Zachodniopomorskiem.To strażacy i pracownicy administracyjni komendy powiatowej państwowej straży.

Jak informuje reporterka RMF FM, zarażonych jest 5 strażaków.

12:46 ZANIEDBANIA BRYTYJSKICH WŁADZ W DZIAŁANIU WS. WALKI Z EPIDEMIĄ?

Michael Gove, minister bez teki w gabinecie Borisa Johnsona, bronił w niedzielę działań brytyjskiego rządu na epidemię koronawirusa, która zdaniem "The Sunday Times" była spóźniona i pełna błędów. "The Sunday Times" napisał m.in., że rząd na początkowym etapie poważnie zlekceważył zagrożenie związane z epidemią koronawirusa, a spóźniona o ponad pięć tygodni reakcja i zaniedbania z poprzednich lat przyczyniły się do śmierci tysięcy ludzi.

Pomysł, że premier pominął spotkania, które były istotne dla naszej reakcji na koronawirusa jest groteskowy - powiedział Gove w stacji Sky News. Wyjaśniał, że posiedzeniom sztabu kryzysowego mogą przewodniczyć inny ministrowie, ale to i tak premier podejmuje ostateczne decyzje.

12:43 WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

12:41

12:30 NOWE PRZYPADKI ZACHOROWAŃ W AUSTRII

12:20 KORONAWIRUS W HISZPANII

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii zmarło 410 osób, u których rozpoznano Covoid-19. Tym samym łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w tym kraju do 20 453 - poinformowało w niedzielę hiszpańskie ministerstwo zdrowia.

Według służb sanitarno-epidemiologicznych Hiszpanii podczas ostatnich 24 godzin odnotowano nowych 4218 zakażeń SARS-CoV-2. Dotychczasowy bilans infekcji koronawirusem sięga 195 944.

12:17 SYTUACJA SZPITALA W KOŁOBRZEGU

12:16 WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

12:10 KORONAWIRUS W ROSJI

Liczba wszystkich zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła w niedzielę 42 853 - po wykryciu 6060 nowych przypadków w ciągu ostatniej doby. 43 proc. nowych zakażonych nie ma objawów klinicznych Covid-19 - poinformował w niedzielę sztab kryzysowy.Zmarło w ciągu ostatniej doby 48 osób. Tym samym liczba dotychczasowych przypadków śmiertelnych sięgnęła 361. Szpitale opuściło w ciągu ostatnich 24 godzin 234 pacjentów. Liczba wyleczonych z Covid-19 od początku epidemii jest szacowana na 3291.

W Rosji przeprowadzono dotychczas ponad 2 mln testów na obecność koronawirusa.

12:05 DOBRE WIEŚCI Z KRAJU

12:02 DRAMATYCZNA SYTUACJA W HOSPICJUM W KŁAJPEDZIE

Na Litwie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 59 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Większość, bo aż 40, dotyczy hospicjum w Kłajpedzie - poinformował w niedzielę resort zdrowia Litwy. Całkowita liczba zakażonych na Litwie wynosi 1298. Zmarły 34 osoby.

Zakażenia w hospicjum "Klaipedos hospisas", które jest prywatną placówką, dotyczą tak pacjentów, jak pracowników. Obecność koronawirusa wykryto u 30 pacjentów i 10 osób z obsługi medycznej.

12:00 KORONAWIRUS W WIELKIEJ BRYTANII

11:50 W JASTRZĘBIU-ZDROJU WSTRZYMANE PRZYJĘCIA DO SZPITALA

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju wstrzymał przyjęcia pacjentów z powodu zagrożenia epidemiologicznego. W opublikowanym w niedzielę komunikacie placówka nie podaje, ile osób zostało zakażonych koronawirusem.

W związku z pojawieniem się zagrożenia epidemiologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, dyrekcja zdecydowała o wstrzymaniu przyjęć. Czekamy na wszystkie wyniki pobranych próbek od pacjentów i personelu - napisano w niedzielę na stronie internetowej szpitala.

11:45 POZNAŃSKI CARITAS WSPOMAGA WALKĘ Z KORONAWIRUSEM

Od początku pandemii Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazała 190 tys. zł na walkę z koronawirusem. Z zebranych pieniędzy kupiono m.in. respirator. W niedzielę poznańska Caritas obchodzi 30-lecie swojego istnienia.

Zastępca dyrektora Caritas Poznań ks. Łukasz Łukasik poinformował PAP, że w sobotę zakończono zbiórkę pieniędzy na zakup środków higienicznych i dezynfekujących dla czterech wielkopolskich Domów Pomocy Społecznej. Udało się nam zebrać 63 tys. zł, czyli o 3 tys. zł więcej niż zakładaliśmy - powiedział.

11:40 ROZGRYWKI ANGIELSKIEJ LIGI WSTRZYMANE PRZEZ KORONAWIRUSA

Jeśli wstrzymany z powodu pandemii koronawirusa sezon angielskiej ekstraklasy piłkarskiej nie zostanie dokończony, w elicie mogą utrzymać się wszystkie zespoły - powiedział po konferencji przedstawicieli klubów właściciel Brighton & Hove Albion Tony Bloom.

11:30 GDZIE MUSIMY ZAKRYWAĆ USTA I NOS?

11:25 ROZGRYWKI W BUNDESLIDZE

W przypadku wznowienia rozgrywek niemieckiej ekstraklasy próbki krwi piłkarzy pod kontem koronawirusa mogą być badane przez laboratorium weterynaryjne.  Mogło by się tak stać w przypadku gdyby przyszpitalne placówki nie miały wolnych terminów.

Rywalizacja w Bundeslidze została przerwana w pierwszej połowie marca. Ma ruszyć w maju.

11:14 OD PONIEDZIAŁKU ZMIANA OBOSTRZEŃ W POLSCE

W niedzielę został uruchomiony alert RCB, skierowany do mieszkańców całej Polski, przypominający o nowych zasadach bezpieczeństwa związanych z koronawirusem - poinformowało w niedzielę na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili plan stopniowego łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19. TUTAJ SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY>>>

10:45 NIEZWYKŁE URODZINY 6-LATKI W KWARANTANNIE

W sobotni poranek policjanci odebrali i dostarczyli pod samą bramę tort wraz z kolorowymi balonami dla 6-letniej dziewczynki, która ze swoją rodziną przebywa na kwarantannie.

10:42 UKRAINA

Na Ukrainie potwierdzono dotychczas 5449 przypadków zakażenia koronawirusem, liczba ta wzrosła o 343 w ciągu minionej doby - podało w niedzielę ministerstwo ochrony zdrowia. Łącznie zmarło 141 osób chorych na Covid-19, osiem zgonów odnotowano minionego dnia.

10:36 WĘGRY

Siedemnaście osób, u których zdiagnozowano Covid-19, zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech - poinformowano w niedzielę na rządowej stronie internetowej poświęconej epidemii koronawirusa. Zakażenie SARS-CoV-2 stwierdzono u 82 nowych osób.

Łączna liczba zmarłych z powodu powikłań po przejściu Covid-19 wzrosła tym samym do 189 przypadków. Całkowita liczba wykrytych i potwierdzonych zakażeń wynosi 1916 przypadków

10:18 NAKAZ ZAKRYWANIA UST I NOSA W POLSCE

10:05 NOWE DANE MINISTERSTWA ZDROWIA W POLSCE

Ministerstwo Zdrowia w niedzielę rano poinformowało o 340 nowych zakażeniach koronawirusem. Według resortowych danych zmarły 3 kolejne osoby. Łącznie w Polsce mamy 9082 przypadki i 350 zgonów. 

09:22 DZIENNY RAPORT O KORONAWIRUSIE W POLSCE

08:43 KORONAWIRUS W NIEMCZECH

184 osoby zmarły z powodu Covid-19 w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w niedzielę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To o 58 zgonów mniej niż w sobotę i 115 mniej niż w piątek. Łączna liczba ofiar zakażenia koronawirusem wynosi 4294.

Obecność koronawirusa potwierdzono u 2458 nowych osób; łączna liczba zidentyfikowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła do  139 897.

08:40 KIBICE BILBAO NA BALKONACH W DZIEŃ MECZU

W sobotę w Sewilli miał odbyć się finał Pucharu Króla, w którym Athletic Bilbao miał zmierzyć się z Realem Sociedad. Mecz przełożono jednak z powodu pandemii koronawirusa. Mimo to fani Athleticu wyszli na balkony i wiwatowali na cześć swojej drużyny.

Jesteśmy na balkonach, ponieważ nie pozwolili nam pojechać do Sewilli. Jedyne, co możemy zrobić, to świętować tutaj - powiedział kibic Athleticu Bilbao.

08:37 GWIAZDY W PODZIĘKOWANIU DLA MEDYKÓW

Lady GaGa, Celine Dion, Billie Eilish, Jennifer Lopez, Taylor Swift, Andrea Bocelli, Paul McCartney, Elton John, Stevie Wonder, Rolling Stones i inne gwiazdy dziękowali w sobotę medykom walczącym z Covid-19. Dedykowali im koncert "One World: Together at Home".

Kuratorem imprezy transmitowanej do wielu krajów świata była Lady Gaga. Przygotowała program we współpracy z Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz ruchem obywatelskim Global Citizen założonym, by położyć kres skrajnemu ubóstwu do roku 2030. Artyści występowali ze swoich domów.

08:30 77. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM. AKCJA ŻONKIL PRZENIESIONA DO INTERNETU #ŁĄCZYNASPAMIĘĆ


Dziś 77. Rocznica powstania w getcie warszawskim. Ze względu na obostrzenia w związku z walką z pandemią nie odbędą się natomiast oficjalne uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta. W imieniu władz stolicy w dziesięciu punktach Warszawy, związanych z walkami, zostaną złożone kwiaty.

"W niedzielę kolejna rocznica powstania w getcie warszawskim i wspaniała akcja Żonkile. Sam wielokrotnie byłem wolontariuszem tej akcji, kiedy rozdawaliśmy ten symbol powstania w getcie warszawskim" - mówił w nagraniu na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i przypomniał, że w tym roku akcja została przeniesiona do internetu.

77 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" - mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców zrywu. Przypominamy tragiczną historię powstania>>>

08:21 KORONAWIRUS W AUSTRII

08:15 WOJSKO W WALCE Z EPIDEMIĄ W POLSCE

07:50 OTWARTO PLAŻĘ W JACKSONVILLE. "To może być początek powrotu do normalnego życia"

Decyzją burmistrza Jacksonville Lenny'ego Curry'ego plaże są ponownie otwarte od piątku. Gdy tylko policja zniosła blokadę, nad morze już w piątek ruszyły tłumy. W sobotę plaże znów przyciągnęły wielu ludzi. Amerykańskie media pokazują filmy z pływającymi, łowiącymi ryby, spacerującymi czy biegającymi plażowiczami w Jacksonville.

Plaże otwarto pod pewnymi warunkami. Zakazane jest opalanie się oraz wnoszenie m.in. ręczników kąpielowych, krzesełek i zestawów do grilla. Na plażach można przebywać wyłącznie w godzinach od 6 do 11 przed południem i od 17 do 20 wieczorem.

To może być początek powrotu do normalnego życia - ocenił Curry uzasadniając swoją decyzję. Burmistrz apelował przy tym o przestrzeganie wytycznych mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W jego ocenie - przedstawionej w sobotę - plażowicze stosują się do zaleceń władz.

Jeśli eksperyment w Jacksonville się powiedzie, udostępnione zostaną inne plaże. Nad ich otwarciem zastanawiają się władze hrabstwa Miami-Dade na Florydzie; myślą o tym również w Karolinie Południowej.

07:42 OBOSTRZENIA W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ W POLSCE

07:20 WIĘKSZOŚĆ CHORYCH NA COVID-19 NIE WYMAGA SPECJALISTYCZNEGO LECZENIA


W przypadku zakażenia koronawirusem u 80 proc. osób nie występują symptomy choroby albo są one skąpe. Ogólnie rzecz biorąc, jest to typowa infekcja górnych dróg oddechowych, podobna do przeziębienia lub grypy. U części osób może jednak dojść do zapalenia płuc - wyjaśnił konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban. Dodał, że najczęściej jest to tak zwane śródmiąższowe zapalenie płuc.

Większość ludzi zakażonych koronawirusem nie wymaga leczenia w szpitalu, a ci, którzy mają objawy kliniczne, też często nie wymagają żadnej zaawansowanej terapii. Leczy się ich objawowo - powiedział w rozmowie z PAP profesor.

06:53 IGRZYSKA W TOKIO W CZASIE PANDEMII

Członek grupy eksperckiej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Brian McCloskey uważa, że za wcześnie na ocenianie zorganizowania igrzysk w Tokio w 2021 roku jako mało realne z uwagi na pandemię. Jego zdaniem nawet bez szczepionki możliwe będzie przeprowadzenie ich w bezpieczny sposób.

Pierwotnie igrzyska w stolicy Japonii miały się odbyć latem, ale z powodu koronawirusa przełożono je o rok. Ciągła walka z pandemią oraz opinie ekspertów głoszące, że na wynalezienie szczepionki trzeba będzie czekać jeszcze między 12 a 18 miesięcy sprawiły, iż zaczęły pojawiać się głosy, że również nowy termin tej imprezy może być mało realny.

06:49 WYBORY W WENEZUELI MOGĄ ZOSTAĆ PRZENIESIONE

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro powiedział, że wybory parlamentarne zaplanowane na 2020 r. mogą zostać przeniesione z powodu epidemii koronawirusa.

W wywiadzie dla stacji radiowej w Caracas Maduro powiedział: "Nie wiem, czy wybory parlamentarne odbędą się w tym roku. Dzisiaj nie jestem w stanie odpowiedzialnie powiedzieć, że one się odbędą. Decyzję w tej sprawie podejmie Sąd Najwyższy."

06:43 USA OTWIERA GOSPODARKĘ

Prezydent USA Donald Trump powiedział w sobotę, że Teksas i Vermont pozwolą na ponowne otwarcie niektórych firm w poniedziałek, jednocześnie przestrzegając środków ostrożności związanych z koronawirusem, zaś Montana zacznie znosić ograniczenia w piątek.

Nadal widzimy wiele pozytywnych oznak, że wirus osiągnął swój szczyt -  powiedział Trump dziennikarzom na codziennej konferencji.

Niektórzy gubernatorzy stanów ostrzegają jednak, że nie podejmą działań przedwcześnie, aby ponownie otworzyć swoje gospodarki. Musimy wykonywać więcej testów na obecność koronawirusa oraz dysponować rzetelnymi informacjami potwierdzającymi, że szczyt zachorowań jest już za nami - twierdzą.

06:36 W CIĄGU DOBY W USA ZMARŁO 1891 OSÓB ZAKAŻONYCH KORONAWIRUSEM

1891 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych; łączny bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł w USA do ponad 38,6 tys. - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Sprawdź szczegóły aktualnego bilansu epidemii w Stanach Zjednoczonych.

06:15 WŁOCHY. W CZASACH EPIDEMII WIĘKSZA KONSUMPCJA RYŻU, NIŻ... MAKARONU


W tygodniach narodowej kwarantanny we Włoszech zanotowano rekordowy wzrost konsumpcji ryżu- o 47 procent. Eksperci informując o tym zjawisku zaznaczają, że popyt na ryż jest nawet wyższy niż na makaron w kraju, który z niego słynie.Tak wysokiej jego konsumpcji nigdy wcześniej nie zanotowano.

Eksperci związku rolników, Coldriretti analizując te dane zaznaczyli zarazem, że pandemia koronawirusa drastycznie zahamowała światowy handel ryżem z krajów Azji. Zablokowany został w Bangladeszu, a w Tajlandii ceny wzrosły najwyżej od siedmiu lat.

Włochy - zaznaczył rolniczy związek - są głównym producentem ryżu w Europie. Jego uprawy, zwłaszcza w Lombardii i Piemoncie na północy zajmują 220 tysięcy hektarów, a zajmuje się tym 4 tysiące gospodarstw rolnych.
Roczna krajowa produkcja, prawie półtora miliona ton stanowi połowę całej w Unii Europejskiej. 


06:10 USA WALCZY Z PANDEMIĄ

06:05 PANDEMIA KORONAWIRUSA W POLSCE I NA ŚWIECIE. ŚLEDŹ NASZĄ RELACJĘ!