Jest ostateczna wersja przepisów, które od poniedziałku zniosą część ograniczeń związanych z epidemią. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia, które umożliwi między innymi wstęp do lasów, parków i zwiększenie liczby klientów w sklepach.

Z rozporządzenia wynika, że godziny dla seniorów będą obowiązywać tylko od poniedziałku do piątku, a w lesie nie trzeba będzie nosić maseczek. Doprecyzowano, że zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe w miejscach ogólnodostępnych (i tylko w tych), a takim nie jest np.: gospodarstwo rolne lub rodzinne ogródki działkowe.

Więcej wiernych będzie mogło przebywać w kościołach - jedna osoba na każdych piętnaście metrów kwadratowych powierzchni świątyni. W pogrzebach będzie mogło uczestniczyć do 50 osób.

Do małych sklepach - do 100 metrów kwadratowych powierzchni - będzie mogło wejść do czterech klientów na jedną kasę, w większych - jedna osoba na każdych piętnaście metrów powierzchni. 

Jak zaznaczono, od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12 z tych usług skorzystać mogą wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. W mocy pozostanie zapis, że sklepy zapewniać mają jednorazowe rękawiczki lub środki do dezynfekcji rąk.

Więcej klientów - do czterech na jedną kasę - będzie mogło pojawić się na stacji benzynowej i na targowisku.

Tereny zielone - w tym lasy, parki i plaże - będą dostępne poza placami zabaw, miejscami biwakowania i tak zwaną mała infrastrukturą leśną. 

Samodzielnie będą mogły przemieszczać się nastolatki od 13. roku życia - oczywiście w ramach dotychczasowych ograniczeń.

Rozporządzenie przewiduje, że nadal, do odwołania, obowiązuje czasowe ograniczenie prowadzenie przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów spożywanych na miejscu; związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje oraz związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi. Ograniczenie dotyczy też m.in. prowadzenia działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

Nadal obwiązywać mają ograniczenia dotyczące działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Pięć etapów łagodzenia restrykcji

Jutro nastąpi zatem pierwszy z pięciu etapów łagodzenia restrykcji. Według KPRM II etap znoszenia ograniczeń przewiduje: otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, a także otwarcie niektórych instytucji kultury - bibliotek, muzeów, galerii sztuki.

III etap odnosi się do gastronomii - stacjonarnie z ograniczeniami. Wówczas mają zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

Możliwe będą wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3. Ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

IV etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

Opracowanie: