Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 16 tysięcy: resort zdrowia poinformował w poniedziałek o 330 nowych zakażeniach i 11 ofiarach śmiertelnych SARS-CoV-2. Aż dwie trzecie nowych przypadków infekcji pochodzi z województwa śląskiego. W szpitalu w Grudziądzu zmarła trzecia w Polsce pielęgniarka zakażona koronawirusem. Komisja Europejska zatwierdziła tymczasem polski program wsparcia dla dotkniętej pandemią gospodarki: jego wartość sięga mniej więcej 2 mld złotych.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 16 tysięcy: resort zdrowia poinformował w poniedziałek o 330 nowych zakażeniach i 11 ofiarach śmiertelnych SARS-CoV-2. Aż dwie trzecie nowych przypadków infekcji pochodzi z województwa śląskiego. W szpitalu w Grudziądzu zmarła trzecia w Polsce pielęgniarka zakażona koronawirusem. Komisja Europejska zatwierdziła tymczasem polski program wsparcia dla dotkniętej pandemią gospodarki: jego wartość sięga mniej więcej 2 mld złotych.
/STEPHANIE LECOCQ /PAP/EPA
  • W Polsce odnotowano do tej pory 16 326 przypadków zakażenia koronawirusem. 811 chorych zmarło. Wyzdrowiało natomiast 5 816 zakażonych.
  • Zdecydowana większość - blisko dwie trzecie - nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce pochodzi z województwa śląskiego.
  • Zmarła trzecia w Polsce pielęgniarka zakażona koronawirusem. Miała 52 lata, osierociła troje dzieci.
  • Na całym świecie zakażenie koronawirusem potwierdzono już u ponad 4,1 mln ludzi.
  • Najwięcej przypadków infekcji SARS-CoV-2 wykryto w USA, Hiszpanii i Rosji.
  • W Stanach Zjednoczonych liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła już 80 tysięcy.
  • Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla dotkniętej pandemią gospodarki, którego wartość sięga 450 mln euro, czyli mniej więcej 2 mld złotych.

23:58 USA

W Stanach Zjednoczonych zmarło już ponad 80 tysięcy ludzi zakażonych koronawirusem - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od połowy kwietnia codziennie umierają tam średnio 2 tysiące chorych na COVID-19.

W żadnym innym państwie świata nie odnotowano tylu zgonów spowodowanych koronawirusem. Druga jest pod tym względem Wielka Brytania, gdzie zmarły ponad 32 tysiące chorych na COVID-19.

Również w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono najwięcej na świecie testów na obecność koronawirusa: ponad 9 milionów. Zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, ponad 1,34 mln z nich dało wynik pozytywny.

23:49 FORTUNA 1. LIGA

Wszystkie kluby polskiej pierwszej ligi piłkarskiej uzyskały już zgodę na treningi grupowe - taką informację przekazał na swoich stronach internetowych PZPN.

7 maja w klubach Fortuna 1. Ligi przeprowadzone zostały badania na obecność przeciwciał koronawirusa, a do czasu uzyskania ich ostatecznych wyników drużyny mogły przeprowadzać wyłącznie treningi indywidualne.

Zgodę na treningi grupowe otrzymywały po analizie wyników badań przez Zespół Medyczny PZPN.

Rywalizacja w Fortuna 1. Lidze ma zostać wznowiona między 30 maja a 6 czerwca.

23:31 WARSZAWA

Władze Warszawy chcą przedłużyć czasowy zakaz picia alkoholu na nadwiślańskich bulwarach i plażach: miałby on obowiązywać do końca stanu epidemii.

Uchwałę, zakazującą spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych ze względu na epidemię koronawirusa, Rada Warszawy przyjęła 19 marca: zakaz obowiązuje do 30 czerwca.

Teraz miałby zostać przedłużony na cały czas trwania stanu epidemii. Głosowanie nad projektem uchwały w tej sprawie odbędzie się w czwartek.

23:26 KRAKÓW

Tegoroczna jubileuszowa Parada Smoków w Krakowie, planowana na 30 i 31 maja, została odwołana.

O decyzji poinformował w liście do mieszkańców miasta i miłośników imprezy dyrektor Teatru Groteska w Krakowie i pomysłodawca Parady Smoków Adolf Weltschek.

Zaznaczył, że tegoroczna edycja miała być wyjątkowa, bowiem zbiegły się dwa jubileusze: 20. rocznica Parady i 75. rocznica działalności Teatru Groteska.

W Paradzie Smoków, która tradycyjnie przemierza ulice Krakowa, bierze udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju, animujących zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane smoki. Co roku w zakolu Wisły odbywa się również spektakularne Wielkie Widowisko Plenerowe.

Zobaczcie, jak pięknie było rok temu!

22:49 ŻOŁNIERZE USA WŁĄCZYLI SIĘ w OPERACJĘ POLSKICH TERYTORIALSÓW

"Żołnierze US Army włączyli się do operacji ‘Odporna Wiosna’ polskich Wojsk Obrony Terytorialnej i pomagają lokalnym społecznościom podczas COVID-19" - ogłosiła we wpisie na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Jak zaznaczyła: "Zaangażowanie humanitarne wojsk USA w Polsce to kolejny przykład tego, że jesteśmy ‘Stronger Together’".

Wojska Obrony Terytorialnej 18 marca rozpoczęły operację przeciwkryzysową pod kryptonimem "Odporna Wiosna". Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu.

Terytorialsi od marca razem z policją patrolują ulice i sprawdzają miejsca kwarantanny, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków, wspierają Straż Graniczną.

22:18 WŁOCHY

18 maja zostaną otwarte we Włoszech bary, restauracje, salony fryzjerskie i piękności - taką decyzję podjął dzisiaj włoski rząd, a jest ona efektem rozmów rządu i władz poszczególnych regionów.

Te ostatnie będą mogły od następnego poniedziałku same decydować o odmrażaniu kolejnych sektorów gospodarki, ale rząd będzie mógł interweniować, gdyby okazało się, że doszło do wzrostu liczby zakażeń, i pojawiłaby się konieczność ponownego zaostrzenia restrykcji.

"Regiony otrzymają wskazówki, by 18 maja móc otworzyć bary, restauracje, salony fryzjerskie i piękności" - zaznaczył w tweecie szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio.

Jak dodał: "Dzięki zaangażowaniu obywateli Włochy ruszają z miejsca".

21:49 ZMARŁA 3. w POLSCE PIELĘGNIARKA ZAKAŻONA KORONAWIRUSEM

Miała 52 lata, osierociła troje dzieci: w szpitalu jednoimiennym w Grudziądzu zmarła pielęgniarka zakażona koronawirusem.

To trzecia pielęgniarka w Polsce, która przegrała walkę z COVID-19.

21:25 PIES-ROBOT PILNUJE SPACEROWICZÓW

Pies-robot patroluje w ramach walki z epidemią koronawirusa jeden z parków w Singapurze: wyposażony jest w kamerę monitorującą stopień zagęszczenia ludzi, a także głośnik, z którego płynie komunikat przypominający o obowiązku zachowywania przynajmniej dwóch metrów dystansu od innych spacerowiczów.

21:05 FRANCJA

263 chorych na COVID-19 zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby: tym samym całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju wzrosła do 26 643.

We francuskich szpitalach przebywa jeszcze 22 284 pacjentów zakażonych koronawirusem. Od początku pandemii szpitale przyjęły ich 96 431 - ale 56 724 zostało już wypisanych do domów po wyzdrowieniu.

20:45 ZMARŁA PIELĘGNIARKA ZAKAŻONA KORONAWIRUSEM

W Grudziądzu zmarła na COVID-19 pielęgniarka ze szpitala zakaźnego w Toruniu.

Miała 52 lata. Była jednym z pracowników toruńskiej placówki, którzy w kwietniu zakazili się koronawirusem.

To trzecia w Polsce pielęgniarka, która przegrała walkę z SARS-CoV-2.

20:34 WYBORY w CZASACH PANDEMII

Głosowanie w wyborach prezydenckich 2020 będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale każdy, kto będzie chciał, będzie mógł oddać głos w trybie korespondencyjnym. Ponadto przywrócona zostaje rola Państwowej Komisji Wyborczej.

O tych założeniach projektu nowej ustawy dot. wyborów prezydenckich 2020 poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie politycy Prawa i Sprawiedliwości.

20:26 WROCŁAW

Do Wrocławia dotarł zorganizowany przez MON transport z maseczkami i kombinezonami ochronnymi zamówionymi przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Jak poinformował na Twitterze szef resortu obrony Mariusz Błaszczak: "Kolejny transport środków ochrony osobistej organizowany przez MON w ramach programu NATO SALIS dotarł do Polski. Na lotnisku we Wrocławiu wylądował samolot transportowy An-124-Rusłan z maseczkami ochronnymi oraz kombinezonami zamówionymi przez Agencję Rezerw Materiałowych".

To kolejny transport środków ochrony osobistej zorganizowany przez MON w ramach programu NATO SALIS. Na początku kwietnia NATO-wski AN-124 Rusłan przetransportował z Chin do Wrocławia pierwszą partię sprzętu, druga dotarła do stolicy Dolnego Śląska w drugiej połowie kwietnia.

20:05 KE ZATWIERDZA PROGRAM WSPARCIA dla POLSKICH FIRM

Zatwierdzony właśnie przez Komisję Europejską polski program wsparcia dla gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa - którego wartość sięga 450 mln euro, czyli mniej więcej 2 mld złotych - będzie współfinansowany z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFSI).

Wsparcie będzie miało formę pożyczek i gwarancji publicznych na pożyczki.

Jak podała Komisja Europejska: szacuje się, że skorzysta z niego około 7 tysięcy przedsiębiorstw.

19:07 ZIELONE ŚWIATŁO od KOMISJI EUROPEJSKIEJ

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa, którego wartość sięga 450 mln euro, czyli mniej więcej 2 mld złotych.

Jak zaznaczyła odpowiedzialna za politykę konkurencji wiceszefowa KE Margrethe Vestager: "Ten polski program o wartości 450 milionów euro - współfinansowany z funduszy strukturalnych UE - umożliwi Polsce dalsze zwiększenie dostępu do płynności potrzebującym przedsiębiorstwom poprzez udzielanie pożyczek i gwarancje państwowe na pożyczki pokrywające 100 procent ryzyka w wysokości do 800 tysięcy euro na przedsiębiorstwo. Wsparcie pomoże firmom działającym we wszystkich sektorach kontynuować działalność w trakcie i po ustąpieniu pandemii koronawirusa".

18:31 WŁOCHY

We Włoszech zanotowano w ciągu ostatniej doby śmierć 179 zakażonych koronawirusem - poinformowała włoska Obrona Cywilna.

Tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju wzrosła do 30 739.

Obecnie zakażone są we Włoszech 82 tysiące ludzi: od niedzieli liczba ta zmniejszyła się o ponad 800.

Od początku pandemii potwierdzono tam natomiast 219 tysięcy przypadków koronawirusa, z czego ponad 700 w ciągu ostatniej doby.

17:49 ŚLĄSKIE na CZELE LISTY NOWYCH ZAKAŻEŃ

Ponownie zdecydowanie największą liczbę nowych przypadków zakażenia koronawirusem spośród tych, o których poinformował po południu resort zdrowia, stwierdzono w Śląskiem: to 71 infekcji.

Ze Śląska pochodzą niemal dwie trzecie ze wszystkich 330 przypadków, o których poinformowało dzisiaj ministerstwo: w sumie bowiem w regionie zanotowano 213 nowych zakażeń.

17:39 NOWY BILANS EPIDEMII w POLSCE

O 120 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 8 zakażonych poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Aktualny bilans pandemii SARS-CoV-2 w Polsce mówi więc o 16 326 potwierdzonych zakażeniach i 811 ofiarach śmiertelnych.

17:26 POWIAT KRAKOWSKI

Ponad 70 interwencji przeprowadzili w miniony weekend policjanci z powiatu krakowskiego w związku z łamaniem przepisów i obostrzeń, wprowadzonych w ramach walki z epidemią koronawirusa.

Zanotowane przypadki łamania zasad społecznej kwarantanny wiązały się z gromadzeniem się ludzi, korzystaniem z transportu zbiorowego i nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania nosa i ust.

Osoby, które dopuściły się takich zachowań, zostały ukarane mandatami lub pouczone.

17:11 LICZBA TESTÓW w POSZCZEGÓLNYCH WOJEWÓDZTWACH

Blisko 144 tysiące - najwięcej w kraju - testów na obecność koronawirusa przeprowadzono dotąd w województwie mazowieckim - wynika z danych opublikowanych przez resort zdrowia.

Drugie miejsce - z niemal 49 tysiącami testów - zajmuje w tym zestawieniu Wielkopolska, a trzecie: województwo śląskie, gdzie wykonano dotąd ponad 42,5 tysiąca takich badań.

Najmniej w kraju - 4750 - testów przeprowadzono w województwie opolskim.

16:53 KRAJE ZATOKI PERSKIEJ

Liczba zakażonych koronawirusem w sześciu krajach Zatoki Perskiej przekroczyła 100 tysięcy, zmarło natomiast 557 chorych - podał Reuters, bazując na oficjalnych danych z każdego z tych państw.

Arabia Saudyjska - największy kraj Zatoki, zamieszkany przez mniej więcej 30 mln ludzi - zanotowała dotąd 41 014 przypadków zakażeń; 255 zainfekowanych zmarło.

W Katarze - którego władze poinformowały w miniony czwartek, że kraj znajduje się w szczycie epidemii - potwierdzono dotąd 23 623 zakażenia, a w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zanotowano 18 198 zakażeń.

16:25 WIELKA BRYTANIA

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zmarło z powodu koronawirusa 210 osób: to - jak podało brytyjskie ministerstwo zdrowia - najniższy dobowy bilans przypadków śmiertelnych od 26 marca.

Bilans obejmuje 24 godziny między 17:00 w sobotę a 17:00 w niedzielę. Zwraca się jednak uwagę, że niższa liczba zgonów jest - podobnie w dwóch poprzednich dniach - do pewnego stopnia spowodowana faktem, że w weekendy potwierdzanie zakażenia koronawirusem jako przyczyny zgonu odbywa się często z opóźnieniem.

Najnowsze dane oznaczają, że całkowita liczba ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2 na Wyspach wzrosła do 32 065.

16:00 Mężczyźni bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem

W organizmie mężczyzn jest więcej enzymu kluczowego dla zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, dlatego częściej niż kobiety ulegają oni infekcji - wykazały opublikowane w poniedziałek międzynarodowe badania specjalistów europejskich.

Z tych samych obserwacji wynika, że chorzy nie powinni odstawiać leków nazywanych inhibitorami ACE.

Chodzi o enzym konwertazy angiotenzyny 2 (ACE2), występujący w sercu oraz w innych narządach, na przykład w płucach i nerkach oraz nabłonku naczyń krwionośnych. Podejrzewa się, że dzięki niemu koronawirus SARS-CoV-2 wnika do dróg oddechowych. ACE2 jest receptorem na powierzchni komórek, za pośrednictwem których może on wniknąć do ich wnętrza i zacząć się rozmnażać.


15:57 Pracownicy niewykwalifikowani częściej umierają

Mężczyźni wykonujący prace wymagające niskich kwalifikacji są najbardziej narażeni na ryzyko śmierci z powodu Covid-19, a największy odsetek zgonów zanotowano wśród pracowników ochrony, taksówkarzy i kucharzy - podał w poniedziałek brytyjski urzędu statystyczny ONS.

ONS przeanalizował 2494 zgonów z powodu koronawirusa, które do 20 kwietnia miały miejsce w Anglii i Walii wśród osób w wieku 20-64 lata. W tej grupie wiekowej odsetek zgonów wśród mężczyzn wynosi 9,9 na każde 100 tys. i jest prawie dwukrotnie wyższy niż wśród kobiet, gdzie jest to 5,2.

15:52 Rosja: 12 maja powrót do pracy

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w poniedziałek, że od 12 maja w kraju zakończą się dni wolne od pracy wprowadzone w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Zaznaczył przy tym, że "nie kończy się walka z epidemią".

Zwracając się do obywateli Putin powiedział, że dni wolne od pracy, które trwały od 30 marca "pozwoliły na zahamowanie rozprzestrzeniania się epidemii".

15:44 Singapur

Władze Singapuru potwierdziły w poniedziałek 486 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co zwiększa łączną liczbę infekcji w kraju do 23 822 - to najwięcej zakażeń w Azji po Chinach, Indiach i Pakistanie. Od początku epidemii zmarło w Singapurze 20 osób.

Ministerstwo zdrowia Singapuru poinformowało, że liczba nowych zakażeń - najmniejsza od tygodnia - może być zaniżona, ze względu na mniejszą liczbę wykonanych testów w związku z koniecznością zweryfikowania danych z jednego laboratorium, w którym badania wykazały 33 fałszywe przypadki infekcji.

15:39 Oświęcim: Wszyscy pracownicy szpitala badani na koronawirusa

Wszyscy pracownicy szpitala powiatowego w Oświęcimiu zostaną poddani testowi na obecność koronawirusa. Ma to związek z potwierdzeniem Sars-Cov-2 u czterech pracowników SOR. W weekend pobrano wymazy od 240 osób. Ich wyniki są ujemne - podał w poniedziałek szpital.

"Od soboty SOR jest zamknięty. Pozostali pracownicy objęci są kwarantanną. Zostały pobrane od nich wymazy. Na dziś nie mamy pozytywnego wyniku. Dyrekcja szpitala podjęła też decyzję o kontrolnym pobraniu wymazów od wszystkich pracowników szpitala. Pobrano ich już 240. Większość została sprawdzona - wyniki są negatywne. Wciąż pobierane są kolejne. Czekamy na wyniki" - powiedziała rzecznik szpitala powiatowego Magdalena Foks.

15:31 TPN zaostrzy restrykcje

Bardziej restrykcyjne przestrzeganie limitów wejść na tatrzańskie szlaki, a także obowiązek izolacji społecznej zapowiada dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski.

Pierwszy weekend, kiedy znów turyści mogli poruszać się swobodnie po Tatrach pokazał, że nie są przestrzegane podstawowe zasady bezpieczeństwa.

"Niestety obserwacje, jeżeli chodzi o zachowania turystów, nie napawają optymizmem. Turyści gromadzą się, siedzą wspólnie przy ławostołach. To, co budzi nasze największe zaniepokojenie i potwierdza to policja, to jest kwestia przestrzegania obowiązku noszenia maseczek. O ile nie ma takiego obowiązku na szlakach turystycznych, to już ten obowiązek istnieje zarówno na parkingach, jak i w punktach sprzedaży biletów. Nas to niepokoi z tego powodu, ponieważ znamy przypadki z Europy gdzie właśnie takie miasteczka turystyczne jak Zakopane były ogniskiem zachorowań" - podkreśla Ziobrowski.

Także zakopiańska policja zapowiada bardziej rygorystyczne sprawdzanie zasłaniania twarzy.

Z obserwacji wynika, ze nawet 90 proc. turystów nie przestrzega go.

15:23 Mobilne punkty testowania

W całym kraju ruszyło 125 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, zwanych drive-thru - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.

W jedenastym dniu kwarantanny osoby, które na niej przebywają, otrzymują SMS-a informującego o możliwości wykonania bezpłatnego testu na obecność koronawirusa. Badanie będzie można wykonać następnego dnia, czyli w dwunastej dobie kwarantanny w specjalnie utworzonych punktach pobrań.

Pobranie wymazu w całości finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, ryczałt za co najmniej dwugodzinną działalność punktu pobrań w ciągu dnia wynosi 300 zł za dobę i 21 zł za każde pobranie od pacjenta przebywającego na obowiązkowej kwarantannie.

15:18 Hiszpania łagodzi obostrzenia

Jedenaście z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii rozpoczęło w poniedziałek pierwszą fazę łagodzenia obowiązujących w kraju restrykcji dotyczących korzystania z przestrzeni publicznej. Zostały one nałożone w połowie marca w związku z epidemią koronawirusa.

Z szacunków rządu Pedra Sancheza wynika, że wejście w pierwszą fazę planu znoszenia restrykcji objęło regiony, w których mieszka ponad 51 proc. z 47 mln obywateli Hiszpanii.

Od poniedziałku dozwolone zostały zgromadzenia do 10 osób, przywrócona w pełni działalność obiektów handlu i usług o powierzchni poniżej 400 metrów kwadratowych, a także lokali gastronomicznych. Liczba wykorzystywanych w nich miejsc siedzących nie może być jednak większa niż 50 proc.

15:12 Rosja: Masowe zakażenia po próbie defilady 9 maja

Według rosyjskiego portalu internetowego Projekt, 376 żołnierzy i kursantów uczelni wojskowych zakaziło się koronawirusem podczas prób przed defiladą 9 maja w Moskwie, która ostatecznie się nie odbyła. Ministerstwo obrony Rosji nie skomentowało tych doniesień.

Portal powołuje się na samych kursantów oraz krewnych i znajomych żołnierzy. Z zebranych danych wynika, że infekcję potwierdzono u żołnierzy i kursantów co najmniej sześciu jednostek i uczelni wojskowych, które były zaangażowane w próby defilady.

15:08 Francja otwiera granice dla pracowników sezonowych

Aby ratować swoje sadownictwo Francja otwiera granice dla pracowników sezonowych z krajów UE. Jak powiedzieli PAP przedstawiciele związków rolniczych liczą oni m.in. na pracowników z Polski. Dziennik "Le Figaro" ocenia w poniedziałek, że branży brakuje 80 tys. ludzi.

Dyrektor w zrzeszającej sadowników organizacji ANPP Josselin Saint-Raymond powiedział, że nowe dyrektywy w sprawie zagranicznych pracowników sezonowych wchodzą w życie od poniedziałku, ale "problemem jest to, jak ich sprowadzić".

Nie jest on pewny na jakich zasadach możliwy jest tranzyt przez Czechy, Niemcy i ewentualnie Belgię, gdyż przez te kraje prowadzą wszystkie trasy między Polską a Francją.

15:02 Kielce: 99 procent rabatu na restauracyjne ogródki

Prezydent Kielc proponuje wprowadzenie 99-procentowego rabatu dla przedsiębiorców na uruchomienie ogródka letniego. Chcemy wyjść naprzeciw restauratorom; dla wielu z nich to być albo nie być - powiedział Bogdan Wenta.

Wenta zwrócił uwagę, że ogródki letnie w okresie wakacyjnym cieszą się wielką popularnością. Podkreślił, że w znaczny sposób ożywiają miasto, a w związku z aktualną sytuacją i stanem epidemii, działalność restauratorów została w znaczący sposób ograniczona.


14:56 Śląsk: 13 mobilnych punktów pobrań

W woj. śląskim przygotowano 13 punktów, w których osoby pozostające na kwarantannie mogą bezpłatnie wykonać ponowny wymaz na koronawirusa - poinformował w poniedziałek NFZ, który finansuje to świadczenie.

Do śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zgłosiło się 13 podmiotów gotowych do realizacji takich świadczeń. Część z nich to szpitale zakaźne jednoimienne lub placówki z oddziałami zakaźnymi, które już leczą pacjentów chorych na COVID-19.


14:51 Portugalia: Pracownicy chcą pracować zdalnie po pandemii

Większość pracowników wykonujących zdalnie swoje zadania zawodowe nie chce opuszczać domowego zacisza po zakończeniu epidemii koronawirusa - wynika z badania przeprowadzonego w Portugalii.

Studium przeprowadzone na początku maja przez firmę Fixando, prowadzącą internetowe biuro pośrednictwa pracy, dowodzi, że już 65 proc. mieszkańców Portugalii, którzy od marca pracują zdalnie, chce kontynuować wykonywanie zadań poza biurem.

Inne badania publikowane w kwietniu dowodziły, że liczba Portugalczyków skorych do pracy zdalnej sięga 51-55 proc.


14:45 Kolejne zakażenia w DPS-ie

Do 71 wzrosła liczba osób z koronawirusem wśród podopiecznych i pracowników Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie na Dolnym Śląsku.

21 osób trafiło do szpitala zakaźnego we Wrocławiu. Pozostali podopieczni przebywają w izolacji  na terenie placówki.

Pierwsze zakażenie koronawirusem potwierdzono tam pod koniec kwietnia.


14:41 Białoruś

W ciągu minionej doby na Białorusi stwierdzono 933 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, cztery osoby zmarły - podało w poniedziałek w komunikacie ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku epidemii Covid-19 na Białorusi zaraziło się już prawie 24 tys. osób.

Przyrosty dobowe na poziomie powyżej 900 przypadków utrzymują się na Białorusi od 6 maja.

W ciągu minionej doby zmarły cztery osoby zakażone koronawirusem; tym samym od początku epidemii odnotowano 135 zgonów na Covid-19.


14:32 Kurczy się rynek dóbr luksusowych

Z powodu kryzysu wywołanego koronawirusem rynek dóbr luksusowych może w tym roku skurczyć się o 20-35 proc. - ocenia Bain & Company. Powrót do wyników z 2019 r. nastąpi w 2022 lub 2023 r.; udział Chin w tym sektorze sięgnie prawie 50 proc. do 2025 r. - wskazują eksperci.

"W związku z kryzysem związanym z Covid-19, mocno ucierpi branża produktów luksusowych. W obliczu globalnego załamania gospodarczego spowodowanego licznymi ograniczeniami na kluczowych rynkach, branża luksusowa stoi przed bezprecedensowym wyzwaniem" - czytamy w   najnowszym raporcie "Bain & Company Luxury Study 2020 Spring Update", przygotowanym we współpracy z Fondazione Altagamma - fundacją branżową włoskich producentów dóbr luksusowych.


14:24 Węgry: Koronawirus w domach opieki

Stu chorych na Covid-19 pensjonariuszy domów opieki dla osób starszych zmarło dotąd na Węgrzech. Zakażenia koronawirusem stwierdzono w 32 takich placówkach - poinformowała naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller w poniedziałek podczas konferencji prasowej online.

"W dniu dzisiejszym dokładnie do 100 wzrosła liczba zmarłych pensjonariuszy domów opieki, którzy byli zakażeni koronawirusem. (...) Oznacza to, że praktycznie co czwarty zmarły mieszkał w domu opieki" - oznajmiła Mueller.

Aż 74 zmarłych pensjonariuszy mieszkało w takich placówkach w Budapeszcie, przy czym 42 w największym takim domu, przy ul. Pesti, gdzie stwierdzono w 305 zakażeń.

14:17 1/4 Polaków straciła źródło dochodów

Po wybuchu epidemii koronawirusa, w okresie obowiązywania najostrzejszych obostrzeń, utrata jakichś możliwości zarobkowania w związku z nią (co nie musi oznaczać stanu pełnego bezrobocia) dotyczy 27 proc. rodzin badanych internautów - wynika z badania CBOS "Skutki epidemii koronawirusa w życiu zawodowym i budżetach domowych".

CBOS podaje, że jedna czwarta badanych to osoby, które albo same utraciły pracę (czyli zwolnił je dotychczasowy pracodawca lub musiały zamknąć działalność swojej firmy), albo - dużo częściej - pracę stracił ktoś z najbliższej rodziny.

14:10 Polska - testy na koronawirusa

Na koronawirusa przebadano dotąd 491 tys. 216 próbek od 450 tys. 254 osób - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 14,3 tys. testów - przekazał resort.

Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie u 16 tys. 206 osób, z których 803 zmarły.


14:02 Włochy: Rośnie liczba ofiar śmiertelnych wśród lekarzy

Do 160 wzrosła liczba zmarłych we Włoszech lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała w poniedziałek krajowa federacja Izb Lekarskich. Od piątku zanotowano cztery kolejne zgony.

Wśród zmarłych jest dwoje emerytowanych lekarzy, którzy pracowali w tygodniach kryzysu epidemicznego.

Ponadto poinformowano, że zmarł czternasty od początku epidemii farmaceuta; właściciel apteki w Pizie.

W całym kraju zakażonych jest około 20 tysięcy pracowników służby zdrowia.


13:51 Nowe objawy COVID-19

Zaburzenia smaku i węchu, bóle głowy i mięśni oraz dreszcze zostały w poniedziałek dopisane do listy najważniejszych objawów klinicznych zakażenia koronawirusem w oficjalnych wytycznych południowokoreańskiej służby zdrowia - przekazała agencja Yonhap.


13:45 Francja wychodzi w kwarantanny

Od poniedziałku Francuzi mogą wychodzić z domu bez zaświadczeń, zwiększono ruch transportu publicznego i otwarto część szkół. W pierwszym dniu wychodzenia z trwającej osiem tygodni kwarantanny minister zdrowia apeluje jednak o ostrożność i przestrzeganie dystansowania społecznego.

"Wzywam wszystkich do zachowania ostrożności i ścisłego przestrzegania dystansowania społecznego, aby ograniczyć cyrkulację wirusa i liczbę nowych źródeł zakażenia" - zaapelował do rodaków minister zdrowia Olivier Veran w stacji BFM TV.


13:36 Warszawa: Straż Miejska rozdaje maseczki zapominalskim

Strażnicy z VI Oddziału Terenowego Straży Miejskiej na Pradze-Północ szyją maseczki, a następnie rozdają je "zapominalskim". Do tej pory uszyto 150 maseczek - przekazał dyżurny stołecznej Straży Miejskiej.

Jak poinformowała Straż Miejska, prascy funkcjonariusze mają zapas ręcznie szytych maseczek w radiowozach. Jeśli zauważą osobę z nieosłoniętą twarzą, przypominają jej profilaktycznie o obowiązku zasłaniania ust oraz nosa i dają maskę.

Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje od 16 kwietnia; można nosić maski i maseczki, można też wykorzystać części odzieży, jak np. szalik.


13:29 Korea Południowa

Władze Korei Płd. zgłosiły w poniedziałek 35 nowych przypadków koronawirusa, najwięcej od 9 kwietnia. Większość nowych infekcji łączonych jest ze skupiskiem zakażeń w seulskich barach i klubach nocnych, gdzie jeden z gości mógł zakazić wiele innych osób.

Do 86 wzrosła w poniedziałek liczba wykrytych infekcji prawdopodobnie związanych z 29-latkiem, który odwiedził 1 maja pięć barów i klubów w dzielnicy Itaewon w Seulu. Wśród zakażonych jest 63 gości tych lokali oraz 23 spośród ich krewnych i znajomych - przekazały Koreańskie Centra Kontroli Chorób (KCDC) na konferencji prasowej.


13:16 Szumowski: Chcemy jak najszybciej zlokalizować ogniska zakażeń na Śląsku

"Chcemy jak najszybciej zlokalizować ogniska zakażeń na Śląsku i odizolować osoby chore" - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Poinformował, że w trzech kopalniach przebadano już całe załogi. Trwa oczekiwanie na wyniki.


13:04 Niemcy: Koronawirus w ubojniach

Ubojnie i zakłady mięsne w Niemczech stają się ogniskami nowych infekcji koronawirusa. To wynik złych warunków, w jakich pracują i mieszkają pracownicy pochodzący głównie z Rumunii i Bułgarii - napisał w poniedziałek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Zakład mięsny w Coesfeld w Nadrenii Północnej-Westfalii został w piątek czasowo zamknięty. Do niedzieli u ponad 200 z ok. 1200 pracowników firmy wykryto koronawirusa. Niemieckie media w ostatnich tygodniach wskazywały na wiele zakładów mięsnych, które stały się ogniskami nowych infekcji Covid-19.


12:53 Minister zdrowia: Nośmy maseczki

"Na decyzję o poluzowaniu obostrzeń wpływają twarde dane, nie oceny subiektywne, ale jeśli nie będziemy nosili masek, to może mieć wpływ na zwiększoną zachorowalność" - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. "Nośmy te maseczki, by ktoś przez nas nie został zarażony" - apelował.


12:41 Belgia

W Belgii w ciągu doby 62 osoby zmarły, a 60 trafiło do szpitali z powodu koronawirusa - poinformowała w poniedziałek belgijska federalna służba zdrowia. W szpitalach z powodu zakażenia koronawirusem przebywają obecnie 2222 osoby.

368 kolejnych osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. W efekcie łączna liczba przypadków infekcji w Belgii od początku pandemii wynosi 53449. Liczba ta obejmuje potwierdzone przypadki, a także pacjentów, którzy od tego czasu wyzdrowiali lub zmarli z powodu skutków wirusa.

199 osób, u których stwierdzono infekcję, mieszka we Flandrii, 131 w Walonii, a 36 w Brukseli. FPS nie posiada jeszcze informacji na temat miejsca zamieszkania dwóch osób.


12:33 Kolejny etap luzowania obostrzeń

W tym tygodniu na stronach Ministerstwa Rozwoju zostaną opublikowane wytyczne dla branż, które mają być odmrożone w drugiej połowie maja, czyli m.in. salonów fryzjerskich, kosmetycznych, a także restauracji - zapowiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.


12:21 Włochy: 2 mld euro na wsparcie turystyki

Rząd Włoch przeznaczy ponad 2 miliardy euro na wsparcie turystyki - ogłosił minister kultury Dario Franceschini. W wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" wyjaśnił, że tegoroczne wakacje będą inne, a turystyka zagraniczna raczej wykluczona.

Szef resortu kultury, w którego gestii jest też turystyka, powiedział, że rządowy dekret wprowadzi zapis umożliwiający Włochom wyjazd na wakacje.

"Będą inne. Będą ograniczenia, z którymi będziemy musieli funkcjonować; od reguły dystansowania społecznego do maseczek, ostrożności. To będą włoskie wakacje, bo turystykę zagraniczną, poza Europę trudno będzie przywrócić" - oświadczył Franceschini.


12:12 Hiszpania: Gwałtowny wzrost zachorowań

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii na Covid-19 zmarły 123 osoby, a łączna liczba ofiar śmiertelnych zakażenia koronawirusem wynosi w kraju 26 744 - poinformowało w poniedziałek hiszpańskie ministerstwo zdrowia. Równocześnie resort wskazał na znaczący wzrost infekcji.

Ministerstwo przypomniało, że od weekendu utrzymuje się dobowa liczba zgonów na poziomie niższym niż 200. W sobotę wyniosła 179, zaś w niedzielę 143.

Z szacunków hiszpańskich służb medycznych wynika, że w ciągu ostatnich 24 godzin zmieniła się znacząco tendencja zachorowań na Covid-19. Resort poinformował, że o ile między sobotą a niedzielą notowano zaledwie 812 nowych zakażeń, to już w ciągu ostatniej doby było ich 3046.

12:04 Polska: W Większości kraju liczba zakażeń spada

Ogniska zachorowań na Śląsku to w tej chwili główny powód do obaw w związku z epidemią koronawirusa -  ostrzega Minister Zdrowia.

Łukasz Szumowski podkreśla jednocześnie, że na terenie większości kraju udało się opanować wzrost liczby zachorowań.

Żeby uporać się z falą zakażeń na Śląsku najważniejsze są masowe badania górników i ich rodzin. Wczoraj pobrano pięć tysięcy wymazów, dziś ma być zebranych około trzech tysięcy.

W pozostałej części Polski wskaźnik zachorowalności spada mówi minister Szumowski.


12:01 Kolejne przedsiębiorstwa zwolnione ze składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził zwolnienia z opłacania składek za marzec dla kolejnych firm. Pomoc objęła już ponad 87 tys. przedsiębiorców z województwa śląskiego na kwotę przekraczającą 181 mln zł.

W całym kraju kwota zwolnienia przekroczyła 1,6 mld zł, a taką formą wsparcia objęto już 793 tys. biznesów w Polsce.

ZUS na rozpatrzenie wniosków ma czas do 30 dni po złożeniu dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc podlegający zwolnieniu. Wnioski mogą być składane za marzec, kwiecień i maj. "Wiemy jakie to ważne dla przedsiębiorców, dlatego traktujemy to priorytetowo. Wnioski o zwolnienie z opłacania składek rozpatrujemy sukcesywnie po złożeniu przez płatnika dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc objęty wnioskiem. W przypadku płatników zwolnionych z obowiązku przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS, po ich systemowym utworzeniu" - wyjaśniła regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego Beata Kopczyńska.


11:53 Rosja: Rekordowy wzrost liczby zakażeń

W Rosji w ciągu ostatniej doby odnotowano 11 656 nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 94 kolejne osoby - podał w poniedziałek sztab rządowy.

11:45 Śląsk

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: chcemy jak najszybciej zlokalizować chore osoby na Śląsku i ograniczyć ogniska zachorowań w kopalniach.

11:39 Watykan

Podczas poniedziałkowej prywatnej mszy w Watykanie papież Franciszek modlił się za tych, którzy stracili pracę w czasie pandemii. Mówił także, że wiara i doktryna nie są statyczne i rosną "jak drzewa".

We wprowadzeniu do porannej mszy w Domu Świętej Marty papież powiedział: "W tych dniach wiele osób straciło pracę, nie zostały przyjęte na nowo, pracują na czarno".

"Módlmy się za tych naszych braci i siostry, którzy cierpią z powodu braku pracy" - dodał.

11:30 Kraków

Ponad 20 tys. zmontowanych przyłbic dla 207 instytucji w 70 miastach - takim wynikiem kończy się akcja "Przyłbica dla Medyka AGH" w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

"Niesamowite wydarzenie, niesamowita spontaniczna akcja, w której brało udział tak wielu studentów i pracowników" - powiedział rektor AGH prof. Tadeusz Słomka w nagraniu, które uczelnia udostępniła w poniedziałek w internecie.

11:21 Podróże po pandemii

Azja być może wskazuje nam, jak w najbliższej przyszłości będzie wyglądało podróżowanie. Kluczowe mogą się okazać geopolityka i lokalne podróże - podaje CNN.

11:14 Koronawirus w DPS-ie

Zakażenie koronawirusem potwierdzone w kolejnym Domu Pomocy Społecznej na Mazowszu. Tym razem chodzi o trzech podopiecznych placówki w Krzyżanowicach koło Iłży w powiecie radomskim.

"Zakażone zostały odizolowane od reszty pensjonariuszek. Po konsultacjach z lekarzami przewieziono je na oddział zakaźny radomskiego szpitala specjalistycznego" - mówił Marcin Genca ze Starostwa Powiatowego w Radomiu. W Krzyżanowicach chorych jest również osiem osób personelu. Wszyscy są w izolacji domowej i nie pracują z podopiecznymi.

11:07 Poczta Polska

Łącznie na środki ochrony dla pracowników Poczta Polska przeznaczyła dotychczas 57 mln złotych - poinformowała Poczta w poniedziałkowym komunikacie.

Zgodnie z informacją PP, dla pocztowców zakupiono już m.in. ponad 600 tys. sztuk żeli do dezynfekcji rąk o pojemności 30 ml i 100 ml oraz ponad 100 tys. litrów płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni w dużych opakowaniach. Poczta Polska kupiła także ponad 5,4 mln par jednorazowych rękawiczek, ponad 700 tys. maseczek wielokrotnego użytku z możliwością prania i pół miliona jednorazowych maseczek.


10:59 Zaraził ponad 500 osób

Jeden pracownik zakładu przetwórstwa ryb zakaził koronawirusem 533 innych pracowników - przekazał prezydent Ghany Nana Akufo-Addo. W całym kraju wykryto dotąd 4700 przypadków zakażenia.

10:51 Białystok

Do Sądu Rejonowego w Białymstoku wpłynęły pierwsze wnioski o ukaranie osób, które policja obwinia o naruszenie Kodeksu wykroczeń poprzez niestosowanie się do ograniczeń związanych ze stanem epidemii. Są też sprawy o anulowanie mandatów nakładanych przez policjantów.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka białostockiego sądu Beata Wołosik, wnioski oparte są o art. 54 Kodeksu wykroczeń. "Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany" - taki jest zapis tego artykułu.


10:45 Nowe zasady w przedszkolach

Dezynfekcja rąk przy wejściu, limit osób w szatni - tak teraz funkcjonują przedszkola, z których kolejne otwarto dziś o poranku. Reporterzy RMF FM sprawdzili czy maluchom łatwo wraca się do swoich kolegów po dwumiesięcznej przerwie.

"Starsze były zadowolone, zwłaszcza przekonał je plac zabaw, ponieważ mamy prawo wyjść na własny plac zabaw  wychodzimy tam w miarę pogody. Młodsze dzieci wiadomo, dla nich jest to adaptacja na nowo, więc to jest dla nich duży problem. Dzisiaj przyszło 20 dzieci. Najwięcej przyjdzie po 18 maja - tak zadeklarowali rodzice, a pozostałe dzieci wrócą prawdopodobnie w czerwcu" - mówiła Danuta Wojciechowska, dyrektorka przedszkola Urwis w Olsztynie.


10:30 Big Book Festival przełożony

Ósmy literacki Big Book Festival odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia w Warszawie. Ze względu na pandemię impreza zaplanowana na koniec czerwca odbędzie się pod koniec wakacji, w nowej formule - wszystkie wydarzenia transmitowane będą w internecie.

Hasło tegorocznej edycji brzmi: "CZYSTA MIŁOŚĆ # PURE LOVE". "Big Book Festival celebruje książki jako wielką i łagodną siłę miłości. Literatura nie krzywdzi - otwiera, łączy, zachwyca. Czytamy bez uprzedzeń i podziałów. Z zaangażowaniem, oddaniem i namiętnością" - deklarują organizatorzy.  


10:19 Ukraina

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 416 przypadków zakażenia koronawirusem, 17 osób chorych na Covid-19 zmarło - podał w poniedziałek resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zakażonych wzrósł do 15648, a zgonów - do 408. W poniedziałek zniesiono część restrykcji.

3288 osób, w tym 228 w ciągu ostatniego dnia, już wyzdrowiało. Jak poinformowało Centrum Zdrowia Publicznego, zakażenie wykryto u 1083 dzieci i 3026 pracowników służby zdrowia.


10:02 NOWE PRZYPADKI POLSKA

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 210 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, oraz śmierci kolejnych 3 chorych.

Aktualny bilans koronawirusa w Polsce wynosi 16 206 zakażonych i 803 zmarłych.

Resort przekazał w porannym zestawieniu, że nowe przypadki zakażenia dotyczą osób z województw: śląskiego (142), wielkopolskiego (25), dolnośląskiego (16), małopolskiego (14), opolskiego (5), pomorskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3) i zachodniopomorskiego (1).09:53 Rośnie liczba zakażonych górników

Czasowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Bobrek w Bytomiu - to informacja z Węglokoksu, do którego należy zakład. Powodem jest rosnąca liczba zakażonych górników. Z ostatnich danych wynika, że zaraziło się tam kolejnych 26 pracowników.

09:43 Mobilne punkty pobrań


09:32 Węgry

Ośmioro chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Wykryto tylko 21 nowych zakażeń koronawirusem, co jest liczbą najniższą od ponad dwóch tygodni - wynika z danych, opublikowanych w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Na Covid-19 zmarło dotąd 421 osób i stwierdzono w sumie 3284 zakażenia koronawirusem. Prawie 1000 osób uznano już za wyleczone.

Obecnie w szpitalach leczone są 782 osoby, przy czym 42 oddychają przy pomocy respiratora. Na kwarantannie domowej przebywa prawie 11 tys. osób.


09:24 Wielka Brytania łagodzi obostrzenia

"Baby Steps" Borisa Johnsona - tak poranna prasa określa jego pierwsze ostrożne kroki w łagodzeniu restrykcji przyjętych przez Wielką Brytanię.

Od dziś Brytyjczycy powinni zacząć chodzić do pracy, jeśli nie są w stanie wykonywać jej z domu. A od środy będą mogli częściej wychodzić z domu, żeby uprawiać sport i przebywać na świeżym powietrzu - zachowując jednak zasady dystansu społecznego. Kary dla łamiących obostrzenia będą bardziej surowe niż dotychczas. Premier Johnson zapowiedział także, że w czerwcu do szkół powinni wrócić uczniowie podstawówek, a w lipcu otwarte zostaną hotele puby i restauracje. Wszystko to jednak zależeć będzie od tego, czy nie dojdzie do wzrostu zakażeń. Rząd zapowiedział także wprowadzenie kwarantanny dla osób, które przekraczać będą granicę Wielkiej Brytanii drogą powietrzną


09:11 Prawie 6 ty. ozdrowieńców

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy raport dzienny. W szpitalach przebywa obecnie 2 598 osób, wyzdrowiało już 5 816 zakażonych.


09:02 Nowa Zelandia znosi obostrzenia

Od czwartku będą mogły działać restauracje, kawiarnie, kina, centra handlowe i będzie można podróżować po kraju, gdyż łagodzimy restrykcje wprowadzone, by powstrzymać epidemię Covid-19 - przekazała w poniedziałek premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

08:52 Policjanci zakażeni koronawirusem

Już 85 policjantów zarażonych koronawirusem wyzdrowiało - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że od początku działań zwalczających pandemię 170 policjantów zostało zarażonych, a obecnie na kwarantannie przebywa 286.

Rzecznik KGP przekazał w poniedziałek, że od początku działań ponad 2700 policjantów było na kwarantannie, a obecnie jest na niej 286. "Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki" - zaapelował


08:37 Francja otwiera zakłady fryzjerskie

We Francji pierwsze salony fryzjerskie otworzyły się o północy, by jak najwcześniej skorzystać z odmrożonych od dziś przepisów o walce z koronawirusem.

Marc Mauny planuje spotykać się z klientem co godzinę, do 19 z krótką przerwą na sjestę. Jak mówi ma już zarezerwowane wizyty na cały tydzień od momentu otwarcia a następny tydzień szybko się zapełnia.

08:29 Obowiązkowe testy na kwarantannie

Od dziś Ministerstwo Zdrowia uruchamia obowiązkowe testy samochodowe dla osób przebywających w kwarantannie. Każda osoba poddana kwarantannie w 11 dobie izolacji dostanie SMS-a z prośbą, by dzień później przyjechała do punktu, w którym - bez wysiadania z auta - pobrana zostanie od niego próbka do badań:

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wyjaśnia, że jeśli ktoś nie ma auta, to próbka do badań zostanie pobrana u niego w domu.


08:10 Tłumy w Tatrach

Mimo wciąż obowiązujących obostrzeń w pierwszy weekend w pełni otwartych Tatr na szlaki weszło 20 tysięcy turystów - informuje reporter RMF FM Maciej Pałahicki. Mieszkańcy Zakopanego skarżyli się na przyjezdnych, którzy nawet w mieście nie nosili maseczek, TPN prawdopodobnie wprowadzi limity wejść na najpopularniejsze szlaki.


07:54

22 osoby zakażone koronawirusem zmarły w Niemczech w ciągu ostatniej doby. Odnotowano 357 nowych zakażeń. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w tym kraju wzrosła do 7417

Wskaźnik reprodukcji koronawirusa w Niemczech wynosi aktualnie 1,13. Oznacza to, że jedna zakażona osoba zaraża więcej niż jedną osobę. Wskaźnik reprodukcji na początku maja utrzymywał się przez wiele dni w granicach 0,7 - 0,8

Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykryto w Bawarii - 44368, w Nadrenii Północnej-Westfalii - 35132 i w Badenii-Wirtembergii - 33190.

Około 1300 chorych na Covid-19 uznano w ciągu ostatniej doby za wyleczonych. Ogółem wyzdrowiało ok. 145600 zakażonych. Jest to 85 proc. wszystkich dotychczas zidentyfikowanych przypadków koronawirusa w Niemczech.

07:51

Mimo wciąż obowiązujących obostrzeń w pierwszy weekend w pełni otwartych Tatr na szlaki weszło 20 tysięcy turystów - informuje reporter RMF FM Maciej Pałahicki. Mieszkańcy Zakopanego skarżyli się na przyjezdnych, którzy nawet w mieście nie nosili maseczek, TPN prawdopodobnie wprowadzi limity wejść na najpopularniejsze szlaki.

07:33

Mimo szczerych chęci nie mogę zadeklarować, że przykładowo od 1 lipca będzie wolno przekraczać granice i można już rezerwować wyjazdy w biurach podróży. Mamy wyjątkową sytuację. Światową pandemię. Tegoroczne wakacje nie będą takie jak poprzednie. Musimy się z tym pogodzić. Szukamy rozwiązań i obecnie rozważamy umożliwienie wyjazdów do państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji i Węgier. Zachorowalność w tych państwach, podobnie jak w Polsce, jest niska, więc ryzyko zachorowania nie jest tam dziś tak duże jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych - stwierdził w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.


Na pytanie o wakacyjne obozy i kolonie dla dzieci Gut-Mostowy odpowiedział, że zakup wyjazdu na kolonię, która jest imprezą turystyczną, objęty został ochroną na wypadek niewypłacalności, a każdy klient - w razie rezygnacji - po spełnieniu wymogów ustawowych w związku z COVID-19 dostanie 100 proc. zwrotu wpłat lub będzie mógł odebrać voucher.

Zależy nam bardzo na tym, żeby dzieci i młodzież mogły bezpiecznie odpocząć podczas wakacji. Po spotkaniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej mamy wspólne stanowisko, że w odpowiednich reżimach sanitarnych wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży może być możliwy. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy oczywiście do ministra zdrowia, który na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną. (...) Zrobimy wszystko, żeby umożliwić dzieciom i młodzieży zasłużony odpoczynek podczas wakacji - zapewnił.

06:41


Wciąż jesteśmy na początkowym etapie pandemii COVID-19, jednak w poszczególnych krajach sytuacja epidemiczna jest mocno zróżnicowana - twierdzi epidemiolog, dr Paweł Grzesiowski. Według niego, Polska pod względem epidemiologicznym wobec innych krajów jest opóźniona o miesiąc lub dwa, bo skutecznie wprowadziliśmy kwarantannę narodową.

Są jedynie dwa skuteczne sposoby, żeby się uodpornić na zakażenie: przechorowując infekcję lub poddając się szczepieniu - wyjaśnia specjalista. Szczepionki jeszcze nie ma i nie wiadomo kiedy będzie, a jeśli chodzi odporność populacyjną na koronawirusa SARS-CoV-2, to jest ona wciąż niewielka.

Sytuacja jest zatem taka, jak po wybuchu bomby radioaktywnej, gdy nadal unosi się pył radioaktywny, a ludzie schowali się do schronów. Teraz zaczynają z nich wychodzić, ale pył radioaktywny wciąż się unosi, czyli wirus nadal krąży, bo on nie zniknął -  tłumaczy ekspert.

Otwieranie bram świata jest niczym innym, jak zapraszaniem wirusa do zwiększonej aktywności. Pamiętajmy, że wiele osób wciąż nie jest odpornych na koronawirusa SARS-CoV-2. Najwyższe odsetki odpornej na zakażenie populacji sięgają 30-50 proc. i to jedynie w najbardziej zakażonych rejonach. Dotyczy to jedynie niektórych miejsc, np. jakiegoś miasta, ale nie całego kraju. Tak nie jest nawet we Włoszech - zwraca uwagę dr Grzesiowski.


06:16

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała o 17 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost od 28 kwietnia. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.

Siedem nowych przypadków zakażenia dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy, natomiast 10 to infekcje lokalne. Pięć nowych przypadków stwierdzono w Wuhan, gdzie pod koniec zeszłego roku wybuchła epidemia koronawirusa. W mieście tym nowe infekcje po raz ostatni stwierdzono w połowie marca.


06:00

Rozpoczęły treningi na takich zasadach, jak amatorzy. Nie wiadomo, czy mają poddać się kwarantannie. Nie wiadomo zatem, czy dograją sezon i czy ktoś sfinansuje im testy na obecność koronawirusa. Mowa o piłkarkach grających w polskiej Ekstralidze. Kiedy Ekstraklasa jest na dobrej drodze do dokończenia sezonu, Ekstraliga nie może nawet normalnie trenować. Polski Związek Piłki Nożnej może zająć się tą sprawą już jutro. O problemach polskiej piłki kobiecej w dobie koronawirusa z trenerem Czarnych Sosnowiec Sebastianem Stemplewskim rozmawiał dziennikarz RMF FM Paweł Pawłowski.05:25

Teatry we Włoszech przygotowują się do wznowienia działalności po ponad dwóch miesiącach przerwy z powodu pandemii koronawirusa. Wśród proponowanych rozwiązań są maseczki i dystans społeczny, także na scenie, oraz ograniczenie liczby widzów.

Maksimum 200 widzów w zamkniętym teatrze i tysiąc osób podczas spektaklu pod gołym niebem włącznie z pracownikami obsługi; takie są według mediów propozycje komitetu techniczno-naukowego, doradzającego rządowi Włoch w sprawie kolejnych faz otwierania kraju i łagodzenia restrykcji.

Eksperci zgadzają się na otwarcie teatrów w pierwszym tygodniu czerwca, ale pod warunkiem przestrzegania całej serii kroków prewencyjnych.

Stowarzyszenia twórców i pracowników teatrów zaapelowały o pilne rozmowy z ministrem kultury Dario Franceschinim i specjalistami, by znaleźć inne rozwiązania, które byłyby do przyjęcia dla artystów i obsługi. Największe kontrowersje budzi zalecenie, aby aktorzy występowali w maseczkach.


05:18


Rzecznik wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a zdementował medialne informacje o tym, że polityk poddał się kwarantannie. Jak podkreślił cytowany przez CNN Devin O'Malley, każdy kolejny test dał u Pence'a wynik negatywny, a w poniedziałek będzie normalnie pełnił swoje obowiązki w Białym Domu. 

05:10

776 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w Stanach Zjednoczonych - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najniższy dobowy przyrost zgonów od marca.

Od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa zmarły 79 522 osoby. Przez kilka ostatnich tygodni bilans dziennych przypadków śmiertelnych wahał się między 1000 a 2500.

776 zgonów, które odnotowano w ciągu minionych 24 godzin, to najniższy dobowy przyrost od marca. Od 1 kwietnia nie było w USA dnia z liczbą ofiar śmiertelnych mniejszą niż tysiąc.