Już 18 osób zmarło w Polsce z powodu zarażenia koronawirusem. W sumie w całym kraju zarażonych jest 1638 osób. Nad ranem posłowie uchwalili "tarczę antykryzysową", która ma chronić gospodarkę przed skutkami pandemii koronawirusa. Niespodziewanie w ramach specustawy dot. koronawirusa izba niższa zmieniła Kodeks wyborczy. Była to jedna z poprawek zgłoszona przez klub PiS. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych lawinowo rośnie liczba chorych. Tragiczne statystyki napływają też z Hiszpanii, gdzie w ciągu doby z powodu koronawirusa zginęły 832 osoby. Liczba ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii przekroczyłą już 1000. We Włoszech jest ich już ponad 10 tysięcy.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


  • Sejm po wielogodzinnym bloku głosowań przyjął "tarczę antykryzysową"

  • Wśród przyjętych przez Sejm poprawek do specustawy dot. koronawirusa znalazła się zmiana Kodeksu wyborczego

  • Zdalne głosowania w Sejmie nad tarczą antykryzysową za pomocą logowania się do systemu elektronicznego wywołało sprzeczne reakcje posłów w zależności od ich przynależności klubowej. Posłowie PiS przekonują, że wszystko działa, opozycja - narzeka na problemy techniczne.

  • W Polsce potwierdzono 1638 przypadków zakażenia koronawirusa. 18 osób zmarło.

  • W USA liczba chorych przekroczyła 100 tys.

  • W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły 832 osoby.

  • Liczba ofiar koronawirusa we Włoszech przekroczyła już 10 tysięcy. 

22:51


Bądźcie cierpliwi - zaapelowała do swoich rodaków kanclerz Niemiec Angela Merkel w związku z pandemią koronawirusa. Niestety, codzienne liczby dotyczące nowych infekcji nadal nie dają nam powodu do rozluźnienia lub złagodzenia zasad - dodała.


22:38

Potwierdzonych jest już 41 zakażeń koronawirusem wśród personelu i pacjentów Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc (DCChP) we Wrocławiu. 

Potwierdzone zakażenia dotyczą 30 osób z personelu medycznego, w tym lekarzy, pielęgniarek i salowych oraz 11 pacjentów.

22:36

Jeżeli choć jedna osoba po pójściu na te wybory rozchoruje się, jeżeli choć jeden członek komisji wyborczej rozchoruje się albo nie daj Boże umrze, to pójdzie na sumienia ich wszystkich - mówił w TVN 24 Szymon Hołownia odnosząc się do zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich, których przełożenia nie chcą na razie rządzący. Kandydat na prezydenta krytycznie odniósł się też do zmian w Kodeksie wyborczym przegłosowanych przez Sejm w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Ustalili sobie takie kryterium wiekowe, bo im wyszło z badań, kto będzie głosował na Andrzeja Dudę w większości i to jest ten podstawowy powód - stwierdził.

22:1021:58


46 nowych przypadków koronawirusa na Ukrainie. W sumie jest ich już 356 - poinformowało ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. 

Na Ukrainie odnotowano dziewięć zgonów z powodu Covid-19. Pięć osób już wyzdrowiało

21:54

Mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego 3 dni koczował w aucie, czekając na wynik testu na obecność koronawirusa. Bał się, że może narazić rodzinę na ewentualne zakażenie Covid-19 - poinformował dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim Andrzej Biliński.

21:52

Marszałek województwa pomorskiego Mieczyslaw Struk poinformował na Facebooku, że testy na koronawirusa dały u niego wynik pozytywny. "Mocno apeluję do wszystkich Was o zostawanie w domach i ograniczenie kontaktów. Jak sami widzicie - wirus może zaskoczyć każdego z nas" - napisał.


21:32


Juventus Turyn osiągnął porozumienie ze swoimi piłkarzami oraz trenerem Maurizio Sarrim w sprawie obniżki płac, która pozwoli zaoszczędzić mistrzom Włoch 90 milionów euro - ogłosił klub. Bramkarzem turyńskiego zespołu jest Wojciech Szczęsny.

Sarri i zawodnicy zgodzili się na czteromiesięczną obniżkę płac. Do porozumienia doszło w czasie, gdy wiele klubów w Europie musi obniżać pobory swoich pracowników z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.


20:52


Kolejne 14 osób zmarło z powodu koronawirusa w Irlandii. Łączna liczba zgonów w tym kraju wzrosła do 36. Liczba zakażeń zwiększyła się o 294 i wynosi już 2415.


20:4820:46

Wybory zostały wyznaczone i nikt nie wie z nas, co się będzie działo tak naprawdę 10 maja tego roku, czyli za półtora miesiąca - stwierdził w TVP Info prezydent Andrzej Duda. Gdyby się tak działo, że epidemia będzie szalała i będziemy cały czas trzymać taką dyscyplinę i takie ograniczenia, jakie są w tej chwili, to myślę, że ten termin wyborów wtedy może się okazać nie do utrzymania - przyznał.20:23

Podane przez Ministerstwo Zdrowia kilka minut temu nowe przypadki koronawirusa dotyczą 103 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. dolnośląskiego, 14 osób z woj. śląskiego, 9 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego, opolskiego i lubuskiego.

20:07


Mamy 157 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podał resort zdrowia. W szpitalu w Warszawie zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 67-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące - wyjaśniono. 


20:01

Zakaz przemieszczania się po kraju, rozporządzanie o kwarantannie i ograniczenie praktyk religijnych są wydane niezgodnie z uchwaloną 3 tygodnie temu specustawą "koronawirusową", tym samym są niezgodne z konstytucją - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.


20:33


Pracownicy instytucji i firm w Hiszpanii, których działalność nie jest niezbędna dla funkcjonowania państwa, będą musieli pozostać w domach do 9 kwietnia - ogłosił premier Pedro Sanchez. Nowe ograniczenia rząd ma zatwierdzić w niedzielę.

Premier Hiszpanii, w której od połowy marca do na razie 11 kwietnia obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego wyjaśnił, że nowy przepis wejdzie w życie w poniedziałek.

Sanchez zaznaczył, że decyzja o nowym ograniczeniu została podyktowana nasilającą się w kraju epidemią koronawirusa. Zapewnił też, że pracownicy zmuszeni do pozostania w domu otrzymają całą pensję. Dodał, że po ustaniu stanu zagrożenia epidemicznego będą musieli odpracować zaległe godziny.


20:29


Ministerstwo zdrowia Kataru poinformowało o pierwszym przypadku śmierci z powodu koronawirusa. To 57-letni obywatel Bangladeszu, który mieszkał w tym kraju. Łącznie zakażonych jest w Katarze 590 osób.

20:27


Francuskie władze poinformowały o 319 nowych zgonach z powodu koronawirusa. Łącznie na Covid-19 zmarło we Francji 2314 osób. Liczba zakażonych w kraju wzrosła do 37 575.

20:25

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział, że od poniedziałku nikt, u kogo widoczne są objawy zarażenia koronawirusem, takie jak kaszel, gorączka czy trudności w oddychaniu, nie będzie mógł wsiąść do samolotu ani pociągu na trasach krajowych.

Będzie to regulacja, której przestrzeganie będzie egzekwowane, ale jednocześnie przypominamy: pozostańcie w domu, o ile podróż nie jest niezbędnie konieczna - zaapelował szef kanadyjskiego rządu.

19:41


Prezydent USA Donald Trump przyznał, że rozważa objęcie kwarantanną stanów Nowy Jork i New Jersey oraz części Connecticut. Łącznie w tych trzech amerykańskich stanach zmarło dotąd co najmniej 895 osób zakażonych koronawirusem.

Nie musimy tego robić, ale jest szansa, że jeszcze dziś ogłosimy kwarantannę - krótkie dwa tygodnie dla Nowego Jorku, prawdopodobnie New Jersey i części Connecticut - stwierdził Trump. 

19:25

Papież Franciszek i jego najbliżsi doradcy nie mają koronawirusa - przekazał rzecznik Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Potwierdził zarazem doniesienia o zakażonym SARS-CoV-2 mieszkańcu Domu Świętej Marty.19:20

Badania laboratoryjne potwierdziły ostatecznie obecność koronawirusa u 52 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w mazowieckim Niedabylu i 8 członków personelu - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. W placówce objętej od wtorku kwarantanną przebywa łącznie 81 osób.

Musimy sobie dawać radę. Jest bardzo ciężko. Najbardziej jest obciążony personel, który jest w bezpośrednim kontakcie... Wszyscy tu się wspieramy - powiedział w rozmowie z RMF FM dyrektor DPS-u Arkadiusz Śliwa. 


18:55

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Turcji wzrosła do 108 - poinformował minister zdrowia Fahrettin Koca. Zainfekowane są w kraju łącznie 7 402 osoby.

18:53

Hiszpański tenor Placido Domingo trafił do szpitala w meksykańskim mieście Acapulco po nasileniu się u niego objawów zakażenia koronawirusem. Taką informację przekazał syn 79-letniego artysty, Alvaro Domingo.

18:36


W ciągu ostatnich 24 godzin we Włoszech zmarło 889 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała Obrona Cywilna. W tym kraju zanotowano dotąd 10 023 zgony z powodu pandemii.

18:19


Decyzja w sprawie tegorocznego wyścigu kolarskiego Tour de France powinna zostać podjęta - według organizatorów - najpóźniej do 15 maja. Słynna "Wielka Pętla" miała rozpocząć się 27 czerwca w Nicei. Obecnie stoi pod znakiem zapytania z powodu pandemii koronawirusa.

Burmistrzowie niektórych miast, które mają gościć wyścig, nie zgadzają się z sugestią francuskiej minister sportu Roxany Maracineanu, iż jedną z kilku opcji jest zorganizowanie imprezy bez widzów.

Nie mam wielu złudzeń. Jednak po przełożeniu igrzysk olimpijskich otwierają się przed nami możliwości, takie jak przeniesienie TdF na koniec lipca. Normalnie byłbym temu przeciwny, ponieważ Francuzi są na wakacjach, ale nawet jeśli poprawi się sytuacja z koronawirusem, to przeważnie pozostaną w domach i zechcą zobaczyć wyścig - stwierdził Daniel Spagnou, burmistrz Sisteron, gdzie peleton powinien ukończyć trzeci etap.


18:15


Władze Sri Lanki poinformowały o pierwszym przypadku śmierci z powodu koronawirusa. W kraju obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się i handlu.

Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa na Sri Lance to 60-letni mężczyzna, który chorował na cukrzycę, nadciśnienie i przeszedł wcześniej operację przeszczepu nerki - poinformowało ministerstwo zdrowia w Kolombo.

Dotąd w kraju potwierdzono 110 przypadków zakażenia koronawirusem.


18:14


Rząd Hiszpanii sprowadził z Chin 1,2 mln masek ochronnych w związku z koronawirusem. Ich zakup wynikał z niedoborów tych materiałów wśród pracowników szpitali i służb mundurowych - podał resort transportu, mobilności i spraw miejskich.

18:11

Władze i mieszkańcy miasteczka w Toskanii zajmują się dwoma braćmi - uczniami szkoły podstawowej, którzy zostali sami w domu i mają kwarantannę. Ich pracująca w służbie zdrowia matka, zakażona koronawirusem, jest w szpitalu, a babcia zmarła na Covid-19.

17:49

Stało się coś niebywałego! Bo to stanowi łamanie podstawowych zasad demokracji. Gdybyśmy mieli w Polsce normalnie działający Trybunał Konstytucyjny, on musiałby uznać niedopuszczalność tej zmiany, choćby z powodów proceduralnych - tak profesor Marek Safjan - były prezes Trybunału Konstytucyjnego, a obecnie sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - skomentował w rozmowie z Onetem zmiany w Kodeksie wyborczym przegłosowane przez Sejm z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. "To była manipulacja proceduralna i bezprawie" - podkreślił. Jak dodał, po tych zmianach wynik wyborów prezydenckich będzie w jego ocenie podważalny.


17:48

Zrezygnuj z zakupów, po które musisz pojechać komunikacją publiczną, płać bezdotykowo, zaplanuj zakupy tak, by wychodzić do sklepu jak najrzadziej. Zalecenia, jak uniknąć zakażenia koronawirusem podczas zakupów, opublikowano na stronie pacjent.gov.pl.17:20

Dzisiaj potrzebny jest stan nadzwyczajny, dzisiaj potrzebny jest stan klęski żywiołowej. Tymczasem Kaczyński, zamiast zajmować się tym, co dotyczy Polaków, zamiast rozwiewać obawy o ich bezpieczeństwo ekonomiczne, próbuje igrać życiem i zdrowiem rodaków, zmuszając do przeprowadzenia wyborów - mówił w Gliwicach szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka, odnosząc się do przyjętych przez Sejm poprawek zmieniających Kodeks wyborczy.

Budka, ocenił że wprowadzając do pakietu rozwiązań dotyczących tzw. tarczy antykryzysowej zmianę w Kodeksie wyborczym, prezes PiS Jarosław Kaczyński "próbował zastawić na opozycję pułapkę", doprowadzając do odrzucenia "tarczy" głosami opozycji. Ostatecznie Koalicja Obywatelska zagłosowała za ustawą, choć - zdaniem lidera PO - obrady Sejmu odbywały się z naruszeniem demokratycznych zasad.

Próbował (prezes PiS -przyp. red.) doprowadzić do tego, by ta ustawa nie została uchwalona, wrzucając w ostatniej chwili zmiany do Kodeksu wyborczego. Chcę jasno powiedzieć: nie damy się złapać na tego typu pułapki polityczne, zawsze będziemy z Polakami, zawsze ci, którzy oczekują pomocy, mogą na nas liczyć. Nie damy się wciągnąć w polityczne gierki Kaczyńskiego, nie damy się nabrać na tego typu sztuczki - mówił przewodniczący Platformy. Zapewnił, że parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej ciężko pracowali nad tym, by została spełniona chociaż część ich postulatów, zgłaszanych wcześniej przez przedsiębiorców, pracowników i osób prowadzących własny biznes.


17:13


Rosyjska Agencja Antydopingowa poinformowała, że nie wykonuje obecnie żadnych kontroli. Powodem jest szerzący się na świecie koronawirus. Pandemia spowodowała, że kontrolerzy nie mają możliwości swobodnego przemieszczania się.

Termin wznowienia kontroli zależy od opanowania sytuacji zdrowotnej w kraju. Poinformujemy o tym w osobnym komunikacie - powiedział szef RUSADA Jurij Ganus. To jednak nie oznacza, że nie walczymy z dopingiem. Cały czas staramy się wykonywać swoje obowiązki - zaznaczył.


17:11


Trzy nowe ofiary śmiertelne koronawirusa odnotowano w Bułgarii w ciągu ostatniej doby - poinformował szef Krajowego Sztabu Operacyjnego do walki z epidemią Wencisław Mutafczijski. Łącznie na skutek zakażenia koronawirusem zmarło w tym kraju sześć osób.

Liczba zakażonych wynosi 331 osób. 122 osoby są hospitalizowane - osiem jest w stanie ciężkim. 


17:10


Już 100 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Portugalii. Liczba infekcji zwiększyła się do 5170 przypadków.

Szefowa portugalskiego resortu zdrowia Marta Temido wskazała, że w najbliższych godzinach znane będą wyniki testów na obecność koronawirusa u kolejnych 5 tys. osób.

Wyjaśniła, że wśród nowych przypadków zakażenia koronawirusem jest ponad 250 osób starszych, które zostały zakażone w domach spokojnej starości. Podopieczni tych placówek, u których dotychczas nie stwierdzono choroby, zostali poddani kwarantannie. Domy spokojnej starości mogą okazać się dużymi ogniskami koronawirusa. To prawdziwe bomby z opóźnionym zapłonem - zaznaczyła Temido.


17:03

W poniedziałek, 30 marca, każdy ósmoklasista będzie mógł spróbować swoich sił podczas egzaminu próbnego - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Edukacji . Ok. 9 rano na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji zostaną opublikowane arkusze z języka polskiego, w kolejnych dniach - z matematyki i języków obcych.17:00

Podawana oficjalnie liczba zmarłych i zakażonych koronawirusem w Hiszpanii może być tylko "wierzchołkiem góry lodowej" - wynika z raportu sporządzonego przez Instytut Zdrowia im. Carlosa III, który opublikował dziennik "El Pais".

16:33

Słuchając apeli, by w okresie epidemii nie wychodzić z domu - także do kościoła - manifestujemy miłość bliźniego. Izolujemy się od drugich, żeby im nie zaszkodzić, równocześnie jesteśmy bliżej naszych bliskich - ocenił metropolita katowicki abp Wktor Skworc.


16:32

Oddział Intensywnej Opieki Medycznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu wraca do pracy. U pacjentów i personelu medycznego nie stwierdzono koronawirusa.

Wyniki testów czterech pacjentów i siedmiu pracowników z OIOM są ujemne - powiedział rzecznik szpitala Paweł Gawroński.


16:30

Prawo i Sprawiedliwość nie dąży do wyborów za wszelką cenę. Wybory są zarządzone i nie ma żadnych przesłanek, aby miały się nie odbyć w innym terminie - stwierdził w rozmowie z Onetem Krzysztof Sobolewski - przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. "Jestem osobą wierzącą i wierzę, że może być już tylko lepiej. Na ten moment nie ma mowy o zmianie terminu" - dodał. 


Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Opozycja domaga się przełożenia ich z powodu pandemii koronawirusa.

16:10


FC Barcelona sprowadziła z Chin 30 tys. masek ochronnych. Ładunek zostanie przekazany rządowi wspólnoty autonomicznej Katalonii.

Jak poinformowały władze klubu, inicjatywa ma związek z szybko rosnącą liczbą zgonów oraz infekcji koronawirusem na terenie Katalonii. Do sobotniego popołudnia zanotowano tam 1070 ofiar śmiertelnych i ponad 14,2 tys. zakażeń.

15:41


260 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa. Liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju sięgnęła 1019. Liczba wykrytych zakażeń wzrosła do 17 089.

15:40

W ciągu ostatniej doby w Holandii stwierdzono ponad 1000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). 93 osoby zmarły, a liczba ofiar koronawirusa w tym kraju wzrosła do 639.

15:39

Projekt rozporządzenia UE ws. walki z koronawirusem jest niestety mało ambitny. To nie są żadne nowe środki - raczej operacja księgowa pozwalająca przenieść pieniądze z jednego koszyka do drugiego - ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.


15:29

Rosja od poniedziałku 30 marca całkowicie zamknie granice w związku z koronawirusem. Wstrzymany zostanie ruch przez przejścia graniczne samochodowe, kolejowe, piesze i wodne - poinformował rząd Rosji w rozporządzeniu opublikowanym na stronie internetowej.


15:25

Chodzi o możliwość głosowania osób na kwarantannie oraz by zwiększyć bezpieczeństwo seniorów podczas głosowania. Należy zatem poszerzyć krąg osób mających możliwość głosowania korespondencyjnego - stwierdziła rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska pytana o budzące kontrowersje zmiany w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS przegłosowane w Sejmie w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Umożliwiają one głosowanie korespondencyjne osobom w kwarantannie i tym, które mają więcej niż 60 lat.


15:07


Największy stadion Walii, który znajduje się w Cardiff, ma być wykorzystany w razie potrzeby jako szpital polowy na 2 tys. łóżek w związku z pandemią koronawirusa - informuje BBC. Będąca gospodarzem obiektu Walijska Unia Rugby (WRU) zgodziła się go udostępnić w porozumieniu z autonomicznymi władzami kraju. Walijski minister zdrowia Vaughan Gething zarezerwował na przygotowanie szpitala 8 mln funtów.

To zaszczyt móc zaoferować nasze usługi, udogodnienia i znaczną część personelu operacyjnego, aby pomóc w tym kryzysowym czasie - powiedział dyrektor wykonawczy WRU Martyn Phillips.


15:04

Lotnisko w Birmingham - drugim pod względem liczby ludności mieście Wielkiej Brytanii - zostanie przekształcone w tymczasową kostnicę. Początkowo pomieści ona 1500 ciał, ale w przypadku rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa - nawet do 12 tysięcy.


14:51

Co zakłada "tarcza antykryzysowa"? Wyjaśnia dziennikarz RMF FM Michał Zieliński:

Możesz skorzystać z dopłaty do wynagrodzenia twoich pracowników - wynika z tarczy antykryzysowej przyjętej przez Sejm. Państwo dopłaci do ich pensji. Dzięki temu, kiedy skończy się trudny czas nie trzeba będzie szukać ludzi na rynku pracy, bo załoga nie będzie zdekompletowana.

Nowe przepisy "Tarczy antykryzysowej" dają pracodawcom większe pole manewru przy ustalaniu godzin pracy pracowników. Będzie można polecić, by pracowali dłużej, ale potem trzeba będzie im "zwrócić" dodatkowe godziny. Sejm w sobotę rano, po całonocnych głosowaniach, uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki.

Setki tysięcy mikrofirm może przez trzy miesiące uniknąć płacenia składek ZUS na pracowników. To jedno z najważniejszych rozwiązań tzw. Tarczy antykryzysowej przyjętej dziś przez Sejm. Od razu należy podkreślić, że zwolnienie nie dokona się automatycznie i trzeba się o nie wnioskować. 

14:34

Już 17 osób zmarło w Polsce z powodu zarażenia koronawirusem. W szpitalu w Lublinie zmarł 70-letni mężczyzna zakażony koronawirusem. W sumie w całym kraju zarażonych jest 1481 osób. Po południu MZ poinformowało o 45 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 14 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. podlaskiego, 6 osób z woj. dolnośląskiego, 5 osób z woj. świętokrzyskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz po osobie z woj. lubelskiego, podkarpackiego i opolskiego.

14:22

Czternaścioro żołnierzy i trzech pracowników Wojska Polskiego jest chorych na Covid-19 - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Kwarantanną w całym kraju objętych jest ponad 900 osób, włączając w to 357 podchorążych WAT.

14:11


14:01


Uroczystości pierwszych komunii świętych i jej rocznic, a także bierzmowania, przewidziane na kwiecień i maj, zostaną przesunięte o co najmniej kilka tygodni - podała krakowska kuria. Wskazała, że odbędą się one po przywróceniu stałego funkcjonowania szkół i parafii.

Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie ks. dr Andrzej Kielian wskazał, że księża proboszczowie mogą wyznaczyć inną datę, jednak muszą brać pod uwagę opinię rodziców, rozwój sytuacji epidemiologicznej w kraju, a także zalecenia władz co do działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

13:54

W ciągu ostatniej doby w Belgii stwierdzono 1 850 przypadków koronawirusa i 67 zgonów; 3717 pacjentów jest hospitalizowanych, w tym 789 na intensywnej terapii - podały belgijskie media. W sumie w tym kraju stwierdzono ponad 9 tys. zakażeń.

13:39

Lotnisko w Birmingham - drugim pod względem liczby ludności mieście Wielkiej Brytanii - zostanie przekształcone w tymczasową kostnicę. Początkowo pomieści ona 1500 ciał, ale w przypadku rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa - nawet do 12 tysięcy.


13:38

Lekarz i dwie pielęgniarki to kolejne osoby zakażone koronawirusem w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku- Kamiennej. Placówka jest największym ogniskiem koronawirusa w woj. świętokrzyskim. Chorobę COVID-19 potwierdzono tam u 15 osób, jedna zmarła. W całym regionie zanotowano 27 przypadków zachorowań.

13:37

Przyspieszymy prace w Senacie nad tarczą antykryzysową maksymalnie jak to możliwe; jeśli w sobotę wieczorem otrzymamy dokumenty z Sejmu, w poniedziałek rano odbędą się posiedzenia komisji, a po południu posiedzenie plenarne Senatu - oświadczył marszałek Senatu Tomasza Grodzki.

13:08

PiS w środku nocy pod osłoną pakietu antykryzysowego wprowadza nielegalne poprawki w prawie wyborczym, które mają na celu reelekcję Andrzeja Dudy - powiedział niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

13:04

Maseczek, strojów ochronnych czy przyłbic medycznych będzie jeszcze brakować przez dłuższy czas. "Większość producentów tego sprzętu znajduje się w Chinach" - mówi RMF FM prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych.

12:55

W ciągu ostatniej doby w Iranie o 139 wzrosła liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju. Od początku epidemii zmarło w sumie 2 517 osób, a zakaziło się 35 408.

12:25

Papież Franciszek zwrócił uwagę w sobotę, że w niektórych częściach świata już odczuwany jest głód jako konsekwencja pandemii koronawirusa. Mówił o tym w Domu Świętej Marty podczas mszy, którą codzienne odprawia w gronie tylko kilku osób, bez udziału grup wiernych.
We wprowadzeniu do mszy Franciszek podkreślił, że myśli kieruje do rodzin, cierpiących z powodu głodu w wyniku pandemii Covid-19.

W tych dniach w niektórych częściach świata dają się odczuć niektóre konsekwencje pandemii. Jedną z nich jest głód. Zaczyna się widzieć ludzi, którzy są głodni, bo nie mogą pracować, bo nie mieli stałej pracy i z wielu powodów - podkreślił papież.


12:23

W laboratoriach w Polsce przebadano dotąd 38,674 tys. próbek pod kątem wykrycia koronawirusa. 1436 z nich dało wynik pozytywny, a 37,238 tys. negatywny - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 4,5 tys. testów.


12:15

Stuprocentową pewność, czy personel i podopieczni domu pomocy społecznej w Niedabylu na Mazowszu ma koronawirus będziemy mieli za kilka godzin - dowiedział się w Ministerstwie Zdrowia reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Badania próbek wykazały wynik pozytywny o 60 osób z ośrodka. Więcej o tej sprawie przeczytacie tu:


12:14

Premier Włoch Giuseppe Conte ostrzegł, że całej UE grozi to, że "straci sens istnienia" w oczach obywateli.

11:46

Nowe informacje płyną z Hiszpanii. Ministerstwo zdrowia poinformowało, ze w ciągu doby liczba osób zmarłych na COVID-19 wzrosła o 832. W sumie odnotowano 5690 zgonów.

11:44

"Tarcza antykryzysowa, mająca zniwelować negatywne skutki epidemii koronawirusa, wciąż jest papierowa. Nie ochroni firm przed bankructwem" - ocenił w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do przyjętych przez Sejm ustaw tzw. tarczy antykryzysowej.


11:31

Funkcjonariusze opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali transport mydła antybakteryjnego i środka do dezynfekcji, które miały być wywiezione poza granice Polski - poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Opolu.

11:26

Kolarze Lotto Soudal zrezygnowali z części zarobków aż do czasu, gdy po wygaśnięciu pandemii koronawirusa powrócą do ścigania. Barwy tej belgijskiej ekipy reprezentuje Tomasz Marczyński.


11:21

Około 5,5 tys. Ukraińcom wracającym do swego kraju pozwolono w piątek przejść pieszo granicę w Dorohusku i Hrebennem - poinformowała straż graniczna. W sobotę ruch pieszych znacznie zmalał, w kolejkach na odprawę czekają kierowcy tirów.

11:02

Z pięciu do ośmiu wzrosła liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem na Ukrainie - podało w sobotę Centrum Zdrowia Publicznego tego kraju. Łącznie na Ukrainie potwierdzono 311 przypadków zakażenia Covid-19. Pięć osób, w tym dziecko, wyzdrowiało.

11:01

W Rosji rozpoczął się w sobotę okres wolny od pracy. Po weekendzie nastąpi tydzień niepracujący, zarządzony przez władze, by zmniejszyć kontakty między ludźmi i spowolnić tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa. Najwięcej ograniczeń wprowadzono w Moskwie.

10:57

Wciąż trudna sytuacja jest w Hiszpanii. Zobaczcie statystyki.


10:56

Cały czas śledzimy rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie. W ciągu ostatniej doby tragiczny rekord padł we Włoszech, gdzie jednego dnia zmarło 969 osób.


10:31

Siatkarze wszystkich reprezentacji, w tym reprezentacji Polski nie wiedzą, co dalej z tegorocznym sezonem. A to właśnie do tego sezonu kontrakt z naszą drużyną ma Vital Heynen. Czy praca ze szkoleniowcem będzie kontynuowana i co dalej z biało-czerwoną drużyną, która miała chyba największe szanse na olimpijskie złoto od czasów Huberta Jerzego Wagnera? O tym wszystkim z prezesem PZPS-u Jackiem Kasprzykiem rozmawiał Paweł Pawłowski.


10:12

"Odpływa z człowieka krew aż do pięt, cały drży i nie wie, co go czeka. Boję się. Emocje są nie do opowiedzenia" - mówi w rozmowie z RMF FM Katarzyna Czekaj, Polka pracująca jako opiekunka w domu starców pod Ferrarą we Włoszech. Zobaczcie całą rozmowę Krzysztofa Kota!10:11

W rozmowie Krzysztofa Ziemca w RMF FM burmistrz Helu i dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego apelowali, by wycieczki turystyczne odłożyć w czasie.09:23

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.


09:11

"Konstytucja jest jednoznaczna i wyklucza z trybu pilnego zarówno kodeksu, jak ustawy dotyczące na przykład wyboru prezydenta" - mówi RMF FM były sędzia Trybunału Konstytucyjnego i był szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński odnosząc się do kwestii zmiany w Kodeksie wyborczym przegłosowanej dziś przez Sejm.


08:23

O ponad 46 proc. spadła w stosunku do ubiegłego roku liczba naruszeń limitów prędkości rejestrowanych przez urządzenia GITD od wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego - wynika z danych przekazanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.


08:22

Ponad 40 proc. producentów motoryzacyjnych rozważa zwolnienia pracowników z powodu kryzysu wywołanego przez epidemię - wynika z raportu Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. 38 proc. z nich jeszcze nie wie, czy będzie zwalniać, 19 proc. nie zamierza tego robić.


08:07

Policyjne patrole można spotkać w ten weekend przy wjazdach do miejscowości turystycznych na Podhalu - między innymi na drodze do Zakopanego. Kontrole mają związek ze stanem epidemii i ograniczeniami w kwestii przemieszczania się. W Tatrach zaczyna się sezon kwitnienia krokusów, który co roku przyciąga tysiące turystów. 

07:53

Z USA płyną też jednak dobre informacje - po kwarantanie do Stanów Zjednoczonych wrócił Tom Hanks.


07:50

Od czwartku USA są krajem, w którym wykryto najwięcej zakażeń na świecie. Więcej o dynamicznie zmieniającej się sytuacji w Stanach Zjednoczonych przeczytacie tutaj:07:28

Do 1619 wzrosła liczba osób zmarłych zakażonych koronawirusem w Stanach Zjednoczonych. W odnotowano ponad 400 zgonów i był to kolejny dzień z rzędu z rekordową liczbą.

07:19

Hokejowy klub HC Skoda Pilzno podarował miejscowemu szpitalowi uniwersyteckiemu 550 maseczek uszytych przez wolontariuszy z materiału dostarczonego przez władze drużyny. Akcja to pomysł mistrza olimpijskiego z 1998 r. Martina Straki, obecnie właściciela klubu.


07:08

Sejm uchwalił w sobotę ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią koronawirusa. Ustawa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące, przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego.


06:32

"Tarcza antykryzysowa" przyjęta przez Sejm. 


06:11

Premier Mateusz Morawiecki poprosił marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, by jak najszybciej zwołał posiedzenie izby wyższej. "Każda godzina się liczy, głosujmy nad tą tarczą jak najszybciej" - stwierdził szef rządu. 


06:08

"Panie premierze, nie na to czekali polscy przedsiębiorcy" - mówił Krzysztof Bosak podczas wystąpienia w Sejmie przed głosowaniem trzeciej ustawy w ramach "tarczy antykryzysowej".

06:00

Ryszard Terlecki poinformował, że w Sejmie zakończyło się głosowanie poprawek nad trzecią ustawą w ramach tzw. "tarczy antykryzysowej". Za chwilę odbędzie się głosowanie projektu.

05:54

Słynny amerykański aktor Tom Hanks i jego żona Rita Wilson powrócili w piątek do Los Angeles po dwóch tygodniach kwarantanny w Australii z powodu zarażenia się koronawirusem - poinformowały amerykańskie media.

05:53

W Korei Południowej wykryto w piątek 146 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w tym tygodniu - poinformowały w sobotę rano służby sanitarne tego kraju. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o pięć do 144.
To najwyższa w tym kraju dobowa liczba nowych przypadków infekcji.


05:52


05:51

Władze Jordanii poinformowały w nocy z piątku na sobotę o pierwszym zgonie w tym kraju z powodu koronawirusa. Ofiarą jest ponad 80-letnia kobieta.

05:49

Prezydent Donald Trump obiecał, że w ciągu 100 dni amerykańskie firmy wyprodukują ponad 100 tysięcy respiratorów.  W związku z pandemią koronawirusa "trzykrotnie zwiększymy produkcję tych urządzeń"  - zapowiedział w piątek Trump w Białym Domu.

5:20

Posłowie przyjęli na razie dwa z trzech projektów ustaw z "tarczy": ustawę rozszerzającą kompetencje PFR dot. wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa oraz ustawę wprowadzającą zmiany w 14 "zdrowotnych" regulacjach, by skuteczniej walczyć z COVID-19.