W Polsce wchodzi trzeci etap luzowania obostrzeń. Do pracy wracają fryzjerzy i kosmetyczki. Goście znów będą mogli jeść w lokalach gastronomicznych - zarówno w ogródkach, jak i na zewnątrz. Do tej pory w Polsce koronawirusa wykryto u 18 885 osób. Zmarło 936 z nich, a wyzdrowiało 7 451. Dobre wieści z Opolskiego - dziś szpital opóściła 103-letnia pacjentka, która pokonałam koronawirusa. Tym samym jest najstarszym ozdrowieńcem w kraju. Najwięcej aktywnych zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 jest obecnie w USA, Rosji i Brazylii - wynika z danych WHO. Wydarzenia dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie przedstawiamy Wam w naszej relacji z 18 maja.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

- W Polsce wchodzi w życie trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Od dziś czynne są z powrotem salony fryzjerskie i kosmetyczne, lokale gastronomiczne mogą znów przyjmować u siebie gości, łagodzone są obostrzenia związane z uprawianiem sportu.

- W Polsce do tej pory zakażenie koronawirusem wykryto u 18 885 osób. 936 z nich zmarło.

- W USA z powodu koronawirusa ubiegłej doby zmarło 820 osób; w sumie od początku pandemii liczba zgonów przekroczyła już 89,5 tys.

- Włosi luzują obostrzenia - wznawia działalność 800 tys. firm, lokali gastronomicznych i usługowych oraz sklepów.

- W Niemczech łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrosła do 7935. Liczba zakażonych wzrosła do 174 697.

- Najwięcej aktywnych zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 jest obecnie w USA, Rosji i Brazylii - wynika z danych WHO. W Europie Zachodniej sytuacja epidemiczna się stabilizuje.


23:20 W Kanadzie protesty przeciwników WHO, antyszczepionkowców i skrajnej prawicy

Choć prowincje Kanady od dwóch tygodni stopniowo łagodzą obostrzenia w gospodarce, nadal w kraju odbywają się demonstracje przeciwników ograniczeń. Wśród protestujących są przeciwnicy WHO, antyszczepionkowcy czy zwolennicy teorii spiskowych i skrajnej prawicy.

Grupa kilkudziesięciu osób przejechała w niedzielę samochodami z Montrealu do Quebecu, by tam, pod budynkiem parlamentu prowincji, protestować przeciwko - jak twierdzili - łamaniu ich praw obywatelskich przez przepisy stanu wyjątkowego. Dziennikarze rejestrowali hasła: m.in. przeciw szczepionce na COVID-19 i "dyktaturze WHO" (Światowej Organizacji Zdrowia). Do udziału w proteście namawiali w mediach społecznościowych pod hasłem "wezwanie do wolności". Protestujący pozostali w samochodach.

22:48 Hiszpański rząd oszukany przez chińskie firmy?

22:38 Zapraszamy do wysłuchania podcastu Podsumowanie Dnia w RMF FM

22:25 Tajemnicza choroba dzieci związana z koronawirusem

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ponowił apel do rodziców, by sprawdzali, czy ich dzieci nie mają objawów odkrytej niedawno tajemniczej choroby, związanej - co potwierdzono - z koronawirusem.

Czytaj więcej na ten temat>>>

22:15 Wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz: Wartość pakietów wsparcia w ramach małopolskiej tarczy antykryzysowej sięgnie niemal miliarda złotych

22:09 Rekordowa liczba ozdrowieńców w Portugalii

Między niedzielą a poniedziałkiem zanotowano w Portugalii rekordową liczbę pacjentów uznanych za wyleczonych z Covid-19. W ciągu ostatniej doby grono ozdrowieńców wzrosło o 1 794 osoby, do 6 430 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia.

Jak wyjaśnił sekretarz stanu w resorcie zdrowia Antonio Sales, dobowa liczba zgonów w dalszym ciągu utrzymuje się na podobnym poziomie kilkunastu przypadków. Od niedzieli wskutek zakażenia koronawirusem zmarło 13 pacjentów. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi w Portugalii 1 231.

22:02 Obiecujące wyniki badań nad szczepionką na koronawirusa w USA

21:55 Koronawirus w Wielkiej Brytanii

O 160 zwiększyła się w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii liczba zmarłych na Covid-19, wskutek czego łączna liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do 34 796 - poinformował w poniedziałek po południu minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Bilans obejmuje wszystkie zgony zanotowane w ciągu 24 godzin między godz. 17 w sobotę a godz. 17 w niedzielę, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

Dobowa liczba zmarłych jest nieco niższa niż w niedzielę, gdy wynosiła 170. Oba bilanse są najniższymi od 24 marca, czyli pierwszego pełnego dnia obowiązywania restrykcji w celu zatrzymania epidemii. Do pewnego stopnia jest to efektem statystycznym, związanym z tym, że w weekendy potwierdzanie koronawirusa jako przyczyny zgonów często odbywa się z opóźnieniem.

Od kilku tygodni w danych za weekendy widoczne są spore spadki, które później wyrównywane są w kolejnych dniach. Zarazem jednak bilanse za miniony weekend są wyraźnie niższe od tych sprzed tygodnia. Ponadto wyrównująca te dzienne wahania średnia dobowa liczba zgonów z siedmiu kolejnych dni wyraźnie spada.

21:44 Koronawirus w Hiszpanii

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii z powodu Covid-19 zmarło 59 pacjentów. To najmniejsza dobowa liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od pierwszej połowy marca - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

Z szacunków hiszpańskich służb medycznych wynika, że do poniedziałku z powodu infekcji SARS-CoV-2 zanotowano łącznie w kraju 27 709 zgonów, a także 231 606 zachorowań na Covid-19.

21:38 Merkel i Macron ogłaszają inicjatywę wsparcia dla Europy: Na stole 500 mld euro

21:25 W Irlandii kolejny etap luzowania obostrzeń

W Irlandii, gdzie w poniedziałek zaczął się pierwszy etap luzowania restrykcji spowodowanych koronawirusem, potwierdzono w ciągu minionej doby tylko cztery zgony na Covid-19 i wykryto 88 nowych zakażeń - poinformowało po południu ministerstwo zdrowia.

To pierwsza jednocyfrowa liczba zgonów od 30 marca i najniższy dobowy bilans od 27 marca. Na dodatek dwa z tych zgonów nastąpiły w kwietniu, lecz dopiero teraz potwierdzono, że koronawirus był przyczyną śmierci. Od początku epidemii w Irlandii na Covid-19 zmarło 1 547 osób.

21:13 Koronawirus w Meksyku. Niemal całkowicie została zahamowana produkcja piwa

Czasowe zamknięcie browarów i firm dystrybucyjnych, związane z epidemią koronawirusa, spowodowało niemal całkowite wyhamowanie eksportu piwa. Dotychczas Meksyk był jednym z największych sprzedawców tego trunku na rynki zagraniczne.

W poniedziałek braki meksykańskiego piwa na rynkach zagranicznych potwierdzają zarówno portugalskie, hiszpańskie, jak i meksykańskie media. Dziennik “El Sol de Mexico" wskazuje, że zjawisko nasiliło się wraz z nadmiernym zapotrzebowaniem na krajowym rynku ze strony obywateli tego kraju zobowiązanych do pozostawania w domach z powodu obowiązkowej kwarantanny.

20:55 III etap rozmrażania gospodarki w Polsce. Obowiązują specjalne wytyczne dla lokali gastronomicznych. Restauratorzy przygotowują się do przyjęcia gości

20:45 Koronawirus we Francji

131 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w poniedziałek francuskie ministerstwo zdrowia. Po raz pierwszy od 22 marca spadła poniżej 2 tys. liczba osób na intensywnej terapii.

Resort podał, że w poniedziałek dobowy przyrost zgonów znacznie zmalał w porównaniu z bilansem z poprzedniego dnia, gdy informowano o 483 ofiarach śmiertelnych. W sumie we Francji na Covid-19 zmarło 28 239 osób.

Pod względem śmiertelności Francja nadal jest czwartym krajem na świecie, za USA, Wielką Brytanią i Włochami. Spośród wszystkich zgonów 17 589 zanotowano w szpitalach, 10 650 w domach opieki.

20:35 PLL LOT wznawia działaność

20:20 UE przygotowała projekt rezolucji na Światowe Zgromadzenie Zdrowia

Unia Europejska przygotowała projekt rezolucji na Światowe Zgromadzenie Zdrowia - poinformowała rzeczniczka KE Virginie Battu-Henriksson. Wskazuje on m.in. na potrzebę zrozumienia przyczyn, dla których doszło do pandemii.

Jak powiedziała rzeczniczka, projekt rezolucji mówi o tym, jaka powinna być koordynowana międzynarodowa odpowiedź na pandemię. Wskazuje też na potrzebę zrozumienia przyczyn, dla których doszło do pandemii, i na potrzebę zapewnienia dostępu wszystkich krajów świata do leków i szczepionki na Covid-19.

20:09 Koronawirus w Turcji

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Turcji wzrosła w ciągu minionej doby o 1 158,  do 150 593 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Turcja zajmuje 9. miejsce w świecie pod względem liczby zakażonych SARS-CoV-2.

W sumie z powodu zakażenia koronawirusem zmarło w Turcji 4 171 osób, w tym 31 w ciągu ostatniej doby, najmniej od końca marca; 111 577 osób wyzdrowiało. W kraju przeprowadzono łącznie ponad 1,6 mln testów.

20:05 Tajemniczy graficiarz z Glasgow dziękuje służbie zdrowia

Kim jest tajemniczy graficiarz z Glasgow? Na Wyspach już okrzyczano go "szkockim Banksym". Podobnie jak on, artysta maluje na murach pod osłoną nocy.

Prace "szkockiego Banksego"  pozbawione są jednak politycznego podtekstu, za to ociekają humanizmem. Przedstawiają miedzy innymi pielęgniarki składające dłonie w kształcie serca i pary całujące się ukradkiem w maseczkach. Na murach miasta pojawił się także człowiek z uwiązanym u nogi olbrzymim koronawirusem, wyglądającym jak metalowa kula.

Artysta o pseudonimie Niedźwiedź Rebeliant (Rebel Bear) wzywa mieszkańców miasta do zachowania ostrożności w czasie pandemii, jednoczenie wyraża nadzieję na powrót normalnego życia po zniesieniu obostrzeń

19:55 Luzowanie obostrzeń na Słowacji

Słowacki premier Igor Matovicz zapowiedział w poniedziałek, że w środę rozpocznie się w kraju kolejna faza odchodzenia od obostrzeń związanych z pandemią. Jego zdaniem odpowiedzialne zachowanie Słowaków przynosi wyniki i kolejnych zmian można spodziewać się po 14 dniach.

Matovicz podkreślił, że Słowacja ma bardzo dobre wyniki związane z kontrolą rozprzestrzeniania się wirusa. Od soboty przybył tylko jeden przypadek zakażenia. Łącznie na Słowacji potwierdzono 1 495 zakażonych, z czego 28 osób zmarło.

Zgodnie z sugestiami zespołu ekspertów rząd zdecydował, że od środy maseczki nie będą obowiązkowe na otwartej przestrzeni, pod warunkiem, że obok siebie idą osoby mieszkające razem, natomiast w innym przypadku należy utrzymywać dystans 5 metrów.

19:42 Koronawirus we Włoszech

99 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - poinformowała w poniedziałek Obrona Cywilna. To najniższy dzienny bilans zgonów od początku zamknięcia kraju 11 marca. Łącznie zmarło podczas epidemii 32 007 osób. W niedzielę było 145 zgonów.

Łączna liczba obecnie zakażonych spadła o około 1 800 do 66 tysięcy.

Dotąd w całym kraju potwierdzono 225,8 tys. przypadków wirusa. Przybyło 451 nowych zakażeń.

19:30 Luzowanie obostrzeń w Polsce. Od dziś działaność wznawiają lokale gastronomiczne

19:20 Ryanair spodziewa się strat większych niż prognozowano

Będące największym europejskim tanim przewoźnikiem lotniczym irlandzkie towarzystwo Ryanair poinformowało w poniedziałek, że z powodu kryzysu koronawirusowego spodziewa się w II kwartale br. straty 200 mln euro, czyli dwukrotnie większej niż prognozowano wcześniej.

Korektę taką przedstawiono w siedzibie spółki w Dublinie przy okazji prezentacji wyników ubiegłego roku finansowego, który zakończył się 31 marca. Ryanair liczy się z tym, że w obecnym roku finansowym przewiezie mniej niż 80 mln pasażerów, czyli zaledwie połowę zakładanych pierwotnie 154 mln. Nie jest na razie w stanie oszacować, jaki księgowy rezultat przyniesie mu ten rok.

Ryanair ogłosił już zamiar zwolnienia do 3 tys. pilotów i członków personelu kabinowego. Bierze również pod uwagę wprowadzenie bezpłatnych urlopów, obniżenie płac nawet o 20 proc. oraz przejściowe zamknięcie swych baz w różnych państwach europejskich.

19:18 Grecka liga wznawia rozgrywki

Grecka ekstraklasa piłkarska ma zostać wznowiona 6 czerwca - poinformowali w poniedziałek przedstawicie wszystkich 14 uczestników ligi. Konieczne jest jeszcze zatwierdzenie tej decyzji przez sztab kryzysowy, ale według państwowej telewizji to tylko formalność.

19:10 Belgia: Coraz mniej hospitalizacji z powodu Covid-19

43 nowych pacjentów z koronawirusem zostało przyjętych do szpitali w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin. Jest to dalszy spadek, ponieważ w niedzielę zarejestrowano 60 nowych przyjęć - poinformowało w poniedziałek belgijskie centrum kryzysowe.

Łącznie 1614 pacjentów chorych na Covid-19 jest obecnie w szpitalach.

W ciągu ostatnich 24 godzin zgłoszono 28 nowych zgonów: 16 w szpitalu i 12 w domu opieki. W niedzielę było ich 47, co daje łączną liczbę 9080 zgonów od wybuchu pandemii w Belgii.

18:58 Testy na koronawirusa "drive thru"

18:46 Pandemia przyspieszy transformację energii w Polsce

Pandemia koronawirusa przyspieszy transformację polskiej energetyki, wypychając z rynku najstarsze i najbardziej emisyjne źródła węglowe - ocenia prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera. Z analiz Forum wynika, że obecnie zaburzona pandemią sytuacja krajowej energetyki, stabilizuje się.

18:40 Onet: Maski dostarczone do Polski Antonowem nie spełniają norm

"Maski z Chin, dostarczone do Polski największym samolotem świata, nie spełniają norm bezpieczeństwa" - podaje Onet. Jak podkreśla portal, potwierdziło to badanie na zlecenie resortu zdrowia.

Przeczytaj więcej na ten temat>>>

18:35 "Drodzy Goście, tęsknimy za Wami". Hotelarze zachęcają do rezerwowania noclegów w kraju

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego uruchomiła kampanię społeczną promującą pobyt i wypoczynek w krajowych hotelach. Izba wskazuje w niej na "profesjonalne przygotowanie obiektów pod kątem bezpieczeństwa sanitarnego".

Jak wskazał w rozmowie z PAP sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP) Marcin Mączyński, branża dotkliwie odczuła skutki pandemii koronawirusa. Po kilkutygodniowym przestoju, od 4 maja hotelarze mogą ponownie przyjmować gości, dbając przy tym o przestrzeganie nowego reżimu sanitarnego.

Hotelarzom zależy na tym, by przekonać gości, że dołożyli wszelkich starań, aby pobyt w obiektach był bezpieczny. Tym samym chcemy zachęcić do rezerwacji pobytów w hotelach w Polsce. Dlatego zdecydowaliśmy się rozpocząć kampanię informacyjną pod hasłem “Drodzy Goście, tęsknimy za Wami!" , w której łączymy powyższe cele - zaznacza.

18:26 Łódzkie ZOO ponownie otwarte dla zwiedzających

Ogród zoologiczny będzie kolejną atrakcją, z której będzie można ponownie korzystać w Łodzi po zniesieniu części obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Zoo zostanie otwarte dla zwiedzających w środę.

Jak poinformował w poniedziałek Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta Łodzi, ogród zoologiczny będzie ponownie dostępny dla zwiedzających od godz. 9 w środę, ale przy zachowaniu zasad bezpiecznego zwiedzania. Przypominamy o zachowaniu odpowiedniego dystansu, noszeniu maseczek i dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z zoo. Na terenie ogrodu będzie można skorzystać ze stref gastronomicznych, jednak na otwarcie placu zabaw najmłodsi muszą jeszcze chwilę zaczekać - przekazał.

18:23 Stopniowe "odmrażanie" pracy sądów w Polsce

Możliwość powrotu posiedzeń jawnych, dopuszczenie w szerszym zakresie tzw. rozpraw na odległość oraz wznowienie - już wkrótce - terminów procesowych i sądowych, to główne spośród zmian obowiązujących w większości od poniedziałku - przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wszystkie te rozwiązania zawiera tzw. tarcza antykryzysowa 3.0, która w piątek została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a większość jej rozwiązań weszła w życie w sobotę, zaś w odniesieniu do sądownictwa de facto od poniedziałku.

18:15 W Szkocji luzowanie ograniczeń zacznie się 28 maja

W Szkocji znoszenie restrykcji wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii koronawirusa zacznie się 28 maja - ogłosiła w poniedziałek szefowa tamtejszego rządu autonomicznego Nicola Sturgeon.

Jak wyjaśniła, jeśli obecny postęp w walce z epidemią zostanie utrzymany, w pierwszym etapie będzie możliwe spotykanie się z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego, ale tylko to na zewnątrz i z zachowaniem odległości, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, np. w parkach, niektóre aktywności sportowo-rekreacyjne, jak golf czy wędkarstwo, wznowienie pracy przez osoby wykonujące ją na zewnątrz.

Dokładny harmonogram znoszenia restrykcji ma zostać opublikowany w czwartek.

18:06 "Afera maseczkowa". CBA przyznaje: mieliśmy wątpliwości

Centralne Biuro Antykorupcyjne miało poważne wątpliwości co do wiarygodności przedsiębiorcy, który za 5 milionów złotych sprzedał ministerstwu zdrowia bezużyteczne maseczki ochronne - wynika z komunikatu Biura i resortu zdrowia. Chodzi o Łukasza Guńkę, znajomego rodziny Łukasza Szumowskiego, którego do ministerstwa skierował jego brat.

18:00 Koronawirus na Białorusi

922 nowe zakażenia Sars-CoV-2 i sześć zgonów osób z koronawirusem to bilans minionej doby - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez ministerstwo zdrowia Białorusi.

Jak poinformował resort w komunikacie, ogólna liczba zakażonych wzrosła do 30 572, a liczba potwierdzonych zgonów do 171.

17:50 Dobre wieści z Opolskiego

17:41 Kononawirus w Polsce. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

W poniedziałek popołudniu Ministerstwo Zdrowia opublikowało drugi raport, dotyczący bilansu epidemii koronawirusa w Polsce. Wynika z niego, że mamy 139 nowych zakażeń, kolejne 7 osób zmarło.

 Łącznie w kraju jest 18 tys. 885 przypadków i 936 osób zmarło z powodu Covid-19.


17:26 Epidemia koronawirusa we Włoszech. Są pierwsze prognozy, dotyczące wygaśnięcia

17:15 W Chinach poziom zanieczyszczenia powietrza zwiększa się, po zniesieniu obostrzeń w związku z pandemią

Zanieczyszczenie powietrza niektórymi substancjami wzrosło w Chinach powyżej poziomu z 2019 roku po spadku wiązanym ze wstrzymaniem działalności gospodarczej przez pandemię Covid-19 - ogłosiła w poniedziałek organizacja badająca zanieczyszczenie powietrza.

Ponowny wzrost wynika głównie ze wznowienia pracy zakładów przemysłowych, gdyż w największych chińskich miastach zanieczyszczenie jest wciąż niższe niż rok temu - ocenili w swym raporcie badacze z organizacji Centre For Research on Energy and Clean Air (CREA) z siedzibą w Helsinkach.

17:00 Znoszenie kolejnych obostrzeń w Bułgarii

Bułgaria przystąpiła od poniedziałku do dalszego rozluźniania restrykcji w związku z epidemią koronawirusa - otwarto duże centra handlowe, siłownie oraz kuchnie, w których przygotowuje się dania dla dzieci w wieku do 3 lat.

Centra handlowe i siłownie otwarto pod warunkiem przestrzegania środków ostrożności, w tym utrzymania odległości między klientami, ograniczenia liczby osób jeżdżących schodami ruchomymi i windami itp.

Władze rozważają otwarcie żłobków i przedszkoli od przyszłego tygodnia, chociaż personel tych placówek w większości się temu sprzeciwia. Szkoły nie będą otwierane, egzaminy końcowe dla uczniów IV i VII klasy w tym roku zniesiono. Matury odbędą się na początku czerwca.

Uniwersytet Sofijski, największa uczelnia w kraju, poinformował w poniedziałek, że egzaminów wstępnych nie będzie, przyjęcia odbędą się wyłącznie na podstawie matur.

Liberalizacja dotyczy również turystyki. Jeszcze nie ogłoszono, kiedy dokładnie sezon turystyczny może wystartować, mając na uwadze, że do 14 czerwca obowiązuje nadzwyczajna sytuacja epidemiologiczna.

16:47 W Olsztynie otwarto przedszkola i żłobki

W Olsztynie otwarto w poniedziałek ponownie samorządowe przedszkola i żłobki. Gotowość powrotu do przedszkoli zgłosiło 40 proc. rodziców dzieci, a w żłobkach stawiło się 18 proc. maluchów -  podał w poniedziałek urząd miasta w Olsztynie.

16:40 Państwa Europy uruchomiły publiczną pomoc dla firm. Niemcy przeznaczyła na to 20 razy więcej funduszy niż Polska

16:15 W lidze angielskiej zgoda na trenowanie w małych grupach

Piłkarze angielskiej ekstraklasy otrzymali zgodę na rozpoczęcie treningów w małych grupach - poinformowała Premier League w komunikacie. To pierwszy krok w stronę wznowienia rozgrywek, które są wstrzymane od ponad dwóch miesięcy z powodu pandemii koronawirusa.

Angielska ekstraklasa pauzuje od 10 marca i na razie nie ustalono terminu wznowienia rywalizacji, choć nieoficjalnie mówi się o połowie czerwca. Do rozegrania pozostało jeszcze dziewięć kolejek oraz dwa zaległe mecze.

Podczas dozwolonych od wtorku sesji treningowych wspólnie trenować będą kilkuosobowe grupy, ale na razie z zachowaniem odpowiednich odległości. Kontakt fizyczny nie jest dozwolony.

15:59 Pandemia wstrząsnęła chińską gospodarką

Chińskie firmy znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ pandemia koronawirusa znacznie obniżyła światowy popyt, a międzynarodowy handel stanął przed bezprecedensowymi wyzwaniami - powiedział w poniedziałek minister handlu ChRL Zhong Shan.

Koronawirus wywołał olbrzymi wstrząs w chińskim rozwoju gospodarczym i społecznym - ocenił minister na konferencji prasowej w Pekinie.

"Podczas gdy na świecie szerzy się epidemia, popyt na międzynarodowym rynku znacznie spadł, a Chiny mierzą się w tym roku z bezprecedensowymi wyzwaniami w handlu międzynarodowym" - dodał.

15:57 Włochy: Jesteśmy gotowi na przyjęcie turystów

Włochy są gotowe na przyjęcie turystów od 3 czerwca - zapewnił w poniedziałek szef MSZ Luigi Di Maio. W ten sposób nawiązał do podanej wcześniej przez rząd daty otwarcia granic regionów i kraju dla przybyszów z krajów UE, układu z Schengen i Wielkiej Brytanii.

Podczas wideokonferencji z udziałem kilku ministrów spraw zagranicznych, między innymi Niemiec, Słowenii, Chorwacji i Austrii na temat ruchu turystycznego w dobie pandemii Di Maio powiedział: "Od 3 czerwca Włochy całkowicie ruszają z miejsca. Można będzie podróżować między regionami i jesteśmy gotowi przyjąć bezpiecznie obywateli europejskich, którzy chcą spędzić wakacje w Italii".

15:54 Czeskie linie lotnicze wznowiły działalność

Po ponad dwóch miesiącach czeskie linie lotnicze CzSA wznowiły w poniedziałek regularne połączenia z Amsterdamem, Paryżem i Frankfurtem nad Menem. Dalsze połączenia mają być wznawiane w kolejnych dniach i tygodniach. Rejsy obsługują maszyny różnej wielkości.

Do Paryża poleciał Airbus A319, który może zabrać na pokład ponad 140 podróżnych. Do Frankfurtu skierowano mniejszą maszynę ATR 72 z 60 miejscami. Według rzeczniczki CzSA Vladimiry Dufkovej sprzedano od jednej trzeciej do połowy miejsc. Trzy kierunki, od których wznowiono połączenia wybrano z uwagi na fakt, że są to tak zwane huby, czyli lotniska przesiadkowe. Docierają do nich podróżni z innych kierunków. Według Dufkovej są to także ważne porty lotnicze z uwagi na współpracę w ramach sojuszu Skyteam, do którego należy 20 przewoźników, w tym CzSA.


15:49 Większe zasiłki dla bezrobotnych

Obiecywane przez rząd i prezydenta podniesienie zasiłku dla bezrobotnych będzie kosztowało nawet 5,5 miliarda złotych - takie są wyliczenia ekonomistów. Pojawić ma się również nowy, dodatkowy zasiłek. Na razie jednak rządzący czekają - jak usłyszał dziennikarz RMF FM: na dobry moment w kampanii prezydenckiej.


15:43 Mobilne centrum badań dla niezmotoryzowanych

Na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczęło w poniedziałek działalność mobilne centrum oferujące bezpłatne testy na koronawirusa. Mogą z niego korzystać osoby niezmotoryzowane. W Pomorskiem istnieją jeszcze cztery punkty pobrań działające w formule drive-thru.

Mobilny punkt pobrań próbek do badań pod kątem CCVID-19 stanął przy bramie wjazdowej prowadzącej do Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Oferuje on darmowe testy każdej chętnej osobie, która może być nosicielem wirusa.

Aby skorzystać z badania, należy wcześniej umówić się telefonicznie, dzwoniąc pod numer tel. (58) 72- 05-05 (po połączeniu się z infolinią należy tonowo wybrać podany numer wewnętrzny). Rejestracja działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 12.00-15.00. Z kolei próbki pobierane są przez cały tydzień (także w sobotę i niedzielę) w godz. 13.00-16.00


15:38 Niemcy: Aplikacje śledzące zakażonych są niezbędne

Śledzące nosicieli koronawirusa aplikacje mobilne są niezbędne dla skutecznej walki z pandemią - twierdzą cytowani przez poniedziałkowe niemieckie media eksperci, według których najnowsze badania wskazują, że wkrótce po zarażeniu się koronawirusem można go przenieść na inną osobę.

Chodzi tu o badania łańcucha infekcji, zapoczątkowanego pierwszym wykrytym przypadkiem pojawienia się koronawirusa w Niemczech. Przeprowadziły je wspólnie bawarski Krajowy Urząd Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, berlińska klinika uniwersytecka Charite i Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Łańcuch ten zapoczątkowała chińska pracownica fabryki części samochodowych Webasto pod Monachium, która zaraziła się koronawirusem podczas służbowego pobytu w Chinach.

15:31 Hiszpania: Błyskawiczne rozwody

W efekcie epidemii koronawirusa w Hiszpanii przybywa osób zainteresowanych złożeniem pozwu o rozwód - wynika z danych Hiszpańskiego Stowarzyszenia Adwokatów Rodzinnych (AEAFA).


15:25 Pracownicy medyczni bez kwarantanny

Pracownicy medyczni wracający do kraju nie muszą poddawać się już obowiązkowej kwarantannie - o takie rozwiązanie apelował samorząd lekarski. Stanowisko zostało uwzględnione w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

"W dniu 16 maja 2020 r. w Dzienniku Ustaw RP opublikowane zostało rozporządzenie, które nie przewiduje już obowiązku poddania się kwarantannie przez pracowników medycznych wracających do kraju" - podkreśliła na swojej stronie Naczelna Izba Lekarska.


15:19 Rosja: Wypłynęły dane łamiących kwarantannę

Dane osobowe mieszkańców Moskwy ukaranych grzywnami za złamanie nakazu samoizolacji można uzyskać na stronach internetowych służących do uiszczania grzywien - podały w poniedziałek media rosyjskie. Prokuratura w Moskwie rozpoczęła wyjaśnianie incydentu.

O wycieku danych poinformował najpierw dziennik "Kommiersant". Dane osobowe - numer dowodu tożsamości, nazwisko i imię - stają się widoczne po wpisaniu w serwisie opłat specjalnego kodu, figurującego na każdym mandacie. Kod ten - kombinacja około 20 cyfr - zwykle służy do identyfikacji płatności.

Władze Moskwy oświadczyły, że działalność serwisów służących do opłacania mandatów i grzywien nie należy do ich kompetencji. Departament Technologii Informatycznych w merostwie Moskwy skomentował niezabezpieczenie danych uwagą, iż winni są sami użytkownicy, którzy publikują w mediach społecznościowych zdjęcia wymierzonych im mandatów.


15:11 Filipiny: Szturm na centrum handlowe

Filipiński rząd apeluje o zachowanie bezpieczeństwa w centrach handlowych po tym, gdy zostały one na nowo otwarte, a tysiące ludzi wybrało się do nich na zakupy. W poniedziałek na Filipinach stwierdzono ponad 200 nowych zakażeń koronawirusem.

"Po otrzymaniu doniesień o osobach, które udały się do centrów handlowych całkowicie ignorując zasady zachowania dystansu społecznego, doradzamy społeczeństwu, aby nie popadać w samozadowolenie i przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego ustalonych przez władze" - powiedział rzecznik prezydenta Filipin Rodrigo Dutertego, Harry Roque.


15:05 Portugalia łagodzi obostrzenia

Po blisko dwumiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa w poniedziałek w Portugalii przywrócono częściowo pracę szkół i żłobków. Otwarte zostały również restauracje dla klientów.

Jak poinformował premier Antonio Costa, przywracanie do życia placówek oświatowych będzie się odbywać stopniowo i będzie uwzględniać stan rozwoju epidemii w kraju. Szef socjalistycznego rządu powiedział, że w poniedziałek na zajęcia powrócili uczniowie dwóch ostatnich klas szkół średnich. Łącznie około 200 tys. osób.

Powracający po epidemii uczniowie mają obowiązek mycia rąk przed wejściem na teren szkoły, a także przed jej opuszczeniem. Zostali też zobowiązani do chodzenia w masce ochronnej, a także zachowania dwumetrowego dystansu wobec innych osób.


14:57 Wielka Brytania

Brytyjscy przewoźnicy kolejowi oraz operatorzy głównych dworców kolejowych podejmują działania mające na celu utrzymanie odległości między ludźmi w związku z łagodzeniem restrykcji wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa.

Poniedziałek jest początkiem pierwszego pełnego tygodnia obowiązywania nowych, poluzowanych nieco zasad. Zgodnie z rządowymi wytycznymi osoby, które mogą wrócić do pracy, powinny starać się unikać transportu publicznego. Ponieważ nie zawsze jest to możliwe, podjęto szereg działań mających zapobiec zatłoczeniu  dworców, co przed epidemią było typową sytuacją.


14:41 Ukraina wprowadza kontrolę cen

Rozporządzenie rządu Ukrainy w sprawie wprowadzenia regulowanych cen m.in. na mleko, cukier, chleb i kaszę gryczaną weszło w poniedziałek w życie - informuje portal Ekonomiczna Prawda. Regulacje mają obowiązywać do końca ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Rozporządzenie dotyczy cen w handlu detalicznym. Jak zaznaczono, podmioty gospodarcze są zobowiązane do zgłaszania zamiaru podnoszenia cen detalicznych na wskazane towary o ponad 5 proc.

Ukraiński rząd 22 kwietnia podjął decyzję o wprowadzeniu regulowanych cen na 10 produktów spożywczych, niektóre leki, środki dezynfekujące i środki ochrony osobistej - przypomina Ekonomiczna Prawda.


14:29 Nowy etap luzowania obostrzeń



14:17 ZOO w Płocku wznowiło działalność

Po przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemii koronawirusa Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku (Mazowieckie) został w poniedziałek ponownie otwarty dla zwiedzających. Pierwszymi gośćmi byli tam babcia z wnuczkiem. Wznawiając działalność płockie zoo wprowadziło zasady bezpiecznego zwiedzania.

"Z naszych informacji wynika, że jesteśmy pierwszym ogrodem zoologicznym w Polsce, który po przerwie wynikającej z obostrzeń epidemii koronawirusa, wznowił działalność. Zwiedzającymi, którzy odwiedzili nas jako pierwsi byli babcia z wnuczkiem" - powiedziała w poniedziałek PAP Magdalena Kowalkowska z płockiego zoo.


14:08 Lek na koronawirusa

Szef Europejskiej Agencji Leków Guido Rasi zapowiedział, że w najbliższych dniach lek o nazwie remdesivir będzie mógł być stosowany w leczeniu Covid-19. Wkrótce mają być zarejestrowane także kolejne leki w terapii tej choroby - informuje Reuters.


14:01 Czechy zniosły stan wyjątkowy

Od północy z niedzieli na poniedziałek w całych Czechach przestał obowiązywać stan wyjątkowy, który wprowadzono 12 marca w związku z rozwojem epidemii koronawirusa. Część obostrzeń pozostała, np. obowiązek noszenia maseczek, ograniczenia w podróżach zagranicznych.

Stan wyjątkowy trwał w Czechach 66 dni; był dwukrotnie przedłużany.

Przepisy związane z zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa zostały wprowadzone po raz pierwszy w historii kraju. Dotąd wprowadzano je jedynie lokalnie, np. w związku z powodziami i wiatrami huraganowymi.

13:54 Testy na koronawirusa

Na koronawirusa przebadano dotąd 636 046 próbek pobranych od 581 471 osób - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 15,7 tys. testów.

Od wybuchu epidemii przebadano już 581 471 osób, a u 18 746 z nich wykryto wirus SARS-CoV-2.


13:43 Belgia wznowiła pracę szkół

Belgijskie dzieci po dwóch miesiącach wróciły dzisiaj do szkoły. Władze dostarczyły placówkom edukacyjnym ponad milion maseczek.

Do szkół wróciły kluczowe roczniki szkół podstawowych i średnich. Dzieci powyżej 12 roku życia muszą mieć maseczkę na twarzy. W klasie wszyscy siedzą w osobnych ławkach, na każdego ucznia musi przypadać 4 metry kwadratowe, a to oznacza, że w klasie jest średnio 10 uczniów. Nauka będzie się odbywać tylko dwa razy w tygodniu na dwie zmiany. Nie wiadomo, czy w tym roku szkolnym wrócą jeszcze inni uczniowie. Nieoficjalnie mówi się, że jest to próba generalna przed przewidywaną na wrzesień drugą falą epidemii.

13:30 Wielka Brytania: Nowe objawy zakażenia

Brytyjscy specjaliści oficjalnie uznali zaburzenia odczuwania smaku i zapachu za jeden z podstawowych objawów zakażenia wywołanego przez koronawirusa SARS-CoV-2. Mają oni nadzieję, że dzięki temu zwiększy się wykrywalność choroby Covid-19 - informują brytyjskie media

Od wielu tygodni różne badania i obserwacje wskazywały, że zaburzenia zapachu i smaku mogą być jednym z objawów zakażenia. Z badań prof. Tima Spectora z Kings College Londyn wynika, że 59 proc. osób, u których wykryto potem zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, zgłaszało wcześniej utratę smaku i zapachu, częściej nawet niż inne symptomy.


13:21 Korea Południowa

Władze Korei Południowej zgłosiły w poniedziałek 15 nowych infekcji koronawirusem, w tym tylko pięć przypadków lokalnych. Agencja Yonhap ocenia notowany w ostatnich dniach spadek jako wyraźną oznakę słabnięcia skupiska zakażeń w dzielnicy Seulu z wieloma klubami nocnymi.

Łączny bilans infekcji w kraju wzrósł do 11 065, z czego 263 pacjentów zmarło. Dzień wcześniej zgłoszono 13 nowych zakażeń, podczas gdy w ubiegłym tygodniu dobowe wyniki oscylowały wokół 30 - wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).


13:12 Rzeszów: Osadzone szyją maseczki

Około siedmiu tys. maseczek ochronnych, które uszyły skazane odbywające karę w Zakładzie Karnym w Rzeszowie, zostało przekazanych w poniedziałek samorządowi Niska (Podkarpackie). Maseczki trafią m.in. do seniorów oraz służb miejskich w tym mieście.

W uroczystości przekazania maseczek wziął udział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który podkreślił, że praca więźniów to jest najlepsza droga do ich resocjalizacji.

Przypomniał, że szycie maseczek ochronnych przez osadzonych to element akcji Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Służby Więziennej pod nazwą #ResortSprawiedliwościPomaga.


13:03 Starachowice: Minimalne zainteresowanie przedszkolami

Przedszkola samorządowe w Starachowicach wznowiły działalność. Zainteresowanie jest minimalne.

Po ponad dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa w poniedziałek ponownie otwarto przedszkola w Starachowicach. Zdecydowana większość rodziców zdecydowała jednak, że ich dzieci nadal pozostaną w domach.

Aneta Nasternak, zastępca prezydenta Starachowic, poinformowała PAP, że do przedszkoli rodzice przyprowadzili zaledwie 10 dzieci. Przed pandemią koronawirusa opieką przedszkolną w mieście objętych było 910 dzieci. 

12:33 Jak długo będziemy nosić maseczki?

W ciągu dwóch tygodni poznamy termin ewentualnego zniesienia obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni w poszczególnych województwach - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jednocześnie podkreślił, że epidemia koronawirusa w Polsce nie znika. Zauważalny jest natomiast etap wypłaszczania się krzywej zachorowań.

12:30 Kto dostanie szczepionkę?

Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 może się pojawić za rok, ale nawet jak się to stanie, nie będzie dostępna dla wszystkich i dlatego trzeba opracować modele określające, kto otrzyma ją w pierwszej kolejności - oświadczył dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Guido Rasi.

Włoski lekarz stojący na czele unijnej instytucji zajmującej się oceną naukową, nadzorem i monitorowaniem bezpieczeństwa produktów leczniczych mówił o tym podczas wideokonferencji z komisją ds. środowiska i zdrowia publicznego Parlamentu Europejskiego

12:17 Znów można zwiedzać Akropol

Od dziś w Atenach zwiedzający ponownie będą mogli odwiedzić Akropol oraz 200 innych obiektów archeologicznych w Grecji. To efekt wejścia w życie pierwszej fazy "odmrażania" sfery kultury w Grecji.

W uroczystości otwarcia wzgórza wzięła udział prezydent Grecji Ekaterini Sakielaropulu. Jak zauważa agencja AFP, mimo że Akropol jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną Aten, podczas ceremonii otwarcia nie było tłumów.

Obiekty archeologiczne zostały otwarte po ponad dwóch miesiącach restrykcji i są pierwszymi placówkami, które ponownie wznowiły działalność. Według planu ministerstwa kultury, od początku czerwca otwarte mają zostać kina letnie, od 15 czerwca - muzea, a wystawy i inne wydarzenia kulturalne - od 15 lipca.

12:07 Eksperyment dotyczący używania maseczek

Maseczki chirurgiczne mogą znacznie zmniejszyć ryzyko przenoszenia się koronawirusa SARS-CoV-2 - ocenili badacze z Uniwersytetu Hongkońskiego (HKU) na podstawie eksperymentów na chomikach. Naukowcy podkreślają jednak, że maseczka nie chroni w 100 proc.

12:06 Łódź

Przeprowadzone w Łodzi badania na obecność koronawirusa wśród pracowników miejskich przedszkoli i żłobków wykazały podejrzenie zakażeniem u 456 osób. W związku z tym dziś otwarto tylko jeden żłobek i 31 przedszkoli.

11:54 Wznawianie wydobycia w kopalniach

Wznawianie wydobycia węgla w kopalniach, które musiały wstrzymać eksploatację z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród pracowników, będzie następować stopniowo i potrwa od kilku do kilkunastu dni - szacują przedstawiciele spółek węglowych.

Łącznie koronawiusem zakażonych jest 2360 górników z kilkunastu kopalń. Pięć z nich wstrzymało wcześniej wydobycie węgla - obecnie przygotowują się do jego wznowienia, z zastrzeżeniem, że będzie to proces rozciągnięty w czasie.

11:52 Kina samochodowe i plenerowe

Od dziś mogą działać kina samochodowe i plenerowe. Widzowie będą jednak musieli pozostać w pojeździe lub na wyznaczonym miejscu zarówno przed, w trakcie, jak i po pokazie. Przy wjeździe do kina samochodowego każdy z nich za zgodą powinien też zostać poddany bezdotykowemu mierzeniu temperatury.

Według MKiDN, wszelkie ewentualne dodatkowe usługi na terenie kina - w tym gastronomiczne - o ile będą dozwolone, powinny być dostarczane do samochodu przez obsługę kina bez możliwości opuszczenia pojazdu przez widzów. Ci natomiast powinni być zobowiązani do zakrywania ust i nosa maseczką lub przyłbicą ochronną przez cały okres, w którym będą mieli uchylone okno w pojeździe oraz podczas przebywania poza pojazdem.

11:37 Emilewicz o skutkach epidemii

Epidemia koronawirusa przyspieszy proces digitalizacji gospodarki. Zmiany zajdą m.in. w takich branżach jak usługi, handel, sprzedaż, upowszechni się też praca zdalna - powiedziała podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier, szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz. 

11:35 Zmiany w szpitalach jednoimiennych

Podjęliśmy decyzję o sukcesywnym przywracaniu normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych; zaczniemy od miejsc, gdzie jest najmniej nowych zakażeń - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Proces powrotu szpitali do normalnej pracy rozpocznie się 1 czerwca.

11:13 Rosja

Liczba zarejestrowanych w ciągu ostatniej doby zakażeń koronawirusem wyniosła w Rosji 8926 - poinformował sztab rządowy. Oznacza to, że po raz pierwszy od tygodni liczba nowych zachorowań spadła poniżej 9 tysięcy. Zmarło od niedzieli 91 osób.

Łączny bilans zakażeń w Rosji wynosi teraz 290678, a zmarło od początku pandemii 2722 pacjentów z Covid-19.

Wyzdrowiało dotąd 70209 chorych. W ciągu ostatniej doby szpitale w Rosji opuściło 2836 wyleczonych pacjentów. Liczba testów przeprowadzonych w całym kraju przekroczyła 7,1 mln.

11:06 Wynalazek polskich naukowców

Powstał prototyp hełmu, wspierający oddychanie m.in. u pacjentów z COVID-19. Kilka różnych wariantów hełmu testują obecnie lekarze i studenci WUM. Po badaniach i certyfikacji urządzenia mogą trafić do polskich szpitali.

11:04 Warszawskie żłobki i przedszkola

34 procent rodziców warszawskich dzieci chce posłać je do żłobków. W przypadku przedszkoli to 24 procent - poinformował stołeczny ratusz.

Warszawa od dziś otwiera żłobki i przedszkola. Dla wszystkich nie starczyło miejsca w nowym reżimie sanitarnym. Obowiązkowa jest dezynfekcja rąk,  nie ma  pluszowych zabawek, a grupy są ograniczone.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie zamierza testować na obecność koronawirusa wszystkich pracowników tych placówek.

11:00 Policja wyjaśnia okoliczności zatrzymania senatora KO podczas sobotniego protestu

Wydział kontroli Komendy Stołecznej Policji wyjaśnia okoliczności zatrzymania senatora Koalicji Obywatelskiej Jacka Burego podczas sobotniego protestu przedsiębiorców w Warszawie. Funkcjonariusze zatrzymali w sumie ponad 380 osób. Policjanci przekonują, że prawidłowo zachowywali się podczas zatrzymań i wobec senatora.

10:59 Ruch graniczny

Od soboty do Polski w związku z pracą zarobkową bez kwarantanny można wjechać już nie tylko z Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy, ale z całej Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego - przypomniał wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

10:56 Dane WHO

Najwięcej aktywnych zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 jest obecnie w USA, Rosji i Brazylii. W Europie Zachodniej sytuacja epidemiczna się stabilizuje. W sumie od wybuchu pandemii odnotowano 4,8 mln zakażeń, ale obecnie występuje ponad 2,6 mln infekcji - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

10:36 Zakażony pracownik Inspektoratu ZUS w Oleśnicy

W zawiązku z zakażeniem potwierdzonym u jednego z pracowników Inspektoratu ZUS w Oleśnicy tymczasowo zostaje zawieszona bezpośrednia obsługa klientów - poinformowano w komunikacie. Ostatni raz w pracy zakażony pracownik był ponad tydzień temu.

Sanepid zdecyduje o objęciu kwarantanną i wykonaniu testów u osób, które mogły ulec zakażeniu. Pracownicy inspektoratu zostali poproszeni o pracę zdalną w domu. W tym czasie wszystkie pomieszczenia zostaną zdezynfekowane przez specjalistyczną firmę.

Klienci z Oleśnicy mogą korzystać z placówek ZUS we Wrocławiu, pomocy telefonicznej lub załatwiać swoje sprawy przez internet poprzez PUE ZUS a także dokumenty papierowe wrzucać do specjalnie w tym celu wystawionych skrzynek.

10:33 Erotyczne lalki zamiast kibiców. FC Seul przeprasza

FC Seul przeprosił kibiców i media za umieszczenie na trybunach erotycznych lalek. W 2. kolejce ligi koreańskiej stołeczny zespół wygrał na własnym stadionie z Gwangju 1:0, ale największą uwagę skupiły manekiny, które zostały posadzone na pustych siedzeniach.

10:20 Nietypowy sposób na dystansowanie klientów

Kawiarnia w niemieckim Schwerin hucznie obchodziła wielkie otwarcie po przerwie wymuszonej epidemią koronawirusa. Zgodnie z zaleceniami rządu, w lokalu wprowadzono restrykcje, między innymi utrzymanie dystansu między klientami. I z tym sobie poradzono. Każdy, kto chciał delektować się kawą lub ciastkiem, musiał założył na głowę czapeczkę z przyczepionym makaronem basenowym. Niemcy wykazali się ogromnym poczuciem humoru - chętnych nie brakowało.

10:08 Nowe przypadki zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 217 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej - 163 - stwierdzono w woj. śląskim, 26 na Dolnym Śląsku, 11 w woj. świętokrzyskim, 7 w woj. lubelskim, po 3 w woj. wielkopolskim i opolskim, 2 w woj. zachodniopomorskim i po 1 w Małopolsce i na Podlasiu. 

Zmarły kolejne 4 osoby chore na Covid-19 - 53-letnia kobieta w Starachowicach, 69-letnia kobieta w Tychach oraz 91-letnia kobieta i 88-letni mężczyzna w Łańcucie. 

Tym samym liczba zakażonych koronawirusem wzrosła w Polsce do 18 746. Zmarło 929 z tych osób.


09:52 Ośrodek opieki w Czernichowie ewakuowany

Ośrodek opieki długoterminowej w Czernichowie w powiecie żywieckim opustoszał. Pensjonariusze zostali ewakuowani i przewiezieni w różne miejsca w województwie śląskim. Są zdrowi. O ośrodku w Czernichowie było głośno od kwietnia, kiedy zakażenie koronawirusem potwierdzono najpierw u osób z personelu, a później także u kilkudziesięciu podopiecznych, którzy trafili do szpitali i izolatoriów.

Teraz konieczna była ewakuacja zdrowych osób, bo właścicielom ośrodka nie udało się skompletować załogi: lekarzy, pielęgniarek czy opiekunów dla pensjonariuszy. Przez ostatnie dwa tygodnie ponad 60 mieszkańcami ośrodka opiekowała się blisko 30-osobowa grupa zorganizowana przez wojewodę. Byli wśród nich goprowcy, księża, siostry zakonne, żołnierze, strażacy, pielęgniarki, wolontariusze i ratownicy medyczni. Wszystkim pobrano wymazy do badań na obecność koronawirusa. Wyniki były ujemne, więc grupa wsparcia zakończyła swoją misję w ośrodku, a mieszkańcy zostali w weekend przetransportowani do szpitali, hospicjum i zakładów leczniczo-opiekuńczych na terenie całego województwa.

09:33 Ukraina

325 zakażeń koronawirusem wykryto minionej doby na Ukrainie, 21 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 160 wyzdrowiało - podał resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zakażeń wzrósł do 18616, zgonów do 535, a liczba wyzdrowiałych pacjentów do 5276.

To drugi dzień z rzędu ze spadającą liczbą potwierdzonych zakażeń. W niedzielę informowano o 433 wykrytych infekcjach.

Największą liczbę infekcji SARS-CoV-2 na Ukrainie potwierdzono dotychczas w obwodzie czerniowieckim (2713) i w Kijowie (2321).

09:29 Ponad 7,6 tys. osób wyzdrowiało

Wyzdrowiało już 7 tys. 628 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowało rano Ministerstwo Zdrowia. Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 2 tys. 544 osoby, a kwarantanną objętych jest 80 tys. 947 osób.

09:20 Zmiany w transporcie publicznym

Weszły w życie zmiany dotyczące obliczania maksymalnej liczby pasażerów w środkach transportu publicznego. Na pokład może wejść tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących albo tyle, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc, czyli stojących i siedzących.

09:19 Śląsk

Już u blisko 2 300 górników badania potwierdziły zakażenie koronawirusem. Najwięcej - niespełna 1300 w Polskiej Grupie Górniczej. Po prawie pół tysiąca w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i w kopalni Bobrek należącej do Węglokoksu. 

08:59 Borys Budka w Porannej rozmowie RMF FM

"To była autonomiczna decyzja pani marszałek" - mówił Borys Budka o rezygnacji z walki o fotel prezydenta przez Małgorzatę Kidawę-Błońską. "Postawiliśmy na Rafała Trzaskowskiego z prostej przyczyny" - dodał lider Platformy Obywatelskiej - "Małgorzata Kidawa-Błońska zapłaciła za uczciwość i wiarygodność najwyższą cenę". 

08:48 Węgry

Jedenaście osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby w Budapeszcie i wykryto 26 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowano na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

Liczba zgonów chorych na Covid-19 wzrosła tym samym do 462, zaś wszystkich zakażeń - do 3535. 1400 osób uznano dotąd za wyleczone.

Od poniedziałku zniesiona została dalsza część restrykcji, wprowadzonych w związku z pandemią. Na całym terytorium kraju nie obowiązują już ograniczenia w wychodzeniu na ulicę. Można też odprawiać msze z udziałem wiernych.

W Budapeszcie wszystkie sklepy i punkty usługowe mogą być otwarte bez ograniczeń godzinowych, otwarte zostają parki, plaże, kąpieliska i muzea na świeżym powietrzu, ogrody zoologiczne. Restauracje i kawiarnie mogą przyjmować gości na tarasach i w ogródkach. Nadal należy nosić maseczki ochronne w sklepach i w środkach transportu publicznego.

Na pozostałym terytorium kraju restauracje i kawiarnie mogą już przyjmować gości również w pomieszczeniach zamkniętych, choć należy przestrzegać odległości 1,5 m między stolikami, a pracownicy muszą nosić maski ochronne. Można też otworzyć hotele i pensjonaty.

Od 15 czerwca w Budapeszcie, a już od 1 czerwca w pozostałej części kraju można będzie organizować wesela z udziałem do 200 osób.

08:11 Niemcy

W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 342 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - przekazał Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych od początku epidemii wzrosła do 174 697. Zmarło 21 kolejnych osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrosła do 7935.

Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykrywano w ubiegłym tygodniu w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii.

08:08 "Rzeczpospolita": CBA nie zablokowało zakupu maseczek

Mimo że Ministerstwo Zdrowia powiadomiło CBA o zakupie 120 tys. maseczek, Biuro nie zablokowało transakcji i nie zrobiło nic z tą wiedzą; sprawę bada prokuratura - pisze  "Rzeczpospolita".

08:02 Zmiany w oświacie

Od dziś mogą być prowadzone m.in. zajęcia praktyczne dla słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych, a także zajęcia specjalistyczne m.in. z dziećmi mającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.

07:48 Szumowski o aferze z maseczkami

Maseczki kupilibyśmy nawet od diabła, braliśmy je od instruktora narciarstwa, bo nikt inny się do nas nie zgłosił; nie znaleźliśmy nikogo z towarem - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister zdrowia Łukasz Szumowski.

07:17 Wybory prezydenckie 2020 - sondaż dla RMF FM i "DGP"

Polacy, by wybrać prezydenta, wolą iść do urn. Tylko niespełna 6 proc. badanych jako formę głosowania wskazuje wybory wyłącznie korespondencyjne - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

07:07 "Odmrażanie" sportu

Dziś otwarte zostaną kolejne obiekty sportowe, będzie można prowadzić zajęcia w halach oraz treningi z udziałem większej liczby osób na zewnątrz. To trzeci etap "odmrażania" polskiego sportu po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

06:45 Salony kosmetyczne - zasady działalności

Od dziś salony kosmetyczne są czynne ponownie. Konieczna jest odległość co najmniej 1,5 m między stanowiskami. Jeśli nie ma takiej możliwości, muszą one być oddzielone ekranami ochronnymi. Przepierzenia szczególnie zalecane są dla stanowisk do manicure.

06:44 Włochy

"Koniec kwarantanny" - tak rzymski dziennik "La Repubblica" podsumowuje dalsze odmrażanie gospodarki kraju po 2 miesiącach zamknięcia. Od tego dnia wznawia działalność 800 tys. firm, lokali gastronomicznych i usługowych oraz sklepów.

Od rana mogą być otwarte wszystkie sklepy, bary, restauracje, salony fryzjerskie. Wznawiają prace muzea. Każdy może wychodzić z domu bez żadnych ograniczeń i konieczności prezentowania tzw. autocertyfikatu w razie kontroli. Wracają msze z udziałem wiernych, a także kontakty towarzyskie. Spotykać mogą się już nie tylko rodziny, jak dotąd, ale również przyjaciele.

06:39 Zasady działalności restauracji i kawiarni

Restauracje i kawiarnie są znowu otwarte dla klientów. Właściciele lokalów muszą jednak stosować zasadę 1,5 m odległości od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego. Można korzystać tylko z jednorazowych sztućców, schowane mają być wszelkie dodatki takie jak cukier, serwetki, czy wazoniki.

06:27 Zasady działalności salonów fryzjerskich

Od dziś salony fryzjerskie znowu przyjmują klientów. Warunkiem jest jednak zdalne umawianie wizyt. W zakładach zachowany jest dystans 1,5 m między stanowiskami. Gdy jest to niemożliwe - stanowiska muszą być oddzielone przepierzeniem.


05:49 Załoga brytyjskiego samolotu zatrzymana w Nigerii

Minister ds. lotnictwa Nigerii Hadi Sirika poinformował, że władze podjęły decyzję o zarekwirowaniu samolotu brytyjskiego prywatnego operatora FlairJet w związku ze złamaniem zakazu lotów komerycjnych do Nigerii w trakcie epidemii koronawirusa.

Zgodnie z informacją udzieloną przez ministra ds. lotnictwa Hadiego Sirikę brytyjska kompania FlairJet, powiązana z przewoźnikiem Flexjet, podała nieprawdziwe dane starając się o pozwolenie na wylądowanie w Nigerii.

Zezwoliliśmy na lot z pomocą humanitarną, a potem złapaliśmy ich na tym, że wykonali zwykły lot komercyjny - zaznaczył minister. Wyjaśnił, że cała załoga samolotu została zatrzymana i będzie wkrótce przesłuchana. Nałożona zostanie maksymalna sankcja za złamanie prawa - dodał.

05:30 Chiny

Poprzedniej doby w Chinach potwierdzono 11 nowych zakażeń koronawirusem, z czego 4 przypadki dotyczą osób, które zakaziły się podczas pobytu za granicą - podała państwowa komisja zdrowia. Poinformowano też o 18 zakażeniach bezobjawowych.

W Chinach kontynentalnych nie stwierdzono od wielu dni żadnego nowego zgonu z powodu Covid-19, a oficjalna liczba zmarłych wynosi nadal 4634. Łączny bilans wykrytych zakażeń koronawirusem wzrósł w niedzielę do 82 976.

05:13 Luzowanie obostrzeń

Od dziś w Polsce obowiązuje trzeci etap luzowania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Oznacza to, że czynne będą zakłady fryzjerskiej i kosmetyczne, otwarte będą lokale gastronomiczne - zarówno w środku, jak i na zewnątrz, zmieni się limit pasażerów w komunikacji miejskiej, złagodzone zostaną także restrykcje dotyczące uprawiania sportu - dopuszczane będą zajęcia w obiektach zamkniętych oraz treningi z udziałem większej liczby osób. O zmianach przeczytasz >>>TUTAJ<<<

05:08 USA

820 osób zmarło w ciągu doby z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA przekroczył już 89,5 tys. - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Dobowy bilans zgonów odnotowany w niedzielę jest najniższy od 10 maja.

W ciągu minionych 24 godzin liczba wykrytych w Stanach Zjednoczonych zakażeń zwiększyła się o ok. 21 tys. Na blisko 11,5 mln wykonanych do tej pory w USA testów na koronawirusa ok. 1 mln 486 tys. dało wynik pozytywny.

Mimo że testów w USA przeprowadza się coraz więcej, to liczba diagnozowanych przypadków nie wykazuje większych dobowych wahań.