Rosyjska szczepionka przeciwko Covid-19 Sputnik V okazała się w praktyce skuteczna w 97,6 proc. – twierdzi Denis Łogunow, wiceszef Ośrodka im. Nikołaja Gamalei, gdzie opracowano ten preparat. Tymczasem rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer odradza podróże do Rosji w celu zaszczepienia się preparatem.

Nowa ocena skuteczności preparatu została przeprowadzona na podstawie danych dotyczących 3,8 mln osób, które zostały zaszczepione Sputnikiem V - twierdzi Denis Łogunow, wiceszef Ośrodka im. Nikołaja Gamalei.

Naukowcy z tego ośrodka, posługując się bazą danych na temat osób, które otrzymały obydwie dawki szczepionki, ustalili, że jej rzeczywista skuteczność wynosi 97,6 proc.- powiedział Łogunow.

KE zniechęca do turystyki szczepionkowej do Rosji

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer odradza podróże do Rosji w celu zaszczepienia się preparatem Sputnik V.

Odniósł się w ten sposób do informacji o grupie około 50 niemieckich turystów, która w ubiegły czwartek udała się na trzydniową wycieczkę z Frankfurtu nad Menem do Moskwy. W programie oprócz zwiedzania rosyjskiej stolicy znajduje się również wizyta w prywatnej klinice, gdzie turyści otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Sputnik V.