Złoto, srebro i brąz zdobyli dziś polscy paraolimpijczycy w Tokio. Bezkonkurencyjna w rzucie maczugą była Róża Kozakowska. Drugie miejsce w biegu na 100 m w klasie T47 zdobył Michał Derus, a brązowy medal w pchnięciu kulą wywalczył Lech Stoltman.

W fenomenalnym stylu zaprezentowała się Róża Kozakowska, która zdobyła złoty medal i jednocześnie pobiła rekord świata w rzucie maczugą (28,74 m).

Nieco wcześniej z drugiego olimpijskiego brązu cieszył się Lech Stoltman. Polak powtórzył wyczyn z Rio i zajął trzecie miejsce w konkursie pchnięcia kulą (kategoria F55)

Srebro wywalczył z kolei Michał Derus. Czasem 10,61 s Polak ustanowił rekord Europy. Pozostałe miejsca na podium zajęli Brazylijczycy. Wygrał Petrucio Ferreira dos Santos (10,53), a trzeci był Junior Washington (10,68).

Derus powtórzył swój sukces sprzed pięciu, kiedy w Rio de Janeiro także zajął drugie miejsce.

Polacy na igrzyskach paraolimpijskich

Paraolimpijczycy zdobyli już sześć medali, ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy zajęli trzecie miejsce na 4000 m.

Na drugim stopniu podium stanął Adrian Castro w indywidualnym turnieju szablistów grupy B, a na trzecim sztangistka Justyna Kozdryk.

Paraolimpiada w Tokio zakończy się 5 września.