Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św. m.in. 25 grudnia. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzieliła zgody biskupom diecezjalnym na zezwalanie swoim kapłanom na celebrowanie czterech mszy św. w pierwszy dzień Bożego Narodzenia, w Nowy Rok i święto Trzech Króli. W związku z tym, w wielu parafiach w tym roku będą dwie, a nawet trzy msze św. nazywane "pasterkami".

Na uroczystość Narodzenia Pańskiego Mszał Rzymski przewiduje cztery formularze mszalne: "Wieczorna Msza wigilijna", "Msza w nocy", "Msza o świcie" oraz "Msza w dzień".

Zgodnie z dawną symboliką Kościoła poszczególne liturgie nazywano wcześniej mszą św. anielską, pasterską i królewską - tak więc nasza "pasterka" to "msza anielska". W związku z tym, eucharystia sprawowane o różnych porach różni się modlitwami oraz czytaniami.

Dotychczas aktualny był przywilej - obecny już w IV w. - zgodnie z którym każdy kapłan mógł odprawić w Boże Narodzenie (25 grudnia) trzy msze św. Papież odprawiał jednak publicznie tylko mszę w nocy i mszę w dzień - w południe.

W związku z pandemią Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzieliła zgody biskupom diecezjalnym na zezwalanie swoim kapłanom na celebrowanie czterech mszy św. 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia. "Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św. w wyżej wymienionych dniach. Pozwoliłoby to uczestniczyć w eucharystii większej liczbie wiernych w tych wyjątkowo ważnych dla katolików świętach" - czytamy w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu tego gremium.

PASTERKA W KOPALNI SOLI W WIELICZCE, ZOBACZ ONLINE

Pasterki odprawiane wcześniej, niż tradycyjnie - o północy

W związku z tym w niektórych parafiach poza mszą św. o godz. 24.00 będą celebrowane eucharystie tzw. "pasterki" także wcześniej - np. w stołecznym sanktuarium Matki Bożej z Lourdes Pasterka zostanie odprawiona o godz. 20:00, 22:00 i 24:00; w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach jedna msza św. będzie o godz. 22:00, a druga o 24:00; w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników Pasterka będzie celebrowana o godz. 21:00 i o północy. Podobnie będzie w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, zaś w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej tylko o godz. 22:00.

W noc Bożego Narodzenia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawi mszę św. pasterską o północy w stołecznym sanktuarium św. Faustyny Kowalskiej przy ul. Żytniej. Biskupi pomocniczy będą modlić się w podwarszawskich miejscowościach.

Mając na uwadze obecną sytuację epidemiczną i związane z nią obostrzenia, w tym m.in. limity wiernych w świątyniach, biskupi w poszczególnych diecezjach wprowadzili dekrety, które zwalniają wiernych od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta Bożego Narodzenia.

Zachęcają jednocześnie do uczestnictwa w liturgii online, które są transmitowane przez parafie. Eucharystie można również obejrzeć za pośrednictwem telewizji lub wysłuchać przez radio dzięki stacjom religijnym.