Wyjątkowa Górnicza Pasterka w Wigilię o 8 rano dla każdego. W liturgii w wielickiej kopalni soli od kilku lat uczestniczą nie tylko górnicy. Kaplica św. Kingi w wigilijny poranek wypełniała się mieszkańcami regionu i przyjezdnymi z dalszych miejscowości. W tym roku z uwagi na obostrzenia Pasterka odbędzie się w małym gronie, ale po raz pierwszy w tej wyjątkowej podziemnej mszy uczestniczyć będzie można za pośrednictwem internetu.

W wigilijny poranek na Pasterkę 101 m pod ziemią o godz. 8:00 rano uda się tylko niewielkie grono górników - odbędzie się ona z zachowaniem zasad sanitarnych i obowiązujących przepisów.

Uroczyste nabożeństwo celebrował będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

By jednak umożliwić uczestnictwo w tej jedynej w swym rodzaju podziemnej Pasterce wszystkim chętnym, kopalnia organizuje transmisję na żywo w serwisie Youtube.

Długa historia pasterki w wigilijny poranek

Pasterka to jedna z najważniejszych tradycji - w wielickiej kopalni historią sięga na pewno XVIII, a być może i końca XVII wieku. Od początku odbywała się rano, tak aby mogły spotkać się na niej dwie zmiany górników: tych kończących szychtę oraz tych ją rozpoczynających. Górnicy nowonarodzonego Jezusa witają najwcześniej w Polsce.

Współcześnie nabożeństwo w Wigilię Bożego Narodzenia odprawiane jest w kaplicy św. Kingi. To w niej na jednym z ociosów  znajduje się szopka Betlejemska z solnymi postaciami.