Papież Franciszek w pierwszych słowach po śmierci swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI wyraził wdzięczność Bogu za to, że podarował go Kościołowi i światu. W ten sposób oddał hołd Benedyktowi XVI podczas sobotnich nieszporów w bazylice świętego Piotra, odprawianych z okazji kończącego się roku.

Franciszek w homilii w czasie tradycyjnego nabożeństwa powiedział o swym zmarłym w sobotę w wieku 95 lat poprzedniku: "Ze wzruszeniem wspominamy jego tak szlachetną, tak uprzejmą osobę".

I czujemy w sercu wielką wdzięczność; wdzięczność Bogu za to, że podarował go Kościołowi i światu; wdzięczność wobec niego, za całe dobro, którego dokonał i przede wszystkim za jego świadectwo wiary i modlitwy, zwłaszcza w tych ostatnich latach życia na uboczu - mówił Franciszek.

Tylko Bóg - dodał papież - zna wartość i siłę jego wstawiennictwa, jego wyrzeczeń dokonanych dla dobra Kościoła.

Tradycyjne nabożeństwo w ostatnim dniu roku odbyło się w szczególnych okolicznościach; kilka godzin po śmierci emerytowanego papieża, który zmarł rano w swoim domu w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszkał od czasu swej rezygnacji w 2013 roku.

W bazylice watykańskiej zgromadziło się kilka tysięcy wiernych i liczni przedstawiciele Kolegium Kardynalskiego oraz Kurii Rzymskiej. Jak co roku na nieszpory w ostatnim dniu roku przybyli reprezentanci władz Rzymu z burmistrzem Roberto Gualtierim, którzy już przygotowują miasto do uroczystości pogrzebowych Benedykta XVI, zapowiedzianych na 5 stycznia.

5 stycznia po raz pierwszy w dziejach urzędujący papież będzie przewodniczył uroczystościom żałobnym i pogrzebowym po śmierci swego poprzednika.

Spotkanie z wiernymi

Po zakończeniu nieszporów papież Franciszek tradycyjnie udał się na plac Świętego Piotra, by zobaczyć stojącą tam szopkę z włoskiego regionu Friuli - Wenecja Julijska i choinkę z Abruzji. Było to wyjątkowe spotkanie z wiernymi, bo w dniu, gdy zmarł Benedykt XVI.

Papież udał się na plac na wózku, pchanym przez majordomusa i pozdrowił znajdujących się tam wiernych. Pobłogosławił dzieci. Na spotkanie z Franciszkiem przybyły tłumy ludzi z całego świata.

W Nowy Rok papież odprawi rano mszę w bazylice świętego Piotra, a następnie spotka się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Należy oczekiwać jego dalszych wypowiedzi o zmarłym poprzedniku. 

5 stycznia pogrzeb Benedykta XVI

Późnym popołudniem Watykan poinformował, że zmarły w sobotę Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich. Ceremonia ta odbędzie się po mszy pogrzebowej 5 stycznia na placu świętego Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka. Pogrzeb rozpocznie się o godzinie 9.30.

Ciało Benedyka XVI pozostanie w jego domu w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich do rana 2 stycznia. Tego samego dnia, w poniedziałek, począwszy od godz. 9 rano, ciało zostanie wystawione w bazylice Świętego Piotra. 

Benedykt XVI zostanie pochowany w podziemiach bazyliki Świętego Piotra, czyli tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób jego poprzednika Jana Pawła II.