Stolica Apostolska w wydanym komunikacie poinformowała, że msza pogrzebowa emerytowanego papieża Benedykta XVI odbędzie się w czwartek 5 stycznia pod przewodnictwem papieża Franciszka. Ciało zmarłego papieża emeryta zostanie następnie złożone w Grotach Watykańskich.

Msza pogrzebowa na placu Świętego Piotra rozpocznie się o godzinie 9:30. Jak dodał dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni, zgodnie z życzeniem emerytowanego papieża uroczystości pogrzebowe odbędą się "pod znakiem prostoty".

Nie są potrzebne karty wstępu na mszę. Zapowiedziano już obecność oficjalnych delegacji z Niemiec, ojczyzny zmarłego oraz z Włoch.

Wiemy również, gdzie Benedykt XVI zostanie pochowany. Stolica Apostolska w wydanym komunikacie poinformowała, że emerytowany papież spocznie w Grotach Watykańskich. Jego ciało zostanie złożone w podziemiach bazyliki Świętego Piotra, czyli tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób jego poprzednika Jana Pawła II.

Wierni mogą oddać hołd Benedyktowi XVI

Ciało Benedykta XVI pozostanie w jego domu w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich do rana 2 stycznia. Nie są przewidziane oficjalne wizyty czy publiczne modlitwy.

Tego samego dnia, w poniedziałek, począwszy od godz. 9:00, ciało zostanie wystawione w bazylice Świętego Piotra, by wierni mogli oddać mu hołd. Bazylika będzie otwarta 2 stycznia do godz. 19:00, a we wtorek i w środę - od godz. 7:00 do 19:00.

Benedykt XVI otrzymał namaszczenie

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej poinformował także podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami, że w środę po południu Benedykt XVI otrzymał sakrament namaszczenia chorych na zakończenie mszy odprawionej w jego domu, dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł dziś rano w wieku 95 lat. Joseph Ratzinger swój urząd sprawował od 19 kwietnia 2005 roku do 28 lutego 2013 roku, kiedy złożył rezygnację z posługi biskupa Rzymu i przeszedł na emeryturę. Od tego czasu mieszkał w klasztorze Matter Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.