Od godziny 9 w niedzielę będzie można zejść do Grot Watykańskich i zobaczyć grób emerytowanego papieża Benedykta XVI - poinformował Watykan.

Benedykt XVI, który zmarł 31 grudnia, został w czwartek pochowany w Grotach Watykańskich w miejscu, gdzie wcześniej, od 1963 do 2000 roku znajdował się grób św. Jana XXIII, a od 2005 do 2011 - św. Jana Pawła II.

Szczątki obu papieży zostały przeniesione po ich beatyfikacji do bazyliki Świętego Piotra.

Do grobu polskiego papieża przybyły w ciągu sześciu lat miliony wiernych.

Benedykt XVI wybrał to miejsce pochówku jeszcze przed swą rezygnacją w 2013 roku, a jego wola została potem zakomunikowana papieżowi Franciszkowi.

W niedzielny poranek grób pierwszego w dziejach emerytowanego papieża zobaczy grupa dziennikarzy akredytowanych przy Watykanie.

Transparent "Santo subito" na mszy pogrzebowej Benedykta XVI

Podczas czwartkowej mszy pogrzebowej Benedykta XVI na placu Świętego Piotra wśród wiernych pojawił się transparent "Santo subito" (natychmiast święty). Wezwanie to przywołuje pogrzeb Jana Pawła II 8 kwietnia 2005 roku, gdy również je podnoszono.

Słowa "santo subito" są wyrazem woli natychmiastowej beatyfikacji i kanonizacji zmarłego.

O tym, że Benedykt XVI powinien zostać ogłoszony świętym mówiło w mediach wielu z prawie 200 tysięcy wiernych, którzy od poniedziałku do środy oddali mu hołd w bazylice watykańskiej, gdzie było wystawione jego ciało.